Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβαζεις go sms και smart keyboard .

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

νομίζω το smart keyboard δεν είναι απαραίτητο, λογικά θα έχει η συσκευή του πληκτρολόγιο ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το smart keyboard δεν είναι απαραίτητο, λογικά θα έχει η συσκευή του πληκτρολόγιο ελληνικό.

 

Α ναι έχεις δίκιο!anyway το smart keyboard βολεύει οπότε ας το δοκιμάσει και αυτό!

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει προτείνει και άλλος, αλλά πολύ καλή εφαρμογή για να κρατάμε backup από το κινητό στον υπολογιστή, είναι το my phone explorer. Γενικά με αυτή την εφαρμογή μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα ακόμα, όπως να στέλνουνε αρχεία από και προς το κινητό μέσω wifi χωρίς να χρειάζεται επιπλέον εφαρμογή, να στέλνουμε μηνύματα απευθείας από το pc κλπ

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α ναι έχεις δίκιο!anyway το smart keyboard βολεύει οπότε ας το δοκιμάσει και αυτό!

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Κύριοι δουλεύω το gosms αλλά δε τη βρίσκω την επιλογή αυτή. . .

Στουρνος!!!! :(

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι δουλεύω το gosms αλλά δε τη βρίσκω την επιλογή αυτή. . .

Στουρνος!!!! :(

 

Στο παραθυράκι που πατάς για να γράψεις το μήνυμα, πάτα παρατεταμένα και επέλεξε "Μέθοδος εισόδου". Από τη λίστα που θα σου εμφανίσει (τα πληκτρολόγια) διάλεξε το "Smart Keyboard" και είσαι έτοιμος.

 

P.S. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά είναι να το έχει εγκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!

Διευκρίνιση, ελληνικό πληκτρολόγιο έχω ουτος η αλλος. Επιλογή για τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα δεν έχω....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!

Διευκρίνιση, ελληνικό πληκτρολόγιο έχω ουτος η αλλος. Επιλογή για τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα δεν έχω....

 

Ρυθμίσεις-advanced-send settings-enable locale support-languages διαλεξε greek sms support και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!

Διευκρίνιση, ελληνικό πληκτρολόγιο έχω ουτος η αλλος. Επιλογή για τους 160 χαρακτήρες στα μηνύματα δεν έχω....

 

ρυθμισεις>ρυθμισεις αποστολης >τοπικες ρυθμισεις>υποστηριξη ελληνικων sms

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει προτείνει και άλλος, αλλά πολύ καλή εφαρμογή για να κρατάμε backup από το κινητό στον υπολογιστή, είναι το my phone explorer. Γενικά με αυτή την εφαρμογή μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα ακόμα, όπως να στέλνουνε αρχεία από και προς το κινητό μέσω wifi χωρίς να χρειάζεται επιπλέον εφαρμογή, να στέλνουμε μηνύματα απευθείας από το pc κλπ

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Την ίδια δουλειά δεν κάνει και το Dropbox ;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια δουλειά δεν κάνει και το Dropbox ;;;:confused:

 

Όχι καμία σχέση. Μάλλον δεν την παρουσίασα εγώ καλά. Μπορείς να κρατάς αντίγραφα των επαφών του ημερολογίου, μηνυμάτων κλπ. Δοκίμασε το και θα δεις ότι αξίζει. Συνεργάζεται άψογα με τον υπολογιστή μέσω wifi

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για μενα το καλυτερο πληκτρολογιο ειναι της ΗΤC :cool:

 

Επειδή πρόσφατα δοκίμασα 2 πληκτρολόγια πέρα από το HTC που έχω να πω και γη την γνώμη μου.

Το slideit μοιάζει με το swype υποστηρίζει και ελληνικά αλλά δυστυχώς είναι πολύ φτωχό το ελληνικό του λεξικό.Αν έχεις την υπομονή να προσθέσεις τις πολλές λέξεις που λείπουν τότε δουλεύει καλά. Αν ήταν καλό το λεξικό σίγουρα αυτό θα κρατούσα.

Το άλλο που δοκίμασα είναι το smart keyboard. Πάρα πολύ καλό μοιάζει με αυτό της HTC που όντως είναι πολύ καλό, αλλά χρησιμοποιώντας λίγο το smart διαπίστωσα ότι το ελληνικό του λεξικό είναι πιο πλούσιο από αυτό της HTC, πράγμα που βοηθάει πάρα πολύ στην πληκτρολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Το opera mobile δεν έχει ελληνικό μενού όπως του opera mini?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Οχι δεν εχει,αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο.

 

Υ.Γ : Παιδια παλιοτερα ειχα ρωτησει για ενα θεματακι που ειχα με τον es-file explorer (δεν μπορουσα να το συνδεσω ασυρματα με δικτυο LAN) .Τελικα πρεπει να ειναι προβλημα του προγραμματος και δεν μπορει να συνδεθει σε λογαριασμους windows που δεν εχουν κωδικο.Ενας τροπος (οχι και τοσο ορθος αλλα σαν λυση αναγκης περισσοτερο) ειναι να φτιαξετε εναν νεο λογαριασμο στον οποιο να βαλετε και κωδικο,θα δουλεψει κανονικα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εισάγω από το http://index.pois.gr/index.asp τα POI του Sygic 7.7 στο νέο AURA με απλό copy paste σύμφωνα με το παρακάτω?

1. Copy .upi/.rupi and .bmp files directly into Sygic/AURA/maps/import. Do not copy folders.

2. Launch Sygic GPS navigation.

3. A wizard for import of custom POI will open after launch.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένο σε Blade το Ndrive 10. Πολλές φορές ο πλοηγός με στέλνει σε δρόμους στους οποίους απαγορεύεται να στρίψεις. Μπορώ να βρω κάπου αναβαθμισμένους χάρτες για την Ελλάδα μήπως και κάποτε οδηγήσω σύμφωνα με τον κοκ? Δεν με ενδιαφέρει το Ndrive 11 μια χαρά είναι το 10. Μόνο για αναβάθμιση χαρτών αν μπορώ να βρω από κάπου.
Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

μπορει καπιος να μου στειλη την εφαρμογη badoo 1.6.2 γιατι δεν την βρισκω πουθενα να την κατεβασω και το ανδροιτ μαρκετ δεν με αφηνει να την κανω εγγατασταση?? μπορει καπιος??? ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε κανενα προγραμμα για να κραταω backup και να επαναφερω τα αποθηκευμενα ασυρματα δικτυα οταν αλλαζω ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα για όλους τους χρήστες Android

που έχουν δυνατότητα αναβάθμισης

στην τελευταία έκδοση των Maps.

 

Τώρα με το OTA pre-caching χαρτών των

Google Maps λύνεται σε μέγαλο βαθμό

το πρόβλημα της ανάγκης για ανεξάρτητο

πρόγραμμα πλοήγησης εκτός μητρικών

εφαρμογών. Επιπλέον δε λόγω της

δυνατότητας των Google Maps

να λειτουργούν πολύ καλά με την εφαρμογή

Bluetooth GPS που επιτρέπει την χρήση

εξωτερικού δέκτη GPS έχουμε πλέον

ένα πολυεργαλείο που λειτουργεί και off-line.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εισάγω από το http://index.pois.gr/index.asp τα POI του Sygic 7.7 στο νέο AURA με απλό copy paste σύμφωνα με το παρακάτω?

1. Copy .upi/.rupi and .bmp files directly into Sygic/AURA/maps/import. Do not copy folders.

2. Launch Sygic GPS navigation.

3. A wizard for import of custom POI will open after launch.

Τελικά άκυρη η προσπάθεια.

Έφτιαξα τον φάκελο Import οπως ελεγε, έβαλα τα υλικά μέσα και μετά όταν ξεκίνησε το Sygic δεν έκανε τίποτα... :(

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άκυρη η προσπάθεια.

Έφτιαξα τον φάκελο Import οπως ελεγε, έβαλα τα υλικά μέσα και μετά όταν ξεκίνησε το Sygic δεν έκανε τίποτα... :(

 

φιλε μου αμα καταφερεις να τα περασεις πες και εμας γιατι κ εγω προσπαθω να περασω speedcams αλλα τζιφος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα για όλους τους χρήστες Android

που έχουν δυνατότητα αναβάθμισης

στην τελευταία έκδοση των Maps.

 

Τώρα με το OTA pre-caching χαρτών των

Google Maps λύνεται σε μέγαλο βαθμό

το πρόβλημα της ανάγκης για ανεξάρτητο

πρόγραμμα πλοήγησης εκτός μητρικών

εφαρμογών. Επιπλέον δε λόγω της

δυνατότητας των Google Maps

να λειτουργούν πολύ καλά με την εφαρμογή

Bluetooth GPS που επιτρέπει την χρήση

εξωτερικού δέκτη GPS έχουμε πλέον

ένα πολυεργαλείο που λειτουργεί και off-line.

 

Η δυνατότητα caching υπάρχει στο google labs εδώ και αρκετό καιρό. Καλή είναι, αλλά στην πλοήγηση δε βοηθάει αφού η εφαρμογή για πλοήγηση δεν δουλεύει στην Ελλάδα. Μπορείς βέβαια να βάλεις τη σπασμένη που δουλεύει εδώ, αλλά αν είναι να το κάνεις αυτό υπάρχουν και άλλες λύσεις καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε κανενα προγραμμα για να κραταω backup και να επαναφερω τα αποθηκευμενα ασυρματα δικτυα οταν αλλαζω ρομ?

 

Αμα εισαι root μπορεις να κανεις ενα back up το αρχειο wpa_supplicant.conf που βρισκεται στο data/misc/wifi στο οποιο βρισκονται ολες οι πληροφοριες που εχεις αποθηκευμενες για τα wifi που εχεις συνδεθει (ssid,wep/wpa keys)

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να διαβασουμε βιβλια στα ελληνικα?

 

Νομίζω πως το βασικότερο είναι να βρεθούν βιβλία στα ελληνικά πρώτα. Εφαρμογές στο market υπάρχουν πολλές.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρεπει να ειναι προβλημα του προγραμματος και δεν μπορει να συνδεθει σε λογαριασμους windows που δεν εχουν κωδικο.Ενας τροπος (οχι και τοσο ορθος αλλα σαν λυση αναγκης περισσοτερο) ειναι να φτιαξετε εναν νεο λογαριασμο στον οποιο να βαλετε και κωδικο,θα δουλεψει κανονικα.

 

Το πρόβλημα είναι με τα windows και οχι με την εφαρμογή. Το ίδιο συμβαίνει οταν πας να συνδέσεις δύο PC χωρίς ο ενας να έχει password.

 

Υπάρχει workaround από το policy editor, αλλά είναι πιο απλό να βάλεις password και να τελειώνεις.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...