Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο sygic μπορώ να βάλω και άλλους χάρτες εκτός από αυτούς του προγράμματος ; αν ναι, πως;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν από δυο χρόνια είχα κάνει μια εκδρομή στις Δαλματικές Ακτές, με γκρουπ με λεωφορείο. Είχα μαζί μου και το iGO Primo, στο οποίο είχα περάσει τους χάρτες των χωρών από τις οποίες περάσαμε (Ιταλία, Σλοβενία, Κροατία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο και Αλβανία). Το έβαζα κάποιες φορές από περιέργια και θυμάμαι ότι ακολουθούσε την διαδρομή που έκανε το λεωφορείο, ο οδηγός του οποίου ήταν Αλβανός και πολύ καλός γνώστης γων διαδρομών.

Ενα απο τα- πολλα - εξτρα χαρακτηριστικα του igo ειναι τα αρχεια . hnr δηλαδη αρχεια προεπεξεργασμενου οδικου δικτυου που δινουν πραγματικο νοημα στην εννοια "εναλλακτικη διαδρομη" (οικονομικη, πρασινη, συντομη, ταχυτατη κ. ο. κ). Ιδιαιτερα χρησιμο για τον υπολογισμο μακρινων διαδρομων.

Αν ο φιλος που θα κανει το βαλκανικο τουρ βρει καποια "χειροποιητη" διανομη που εκτος των χαρτων που αναφερεις, περιεχει και τα hnr eastern europe θα ειναι απολυτα καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα- πολλα - εξτρα χαρακτηριστικα του igo ειναι τα αρχεια . hnr δηλαδη αρχεια προεπεξεργασμενου οδικου δικτυου που δινουν πραγματικο νοημα στην εννοια "εναλλακτικη διαδρομη" (οικονομικη, πρασινη, συντομη, ταχυτατη κ. ο. κ). Ιδιαιτερα χρησιμο για τον υπολογισμο μακρινων διαδρομων.

Αν ο φιλος που θα κανει το βαλκανικο τουρ βρει καποια "χειροποιητη" διανομη που εκτος των χαρτων που αναφερεις, περιεχει και τα hnr eastern europe θα ειναι απολυτα καλυμμενος.

Σωστά:)

Υπάρχουν και τα Full_Europe. Μάλιστα και η TomTom Με την τελευταία έκδοση του χάρτη της, την 2016.Q3 έβγαλε και αυτή αρχεία hnr. Μέχρι τώρα είχε μόνο η HERE.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Τα hnr έχουν προεπεξεργασμένες διαδρομές ανάμεσα στις χώρες. Έτσι όταν βάζεις πολύ μακρινό προορισμό σου βγάζει γρήγορα τη διαδρομή. Δε σου βγάζει όμως διαφορετική διαδρομή απο αυτή που θα σου έβγαζε και χωρίς αυτά. Απλά παίρνεις άμεση απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Τα hnr έχουν προεπεξεργασμένες διαδρομές ανάμεσα στις χώρες. Έτσι όταν βάζεις πολύ μακρινό προορισμό σου βγάζει γρήγορα τη διαδρομή. Δε σου βγάζει όμως διαφορετική διαδρομή απο αυτή που θα σου έβγαζε και χωρίς αυτά. Απλά παίρνεις άμεση απάντηση.

Όχι μόνο ανάμεσα σε χώρες, αλλά και σε μια χώρα μόνο. Περιλαμβάνει κυρίως βασικούς οδικούς άξονες οι οποίοι είναι προεπεξεργασμένοι/προϋπολογισμένοι. Άρα αν η διαδρομή μας θα χρησιμοποιήσει κάποιους από αυτούς τους άξονες ο υπολογισμός της διαδρομής θα γίνει πολύ πιο γρήγορα απ' ότι αν δεν είχαμε αυτά τα hnr αρχεία:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι ανάμεσα σε χώρες αλλά μπορεί και να έχεις δίκιο. Τέλοσπάντων η ουσία είναι οτι αυτά τα αρχεία απλά δίνουν γρηγορότερο αποτέλεσμα σε μεγάλες διαδρομές, δεν δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό ήθελα να τονίσω.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η "NAVIGON_europe.8.7.1.Amazon.apk" έκδοση είναι η τελευταία σε .apk που παίζει ή έχει βγει κάτι νεότερο?

:)

Έχω κατεβάσει το παραπάνω .apk και το χρησιμοποιώ κανονικά στο κινητό μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με πει που μπορώ να βρω το i go?

Υπάρχει άλλο θέμα που συΖητάμε για το IGO.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είναι κάποιος που να έχει βρεθεί πρόσφατα προς Αλβανία Μαυροβούνιο Κροατία και να έχει γνώμη για το πιο πρόγραμμα να εμπιστευτώ για αυτές τις περιοχές ? Έχω ετοιμάσει here maps αλλά λέω να βάλω άλλο ένα offline να υπάρχει να συγκρίνω διαδρομές

 

Sent from my MI NOTE Pro using Tapatalk

Καλό θα είναι να αγοράσεις ένα daily pack δεδομένων ή να αγοράσεις μια τοπική κάρτα (στην χώρα που θα κάτσες περισσότερο) και ΑΝ στραβώσει κάτι με τα off-line προγράμματα, ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να ανοίξεις Waze και Google Maps ώστε:

 

- να δεις τι κίνηση έχεις μπροστά σου, στις δαλματικές ακτές αυτή την εποχή γίνεται της κακομοίρας

 

- να μπορέσεις να βρεις κάποια διεύθυνση ή κάποιο POI που δεν έχουν τα off-line προγράμματα

 

ΜΗΝ ταξιδέψεις εξωτερικό βασιζόμενος ΜΟΝΟ στα off-line προγράμματα για να γλυτώσεις 5-10€ κόστος δεδομένων (σε ένα ταξίδι που θα κοστίσει πολύ παραπάνω).

Φιλικά όλα τα παραπάνω, καθώς είμαι παθώς (και θέλω να ελπίζω μαθώς :) )

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να αγοράσεις ένα daily pack δεδομένων ή να αγοράσεις μια τοπική κάρτα (στην χώρα που θα κάτσες περισσότερο) και ΑΝ στραβώσει κάτι με τα off-line προγράμματα, ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να ανοίξεις Waze και Google Maps ώστε:

 

- να δεις τι κίνηση έχεις μπροστά σου, στις δαλματικές ακτές αυτή την εποχή γίνεται της κακομοίρας

 

- να μπορέσεις να βρεις κάποια διεύθυνση ή κάποιο POI που δεν έχουν τα off-line προγράμματα

 

ΜΗΝ ταξιδέψεις εξωτερικό βασιζόμενος ΜΟΝΟ στα off-line προγράμματα για να γλυτώσεις 5-10€ κόστος δεδομένων (σε ένα ταξίδι που θα κοστίσει πολύ παραπάνω).

Φιλικά όλα τα παραπάνω, καθώς είμαι παθώς (και θέλω να ελπίζω μαθώς :) )

Τέτοια προτροπή καταρρίπτει τους λόγους ύπαρξης των offline προγραμμάτων και παρουσιάζει ως ιδανικά τα online μονο.

Κάτι που είναι άκυρο 100%.

 

Επειδή είχες εσύ θέματα με κάποιο πρόγραμμα, δεν σημαίνει ότι όλα θα έχουν πρόβλημα ή ότι όλοι οι χρήστες θα είναι σαν εσένα.

 

Και στην τελική και με τα Online μπορείς να έχεις θέμα. Να χάσουν λήψη δεδομένων η να τελειώσουν τα δεδομένα της ώρας της πλοήγησης κλπ.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική και με τα Online μπορείς να έχεις θέμα. Να χάσουν λήψη δεδομένων η να τελειώσουν τα δεδομένα της ώρας της πλοήγησης κλπ.

+1

Ειδικα σε βουνα και φαραγγια μενεις χωρις σημα για πλακα. Συν οτι για σχετικα μεγαλες διαδρομες θα μεινεις και απο μπαταρια. Μπορεις παραλληλα να το φορτιζεις, αλλα ετσι ζοριζεται και η μπαταρια και ανεβαζει πολυ υψηλοτερη θερμοκρασια η συσκευη.

Καθενας κανει αυτο που τον βολευει καλυτερα. Προσωπικα δεν μπορω να βασιστω σε ενα online προγραμμα, παρα μονο συμπληρωματικα

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια προτροπή καταρρίπτει τους λόγους ύπαρξης των offline προγραμμάτων και παρουσιάζει ως ιδανικά τα online μονο.

Κάτι που είναι άκυρο 100%.

 

Επειδή είχες εσύ θέματα με κάποιο πρόγραμμα, δεν σημαίνει ότι όλα θα έχουν πρόβλημα ή ότι όλοι οι χρήστες θα είναι σαν εσένα.

 

Και στην τελική και με τα Online μπορείς να έχεις θέμα. Να χάσουν λήψη δεδομένων η να τελειώσουν τα δεδομένα της ώρας της πλοήγησης κλπ.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

+1

Ειδικα σε βουνα και φαραγγια μενεις χωρις σημα για πλακα. Συν οτι για σχετικα μεγαλες διαδρομες θα μεινεις και απο μπαταρια. Μπορεις παραλληλα να το φορτιζεις, αλλα ετσι ζοριζεται και η μπαταρια και ανεβαζει πολυ υψηλοτερη θερμοκρασια η συσκευη.

Καθενας κανει αυτο που τον βολευει καλυτερα. Προσωπικα δεν μπορω να βασιστω σε ενα online προγραμμα, παρα μονο συμπληρωματικα

 

Ο άνθρωπος πρότεινε/συνέστησε

"Καλό θα είναι να αγοράσεις ένα daily pack δεδομένων ή να αγοράσεις μια τοπική κάρτα (στην χώρα που θα κάτσες περισσότερο) και ΑΝ στραβώσει κάτι με τα off-line προγράμματα, ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να ανοίξεις Waze και Google Maps"

Δεν είπε να μην χρησιμοποιήσει offline προγράμματα, αλλά να έχει έτοιμη και την άλλη λύση δε περίπτωση που δεν καλυφθεί από τα offline!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση του iGO που υπάρχει στο Google play, ενώ την κατέβασα μαζί με τον χάρτη για την Ελλάδα και ίσως αγόραζα και την εφαρμογή, απογοητεύτηκα από αυτό που είδα. Δεν είχε καμία σχέση με το iGO που ήξερα. Το έσβησα μέρα την πρώτη δοκιμή.

Στο here we go, νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο να επιλέξεις μία εναλλακτική διαδρομή, από αυτήν που προτείνει σαν πρώτη. Προσπαθούσα αρκετή ώρα να επιλέξω μία άλλη χωρίς αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση του iGO που υπάρχει στο Google play, ενώ την κατέβασα μαζί με τον χάρτη για την Ελλάδα και ίσως αγόραζα και την εφαρμογή, απογοητεύτηκα από αυτό που είδα. Δεν είχε καμία σχέση με το iGO που ήξερα. Το έσβησα μέρα την πρώτη δοκιμή.

Στο here we go, νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο να επιλέξεις μία εναλλακτική διαδρομή, από αυτήν που προτείνει σαν πρώτη. Προσπαθούσα αρκετή ώρα να επιλέξω μία άλλη χωρίς αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασες όταν σου προτείνει διαδρομή να κάνεις swipe αριστερά;

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος πρότεινε/συνέστησε

"Καλό θα είναι να αγοράσεις ένα daily pack δεδομένων ή να αγοράσεις μια τοπική κάρτα (στην χώρα που θα κάτσες περισσότερο) και ΑΝ στραβώσει κάτι με τα off-line προγράμματα, ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να ανοίξεις Waze και Google Maps"

Δεν είπε να μην χρησιμοποιήσει offline προγράμματα, αλλά να έχει έτοιμη και την άλλη λύση δε περίπτωση που δεν καλυφθεί από τα offline!!!

Είναι παντελώς άσκοπο να επιμένει κάποιος με κάποιον που (για τους λόγους του) απαντά σε αυτό το ύφος, εγώ απλώς πρότεινα κάτι απ΄την δική μου εμπειρία στο εξωτερικό (δλδ να βρεθείς χωρίς GPS σε ξένη χώρα με το αμάξι σου επειδή εμπιστεύθηκες αποκλειστικώς off-line πρόγραμμα), και το σημαντικότερο, βλέπεις την κίνηση μπροστά, ο άλλος μιλάει για φαράγγια στις δαλματικές ακτές (για τις οποίες ζήτημα αν ξέρει που πέφτουν), δεν αξίζει να πούμε κάτι άλλο, όποιος θέλει πιστεύει όποιον θέλει, μόνο plz, γράψτε ένα feedback να δούμε ποιός είχε τελικά δίκιο. :)

 

Η ταμπλέτα και το κινητό φορτίζονται μια χαρά απ' την παροχή του ΙΧ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παντελώς άσκοπο να επιμένει κάποιος με κάποιον που (για τους λόγους του) απαντά σε αυτό το ύφος, εγώ απλώς πρότεινα κάτι απ΄την δική μου εμπειρία στο εξωτερικό (δλδ να βρεθείς χωρίς GPS σε ξένη χώρα με το αμάξι σου επειδή εμπιστεύθηκες αποκλειστικώς off-line πρόγραμμα), και το σημαντικότερο, βλέπεις την κίνηση μπροστά, ο άλλος μιλάει για φαράγγια στις δαλματικές ακτές (για τις οποίες ζήτημα αν ξέρει που πέφτουν), δεν αξίζει να πούμε κάτι άλλο, όποιος θέλει πιστεύει όποιον θέλει, μόνο plz, γράψτε ένα feedback να δούμε ποιός είχε τελικά δίκιο. :)

 

Η ταμπλέτα και το κινητό φορτίζονται μια χαρά απ' την παροχή του ΙΧ.

Για μένα δεν έχει σημασία ποιος θα έχει δίκιο στην προκειμένη περίπτωση. Άλλες φορές μπορεί να καλυφθείς πλήρως με Offline πλοήγηση, και κάποια άλλη φορά ίσως όχι.

Η παρέμαβασή μου είχε το νόημα να βάλει τα πράγματα στην θέση τους.

Η απάντηση του ήταν σαν να είχες πει εσύ π.χ. "Ξέχνα την offline πλοήγηση....κλπ", πράγμα που δεν ισχύει. Τόσο απλά!!!:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου παρέμβαση είχε το νόημα ότι δεν μπορείς να βασιστείς απόλυτα στα off-line προγράμματα, σε μια ξένη χώρα, όπου δεν γνωρίζεις την γλώσσα και κανέναν, καλύτερα να έχεις κάνει τα κουμάντα σου ώστε αν κάτι στραβώσει να ανοίξεις τα δεδομένα και να πας στον προορισμό σου.

 

Την έχω πατήσει (με off-line και έχοντας ξεμείνει από δεδομένα) γι' αυτό τα γράφω.

 

Κατά τα άλλα, ενήλικοι είμαστε, καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει (και του κόφτει).

 

Πιο ταληράκια δεν μπορώ να το κάνω. :)

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες όταν σου προτείνει διαδρομή να κάνεις swipe αριστερά;

Νομίζω όχι. Θα το δω όμως ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Google maps και waze αρνούνται πεισματικά να δώσουν διαδρομή Αθήνα προς Ερέτρια ΚΑΙ μέσω σκάλας Ωρωπού και μετα καραβάκι!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Google maps και waze αρνούνται πεισματικά να δώσουν διαδρομή Αθήνα προς Ερέτρια ΚΑΙ μέσω σκάλας Ωρωπού και μετα καραβάκι!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

ούτε τα navigon, here maps!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το Google Maps παρουσίαζει μια αδυναμία τώρα τελευταία στην παρουσίαση "συνδυασμένων" μεταφορών, ήτοι μεταφορών που περιλαμβάνουν διαφορετικά μέσα.

Παλαιότερα δεν συνέβαινε αυτό.

 

Το αυτό συμβαίνει και με την επιλογή Public Transport, συχνά απουσιάζει η δρομολόγηση ακόμα και σε σχετικά εύκολα κομμάτια που περιλαμβάνουν μόνο ένα μέσο (π.χ τραίνο ή πλοίο)

Link to comment
Share on other sites

Google maps και waze αρνούνται πεισματικά να δώσουν διαδρομή Αθήνα προς Ερέτρια ΚΑΙ μέσω σκάλας Ωρωπού και μετα καραβάκι!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ούτε τα navigon, here maps!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

Navigon νομίζω είναι σωστά, για δες.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160809/5cd92800f6c82a50bdad2a5538955fb8.jpg

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Google maps και waze αρνούνται πεισματικά να δώσουν διαδρομή Αθήνα προς Ερέτρια ΚΑΙ μέσω σκάλας Ωρωπού και μετα καραβάκι!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ούτε τα navigon, here maps!

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

 

Το iGO την δίνει κανονικά με ferry!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είναι κάποιος που να έχει βρεθεί πρόσφατα προς Αλβανία Μαυροβούνιο Κροατία και να έχει γνώμη για το πιο πρόγραμμα να εμπιστευτώ για αυτές τις περιοχές ? Έχω ετοιμάσει here maps αλλά λέω να βάλω άλλο ένα offline να υπάρχει να συγκρίνω διαδρομές

 

Sent from my MI NOTE Pro using Tapatalk

Χθες πέρασα από Αλβανία, ΦΥΡΟΜ, Μαυροβούνιο και σήμερα θα περάσω από Κροατία Βοσνία και πάλι Μαυροβούνιο. Ότι προγραμμα και αν δοκίμασα λειτουργεί τέλεια και αναφέρομαι σε garmin εκτός κινητού και παραλληληλη λειτουργία navigon, sygic και here σε κινητό s6 edge+. Άμα ξέρεις τι ζητάς και δεν ξεψυριζεις τη μαϊμού όλα κάνουν τη δουλειά τους, όλα έχουν τα υπέρ και τα κατα τους.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος, να είσαι πεζός και να προσπαθείς να προσανατολιστείς σε ένα μέρος, και οι google maps χωρίς να δώσεις προορισμό αλλά για να δεις απλώς που είσαι να μην σου δείχνει μόνο προς βορρά, αλλά προς την κατεύθυνση που πηγαίνεις;

Γιατί έχω μπερδευτεί με αυτό τον τρόπο που τα δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...