Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το google maps χρεώνει

κατέβασε HERE που έχει offline χάρτες και είναι δωρεάν

 

http://here.com/download/?lang=de-DE

 

τα δεδομένα εννοείς. έτσι δεν είναι; αυτό δεν με πειράζει. γιατί έτσι όπως το είπες κατάλαβα ότι αγοράζεις την εφαρμογή. θα δοκιμάσω και το HERE αλλά θέλω και μια λύση με το google maps γιατί με είχε βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασα σε διπλανό φόρουμ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με lollipop (art). Τρεχει μια χαρα αρκει να εχουμε lollipop και να κανουμε παλι εγκατασταση το apk του i go.

Προβληματα υπαρχουν οταν εχουμε 4.4.χ και το γυρισουμε σε art, εκει δεν παιζει το i go.

 

Δεν εχω lollipop οποτε δεν μπορω να το ''υπογραψω'' :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε διπλανό φόρουμ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με lollipop (art). Τρεχει μια χαρα αρκει να εχουμε lollipop και να κανουμε παλι εγκατασταση το apk του i go.

Προβληματα υπαρχουν οταν εχουμε 4.4.χ και το γυρισουμε σε art, εκει δεν παιζει το i go.

 

Δεν εχω lollipop οποτε δεν μπορω να το ''υπογραψω'' :)

Ισχύει.

Έτσι το έτρεξα μετά που έβαλα lollipop.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τα δεδομένα εννοείς. έτσι δεν είναι; αυτό δεν με πειράζει. γιατί έτσι όπως το είπες κατάλαβα ότι αγοράζεις την εφαρμογή. θα δοκιμάσω και το HERE αλλά θέλω και μια λύση με το google maps γιατί με είχε βολέψει.

διαθέτει και LIVE traffic

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αλόχες, στο HOX+ (με Αndroid Revolution HD 8.0) χρησιμοποιώ google maps 6.14.1 + google navigation (beta) για turn by turn navigation και παρατηρώ τώρα τελευταία ότι μου εμφανίζει (στο navigation) την απόσταση με miles/feet αντί km. Πως/που μπορώ να το αλλάξω αυτό?

(Στην έκδοση 9.0.0 δεν συναντώ αυτό το πρόβλημα)

Thanx!

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

διαθέτει και LIVE traffic

 

Εγώ βασικά για να βλέπω τι κίνηση το χρησιμοποιώ, ξέρει μήπως κανείς από που παίρνει τις πληροφορίες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά για να βλέπω τι κίνηση το χρησιμοποιώ, ξέρει μήπως κανείς από που παίρνει τις πληροφορίες;

ΔΕΝ υποστηρίζει την κίνηση στην Ελλάδα, ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

iGO.

Όπως είπα ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ να το χρησιμοποιείς. ;)

Αλλιώς...

 

Φιλέ μου αν ξέραμε και μπορούσαμε να ορίσουμε εμείς ποια διαδρομή θα πρέπει να μας βγάλει το καθε GPS , τοτε δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης τους! Διοτι απλα θα ξέραμε και να πάμε απο μόνοι μας!

 

Τώρα όσο αναφορά το IGO που λες ναι όντως δέχεται πολλά πειράγματα και ναι θέλει και πτυχίο για τα επιμέρους σκαλίσματα...! Το αν όμως δέχεται πολλά πειραγματα, η καποιοι ειναι εξπερ στην διαχειριση του, δεν εχει να κάνει με το αν είναι η όχι το καλύτερο στο θεμα δρομολόγησης! Διότι σε δοκιμή που του έγινε επί μιας εβδομάδας στο Μαρούσι (και αυτός που το είχε ηταν εξπέρ στο igo) εκανε λάθη! Λίγα μεν, αλλά σοβαρότατα δε!

Οπότε τι να το κάνω και ας ξέρω άριστα να το χειρίζομαι, όταν σίγουρα κάπου και αυτό θα την κάνει την μακακια του!

Απλά το igo εχει πολλες παραμετροποιησεις σε σχεση με τα υπολοιπα! Και επειδή κάθε διαδρομή είναι ποικιλόμορφη , ολα τα προγράμματα λίγο εως πολύ θα την κανουν την στραβή τους!

Στην ουσία το ζητούμενο μας είναι ένα πρόγραμμα που να κάνει τις καλύτερες και σωστότερες δρομολογήσεις παντα και παντού! Και πιστεύω πως δεν θα υπάρξει ποτε! Απλα ο καθένας μας διαλέγει αυτό που τον βολεύει με βάση τα δικα του κριτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά για να βλέπω τι κίνηση το χρησιμοποιώ, ξέρει μήπως κανείς από που παίρνει τις πληροφορίες;

http://here.com/help/checking-traffic#trafficproviders

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υποστηρίζει την κίνηση στην Ελλάδα, ακόμα...

 

Τι εννοείς δεν υποστηρίζει τη κίνηση στην Ελλάδα;

Αφού δείχνει μια χαρά τη κίνηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν υποστηρίζει τη κίνηση στην Ελλάδα;

Αφού δείχνει μια χαρά τη κίνηση

 

αυτό το παρατήρησα και εγώ

μπορεί στο σάιτ τους να μην αναφέρει ότι υποστηρίζει live traffic στη χώρα μας αλλά για έναν περίεργο λόγο εμφανίζεται κανονικά στην εφαρμογή !!!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου αν ξέραμε και μπορούσαμε να ορίσουμε εμείς ποια διαδρομή θα πρέπει να μας βγάλει το καθε GPS , τοτε δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης τους! Διοτι απλα θα ξέραμε και να πάμε απο μόνοι μας!

Μην το λές σε εμένα αυτό... Άλλος το υποστήριξε.

 

Τώρα όσο αναφορά το IGO που λες ναι όντως δέχεται πολλά πειράγματα και ναι θέλει και πτυχίο για τα επιμέρους σκαλίσματα...! Το αν όμως δέχεται πολλά πειραγματα, η καποιοι ειναι εξπερ στην διαχειριση του, δεν εχει να κάνει με το αν είναι η όχι το καλύτερο στο θεμα δρομολόγησης! Διότι σε δοκιμή που του έγινε επί μιας εβδομάδας στο Μαρούσι (και αυτός που το είχε ηταν εξπέρ στο igo) εκανε λάθη! Λίγα μεν, αλλά σοβαρότατα δε!

Οπότε τι να το κάνω και ας ξέρω άριστα να το χειρίζομαι, όταν σίγουρα κάπου και αυτό θα την κάνει την μακακια του!

Απλά το igo εχει πολλες παραμετροποιησεις σε σχεση με τα υπολοιπα! Και επειδή κάθε διαδρομή είναι ποικιλόμορφη , ολα τα προγράμματα λίγο εως πολύ θα την κανουν την στραβή τους!

Στην ουσία το ζητούμενο μας είναι ένα πρόγραμμα που να κάνει τις καλύτερες και σωστότερες δρομολογήσεις παντα και παντού! Και πιστεύω πως δεν θα υπάρξει ποτε! Απλα ο καθένας μας διαλέγει αυτό που τον βολεύει με βάση τα δικα του κριτήρια!

 

Φίλε, φτάνει πια η υπερβολή με τα πτυχία του igo. Απλά text αρχεία είναι τα περισσότερα και αν τα ανοίξεις και κοιτάξεις λίγο τη δομή τους μπορείς να κάνεις τις αλλαγές που θες. Ειδικά αν έχεις γνώσεις προγραμματισμού. Εντάξει δεν μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε, αλλά δεν είναι πια καμια επιστήμη. Δε σου λέω να φτιάξεις ολόκληρο skin, αλλά να διορθώσεις τα σημεία με τον τρόπο που σου αρέσει.

 

Όσον αφορά τη διαδρομή, το igo στα 7 και πλέον χρόνια που το χρησιμοποιώ είναι εξαιρετικό. Το καλύτερο απο όσα έχω δοκιμάσει. Τώρα το αν η διαδρομή που σου έβγαλε θεωρείς οτι δεν είναι καλή με τα δικά σου κριτήρια ΟΚ. Αλλά το GPS έχει κάποια standard κριτήρια και δεν μπορεί να ξέρει την κάθε λεπτομέρεια της κάθε περιοχής που μπορεί να μην φαίνεται στο χάρτη ούτε τις προσωπικές προτιμήσεις του κάθε χρήστη.

Επίσης παίζει ρόλο και ο χάρτης. Και εμένα στο Μαραθώνα ο Navteq ήθελε να με στείλει σε χωματόδρομο. Δε φταίει όμως το igo. Μόλις έβαλα Tomtom (άλλη μια μοναδική δυνατότητα του igo) αμέσως μου έβγαλε άλλη διαδρομή.

 

Ο καθένας διαλέγει το δικό του. Εγώ στα 7+ χρόνια που ασχολούμαι δεν έχω βρεί καλύτερο.

Edited by aiolos
Link to comment
Share on other sites

αυτό το παρατήρησα και εγώ

μπορεί στο σάιτ τους να μην αναφέρει ότι υποστηρίζει live traffic στη χώρα μας αλλά για έναν περίεργο λόγο εμφανίζεται κανονικά στην εφαρμογή !!!!

 

Τι εννοείς δεν υποστηρίζει τη κίνηση στην Ελλάδα;

Αφού δείχνει μια χαρά τη κίνηση

Εγώ που το δοκίμασα στην πράξη όμως ήταν λάθος αυτά που έλεγε για κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Είμουν κάτοχος ενός samsung με android 2.3.6. Για πλοήγηση χρησιμοποιούσα το google maps. Έβαζα σημείο εκκίνησης, τόπο προορισμού και στη συνέχεια το εικονίδιο της πλοήγησης και όλα καλά. Από χθές είμαι κάτοχος ενός honor 6 με android 4.4.2. Ενώ κατέβασα από το play store το google maps και πάω να κάνω την ίδια διαδικασία όπως και με το προηγούμενο τηλέφωνο δεν υπάρχει πουθενά το εικονίδιο της πλοήγησης (το μπλε βελάκι). Μήπως ξέρει κανείς τί λάθος έχω κάνει ή τι έχω παραλείψει; Μήπως πρέπει να κατεβάσω και κάτι άλλο; Το ξανα postαρω μήπως κάποιος γνωρίζει τί γίνεται. Δεν θέλω προτάσεις για άλλα navigator αλλά λύσεις για το google maps.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δωρεάν offline προγράμματα πλοήγησης θα προτείνατε; Η χρήση θα είναι περιστασιακή, όχι τρελές απαιτήσεις :)

 

ΗΕRE MAPS

http://here.com/download/?lang=en-EN

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο.Βρέθηκε λύση Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή sent to GPS, ψάχνω στο Google maps ότι δεν μπορώ να βρω στο here και το στέλνω στο here drive. Νομίζω είναι πολύ χρήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Το Sygic σε πρόσφατο ταξίδι στο Λονδίνο ως πεζός είχε πάντα σωστούς υπολογισμούς και τα POIs πάντα στη ... θέση τους :).
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο.Βρέθηκε λύση

 

Πες μας και εμάς πώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή sent to GPS, ψάχνω στο Google maps ότι δεν μπορώ να βρω στο here και το στέλνω στο here drive. Νομίζω είναι πολύ χρήσιμο.

Αυτήν την εφαρμογή λες; μετά δεν μου βγάζει το here maps να το επιλέξω! Η το βάζεις με τις συντεταγμένες;

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να απαντήσω εγώ... μιας και έχω φτιάξει την εφαρμογή!!

Λοιπόν επιλέγεις Google Maps και σου εμφανίζει το Here maps..

 

Δεν έχω κάνει επιλογές για κάθε πρόγραμμα γιατί είναι πάρα πολλά. Αλλα μπορείς να δοκιμάζεις κάποια άλλη επιλογή ακόμα και αν δεν αναφέρεται!!

 

Ευχαριστώ που χρησιμοποιείς την εφαρμογή μου!..

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να απαντήσω εγώ... μιας και έχω φτιάξει την εφαρμογή!!

Λοιπόν επιλέγεις Google Maps και σου εμφανίζει το Here maps..

 

Δεν έχω κάνει επιλογές για κάθε πρόγραμμα γιατί είναι πάρα πολλά. Αλλα μπορείς να δοκιμάζεις κάποια άλλη επιλογή ακόμα και αν δεν αναφέρεται!!

 

Ευχαριστώ που χρησιμοποιείς την εφαρμογή μου!..

Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο σου!. Νομίζω πως η προσθήκη του here maps πλέον επιβάλλεται, όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην την χρησιμοποιούμε από σπόντα.

Διάβαζα στην περιγραφή της εφαρμογής, πως αν βρούμε κάπου άλλου να δουλεύει, να επικοινωνήσουμε. Δεν φαντάστηκα πως θα με έβρισκες πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να απαντήσω εγώ... μιας και έχω φτιάξει την εφαρμογή!!

Λοιπόν επιλέγεις Google Maps και σου εμφανίζει το Here maps..

 

Δεν έχω κάνει επιλογές για κάθε πρόγραμμα γιατί είναι πάρα πολλά. Αλλα μπορείς να δοκιμάζεις κάποια άλλη επιλογή ακόμα και αν δεν αναφέρεται!!

 

Ευχαριστώ που χρησιμοποιείς την εφαρμογή μου!..

Τέλεια! Μία ερώτηση, ενώ έχω εγκατεστημένο και το igo primo δεν μου το δείχνει σαν επιλογή.ξέρεις μήπως γιατί;

Pro έκδοση έχεις για να σε υποστηρίξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το igo δεν υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα. Θα το ήθελα και εγώ αλλά ίσως σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση του igo να δουλέψει..

Υπάρχει και η Pro έκδοση η οποία αφαιρεί τις διαφημίσεις.. Αλλά η εφαρμογή δουλεύει πλήρης και στην εκδοσή free.

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...