Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποια μηχανή προφοράς ελληνικού κειμένου που να μην συλλαβίζει τις αγγλικές λέξεις;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση κλησης, εν ωρα πλοηγησης, μπορω να απαντησω την κληση? Η πλοηγηση θα συνεχισει κανονικα μετα το τελος της κλησης;

Ναι και στα 2.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την εφαρμογη whatsapp και μου "συνεδεσε" 10 επαφες που μαλλον εχουν και αυτοι whatsapp.εαν απεγκαταστησω την εφαρμογη θα ξε-συνδεθουν οι επαφες του whatsapp? Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

-Την έκδοση του χάρτη δεν μπορείς να την δεις.Μπορώ να σου πω όμως ότι η τελευταία έκδοση του AURA, η 11,2 φοράει νέο χάρτη με 3D κτίρια.Αυτή είναι η τελευταία.

 

Ισως καταλαβα λαθος, αλλα υπαρχει 'ταιριασμα' εκδοσης προγραμματος sygic aura, με αντιστοιχους χαρτες;

 

Μου κανει εντυπωση, δεν το εχω ψαξει βεβαια και πολυ το θεμα, αλλα στο standalone gps που εχω (mls), ποτε δεν ασχοληθηκα για το τι προγραμμα φοραει το gps και το αν ειναι συμβατοι οι χαρτες. Παντα κατεβαζα και εβαζα τους τελευταιους χαρτες, διχως να τιθεται θεμα συμβατοτητα.

Στο sygic aura, ή και στα αλλα software-android gps applications, υπαρχει 'ταιριασμα' χαρτων-εκδοσης προγραμματος;

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του inka και τα δύο αυτά προγράμματα είναι της ιδίας φιλοσοφίας?

και αν ναι ποιός ο λόγος κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό από το skype αφού αυτό είναι το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα?

ΥΓ--πιθανότατα είμαι οφ τοπικ σορρυ:wacko:

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του inka και τα δύο αυτά προγράμματα είναι της ιδίας φιλοσοφίας?

και αν ναι ποιός ο λόγος κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό από το skype αφού αυτό είναι το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα?

ΥΓ--πιθανότατα είμαι οφ τοπικ σορρυ:wacko:

Μήπως είναι θέμα χρεώσεων?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την εφαρμογη whatsapp και μου "συνεδεσε" 10 επαφες που μαλλον εχουν και αυτοι whatsapp.εαν απεγκαταστησω την εφαρμογη θα ξε-συνδεθουν οι επαφες του whatsapp?

 

καλημερα , ναι

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του inka και τα δύο αυτά προγράμματα είναι της ιδίας φιλοσοφίας?

και αν ναι ποιός ο λόγος κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό από το skype αφού αυτό είναι το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα?

ΥΓ--πιθανότατα είμαι οφ τοπικ σορρυ:wacko:

 

Καμία μα καμία σχέση το ένα με το άλλο. Το viber διαβάζει τον τηλεφωνικό σου κατάλογο και βρίσκει πιες από της επαφές σου το χρησιμοποιούν αυτόματα. Επίσης το viber δεν υποστηρίζει chat. Το skype είναι σε πιο messenger τεχνολογία με τσατ κτλ και επίσης πρέπει να σε προσθέσει ο άλλος στις επαφές του. Πολύ καλό και στην φιλοσοφία του viber είναι επίσης και το Tango το οποίο υποστηρίζει και βιντεοκλήσεις και μπορείς να έχεις πρόσβαση και από το Pc σου.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα θεματάκι με το gmaps στο wildfire μου. Δεν μου εμφανίζει πάνω την μπάρα που έχει search και τα κουμπιά δίπλα που έχει και την πυξίδα που γίνεται βορράς (default δλδ) ή να στρίβει ο χάρτης ανάλογα με το που "κοιτάει" το κιν. Αυτό έγινε από τότε που έβαλα custom rom. Γίνεται με καμιά πατέντα ή να ρυθμίσω κάτι να το ξαναεπαναφέρω; Δοκίμασα να στείλω και το .apk από blade που το κάνει αυτό (ακόμα και μετά από custom rom) αλλά και πάλι με το που το εγκαταστήσω το ίδιο είναι.
Link to comment
Share on other sites

χωρις πρόγραμμα αλλά απο το ιδιο σου κινητο.

ρυθμίσεις / ρυθμίσεις κλήσης / πρόσθετες ρυθμίσεις / αναγνώριση κλήσης / τσεκάρεις απόκρυψη αριθμού.

 

1.Ναι αλλα αυτη η ρυθμιση επιδρα σε ολες τις εξερχομενες. Εγω ψαχνω μια εφαρμογη που να κανεις κληση μεσω αυτης και να βαζει αποκρυψη στην συγκεκριμενη κληση και μονο.

 

2.Ενας φιλος μου που εχει iphone μου εδειξε μια εφαρμογη που οταν παιρνεις καποιον τηλ αυτος βλεπει ως αναγνωριση οτι θες εσυ. Υπαρχει κατι αντιστοιχο για android;;;

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι αλλα αυτη η ρυθμιση επιδρα σε ολες τις εξερχομενες. Εγω ψαχνω μια εφαρμογη που να κανεις κληση μεσω αυτης και να βαζει αποκρυψη στην συγκεκριμενη κληση και μονο.

 

2.Ενας φιλος μου που εχει iphone μου εδειξε μια εφαρμογη που οταν παιρνεις καποιον τηλ αυτος βλεπει ως αναγνωριση οτι θες εσυ. Υπαρχει κατι αντιστοιχο για android;;;

 

Βαλε στα νουμερα που θες να καλεις με αποκρυψη #31# μπροστα και μετα το νουμερο π.χ. #31#6901234567.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μηπως υπαρχει για android κατι αντίστοιχο με αυτην την εφαρμογη για S60?

http://porfyras.blogspot.com/2009/03/mobilex-v305-symbian-s60-3rd-5th-touch.html

 

Την εφαρμογη την εχει φτιαξει ενας φιλος εδω απο το myphone

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στα νουμερα που θες να καλεις με αποκρυψη #31# μπροστα και μετα το νουμερο π.χ. #31#6901234567.

 

Αυτο ισχυει για ολα τα δικτυα κινητης;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει για ολα τα δικτυα κινητης;

 

Ναι

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει! Το έχω στ'αγγλικά βέβαια, αλλά ορίστε: (advanced) settings->send settings->enable locale support και από κάτω στο supported languages βάλε το greek sms mode ;)

 

Kαλησπερα και απο μενα. Διαβαζα τo παρων thread καθως μολις πηρα ενα S2,

και σχετικα με το go sms, παρολο που εκανα τις ρυθμισεις που υπεδειξες,

ενω ξεκιναει με 160 χαρακτηρες,

στο 4ο γραμμα που πληκτρολογω, το ξαναγυρναει σε 70:(.

Υπαρχει καποια αλλη λυση που να προτεινεται; (Ακυρη η ερωτηση, μια απλη επανεκκινιση ηθελε:D

 

Και κατι τελευταιο αν ξερει καποιος απο τους συμφορουμιτες:

σε αναζητηση του handcent sms στο market, οι μονες επιλογες που μου βγαζει

ειναι για language packs πχ arabic, αλλα οχι την εφαρμογη.

 

Οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη και ευχαριστω εκ των προτερων

 

Φιλικα,

Γιωργος

Edited by Nizl84
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια στην 2,3,7 εκδοση ποια προγραμματα gps δουλευουν σωστα?

εχω καταφερει μονο το igo και το sygic 11 απο το market εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος παιδια ?

Στο Documents to Go που έχω δοκιμάσει, κάνει αναζήτηση σε Excel, οπότε λογικά και σε word.

Για PDF, το ezPDF Reader κάνει αναζήτηση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια στην 2,3,7 εκδοση ποια προγραμματα gps δουλευουν σωστα?

εχω καταφερει μονο το igo και το sygic 11 απο το market εσεις?

 

Λογικά όλα μιά και είναι συμβατά με 2.2.+ , εκτός από το Destinator που έχει update μέχρι το 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

Το go SMS υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ελληνικά, και αν ναι πως;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Επειδη δεν θα επρεπε να βαζουμε προγραματα για να το κανουν αυτο αλλα να γινεται απο το ιδιο το android oποιος εχει ορεξη ας το κανει starred αυτο το θεμα και αν θελει να κανει και ενα comment. Ειναι για τα bugs του android και αυτο το θεμα ειναι για τα Ελληνικα μηνυματα που δεν μπορουμε να γραψουμε 160 χαρακτηρες. Οσο περισοτερη εκταση παρει τοσο πιο γρηγορα θα φτιαξει.

 

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=5544

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος οι διαφημίσεις έρχονται από το νέο market. Πήγαινε στο μάρκετ, άνοιξε τις ρυθμίσεις και ξετσέκαρε την επιλογή για εμφάνιση διαφημίσεων.

πήγα στο Market. Προφανώς η επιλογή που λες είναι η "Google AdMob Abs" η οποία είναι ξετσεκαρισμένη από default κατάσταση.

 

Δεν είναι λογικό αυτό.Μάλλον κάποιο trojan ή κάποια εφαρμογή σου κάνει αυτό το πρόβλημα.Ισως να έχει σχέση και με τον νέο ιο με όνομα lena http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3835854#post3835854

μάλλον για κάτι τέτοιο το βλέπω. το λινκ που έδωσες με βοήθησε γιατί η αλήθεια είναι ότι την παρακάτω εικόνα θα ορκιζόμουν ότι την έχω δει ... :/

http://content.myphone.gr/photo/full/1795/lena-neos-ios-typoy-trojan-entopizetai-android-market.jpg

Επίσης που και που μου πετάγονται κάτι μηνύματα με ένα σταυρό στην αρχή + τα οποία αναφέρουν το LookOut μόνο που εγώ δε το έχω περασμένο το LookOut.

 

Λέω να πάω για επανεγκατάσταση του Android. Έχω περάσει τον τελευταίο μήνα άπειρες εφαρμογές και τις περισσότερες τις έχω σβήσει. Θα κάνω φορματ για να ξαναπεράσω ότι θέλω και να φορμάρω και την storage card. Έχουν γεμίσει και τα 8 γίγα της κάρτας αλλά δε ξέρω με τι....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα (μέσω add on προγράμματος) να έχουμε ηχητική μετάφραση από Ελληνικά προς ξένη γλώσσα και το ανάποδο; Δηλαδή να μιλήσω ελληνικά και να τα μεταφράσει σε κάποια ξένη γλώσσα αλλά και το ανάποδο δηλ. να ακούσω ένα ξένο λόγο και να το μεταφράσει στα ελληνικά. Πρίν από 2 χρόνια το είχα δει σε μία παλιά έκδοση του android αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω κάτι.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πειραματιζομενος με το sygic...

Αν και δεν παρατηρησα καποια καθυστερηση σε 3d, αναρωτιεμαι ποια απεικονιση ειναι τελικα καλυτερη. Η 3d ή 2d και γιατι?

Ποτε βολευει η μια και ποτε η αλλη;

 

Επισης δεν βρηκα πουθενα στα μενου, να μπορω να ορισω να εμφανιζεται στην μπαρα, η τρεχουσα οδος που διασχιζω. Υπαρχει ή αδικα ψαχνω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα (μέσω add on προγράμματος) να έχουμε ηχητική μετάφραση από Ελληνικά προς ξένη γλώσσα και το ανάποδο; Δηλαδή να μιλήσω ελληνικά και να τα μεταφράσει σε κάποια ξένη γλώσσα αλλά και το ανάποδο δηλ. να ακούσω ένα ξένο λόγο και να το μεταφράσει στα ελληνικά. Πρίν από 2 χρόνια το είχα δει σε μία παλιά έκδοση του android αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω κάτι.

 

Αυτο το ειχα δει κι εγω, και νομιζω οτι ηταν ενας συνδυασμος google translate με google voice.

Υπαρχει σαν ενιαια ολοκληρωμενη εφαρμογη;

 

Κατι αλλες που δοκιμασα, που νομιζω οτι στηριζονταν πανω στη μηχανη της google (αν και δεν θυμαμαι τιτλους), σαν αποτελεσμα ηταν για τα πανηγυρια, δεν μου αναγνωριζε καμια λεξη απο τα αγγλικα μου, και δεν μιλαω και τοσο ασχημα!

 

Υπαρχει ολοκληρωμενη εφαρμογη για αναγνωριση ομιλιας σε πραγματικο χρονο, που να δουλευει σχετικα καλα;

----------------------------

Επισης να πω, οτι ψαχνω, εδω και αρκετους μηνες(ναι, γι' αυτο ας βοηθησει καποιος!), ενα free λεξικο ελληνογαλλικο, ελληνογερμανικο, ελληνοιταλικο.

Εχω κατεβασει μυριες εφαρμογες απο το market, αλλες δεν υποστηριζαν ζευγαρι γλωσσας με ελληνικα, αλλες ηταν τρομερα φτωχες, αλλες απαιτουσαν συνδεση στο νετ κλπ. Με λιγα λογια τζιφος, αν και στο μαρκετ φαινεται να γινεται χαμος απο λεξικα.

 

Υπαρχει offline free λεξικο ελληνικα με γαλλικα/γερμανικα/ιταλικα;

Edited by karib
Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί "τροποποίηση" ενναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...