Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα και καλές γιορτές σε όλους.Ξεκινόντας θα ήθελα να αναφέρω ότι στις επόμενες 2 μέρες θα είμαι κάτοχος ενός optimus one.Είναι το πρώτο μου smartphone και μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς κατέληξα στην επιλογή κινητού με Android λόγω της ευκολίας που διάβασα παντού οτι έχει ακόμα και για εντελώς άσχετους χρήστες(όπως εγώ).Το πρόβλημα μου είναι πως ενώ έχω διαβάσει και αυτό το thread,και το thread για τα android αλλά και αυτό για το κινητό μου,ακόμα δε βρήκα ικανοποιητική απάντηση σε ότι έχει να κάνει με τη χρήση gps,καταλήγωντας στο συμπέρασμα πως το ίντερνετ είναι απαραίτητο για την χρήση gps.Λόγω του ότι η αγορά Smartphone δεν ήταν στα σχέδια μου,έκανα ανανέωση συμβολαίου προ 2 μηνών χωρίς κάποια προπληρωμένη πλοήγηση στο διαδίκτυο.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν αυτό ισχύει(αν χρειάζομαι οπωσδήποτε ίντερνετ παντού)και αν όχι, αν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος για offline gps.Πρόβλημα σύνδεσης της συσκευής στο ιντερνετ δεν υπάρχει αφού εχω wi-fi και στα 2 σπίτια.

 

Συγνώμη για το μεγάλο post και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην κοινότητα και καλές γιορτές σε όλους.Ξεκινόντας θα ήθελα να αναφέρω ότι στις επόμενες 2 μέρες θα είμαι κάτοχος ενός optimus one.Είναι το πρώτο μου smartphone και μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς κατέληξα στην επιλογή κινητού με Android λόγω της ευκολίας που διάβασα παντού οτι έχει ακόμα και για εντελώς άσχετους χρήστες(όπως εγώ).Το πρόβλημα μου είναι πως ενώ έχω διαβάσει και αυτό το thread,και το thread για τα android αλλά και αυτό για το κινητό μου,ακόμα δε βρήκα ικανοποιητική απάντηση σε ότι έχει να κάνει με τη χρήση gps,καταλήγωντας στο συμπέρασμα πως το ίντερνετ είναι απαραίτητο για την χρήση gps.Λόγω του ότι η αγορά Smartphone δεν ήταν στα σχέδια μου,έκανα ανανέωση συμβολαίου προ 2 μηνών χωρίς κάποια προπληρωμένη πλοήγηση στο διαδίκτυο.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν αυτό ισχύει(αν χρειάζομαι οπωσδήποτε ίντερνετ παντού)και αν όχι, αν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος για offline gps.Πρόβλημα σύνδεσης της συσκευής στο ιντερνετ δεν υπάρχει αφού εχω wi-fi και στα 2 σπίτια.

 

Συγνώμη για το μεγάλο post και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

δεν χρειαζεται Ιντερνετ για gps & navigation . Εχει δικο του δέκτη gps , οπως εχουν τα αντιστοιχα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω εγκαταστήσει στο Desire HD μου το Aura και το Ndrive (και τα 2 original). Ενώ το Ndrive δουλεύει άψογα, το Aura μου κάνει το εξής: καταρχήν η "διαδρομή" είναι απενεργοποιημένη στο μενού και όταν ανοίγω την αναζήτηση, πηγαίνοντας να του βάλω διεύθυνση και να ξεκινήσω από τη χώρα προορισμού, μου λέει "δεν διατίθενται χώρες". Έχω εγκαταστήσει τον ελλ. χάρτη. Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνω λάθος;
iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω εγκαταστήσει στο Desire HD μου το Aura και το Ndrive (και τα 2 original). Ενώ το Ndrive δουλεύει άψογα, το Aura μου κάνει το εξής: καταρχήν η "διαδρομή" είναι απενεργοποιημένη στο μενού και όταν ανοίγω την αναζήτηση, πηγαίνοντας να του βάλω διεύθυνση και να ξεκινήσω από τη χώρα προορισμού, μου λέει "δεν διατίθενται χώρες". Έχω εγκαταστήσει τον ελλ. χάρτη. Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνω λάθος;

 

Και σε μένα το ίδιο λέει.Εγώ εχω βάλει το Ndrive και το Copilot(το copilot κλάσης ανώτερο, ειναι το καλύτερο gps prog απ'οσα εχω δοκιμάσει !!)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο λέει.Εγώ εχω βάλει το Ndrive και το Copilot(το copilot κλάσης ανώτερο, ειναι το καλύτερο gps prog απ'οσα εχω δοκιμάσει !!)

 

Το καλό είναι οτι όσο ήμουν σε 7-day trial δούλευε κανονικά.

iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα το ndrive οταν εκτελει εγκατασταση δειχνει κατι «κινεζικα σαν τετραγωνακια»...γιατι...???
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα το ndrive οταν εκτελει εγκατασταση δειχνει κατι «κινεζικα σαν τετραγωνακια»...γιατι...???

ετσι ειναι και σε μένα απλος πάτα το πράσινο κουμπί στην αρχή και μετα θα εχεις ελληνικη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να δοκιμάσω το igo γιατί έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν μπορώ να το βρώ στο market.υπάρχει κάποιο άλλο site;
:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και χρονια πολλα :lol:

Θελω να βαλω το Sygic Mobile 10 στο HTC wildfire 2,2 επιδη δεν βρηκα ''οδηγο εγκαταστασης'' πρεπει να ακολουθησω αυτον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=240747 που λεει στο 3ποστ με τα αντιστοιχα αρχεια που ειναι για Android ?

Καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη:)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, απ' ότι διαβάζω σε διάφορα φόρουμ (gpsnavi.org, naviusers.net και στο gpspocketpc) οι περισσότεροι χρήστες iGO χρησιμοποιούν τον πιο πρόσφατο Navteq.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

 

εβαλα στο κινητο το συστημα πλοηγησης navigon και δουλευει αψογοτατα!

 

η απορια μου ειναι οτι στον χαρτη επανω δεν υπαρχουν (η εγω δεν ξερω το τροπο)

 

τα + - ωστε να μπορω να κανω zoom στο χαρτη:(

 

ξερει κανεις κατι?

 

ευχαριστω για την οποια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω ένα HTC WILDFIRE ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ( ΠΩΛΗΤΗΣ ) ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ WIFI ΔΥΚΤΙΟ . ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟ GPS ΚΑΙ ΟΧΙ INTERNET ;

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω ένα HTC WILDFIRE ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ( ΠΩΛΗΤΗΣ ) ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ WIFI ΔΥΚΤΙΟ . ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟ GPS ΚΑΙ ΟΧΙ INTERNET ;

 

Sygic Aura, Igo, Navigon, Copilot κατά σειρά προτίμησης (προσωπική).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω ένα HTC WILDFIRE ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ( ΠΩΛΗΤΗΣ ) ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ WIFI ΔΥΚΤΙΟ . ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟ GPS ΚΑΙ ΟΧΙ INTERNET ;

 

Εγώ χρησιμοποιώ Sygic Aura και Ndrive και θεωρώ και τα 2 άψογα so far.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Edited by zxr
iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω ένα HTC WILDFIRE ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ( ΠΩΛΗΤΗΣ ) ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ WIFI ΔΥΚΤΙΟ . ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟ GPS ΚΑΙ ΟΧΙ INTERNET ;

 

Εγώ χρησιμοποιώ Sygic Aura και Ndrive και θεωρώ και τα 2 άψογα so far.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Έχεις δίκιο το ξέχασα, Εγώ θα το έβαζα στη 2η θέση μαζί με το Igo μετά το Aura που θεωρώ κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

το NDRIVE το εχω δοκιμασει ειναι καλο και ευκολο στεις αγορες τα χαλαει δεν μπορω απο το μαρκετ να αγορασω ολο πεφτει το συστημα .... το ναβιγκον δεν το βγαζει το μαρκετ? πωσ το κανεις αναζητηση????. βασιλης....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

To Navigon δεν μπορείς να το βρεις στο Market γιατί δεν έχει δωρεάν έκδοση.

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Market Enabler για να το δεις.

;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα πλοήγησης μας μπορούμε να το κατεβάσουμε μόνο μέσα από το Android market??

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κατεβάζω από το Market το Aura, αλλα κάπου στη μέση της εγκαταστασης, μου βγάζει μύνημα : "Server responded with error. Please try again later".

Ξέρει κανείς τι γίνεται???

Παιδεύμαι αρκετό καιρό με την υπόθεση GPS! ουφ :cry:

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ :ninja:

 

EDIT:

Τελικά, το κατέβασα κανονικά το Aura, αλλά όταν πάω να το ανοιξω, μου βγάζει μύνημα : We are sorry. Aura requires 3D hardware accelaration, which is not available in this phone."

Τι σημαίνει αυτό? ότι το wildfire ΔΕΝ είναι συμβατό με το ΑUra???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το κατέβασα κανονικά το Aura, αλλά όταν πάω να το ανοιξω, μου βγάζει μύνημα : We are sorry. Aura requires 3D hardware accelaration, which is not available in this phone."

Τι σημαίνει αυτό? ότι το wildfire ΔΕΝ είναι συμβατό με το ΑUra???

 

το κατεβασα και γω φιλε σε vodafon joy 845 τα ιδια ακριβως μου εγραψε και μενα γιατι δεν ξερω και το εβγαλα αν ξερει καποιος πια τηλεφωνα παιζουν το αυρα ας μας πει και μας.:(

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν επιτάχυνση 3d όπως το galaxy s.Υπάρχει και το απλό sygic το mobile maps που παίζει σε όλες νομίζω τις συσκευές.

 

Sent from my own Galaxy

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιο από τα gps που έχει στο market δουλεύει χωρίς ίντερνετ, μόνο με το gps?

 

Όλα όσα έχει στο 1ο πόστ (Στην δημοσκόπηση)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...