Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις ξεκόλλησα ένα ζευγάρι Γάλλων με ένα τεράστιο τροχόπιστο από τα στενά της γειτονιάς μου, 20+ χλμ μακριά από εκεί που έπρεπε να είναι.

Αιτία το google maps.

Οι άνθρωποι προφανώς και είχαν εμπειρία από ταξίδια και είχαν μάλιστα 2 Gps, ένα του αυτοκινήτου και ένα από Ipad mini μέσω hotspot για τα δεδομένα. Όμως ψάχνοντας την Λεωφ. Αθηνών στο Χαιδάρι, αποφάσισαν να στηριχτούν στο Ipad και στο google maps. Και δυστυχώς κατάφεραν να βρεθούν τόσο μακριά και μέσα στα στενά γιατί από την μία το δίκτυο έκανε μια ώρα να βρει δεδομένα και απότην άλλη το gmaps τους έβγαλε λάθος Αθηνών. Μίλαγαν όμως αγγλικά και μπόρεσα να τους δώσω κάποιες οδηγίες για να φύγουν προς Χαιδάρι.

To google maps είναι από τους καλύτερους πλοηγούς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χάθηκα στις τόσες σελίδες δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί τελικά η ερώτηση μου. Είμαι έτοιμος να αγοράσω το Route66 αλλά διαβάζω διάφορα στο net ότι αν αλλάξω συσκευή τηλεφώνου θα πρέπει να το ξαναπληρώσω! Για την αγορά ζητάει σύνδεση μέσω e-mail, δε θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά στην επόμενη android συσκευή μου που θα συνδέσω με το ίδιο mail; Αν αλλάξω ROM στο τωρινό κινητό μου παίζει και τότε να έχω το ίδιο πρόβλημα; Κάπου κάποιος γράφει ότι το Route66 του χρεωνε αυτόματα 9,99 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑ την πιστωτική του.

Όλα τα παραπάνω είναι αρκετά σοβαρά και με αποτρέπουν από την αγορά. Υπάρχει κάποιος που να το έχει αγοράσει για να μας δώσει τα φώτα του;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χάθηκα στις τόσες σελίδες δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί τελικά η ερώτηση μου. Είμαι έτοιμος να αγοράσω το Route66 αλλά διαβάζω διάφορα στο net ότι αν αλλάξω συσκευή τηλεφώνου θα πρέπει να το ξαναπληρώσω! Για την αγορά ζητάει σύνδεση μέσω e-mail, δε θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά στην επόμενη android συσκευή μου που θα συνδέσω με το ίδιο mail; Αν αλλάξω ROM στο τωρινό κινητό μου παίζει και τότε να έχω το ίδιο πρόβλημα; Κάπου κάποιος γράφει ότι το Route66 του χρεωνε αυτόματα 9,99 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑ την πιστωτική του.

Όλα τα παραπάνω είναι αρκετά σοβαρά και με αποτρέπουν από την αγορά. Υπάρχει κάποιος που να το έχει αγοράσει για να μας δώσει τα φώτα του;

 

Τιποτα απο αυτα δεν ισχύει! Προχώρησε άφοβα στην αγορα του! Το εχω τωρα στην 3η κατα σειρά συσκευή!:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τι εννοούν από την εταιρεία όμως στο παρακάτω link;

http://www.66.com/US/support/questions/navigate/transfer-route-66-maps-navigation-for-android-to-a-different-device/

Γιατί πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους με mail για να μεταφέρω το πρόγραμμα σε άλλη συσκευή; Δε γίνεται αυτόματα; Γιατί ο άλλος στο XDA λέει πως τους έστελνε mail και τον έγραφαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τι εννοούν από την εταιρεία όμως στο παρακάτω link;

http://www.66.com/US/support/questions/navigate/transfer-route-66-maps-navigation-for-android-to-a-different-device/

Γιατί πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους με mail για να μεταφέρω το πρόγραμμα σε άλλη συσκευή; Δε γίνεται αυτόματα; Γιατί ο άλλος στο XDA λέει πως τους έστελνε mail και τον έγραφαν!!!

 

 

Οταν αλλαζεις συσκευή , αυτοματα σε ρωτάει αν θες να μεταφέρεις την αδεια χρήσης... απο το παλιο στο νεο τηλέφωνο! Αυτο ειναι ολο! Και στην αρχη της πρωτης ενεργοποίησης κατα την αγορα θα σου ζητησουν απλα μια επαλήθευση mail με ενα link που θα σου στειλουν με mail!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο ταμπλετ το Citymaps2go Pro αλλά σκάει συνέχεια.

Είτε όταν πατάω να με πάει στην τοποθεσία που βρίσκομαι, είτε όταν ψάχνω κάτι στις στάσεις λεωφορείων.

Το έχει δοκιμάσει άλλος να μου πει αν γενικά παίζει καλά ή όχι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το don't panic και το genius maps, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να περάσουμε στη νέα εφαρμογή, με το licence της παλιάς, ή χρειάζεται αγορά πάλι;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο ταμπλετ το Citymaps2go Pro αλλά σκάει συνέχεια.

Είτε όταν πατάω να με πάει στην τοποθεσία που βρίσκομαι, είτε όταν ψάχνω κάτι στις στάσεις λεωφορείων.

Το έχει δοκιμάσει άλλος να μου πει αν γενικά παίζει καλά ή όχι;

 

Δοκίμασα το απλό (όχι το Pro) στο Galaxy Note 10.1 N8000 και στο Galaxy Tab3 Τ-311 . Και στα δύο δουλεύουν άψογα οι 2 περιπτώσεις που ανέφερες ..

 

Σχετικά με το don't panic και το genius maps, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να περάσουμε στη νέα εφαρμογή, με το licence της παλιάς, ή χρειάζεται αγορά πάλι;

 

Εννοείς με το licence του don't panic να περάσουμς το genius maps ???

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Απορια...θελω να διαπιστώσω αν εχει προβλημα το GPS μου...χωρίς δεδομενα δεν βρισκει σήμα, οταν ομως τα ενεργοποιω κλειδωνει αμεσως...μετα χωρις δεδομενα παλι κλειδωνει ξανα σχετικά γρηγορα. Λετε να υπάρχει πρόβλημα ή ετσι ειναι η συνήθης λειτουργία? Για χρήση σε ταμπλέτα αναφέρομαι, που πρόσφατα της άλλαξα rom
Link to comment
Share on other sites

Απορια...θελω να διαπιστώσω αν εχει προβλημα το GPS μου...χωρίς δεδομενα δεν βρισκει σήμα, οταν ομως τα ενεργοποιω κλειδωνει αμεσως...μετα χωρις δεδομενα παλι κλειδωνει ξανα σχετικά γρηγορα. Λετε να υπάρχει πρόβλημα ή ετσι ειναι η συνήθης λειτουργία? Για χρήση σε ταμπλέτα αναφέρομαι, που πρόσφατα της άλλαξα rom

 

Φυσιολογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στο Λονδίνο και θα ήθελα ένα πλοηγό για πεζοπορία μεταξύ των αξιοθέατων, ποιο θεωρείται καλύτερο από εμπειρία ή τουλάχιστον αποδεδειγμένα πρακτικό;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Google map αν δεν είσαι online αποθήκευσε από τώρα τους χάρτες
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Google map αν δεν είσαι online αποθήκευσε από τώρα τους χάρτες

 

To έκανα αυτό και πειραματίστηκα λίγο αλλά είδα ότι δεν είχα πληροφορία για όλους του δρόμους και επίσης στα "Αγαπημένα" όταν πάταγα επάνω δεν είχα την περιγραφή τους και μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν έχω σύνδεση. Το θέμα είναι να μπορώ να έχω τη λίστα με τα αξιοθεατα-μπαρ-εστιατόρια καθώς και τα αγαπημένα. Επίσης νομίζω ότι στο googlemaps δεν λειτουργεί η πλοήγηση :mad:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απορια...θελω να διαπιστώσω αν εχει προβλημα το GPS μου...χωρίς δεδομενα δεν βρισκει σήμα, οταν ομως τα ενεργοποιω κλειδωνει αμεσως...μετα χωρις δεδομενα παλι κλειδωνει ξανα σχετικά γρηγορα. Λετε να υπάρχει πρόβλημα ή ετσι ειναι η συνήθης λειτουργία? Για χρήση σε ταμπλέτα αναφέρομαι, που πρόσφατα της άλλαξα rom

 

Χρησιμοποιησε το gps test για να κλειδωνει πιο γρηγορα και μολις κλειδωσει ανοιξε το προγραμμα πλοηγησης σου και θα το βρει αμεσως. Διαφορετικα με το προγραμμα πλοηγησης θα καθυστερησει περισσοτερο.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στο Λονδίνο και θα ήθελα ένα πλοηγό για πεζοπορία μεταξύ των αξιοθέατων, ποιο θεωρείται καλύτερο από εμπειρία ή τουλάχιστον αποδεδειγμένα πρακτικό;

 

 

Στο navigon πριν ξεκινήσεις την πλοήγηση έχει επιλογή ,με αυτοκίνητο ή με τα πόδια .

Δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερο ,αλλα στην Πράγα που το χρησημοποιησα εκτεταμένα ,έκανε μια χαρά την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την Nokia HERE maps 1.0 beta.

 

Απαράδεκτο το γεγονός ότι δεν έχει Ελληνική φωνή, ούτε καν στις απλές φωνές ( δεν περίμενα να έχει στις hifi έτσι και αλλιώς), ενώ και ο χάρτης της Ελλάδος είναι τεράστιος για κατέβασμα, 300+mb.

Τέλος σχεδιασμός διαδρομής χωρίς ανοιχτό GPS δεν δουλεύει. Έχει βρει στίγμα (μάλλον μέσω Wi-Fi, αλλά διαδρομή δεν σχεδιάζει).

Επίσης δουλεύει μόνο σε κάθετη θέση και μόνο σε πλοήγηση σε αφήνει να το βάλεις σε landscape.

Χρήσιμη λειτουργία το live traffic ,όπου με χρώματα δείχνει την κίνηση σε πολλά σημεία.

Αλήθεια από που τα τραβάει αυτά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω χαθει, γιατι με την αλλαγη κινητου, ψαχνομαι με το sygic. Το προγραμμα το εγκατεστησα παλι. Και μεταξυ αλλων, κατεβασε και χαρτες που επελεξα κατα την εγκατασταση.

Ψαχνω να βρω που αποθηκευει το sygic τους χαρτες, δεν το βρισκω.

Βρισκω μονο την εξωτερικη sd.

Ομως, επειδη μεχρι ωρας δεν εχω βρει τροπο να γραφω εκει τις εφαρμογες, υποψιαστηκα οτι ειναι οι χαρτες που ειχα στην microsd στο προηγουμενο κινητο.

Οντως, κανω rename τον φακελο απο ‘sygic’, σε ‘sygic1’, και ανοιγω το προγραμμα sygic. Κανονικα, φορτωσε χαρτες! Που στην ευχη τους αποθηκευει;

Link to comment
Share on other sites

εχω το sygic... ετσι για αλλαγη εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλα που να δουλευει χωρις δεδομενα?
Link to comment
Share on other sites

εχω το sygic... ετσι για αλλαγη εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλα που να δουλευει χωρις δεδομενα?

Ψάξε για το Navfree δωρεάν στο play store.

Λόγω του δωρεάν οι χάρτες έχουν θεματάκια.

Σε γενικές γραμμές είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

εχω το sygic... ετσι για αλλαγη εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλα που να δουλευει χωρις δεδομενα?

 

Navigon, Igo

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 αυτα ειναι χωρις δεδομένα..;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...