Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι χάρτες της navteq που χρησιμοποιεί το Aponia, είναι trial. Το γράφει κατά την εγκατάσταση. Δεν θυμάμαι διάρκεια.

 

 

Δεν ξέρω τι κάνουν οι συγκεκριμένοι χάρτες με το sygic. Αν πας λίγο πίσω, θα δεις ότι υπάρχει συμφωνία των περισσοτέρων ότι το sygic υστερεί στις δρομολογήσεις.

Σχετικά με το ποιοι χάρτες είναι καλύτεροι, να σου πω ότι το Aponia με χάρτες navteq ήταν χειρότερο στις δρομολογήσεις από το δωρεάν αδελφάκι του be-on-road που χρησιμοποιεί τους δωρεάν χάρτες OSM. Και επίσης το Mireo Don't Panic με τους χάρτες tom-tom είναι για πέταμα ενώ με του χάρτες της geointeligence (λένε ότι) είναι καλό.

Αλλά ούτε κι αυτό λέει πολλά πράγματα για τους χάρτες, γιατί φαίνεται ότι δεν είναι μόνο οι χάρτες που κάνουν τη διαφορά, αλλά κυρίως οι αλγόριθμοι του προγράμματος. Αλλιώς πως γίνεται το Route66 που επίσης χρησιμοποιεί χάρτες tom-tom να κάνει μια χαρά δρομολογήσεις;

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, και με την ευκαιρια αυτων που ειπες να συμπληρωσω τα εξης:

1) Ναι οντως το sygic κανει χαλια δρομολογησεις (στην ελλαδα και μακαρι να το φτιαξουν καποτε).

 

2) Δοκιμασα το aponia και ενω του ειπα οχι διοδια αυτο με πηγε απο εκει. Και σαν να μην εφτανε αυτο, ενω η διαδρομη μου ηταν βυρωνας προς μαρουσι, και αυτο στην περιφερειακη υμηττου μου ζητησε να βγω στην εξοδο παπαγου, ενω θα επρεπε να με παει προς ελευσινα, και να με βγαλει στην εξοδο ολ.σταδιο δηλαδη μαρουσι.

 

3) Το don't panic αγορασμενο και με χαρτη geointelligence ψαχνωντας τον μαιο 3 δρομους (δεν τους θυμαμαι) στο μαρουσι, δεν τους βρηκε καν, οταν με sygic βρηκα και τους 3! Επισης σε οτι μα οτι κινητο με MTK επεξεργαστη και αν το εβαλα, δουλευε το στιγμα στον χαρτη καρε καρε. Μονο με Qualcomm δουλεψε σωστα!

 

Παντως απο προσωπικη μου εμπειρια, αυτο που παντα με πηγαινε ποιο σωστα (δρομολογησεις,ασφαλεια + tts ολοσωστες και καθαρες οδηγιες κ.α) ηταν το navigon, αλλα με χαλανε καποια πραγαματα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3) Το don't panic αγορασμενο και με χαρτη geointelligence ψαχνωντας τον μαιο 3 δρομους (δεν τους θυμαμαι) στο μαρουσι, δεν τους βρηκε καν, οταν με sygic βρηκα και τους 3! Επισης σε οτι μα οτι κινητο με MTK επεξεργαστη και αν το εβαλα, δουλευε το στιγμα στον χαρτη καρε καρε. Μονο με Qualcomm δουλεψε σωστα!

 

Αν είναι δυνατόν

Θα μπορούσα βέβαια να το εκλάβω σαν ένα ωραίο αστείο . Πάντως καλό θα ήταν να μας έλεγες τους δρόμους , γιατί συνήθως δρόμους που

δεν βρήσκουν άλλα προγράμματα πλοήγησης βρήσκονται με Dont Panic( με geointelligence) .

Οχι βέβαια ότι αμφιβάλω γιά την ειλικρίνεια της παραπάνω κατάθεσής σου , αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω τους συγκεκριμένους δρόμους να

προσπαθήσω να τους βρώ με Dont Panic( με geointelligence) .

Link to comment
Share on other sites

ολα............

Επειδή η συσκευή είναι δίκαρτη, το Navigon, μόνο ως κανονικά αγορασμένο μπορεί να δουλέψει.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συσκευή είναι δίκαρτη, το Navigon, μόνο ως κανονικά αγορασμένο μπορεί να δουλέψει.

μία χαρά δουλεύουν οι τελευταίες εκδόσεις και στο δικαρτο κινητό μου! παλιότερα ναι δεν δούλευαν

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο προσωπικη μου εμπειρια, αυτο που παντα με πηγαινε ποιο σωστα (δρομολογησεις,ασφαλεια + tts ολοσωστες και καθαρες οδηγιες κ.α) ηταν το navigon, αλλα με χαλανε καποια πραγαματα!
Κι εγώ το δουλεύω. Τελικά φαίνεται ότι το navigon (αν και όχι τέλειο) είναι ο χρυσός συμβιβασμός.

 

Μπορεί να μη σου έτυχε κάτι αλλά γενικά τους OSM να μην τους εμπιστεύεσαι. Μένω στο κέντρο που θα έπρεπε να είναι εντάξει, αλλά στην περιοχή μου είχαν ενα κάρο λάθη στις μονοδρομήσεις. Και δεν είναι κάτι που άλλαξε τα τελευταία χρόνια. Διόρθωσα καμιά 30ρια αλλά φαντάσου τι γίνεται σε άλλες περιοχές.
Γιατί νομίζεις ότι οι άλλοι δεν έχουν άπειρα λάθη και ελλείψεις; Στους OSM τουλάχιστον μπαίνεις και τα διορθώνεις. Και σε μένα πριν μερικά χρόνια έδειχνε ένα δρόμο στη μέση του σαλονιού μου. Μπήκα και το διόρθωσα. Να ξέρεις ότι ανάλογα με τα κέφια και το μεράκι κάποιων καταγραφέων, υπάρχουν περιοχές όπου οι χάρτες OSM είναι πληρέστεροι όλων. Τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονται οι γνωρίζοντες.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το δουλεύω. Τελικά φαίνεται ότι το navigon (αν και όχι τέλειο) είναι ο χρυσός συμβιβασμός.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Στο Android αυτή την στιγμή το θεωρώ κορυφαίο.Μιλάω σαν συνολική εικονα.Σαν το here drive όμως δεν είναι.Πιστεύω μακράν ότι καλύτερο σε δρομολογησεις.

Το περιμένω πως και πως για αντροιντ.Ήταν ο βασικός λόγος που είχα lumia επί ένα χρόνο.Γιατί τελικά αυτό είναι το σπουδαιότερο χαρακτηριστηκο. Η σωστή και έξυπνη επιλογή διαδρομής σε συνδυασμό με μια καλή πλοήγηση.

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει στο Android είναι το destinator γιατί δεν έχει trial.Στον πλοηγό που είχα πάντως από Ρέντη για Κόρινθο σε πήγαινε από Αττική οδό.Απαράδεκτο δεν το χω δει αλλού αυτό.

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το δουλεύω. Τελικά φαίνεται ότι το navigon (αν και όχι τέλειο) είναι ο χρυσός συμβιβασμός.

 

Γιατί νομίζεις ότι οι άλλοι δεν έχουν άπειρα λάθη και ελλείψεις; Στους OSM τουλάχιστον μπαίνεις και τα διορθώνεις. Και σε μένα πριν μερικά χρόνια έδειχνε ένα δρόμο στη μέση του σαλονιού μου. Μπήκα και το διόρθωσα. Να ξέρεις ότι ανάλογα με τα κέφια και το μεράκι κάποιων καταγραφέων, υπάρχουν περιοχές όπου οι χάρτες OSM είναι πληρέστεροι όλων. Τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονται οι γνωρίζοντες.

 

Οχι φίλε πλέον δεν έχουν τέτοια λάθη. Ειδικά στο κέντρο της Αθήνας. Πριν 7-8 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι με GPS υπήρχαν τέτοια λάθη. Τώρα οι δυο μεγάλοι (Tomtom και Navteq) έχουν πολύ καλούς χάρτες. Λάθη υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα αλλά αυτό το χάλι που είδα στο OSM δεν το έχω δει εδώ και πολλά χρόνια σε άλλο χάρτη. Σίγουρα σε κάποια χρόνια θα φτιάξουν και αυτοί. Δεν είναι και πολλά χρόνια που υπάρχει το OSM στην Ελλάδα. Αλλά αυτή τη στιγμή δεν είναι αξιόπιστος χάρτης. Με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν

Θα μπορούσα βέβαια να το εκλάβω σαν ένα ωραίο αστείο . Πάντως καλό θα ήταν να μας έλεγες τους δρόμους , γιατί συνήθως δρόμους που

δεν βρήσκουν άλλα προγράμματα πλοήγησης βρήσκονται με Dont Panic( με geointelligence) .

Οχι βέβαια ότι αμφιβάλω γιά την ειλικρίνεια της παραπάνω κατάθεσής σου , αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω τους συγκεκριμένους δρόμους να

προσπαθήσω να τους βρώ με Dont Panic( με geointelligence) .

 

Οπως ειπα τους δρομους δεν τους θυμαμαι, διοτι τοτε δουλευα στην κυκλοφορια του δημου, και μιας και ηταν προεκλογικη περιοδος ετρεχα σαν παλαβος απο αιτηματα πολιτων! Ετσι και ανακαλυψα οτι δεν τους εχει! Θα προσπαθησω να τους θυμηθω και αν τα καταφερω θα σου πω! Για δοκιμασε ομως κατι και πες μου: την οδο χλοης στο μαρουσι την εχει με κατευθυνση προς οδο πεντελης, η την εχει με κατευθυνση προς οδο κονιτσης?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μήν ξεχνάμε ότι μπορεί το Dont Panic να το σνομπάρουν οι περισσότεροι επειδή δεν έχει φρου-φρου ( αλήθεια τι τα χρειάζεται

μιά εφαρμογή πλοήγησης) αλλά οι χάρτες του Geointelligence χωρίς αμφιβολία είναι οι πληρέστεροι και πλέον ενημερωμένοι μακράν από τους

υπόλοιπους , τουλάχιστον γιά Ελλάδα.

.

 

Θα σου τονισω 2 απο τα σοβαροτερα προβληματα που με εκαναν να μισησω το don't panic και ας εχει (με geointelligence) τον καλυτερο χαρτη!

 

1) Δεν εχει επιλογη για διασταυρωσεις! Και οταν τους εστειλα mail για αν το αν στο μελλον θα βαλουν, η απαντηση ηταν οτι μονο εσεις στην ελλαδα το ζητατε και κανεις αλλος! Και τους απαντω: δηλαδη ολοι οι αλλοι κατασκευαστες προγραμματων gps ειναι ηλιθιοι που εχουν τετοια επιλογη και εσεις οι εξυπνοι?

 

2) Δεν μου δουλεψε σωστα με καμια συσκευη η οποια ειχε επεξεργαστη MTK! Περνω τηλ στην geointelligence μου λενε θα σου στειλουμε με mail ενα αρχειακη και θα αντικαταστησεις το ηδη υπαρχων με αυτο! Μου ειπαν οτι με αυτο δεν θα επεξεργαζεται το προγραμμα το σημα του gps την ωρα που το περνει, αλλα οπως το λαμβανει κατευθειαν θα το χειριζεται χωρις καμια επεξεργασια! Δεν καταλαβα τιποτα αλλα λεω αν ειναι να δουλεψει τι με νοιαζει εμενα να μαθω τα τεχνικα τους...! Παρολα αυτα με τιποτα δεν δουλεψε και μετα απο 10 μερες αλλαξα και τηλ μηπως εφταιγε αυτο, αλλα και παλι ματαια! Μονο με qualcomm δουλευει σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα τους δρομους δεν τους θυμαμαι, διοτι τοτε δουλευα στην κυκλοφορια του δημου, και μιας και ηταν προεκλογικη περιοδος ετρεχα σαν παλαβος απο αιτηματα πολιτων! Ετσι και ανακαλυψα οτι δεν τους εχει! Θα προσπαθησω να τους θυμηθω και αν τα καταφερω θα σου πω! Για δοκιμασε ομως κατι και πες μου: την οδο χλοης στο μαρουσι την εχει με κατευθυνση προς οδο πεντελης, η την εχει με κατευθυνση προς οδο κονιτσης?

[ATTACH]49814[/ATTACH][ATTACH]49815[/ATTACH][ATTACH]49816[/ATTACH][ATTACH]49817[/ATTACH]

 

ΙΣΟΠΑΛΊΑ!

sygic,route66 προς Πεντέλης

και primo,Google maps προς Κονίτσης! Ποια είναι η σωστή κατεύθυνση τελικά;

Link to comment
Share on other sites

...Λάθη υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα αλλά αυτό το χάλι που είδα στο OSM δεν το έχω δει εδώ και πολλά χρόνια σε άλλο χάρτη. Σίγουρα σε κάποια χρόνια θα φτιάξουν και αυτοί. Δεν είναι και πολλά χρόνια που υπάρχει το OSM στην Ελλάδα. Αλλά αυτή τη στιγμή δεν είναι αξιόπιστος χάρτης. Με τίποτα.

Προφανώς για να το λες θα έχεις καεί από τους χάρτες OSM, θα έχεις και πολλά παραδείγματα. Οι 30 διορθώσεις που έκανες δεν είναι και λίγες. Αλήθεια σε ποια περιοχή ήταν; Ήταν λάθη δημιουργίας του χάρτη ή οφείλονταν σε αλλαγές που έγιναν στους δρόμους;

Το πρόγραμμα OSM είναι πάντως μια τεράστια προσπάθεια και αξίζει κάθε υποστήριξη. Κυρίως μέσα από τη συνεχή ενημέρωση των χαρτών από τους χρήστες. Στην Ελλάδα αυτοί που συμβάλουν με δεδομένα δεν είναι ακόμη πάρα πολλοί. Είναι πάντως αρκετοί. Και πολύ σύντομα οι 3-4 αναβαθμίσεις το χρόνο που προσφέρουν οι εμπορικοί χάρτες, δεν θα μπορούν να συγκριθούν με την αμεσότητα της ανταπόκρισης στις αλλαγές, που προσφέρουν οι χιλιάδες χρήστες.

Σου θυμίζω ότι η wikipedia που είναι μια ανάλογη προσπάθεια στο χώρο των πληροφοριών, έχει από χρόνια κριθεί ότι, παρόλα τα κάποια προβλήματα που έχει, είναι πιο ακριβής και αξιόπιστη ακόμη και από την Encyclopedia Brittanica.

OSM λοιπόν, που εκτός από ένα πολύ ισχυρό παρόν έχει σίγουρα και ένα λαμπρό μέλλον http://www.openstreetmap.org/

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα τους δρομους δεν τους θυμαμαι, διοτι τοτε δουλευα στην κυκλοφορια του δημου, και μιας και ηταν προεκλογικη περιοδος ετρεχα σαν παλαβος απο αιτηματα πολιτων! Ετσι και ανακαλυψα οτι δεν τους εχει! Θα προσπαθησω να τους θυμηθω και αν τα καταφερω θα σου πω! Για δοκιμασε ομως κατι και πες μου: την οδο χλοης στο μαρουσι την εχει με κατευθυνση προς οδο πεντελης, η την εχει με κατευθυνση προς οδο κονιτσης?

Προς Πεντέλης . Το ίδιο και το Destinator PC με χάρτες MLS . Τελικά τι κατεύθυνση έχει . Αν υπεύθυνα όντως είναι λάθος να τους πω να την διορθώσουν

 

Θα σου τονισω 2 απο τα σοβαροτερα προβληματα που με εκαναν να μισησω το don't panic και ας εχει (με geointelligence) τον καλυτερο χαρτη!

 

1) Δεν εχει επιλογη για διασταυρωσεις! Και οταν τους εστειλα mail για αν το αν στο μελλον θα βαλουν, η απαντηση ηταν οτι μονο εσεις στην ελλαδα το ζητατε και κανεις αλλος! Και τους απαντω: δηλαδη ολοι οι αλλοι κατασκευαστες προγραμματων gps ειναι ηλιθιοι που εχουν τετοια επιλογη και εσεις οι εξυπνοι?

 

2) Δεν μου δουλεψε σωστα με καμια συσκευη η οποια ειχε επεξεργαστη MTK! Περνω τηλ στην geointelligence μου λενε θα σου στειλουμε με mail ενα αρχειακη και θα αντικαταστησεις το ηδη υπαρχων με αυτο! Μου ειπαν οτι με αυτο δεν θα επεξεργαζεται το προγραμμα το σημα του gps την ωρα που το περνει, αλλα οπως το λαμβανει κατευθειαν θα το χειριζεται χωρις καμια επεξεργασια! Δεν καταλαβα τιποτα αλλα λεω αν ειναι να δουλεψει τι με νοιαζει εμενα να μαθω τα τεχνικα τους...! Παρολα αυτα με τιποτα δεν δουλεψε και μετα απο 10 μερες αλλαξα και τηλ μηπως εφταιγε αυτο, αλλα και παλι ματαια! Μονο με qualcomm δουλευει σωστα!

 

Από τα γραφόμενά σου έφτασες να μισήσεις :!::!: το Dont Panic , περισσότερο επειδή δεν είχες την ανταπόκριση που θα ήθελες από τα παιδιά της

geointelligence και λιγότερο από αυτό καθαυτό το πρόγραμμα . Οσο γιά αυτή τη καραμέλα των διασταυρώσεων που ακούω χρόνια σαν έρισμα , δεν

κατάλαβα ποτέ πως μπορεί να θεωρηθεί σαν σοβαρη έλλειψη στη λειτουργία ενός προγράμματος πλήγησης. Θα μπορούσα να αναφέρω ένα σωρό από

μικροελλείψεις (!) σε όλα τα βασικά προγράμματα πλοήγησης , αλλά στην τελική δεν νομίζω ότι μειώνουν το πρόγραμμα .

Οσο γιά τις συσκευές με ΜΤΚ , αλήθεια ποιά από τα γνωστά προγράμματα δουλεύουν με αυτόν το επεξεργαστή ?

(Σημ) Το τελευταίο θα με ενδιέφερε προσωπικά γιατί περιμένω μιά τέτοια συσκευή με ΜΤΚ

Link to comment
Share on other sites

Προς Πεντέλης . Το ίδιο και το Destinator PC με χάρτες MLS . Τελικά τι κατεύθυνση έχει . Αν υπεύθυνα όντως είναι λάθος να τους πω να την διορθώσουν

 

 

Από τα γραφόμενά σου έφτασες να μισήσεις :!::!: το Dont Panic , περισσότερο επειδή δεν είχες την ανταπόκριση που θα ήθελες από τα παιδιά της

geointelligence και λιγότερο από αυτό καθαυτό το πρόγραμμα . Οσο γιά αυτή τη καραμέλα των διασταυρώσεων που ακούω χρόνια σαν έρισμα , δεν

κατάλαβα ποτέ πως μπορεί να θεωρηθεί σαν σοβαρη έλλειψη στη λειτουργία ενός προγράμματος πλήγησης. Θα μπορούσα να αναφέρω ένα σωρό από

μικροελλείψεις (!) σε όλα τα βασικά προγράμματα πλοήγησης , αλλά στην τελική δεν νομίζω ότι μειώνουν το πρόγραμμα .

Οσο γιά τις συσκευές με ΜΤΚ , αλήθεια ποιά από τα γνωστά προγράμματα δουλεύουν με αυτόν το επεξεργαστή ?

(Σημ) Το τελευταίο θα με ενδιέφερε προσωπικά γιατί περιμένω μιά τέτοια συσκευή με ΜΤΚ

mtk εχω huawei honor 3c και ολα τα προγραμματα gps δουλευουν μια χαρα.χωρις κανενα patch που διαβαζω.σπασμεν α η οχι ολα δουλευουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

mtk εχω huawei honor 3c και ολα τα προγραμματα gps δουλευουν μια χαρα.χωρις κανενα patch που διαβαζω.σπασμεν α η οχι ολα δουλευουν κανονικα

 

Μόλις παραλάβω το δικό μου , θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω το DP , και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παραλάβω το δικό μου , θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω το DP , και θα ενημερώσω
το εγκατεστησα αρκετες φορες για δοκιμη-ακουγοντας τα καλα λογια και δουλευε μια χαρα- αλλα το απεγκατεστησα αλλες τοσες γιατι δεν μπορουσα να συνηθισω την ...απλοτητα του :lol: τελικα και περαν των sygic,primo που ΠΑΝΤΑ τα εγκαθιστω σε καθε κινητο μου,βρηκα το route66 που ειναι πολυ γρηγορα ενημερωμενο(εχει ηδη τις μονοδρομησεις πειραια εδω και καιρο) και καλες δρομολογησεις!
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]49814[/ATTACH][ATTACH]49815[/ATTACH][ATTACH]49816[/ATTACH][ATTACH]49817[/ATTACH]

 

ΙΣΟΠΑΛΊΑ!

sygic,route66 προς Πεντέλης

και primo,Google maps προς Κονίτσης! Ποια είναι η σωστή κατεύθυνση τελικά;

 

Η σωστη κατεύθυνση ειναι προς κονιτσης! Οπως π.χ η σαλαμινος στο μαρουσι εχει κατεύθυνση προς φλοιας και οχι προς Παπαφλέσσα, και η εθναρχου μακαριου εχει κατεύθυνση προς ασπασιας καψαλα και οχι προς ακακιων! Και ολα αυτα και άλλα πολλα τα γνωριζω διοτι τις κυκλοφοριακές αλλαγές τις εκανα εγω (στύλους-σηματα) οταν δουλευα στο δημο, και οι προαναφερθησες αλλαγες έγιναν τον Δεκέμβριοτου 2013! Και απο τότε αναρωτηθείτε ολα τα προγράμματα ποσες αναβαθμίσεις χαρτων εχουν κάνει!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Προς Πεντέλης . Το ίδιο και το Destinator PC με χάρτες MLS . Τελικά τι κατεύθυνση έχει . Αν υπεύθυνα όντως είναι λάθος να τους πω να την διορθώσουν

 

 

Από τα γραφόμενά σου έφτασες να μισήσεις :!::!: το Dont Panic , περισσότερο επειδή δεν είχες την ανταπόκριση που θα ήθελες από τα παιδιά της

geointelligence και λιγότερο από αυτό καθαυτό το πρόγραμμα . Οσο γιά αυτή τη καραμέλα των διασταυρώσεων που ακούω χρόνια σαν έρισμα , δεν

κατάλαβα ποτέ πως μπορεί να θεωρηθεί σαν σοβαρη έλλειψη στη λειτουργία ενός προγράμματος πλήγησης. Θα μπορούσα να αναφέρω ένα σωρό από

μικροελλείψεις (!) σε όλα τα βασικά προγράμματα πλοήγησης , αλλά στην τελική δεν νομίζω ότι μειώνουν το πρόγραμμα .Οσο γιά τις συσκευές με ΜΤΚ , αλήθεια ποιά από τα γνωστά προγράμματα δουλεύουν με αυτόν το επεξεργαστή ?

(Σημ) Το τελευταίο θα με ενδιέφερε προσωπικά γιατί περιμένω μιά τέτοια συσκευή με ΜΤΚ

 

 

Μα το λες και μονος σου! Απο την στιγμη που το πρόγραμμα δεν δουλευει σωστα με mtk ειναι λογικο οτι πρωτα τα βαζεις με το πρόγραμμα και μετα με την εταιρεία! Αν λοιπον το don't panic ηταν σωστο δεν θα ειχα λόγο να το λέω! Επισης να σου πω οτι sygic, copilot, route66, igo, navitel, be on road κ.α δουλεύουν αψογα με mtk! Κραταω μια επιφύλαξη στα λεγόμενα μου μηπως τώρα με τους octa mtk εχει αλλάξει και δουλεύει σωστα! Και για να γινω ποιο ξεκάθαρος δεν ειπα οτι δεν δούλευε καθόλου, αλλά οτι το στίγμα στον χάρτη κινούνταν καρε καρε καθως και η περιστροφη του χαρτη! Δοκιμασμένο με vodafone smart3 κα με turbox g510s

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης κατι σημαντικο που ξεχασα να πω ειναι οτι η χλοης στο μαρουσι, εχει ναι μεν κατεύθυνση προς κονιτσης, αλλά μόνο μεχρι την μεσογειχν! Απο εκει και κατω ειναι αναποδα δηλαδη κονιτσης προς Πεντέλης μεχρι την μεσογείων στον κυκλικό κόμβο!

Link to comment
Share on other sites

...... αλλα το απεγκατεστησα αλλες τοσες γιατι δεν μπορουσα να συνηθισω την ...απλοτητα του :lol: .....

Ασυνήθιστο αλλά σεβαστο . Βέβαια εξαρτάται από τι θεωρεί ο καθένας ότι είναι ένα πρόγραμμα πλοήγησης και ποιά η χρήση του . Αν ο άλλος θέλει να

πάει Αθήνα-Ιωάννινα ή Κόρινθο-Κυλλήνη με τον πλοηγό , δικαίωμά του . Το ίδιο αν θέλει να βλέπει γαλάζιο ουρανό ή 3D κτήρια στη Κάτω Ραχούλα .

Αν προτιμάει να βλέπει από το να ακούει τις οδηγίες πάλι δικαίωμά του . Στο κάτω-κάτω δικό του είναι το ρίσκο να στουκάρει σε προπορευόμενο .

Βέβαια , τι φταίει ο προπορευόμενος ..........

.......οι προαναφερθησες αλλαγες έγιναν τον Δεκέμβριοτου 2013!.........

Λογικό να μην έχει ενημέρωση το DP . Οι τελευταίοι χάρτες παρ' όλο που τους πήραμε Ιούνιο του 2014 , είναι Δεκεμβρίου 2013 . Εχει ακουστεί ότι κάτι

δεν πάει καλά στη συνεργασία της Geointelligence με τους Κροάτες που έτσι κι' αλλιώς δεν τους χωνεύω. Μακάρι να δούμε τους χάρτες της σε κάποια άλλο

αξιοπρεπές πρόγραμμα πλοήγησης .

......... Απο την στιγμη που το πρόγραμμα δεν δουλευει σωστα με mtk ειναι λογικο οτι πρωτα τα βαζεις με το πρόγραμμα και μετα με την εταιρεία! ............!

Δεν μπορώ να γνωρίζω την προσωπική μου αντίδραση αν αντιμετώπιζα τέτοια προβλήματα διότι εντός της εβδομάδος περιμένω την πρώτη μου συσκευή με ΜΤΚ .

Για να μην παραξηγηθώ .

Εχω εγκατεστημένα σε τρεις συσκευές που έχω σε καθημερινή χρήση . Στο Galaxy S3, Galaxy S4 , Galaxy Tab 3 τους πλoηγούς .

Dont Panic γιά την απλότητά του , τους χάρτες της Geointelligence , την εύκολη χρήση , την άμεση ανταπόκρισή του .

iGo Primo γιά την πρόκλιση της παραμετροποίησής του .

Sygic έτσι για την ιστορία .

 

Φιλικά , με προσωπικές απόψεις .

Link to comment
Share on other sites

Στο navigon πως κρατάμε ελληνική φωνή με US menu ?

πάρα πολύ σπαστικό να μην μπορείς να βάζεις ότι θες ....

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να το λες θα έχεις καεί από τους χάρτες OSM, θα έχεις και πολλά παραδείγματα. Οι 30 διορθώσεις που έκανες δεν είναι και λίγες. Αλήθεια σε ποια περιοχή ήταν; Ήταν λάθη δημιουργίας του χάρτη ή οφείλονταν σε αλλαγές που έγιναν στους δρόμους;

Το πρόγραμμα OSM είναι πάντως μια τεράστια προσπάθεια και αξίζει κάθε υποστήριξη. Κυρίως μέσα από τη συνεχή ενημέρωση των χαρτών από τους χρήστες. Στην Ελλάδα αυτοί που συμβάλουν με δεδομένα δεν είναι ακόμη πάρα πολλοί. Είναι πάντως αρκετοί. Και πολύ σύντομα οι 3-4 αναβαθμίσεις το χρόνο που προσφέρουν οι εμπορικοί χάρτες, δεν θα μπορούν να συγκριθούν με την αμεσότητα της ανταπόκρισης στις αλλαγές, που προσφέρουν οι χιλιάδες χρήστες.

Σου θυμίζω ότι η wikipedia που είναι μια ανάλογη προσπάθεια στο χώρο των πληροφοριών, έχει από χρόνια κριθεί ότι, παρόλα τα κάποια προβλήματα που έχει, είναι πιο ακριβής και αξιόπιστη ακόμη και από την Encyclopedia Brittanica.

OSM λοιπόν, που εκτός από ένα πολύ ισχυρό παρόν έχει σίγουρα και ένα λαμπρό μέλλον http://www.openstreetmap.org/

 

Ναι το OSM είναι πολύ καλή προσπάθεια και γι αυτό έκατσα και διόρθωσα την περιοχή μου. Οι δρόμοι υπήρχαν κανονικά και οι μονοδρομήσεις δεν έγιναν τα τελευταία χρόνια αλλά είναι έτσι απο τότε που θυμάμαι. Απλά όποιος έφτιαξε τους δρόμους δεν έκατσε να ασχοληθεί με τις κατευθύνσεις.

Στην πλάκα να δεις τι γίνεται. Εκεί είναι ακόμα περισσότερα τα λάθη. Αν μπείς με βάση τους χάρτες αυτούς δε βγαίνεις ποτέ. Ίσως κάτσω κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με αυτούς. Πάντως απο όσα έχω δει δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ με τίποτα. Σε μερικά χρόνια σίγουρα θα έχουν βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ θετικό του DP είναι η πολύ καλη αναζήτηση. Απλά βάζεις ένα δρόμο και σου βγάζει αποτελέσματα απο δήμους. Επίσης μπορείς να βάλεις δρόμο και αριθμό μαζί και σου βγάζει αποτελέσματα. Στο κλασσικό (οχι τις νέες beta) Sygic η γρήγορη αναζήτηση είναι άχρηστη ενώ η πλήρης αναζήτηση (απο το μενού) θέλει όλα τα στοιχεία με τη σειρά. Το Navigon τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ θετικό του DP είναι η πολύ καλη αναζήτηση. Απλά βάζεις ένα δρόμο και σου βγάζει αποτελέσματα απο δήμους. Επίσης μπορείς να βάλεις δρόμο και αριθμό μαζί και σου βγάζει αποτελέσματα. Στο κλασσικό (οχι τις νέες beta) Sygic η γρήγορη αναζήτηση είναι άχρηστη ενώ η πλήρης αναζήτηση (απο το μενού) θέλει όλα τα στοιχεία με τη σειρά. Το Navigon τα ίδια.

 

Ενα από τα πολλά ......

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ θετικό του DP είναι η πολύ καλη αναζήτηση. Απλά βάζεις ένα δρόμο και σου βγάζει αποτελέσματα απο δήμους. Επίσης μπορείς να βάλεις δρόμο και αριθμό μαζί και σου βγάζει αποτελέσματα. Στο κλασσικό (οχι τις νέες beta) Sygic η γρήγορη αναζήτηση είναι άχρηστη ενώ η πλήρης αναζήτηση (απο το μενού) θέλει όλα τα στοιχεία με τη σειρά. Το Navigon τα ίδια.

 

Κι εγω ετσι νομιζα αλλα οπως μου υπεδειξε καποιος στο φορουμ αν στην κανονικη αναζητηση του sygic βαλεις μονο την οδο (χωρις νομούς, δημους κλπ) σου βγαζει την οδο οπου αυτη υπαρχει. Βεβαια το σιτζικ εχει 2 σοβαρα μειονεκτηματα, τις κακες δρομολογησεις και τη μεγαλη καταναλωση μπαταριας, αλλα στι θεμα της αναζητησης τουλαχιστον ειναι ισαξιο του DP.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι νομιζα αλλα οπως μου υπεδειξε καποιος στο φορουμ αν στην κανονικη αναζητηση του sygic βαλεις μονο την οδο (χωρις νομούς, δημους κλπ) σου βγαζει την οδο οπου αυτη υπαρχει.

 

Οχι ακριβώς, σου βγάζει μερικές από τις οδούς που υπάρχουν, όχι όλες, και όσο το δούλευα εγώ οι προβλέψεις του ήταν μέτριες. Π.χ., γράφοντας "Νοταρά" δεν έβγαζε τη Ναυάρχου Νοταρά στον Αγ. Δημήτριο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς, σου βγάζει μερικές από τις οδούς που υπάρχουν, όχι όλες, και όσο το δούλευα εγώ οι προβλέψεις του ήταν μέτριες. Π.χ., γράφοντας "Νοταρά" δεν έβγαζε τη Ναυάρχου Νοταρά στον Αγ. Δημήτριο.

γιατί γράφετε πράγματα ΧΩΡΊΣ να έχετε δοκιμάσει πρώτα ΌΛΕΣ τις παραμέτρους ενός προγράμματος;;;

αυτή δεν είναι η οδός που λες;;;[ATTACH]49869[/ATTACH][ATTACH]49870[/ATTACH][ATTACH]49871[/ATTACH]

το ΜΟΝΟ μειον του sygic ειναι οι δρομολογησεις αλλα εχει τυχει ακομα και με το igo primo να με στελνει αλλα αντι αλλων ΠΑΡΑ πολλες φορες...και το route66 επισης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...