Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tί εννοέις να κατανομήσεις???

1.Να καρατομήσεις?

2. Να μετονομάσεις?

3. Να τακτοποιήσεις?

4. Να σβήσεις????

ή κατι αλλο????:rolleyes:

 

Θα ηθελα να μου προτεινει καποιος καποιο προγραμμα για να δημιουργησω φακελους για να κατανομησω τις εικονες τα τραγουδια και τα βιντεο...

βασικα και εγω θελω να ρωτησω ,πως ονομαζουμε τον φακελο που θα βαλουμε μεσα mp3 για να τα βλεπει η μανισια εφαρμογη "μουσικη"?

τωρα τα εχω στο path sdcard/media/audio/ringtones αλλα δεν τα βλεπει η εφαρμογη "μουσικη"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικα και εγω θελω να ρωτησω ,πως ονομαζουμε τον φακελο που θα βαλουμε μεσα mp3 για να τα βλεπει η μανισια εφαρμογη "μουσικη"?

τωρα τα εχω στο path sdcard/media/audio/ringtones αλλα δεν τα βλεπει η εφαρμογη "μουσικη"

 

Γιαυτο ακριβως ηθελα καποιο προγραμμα για να φτιαξω δικους μου φακελους! γιατι αποτι εχω καταλαβει δεν γινεται να βαλεις φακελους μεσα στη μαμισια εφαρμογη μουσικης και να ταξινομησεις εσυ τα αρχεια εκει που τα θελεις!! αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο ας μας ενημερωσει!

Link to comment
Share on other sites

Ε τακτοποιησε τα απο τον explorer της συσκευης σου με cut n paste. Tι αλλο προγραμμα θες?

 

ο default explorer στα android που ειναι?εχω βαλει τον astro αλλα υπαρχει και μανισιος explorer?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλα οχι σε ολες τις συσκευες.π.χ. η HTC δεν βαζει file explorer και πρεπει να κατεβασει ο χρηστης απο το μαρκετ

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

βασικα και εγω θελω να ρωτησω ,πως ονομαζουμε τον φακελο που θα βαλουμε μεσα mp3 για να τα βλεπει η μανισια εφαρμογη "μουσικη"?

τωρα τα εχω στο path sdcard/media/audio/ringtones αλλα δεν τα βλεπει η εφαρμογη "μουσικη"

Αφού είναι ringtones πως θα τα δει η Μουσική? Τον φάκελο media τον φτιάχνουμε για να βάζουμε ringtones,alarms,notifications. Την μουσική την βάζουμε σε ένα χύμα φάκελο στην sd, πχ music ή mp3.

ο default explorer στα android που ειναι?εχω βαλει τον astro αλλα υπαρχει και μανισιος explorer?

Δεν υπάρχει default explorer στις rom της htc. Γι' αυτό υπάρχουν τόσες πολλές λύσεις στο market.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ο default explorer στα android που ειναι?εχω βαλει τον astro αλλα υπαρχει και μανισιος explorer?

 

Δεν ξέρω για άλλα κινητά άλλα στα Samsung υπάρχει default εφαρμογή.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μπορεί να βοηθήσει κάποιος

εγκατέστησα στο SGX2 το SVOX με τα Ελληνικά.

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να μου λέει ποιος με καλεί και μετά να ακούγετε ο ήχος κλήσης ?

Τώρα ακούγετε ο ήχος και από πάνω του η αναγγελία η οποία ουσιαστικά δεν ακούγετε την καλύπτει ο ήχος

 

επίσης πως μπορώ να ακούω την αναγγελία και στο ΒΤ ?

 

ευχαριστώ

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το smooth calendar.

Ωραίο φαίνεται, αλλά απ' ότι βλέπω δεν δείχνει να σε ειδοποιεί (εκτός αν το κοιτάξεις) ότι κάποιος γιορτάζει σήμερα. Δεν έχει δηλαδή ηχητική ειδοποίηση. Έχω έρθει από το N78, το οποίο ουσιαστικά είχε κάτι σαν ξυπνητήρι και σε ειδοποιούσε ότι ώρα ήθελες για τα γενέθλια και έπειτα είχες την επιλογή κλείνοντας το ξυπνητήρι να καλέσεις την επαφή αυτή :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται, αλλά απ' ότι βλέπω δεν δείχνει να σε ειδοποιεί (εκτός αν το κοιτάξεις) ότι κάποιος γιορτάζει σήμερα. Δεν έχει δηλαδή ηχητική ειδοποίηση. Έχω έρθει από το N78, το οποίο ουσιαστικά είχε κάτι σαν ξυπνητήρι και σε ειδοποιούσε ότι ώρα ήθελες για τα γενέθλια και έπειτα είχες την επιλογή κλείνοντας το ξυπνητήρι να καλέσεις την επαφή αυτή :p

 

Μα για ειδοποίηση θα ορίσεις reminder απο το calendar σου...

Το smooth calendar σου δείχνει απλά τις 3 επόμενες γιορτές... thats all :)

Εγώ προσωπικά το SC το θεωρώ must :happy:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μα για ειδοποίηση θα ορίσεις reminder απο το calendar σου...

Το smooth calendar σου δείχνει απλά τις 3 επόμενες γιορτές... thats all :)

Εγώ προσωπικά το SC το θεωρώ must :happy:

 

Μια απο τα ιδια!Δεν υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει σε καποια απο τις αρχικες οθονες μου.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα αυτη την απιστευτη εφαρμογη!

μολις την δοκιμασα στον γαλαξια μου!:)

AndroidLost λεγεται!

http://www.androidlost.com/#getstarted

 

σε περίπτωση που αφησεις το κινητο σου καπου αθορυβα μπορεις να το ενεργοποιήσεις με συναγερμό και να το βρεις!το κινητο ασχετα αν ειναι στο αθορυβο αρχιζει να "βαραει"!!!

αν σου κλεψουν/χασεις το κινητο σου μπορεις να δεις που ακριβως ειναι να ενεργοποιήσεις τις καμερες(μπρος και πισω) για να βγαλουν photo να δεις τις τελευταίες 10 κλησεις και sms να κλεισεις και να ανοίξεις το wifi της συσκευής σου και αλλα πολλα τετοια!:)

ολα αυτα μολις δωσεις την κατάλληλη εντολη ερχονται στο mail σου(αυτο που δηλωνεις)! και οι Photos απο την καμερα!

ΕΔΩ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΜΕ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά εγώ σου λέω ότι όντως έρχονται οι φώτος και όντως αναγνωρίζεις το μέρος, μέχρι να φτάσεις ποιος σου λέει ότι το κινητό θα είναι στο μέρος αυτό?

Γενικά καλές αυτές οι εφαρμογές αλλά θεωρώ ότι είναι άχρηστες, αν δεν προσέχουμε εμείς θα μας σώσει μια εφαρμογή? Αν είναι να γίνει το κακό θα γίνει όσα μέτρα κι αν πάρουμε...

 

Φιλικά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά εγώ σου λέω ότι όντως έρχονται οι φώτος και όντως αναγνωρίζεις το μέρος, μέχρι να φτάσεις ποιος σου λέει ότι το κινητό θα είναι στο μέρος αυτό?

Γενικά καλές αυτές οι εφαρμογές αλλά θεωρώ ότι είναι άχρηστες, αν δεν προσέχουμε εμείς θα μας σώσει μια εφαρμογή? Αν είναι να γίνει το κακό θα γίνει όσα μέτρα κι αν πάρουμε...

 

Φιλικά...

 

ναι σιγουρα πανω απο ολα πρεπει να προσεχουμε αλλα ποτε δεν ξερεις καμια φορα μπορουν και να σε σωσουν!:)

αν ο ληστης ειναι "ασχετος" μπορει να μην παρει χαμπαρι τι γινεται!

επισης οταν βγαζει photo δεν ανοιγει η καμερα απλα μαυριζει η οθονη! οποτε αυτος που το εχει εκεινη την ωρα προφανως και να μην παρει χαμπαρι τι γινεται.

επισης μην ξεχνας οτι σου ερχονται και οι κλησεις και τα sms που κανει ο κλεφτης (τηλεφωνα μητρώο τα παντα μιλαμε)και το βασικοτερο μπορεις να διαγραψεις ολα τα προσωπικά σου δεδομενα σε περιπτωση που δεν βρεις ποτε το κινητο.

anyway .

Link to comment
Share on other sites

Μα για ειδοποίηση θα ορίσεις reminder απο το calendar σου...

Το smooth calendar σου δείχνει απλά τις 3 επόμενες γιορτές... thats all :)

Εγώ προσωπικά το SC το θεωρώ must :happy:

Κάτσε γιατί αυτό που λες φαίνεται πολύ απλό :p

 

Δηλαδή εγώ που έχω Galaxy S με 2.3.3 αν πάω στο calendar > ρυθμίσεις > ρυθμίσεις ειδοποίησης > ορισμός προειδοποιήσεων > ειδοποίηση, θα ακούσω τον ήχο που έχω επιλέξει από κάτω; Και αν ναι, τι ώρα;

 

Βρε τι μαθαίνει ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχασα το προηγούμενο τηλέφωνο μου. Τώρα αυτός που το βρήκε η πρώτη κίνηση που έκανε ήταν να αλλάξει το καρτοτηλέφωνο, με συνέπεια οτι και πρόγραμμα να είχα που λέει παραπάνω ο φίλος, φυσικά να μην ανταποκρίνεται, μιας και το τηλέφωνο πλέων θα έχει αλο αριθμό...!!! και το μόνο που με στενοχώρησε ήταν που δεν το κλήδονα με κωδικό η σχεδιασμό μοτίβου που έχω τώρα, με συνέπεια αυτός που το βρήκε να δει τα δεδομένα μου, ποιος είμαι και της photo της οικογενείας μου, ευτυχώς όχι ακατάλληλες..!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα αυτη την απιστευτη εφαρμογη!

μολις την δοκιμασα στον γαλαξια μου!:)

AndroidLost λεγεται!

http://www.androidlost.com/#getstarted

 

Κοίτα τέτοιες εφαρμογές υπάρχουν κι άλλες. Το γαμάτο πράμα όμως που έχει αυτή η εφαρμογή και την κάνει να ξεχωρίζει είναι ότι είναι δωρεάν. Κάποιες άλλες με αντίστοιχες δυνατότητες σου δίνουν λίγες μέρες δωρεάν και μετά πρέπει να τις πληρώσεις.

 

Έτσι αν εξαιρέσουμε το άθλιο γραφικο περιβάλλον που σταδιακά ελπίζω να βελτιωθεί είναι τέλεια. Εγω την εγκατέστησα και θα βγάλω τις άλλες που θα λήξουν σε λίγες μέρες...

 

(φυσικά ουσιαστική δουλειά δεν θα κάνεις, δηλαδή πες ΄ότι στο κλέβουν και σου δείχνει ότι είναι σε μια πολυκατοικία. Θα πας να χτυπάς απειλητικά τις πόρτες? Άσε που δεν έχει τόση ακρίβεια το gps και μπορεί να είναι στην διπλανή. Αλλά και πάλι τι θα κάνεις θα πας να τον δείρεις και να ψάξεις η θα πεις στην αστυνομία ότι πιθανώς με βάση ένα android application το κινητό μου είναι εκει? Βλακείες, μόνο αν το χάσεις έχει ένα νόημα ίσως. Παρόλα αυτά για ψυχολογικούς λόγους και για την πλάκα καλό είναι να το έχεις)

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί αυτό που λες φαίνεται πολύ απλό :p

 

Δηλαδή εγώ που έχω Galaxy S με 2.3.3 αν πάω στο calendar > ρυθμίσεις > ρυθμίσεις ειδοποίησης > ορισμός προειδοποιήσεων > ειδοποίηση, θα ακούσω τον ήχο που έχω επιλέξει από κάτω; Και αν ναι, τι ώρα;

 

Βρε τι μαθαίνει ο κόσμος...

 

Η ειδοποίηση μπαίνει μέσα στην καρτέλα του event

Αν είναι ολοήμερο βλέπει σαν εξ ορισμού ώρα τις 12 το βράδυ (και χτυπάει 12 - όσα λεπτά πριν θα του ορίσεις εσύ)

διαφορετικά βλέπει την ώρα που έχεις ορίσει σαν αρχή του γεγονότος - όσα λεπτά πριν θα του ορίσεις εσύ

 

Τον ήχο αν δεν κάνω λάθος τον πέρνει απο την κάρτα μνήμης / media / notifications (ή κάτι παρόμοιο, google it :ninja: )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιαυτο ακριβως ηθελα καποιο προγραμμα για να φτιαξω δικους μου φακελους! γιατι αποτι εχω καταλαβει δεν γινεται να βαλεις φακελους μεσα στη μαμισια εφαρμογη μουσικης και να ταξινομησεις εσυ τα αρχεια εκει που τα θελεις!! αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο ας μας ενημερωσει!

 

Βάλε το ES File Explorer.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ειδοποίηση μπαίνει μέσα στην καρτέλα του event

Αν είναι ολοήμερο βλέπει σαν εξ ορισμού ώρα τις 12 το βράδυ (και χτυπάει 12 - όσα λεπτά πριν θα του ορίσεις εσύ)

διαφορετικά βλέπει την ώρα που έχεις ορίσει σαν αρχή του γεγονότος - όσα λεπτά πριν θα του ορίσεις εσύ

Το θέμα είναι ότι αυτά τα "συμβάντα" δεν τα έχω βάλει manually, αλλά για κάποιες επαφές μου έχω συμπληρώσει στο gmail στα contacts το πεδίο ημ. γένησης, οπότε μπήκαν στο calendar αυτόματα και με συγχρονισμό μπήκαν και στο calendar του android. Όταν πατάω πάνω τους στο calendar του android δεν μου δίνει επιλογή edit ούτε δυνατότητες επιλογής ειδοποίησης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχουμε παρατηρήσει μερικές εφαρμογές απαιτούν να ξέρουν πολλά χωρίς λόγο.

π.χ. βάζεις μια εφαρμογή για να διώχνει τις μύγες και αυτή σου λέει ότι θέλει να ξέρει τα στοιχεία του τηλεφώνου σου, τα στοιχεία του καταλόγου των επαφών σου, την τοποθεσία σου και άλλα ενδεχομένως.

 

Κι εδώ έρχεται η εφαρμογή LBE Privacy Guard η οποία σου δίνει την δυνατότητα να περιορίσεις αυτές τις απαιτήσεις των εφαρμογών μπλοκάροντας συγκεκριμένες πληροφορίες προς κάθε μία.

 

Έβαλα την εφαρμογή και φαίνεται πολύ καλή. Απλά φοβάμαι να μην μπλοκάρω κάτι που δεν πρέπει και αντιμετωπίσω καποιο πρόβλημα κάποια στιγμή με μια εφαρμογή.

[π.χ. στην κατηγορία phone id permition (δηλαδή στοιχεία όπως phone number, IMEI, IMSI (τι είναι αυτό?), SIM and ID card, Hardware revision number, είχαν πρόσβαση πάρα πολλές εφαρμογές, ανάμεσά τους και πολλά παιχνίδια. Μπλόκαρα κάποιες από αυτές τις εφαρμογές όμως σκέφτομαι μήπως όντως χρειάζονται για πρακτικούς λόγους που δεν ξέρω κάποιες πληροφορίες από αυτές και αντιμετωπίσω πρόβλημα όταν τρέξω κάποια τέτοια εφαρμογή]

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τέτοιες εφαρμογές υπάρχουν κι άλλες. Το γαμάτο πράμα όμως που έχει αυτή η εφαρμογή και την κάνει να ξεχωρίζει είναι ότι είναι δωρεάν. Κάποιες άλλες με αντίστοιχες δυνατότητες σου δίνουν λίγες μέρες δωρεάν και μετά πρέπει να τις πληρώσεις.

 

Έτσι αν εξαιρέσουμε το άθλιο γραφικο περιβάλλον που σταδιακά ελπίζω να βελτιωθεί είναι τέλεια. Εγω την εγκατέστησα και θα βγάλω τις άλλες που θα λήξουν σε λίγες μέρες...

 

(φυσικά ουσιαστική δουλειά δεν θα κάνεις, δηλαδή πες ΄ότι στο κλέβουν και σου δείχνει ότι είναι σε μια πολυκατοικία. Θα πας να χτυπάς απειλητικά τις πόρτες? Άσε που δεν έχει τόση ακρίβεια το gps και μπορεί να είναι στην διπλανή. Αλλά και πάλι τι θα κάνεις θα πας να τον δείρεις και να ψάξεις η θα πεις στην αστυνομία ότι πιθανώς με βάση ένα android application το κινητό μου είναι εκει? Βλακείες, μόνο αν το χάσεις έχει ένα νόημα ίσως. Παρόλα αυτά για ψυχολογικούς λόγους και για την πλάκα καλό είναι να το έχεις)

 

Φιλε μου συμφωνω. Ποτε δεν ξέρεις όμως. Μπορει εστω και μια στο εκατομμύριο να σου φανεί χρήσιμο. Μπορει το κινητο σου να το βρει μια γιαγια πχ(μου εχει τύχει και τετοιο πιστεψε με) και μεχρι να καταλαβει τι ειναι αυτο που βρηκε και να το δωσει στην εγγονή της εσυ να την εντοπισεις. Οπως μπορει να μην ειναι σε πολυκατοικία το "χαμένο "σου κινητο να είναι σε ενα κτημα κτλ κτλ κτλ.απο την στιγμή που δεν τρώει μπαταρία και ειναι δωρεάν οπως λες και συ ας το έχουμε στην συσκευή μας και ας μην μας χρειαστεί ποτέ.;)

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος, κάποιες εφαρμογές που είχα δοκιμάσει τύπου Lost phone, μόλις ο κλέφτης αλλάξει τη sim, το κινητό στέλνει αυτόματα sms σε ένα προκαθορισμένο νούμερο με κάποια στοιχεία όπως τον αριθμό της sim, τη γεωγραφική θέση που βρίσκεται κ.α. Οπότε αυτές οι εφαρμογές (για το androidlost δεν ξέρω αν ισχύει) δεν είναι μόνο για φιγούρα αλλά έχουν και αξία. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος γιατί έχει περάσει καιρός από την τελευταία μου δοκιμή.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος, κάποιες εφαρμογές που είχα δοκιμάσει τύπου Lost phone, μόλις ο κλέφτης αλλάξει τη sim, το κινητό στέλνει αυτόματα sms σε ένα προκαθορισμένο νούμερο με κάποια στοιχεία όπως τον αριθμό της sim, τη γεωγραφική θέση που βρίσκεται κ.α. Οπότε αυτές οι εφαρμογές (για το androidlost δεν ξέρω αν ισχύει) δεν είναι μόνο για φιγούρα αλλά έχουν και αξία. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος γιατί έχει περάσει καιρός από την τελευταία μου δοκιμή.

 

Ναι, κάποιες το κάνουν, η συγκεκριμένη έχει τέτοια δυνατότητα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...