Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιζει αλλα βιβλια στα ελληνικα δεν εχει...!

 

Αν εννοείς από το store του Aldiko, τότε ίσως να μην έχει. Πάντως εμφανίζει σωστά τα Ελληνικά epub και pdf (δοκιμασμένο). Απλά πρέπει να τα αντιγράψεις στο κινητό και να τα κάνεις import στο Aldiko. Ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.openbook.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παραμετροποίηση σε μεγάλο βαθμό, βολική/πρακτική εμφάνιση, συγχρονισμός με gmail/hotmail/haxsync, αυτά είναι που ψάχνω εγώ. Τα περισσότερα τα δίνουν όλα οπότε "παραπάνω" δεν νομίζω να δίνει κάτι, διαφέρουν στο τρόπο που τα δίνουν και φυσικά εν τέλη είναι προσωπικά γούστο του καθενός :-)

Αν δεν έχεις δοκιμάσει ρίξε του μια ματιά.

 

Να κάνω μια ερώτηση για το συγκεκριμένο;

 

Μπορεί να κάνει αναζήτηση σε όλες τις εγγραφές ή μόνο του προηγούμενου μήνα; Όποιο calendar app δοκίμασα δεν μπορούσε να αναζητήσει εγγραφές που ξεπερνούσαν τον ένα μήνα! Μόνο με το Calengoo τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ με τη σειρά μου το Business Calendar. Με κάλυψε και με το παραπάνωκαι στο τέλος το αγόρασα.

Θα δοκιμάσω και το awesome note από περιέργεια.

 

Φίλε Sofos_5, δεν ξέρω αν έχεις προλάβει να δοκιμάσεις το Awesome Note αλλά το μόνο που ξέχασα να πω για αυτήν την εφαρμογή είναι ότι ο χρήστης που θα την εγκαταστήσει στο κινητό του, θα πρέπει να κάνει ένα συμβιβασμό σε σχέση με το πως θα φαίνεται στην οθόνη του κινητού του,διότι το Awesome Note είναι εφαρμογή του Note 8.0 και απλά ένας developer έκανε extract το apk από την rom και το έκανε publish σε ένα thread στους xda, μιας και διαπίστωσε ότι με απλή εγκατάσταση λειτουργούσε μια χαρά και σε άλλα κινητά (πχ Note 2). Εγώ έχω συμβιβαστεί με το πως φαίνεται στο Note μου (μεταξύ μας δεν είχα και μέτρο σύγκρισης με το 8άρι) και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

 

 

 

Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν το εχω καταλάβει.

Τι παραπάνω δίνει το business calendar?

 

 

 

 

 

 

 

Παραμετροποίηση σε μεγάλο βαθμό, βολική/πρακτική εμφάνιση, συγχρονισμός με gmail/hotmail/haxsync, αυτά είναι που ψάχνω εγώ. Τα περισσότερα τα δίνουν όλα οπότε "παραπάνω" δεν νομίζω να δίνει κάτι, διαφέρουν στο τρόπο που τα δίνουν και φυσικά εν τέλη είναι προσωπικά γούστο του καθενός :-)

Αν δεν έχεις δοκιμάσει ρίξε του μια ματιά.

 

 

+1...Με κάλυψε απόλυτα ο φίλις Sofos_5. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις και να μας πεις την άποψή σου και εσύ :)

 

 

 

 

Ευχαριστώ φίλε. Μια ερώτηση αυτά που ανέφερες χρησιμοποιούν την default ειδοποίηση του s-planner όπως κάνει το acalendar ή έχουν τα δικά τους notifications?

 

 

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά υπήρχε φόρτο εργασίας αυτές τις μέρες...Δυστυχώς ναι και δεν έχω καταφέρει να δω αν αλλάζει αυτό με κάποια ρύθμιση ή παραμένει ως έχειν.

 

 

 

 

Να κάνω μια ερώτηση για το συγκεκριμένο;

 

Μπορεί να κάνει αναζήτηση σε όλες τις εγγραφές ή μόνο του προηγούμενου μήνα; Όποιο calendar app δοκίμασα δεν μπορούσε να αναζητήσει εγγραφές που ξεπερνούσαν τον ένα μήνα! Μόνο με το Calengoo τα κατάφερα.

 

Μπορεί να κάνει κανονικότατα αναζήτηση και σε προηγούμενους μήνες. Εγώ το Calengoo όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, το απέρριψα μόνο και μόνο διότι θεωρώ μαρκετίστικο λάθος να βγάζεις μια εφαρμογή τόσο ακριβή (η οποία βέβαια δεν λέω, μπορεί να είναι η best of) και να μην δίνεις την ευκαιρία στον υποψήφιο αγοραστή να την δοκιμάσει προηγουμένως με μία free έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

@aggelos_22 Καλημέρα και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Το δοκίμασα που λες και όντως στο s2 είναι μάλλον αδύνατον να το δουλέψεις αλλά σαν εφαρμογή αξίζει για μεγαλύτερες οθόνες. Απ'ότι είδα τα έχει όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα! Δεν πειράζει, σε 1,2 μήνες που με βλέπω με άλλη συσκευή θα το δοκιμάσω ξανά ;-)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση πάντως.

 

@jabaman σου απάντησε σχετικά με την αναζήτηση ο aggelos_22 παραπάνω :-)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Έψαχνα μια εφαρμογή για σημειώσεις και κατέβασα την "Σημειωματάριο για Android" Πολύ ωραία εφαρμογή, αλλά έχει ένα θέμα (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος εγώ)

Εμένα με ενδιαφέρει κάποιες σημειώσεις να κλειδώνουν με password όπως κωδικοί web banking και άλλα υψηλής ασφαλείας προσωπικά στοιχεία. Η εφαρμογή δίνει δυνατότητα κλειδώματος, αλλά κάτι δεν πάει καλά.

Γράφεις την επικεφαλίδα. πχ Alphabank κωδικοί. Από κάτω στο θέμα γράφεις τους κωδικούς και πατάς save.

Στη λίστα με τις υπόλοιπες σημειώσεις βλέπεις λοιπόν με έντονα γράμματα την επικεφαλίδα κι από κάτω τους κωδικούς. :wacko: Λέω ...αν κλειδώσω την σημείωση, δεν θα φαίνεται! Αμ δε. Το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζει ένα λουκέτο δίπλα στη σημείωση.... να μην σε αφήνει να μπεις μέσα αλλά τι σε νοιάζει να μπεις? Αφού τα βλέπεις ήδη αυτά που έχει μέσα! :wacko:

Αν την ξέρει/έχει κάποιος την εφαρμογή, μπορεί να μου πει πως διάολο δουλεύει (μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ) η αλλιώς να την στείλω. Αλλά επειδή έχει πολλά ωραία μέσα, την ήθελα. Αν έβρισκα πως γίνεται αυτό με το pass:( (Δείτε την πάντως... αξίζει)

 

 

Το Evernote κλειδώνει σημειώσεις?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Έψαχνα μια εφαρμογή για σημειώσεις και κατέβασα την "Σημειωματάριο για Android" Πολύ ωραία εφαρμογή, αλλά έχει ένα θέμα (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος εγώ)

Εμένα με ενδιαφέρει κάποιες σημειώσεις να κλειδώνουν με password όπως κωδικοί web banking και άλλα υψηλής ασφαλείας προσωπικά στοιχεία. Η εφαρμογή δίνει δυνατότητα κλειδώματος, αλλά κάτι δεν πάει καλά.

Γράφεις την επικεφαλίδα. πχ Alphabank κωδικοί. Από κάτω στο θέμα γράφεις τους κωδικούς και πατάς save.

Στη λίστα με τις υπόλοιπες σημειώσεις βλέπεις λοιπόν με έντονα γράμματα την επικεφαλίδα κι από κάτω τους κωδικούς. :wacko: Λέω ...αν κλειδώσω την σημείωση, δεν θα φαίνεται! Αμ δε. Το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζει ένα λουκέτο δίπλα στη σημείωση.... να μην σε αφήνει να μπεις μέσα αλλά τι σε νοιάζει να μπεις? Αφού τα βλέπεις ήδη αυτά που έχει μέσα! :wacko:

Αν την ξέρει/έχει κάποιος την εφαρμογή, μπορεί να μου πει πως διάολο δουλεύει (μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ) η αλλιώς να την στείλω. Αλλά επειδή έχει πολλά ωραία μέσα, την ήθελα. Αν έβρισκα πως γίνεται αυτό με το pass:( (Δείτε την πάντως... αξίζει)

 

 

Το Evernote κλειδώνει σημειώσεις?

 

Το gnotes κλειδώνει αλλά όλες μαζί τις σημειωσεις. Πρέπει να ξεκλειδώσεις για να τις δεις.

Και είναι και πολύ ωραίο.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αποθηκεύσεις κωδικούς, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα password manager που κάνει και κρυπτογράφηση. Εγώ χρησιμοποιώ το keepass droid και είμαι ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Στο expence manager έχω δύο λογαριασμούς. Γίνεται ο κάθε λογαριασμός να έχει ξεχωριστές κατηγορίες ;. Τώρα οι κατηγορίες εξόδων του ενός φαίνονται και στον άλλον.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κατι που να κανει το τηλεφωνο να φαινεται κλειστο οταν σε παιρνει καποιος αριθμος?

ή υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη που ειναι σαν αυτοματος τηλεφωνητης κα να λεει πχ το τηλεφωνο ειναι εκτος λειτουργιας ή να λεει καποιο ηχογραφημενο μηνυμα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες.

Ψάχνω ένα app που θα διαχειρίζεται πολλά mail accounts (πάνω απο 15) ταυτόχρονα. Το πρόβλημα μου είναι πως επειδή θα υπάρξει μεγάλη χρήση σε 3g σε χώρες του εξωτερικού και το data βαράει πολύ θα ήθελα να βρω μια εφαρμογή η οποία θα διαβάζει μόνο τον τίτλο του μηνύματος και τον sender χωρίς να διαβάζει το content σε πρώτη φάση. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με αυτό που κάνει το blackberry αλλά χωρίς να έχει από πίσω Rim Server

http://www.throgswarhammer.com Η κοινότητα του warhammer fantasy.
Link to comment
Share on other sites

από όσο έχω παρατηρήσει η εφαρμογή που έχει το android μπορείς να την ρυθμίσεις να κάνει αυτό ακριβώς, όσο είναι στο data να διαβάζει μόνο sender+subject.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες.

Ψάχνω ένα app που θα διαχειρίζεται πολλά mail accounts (πάνω απο 15) ταυτόχρονα. Το πρόβλημα μου είναι πως επειδή θα υπάρξει μεγάλη χρήση σε 3g σε χώρες του εξωτερικού και το data βαράει πολύ θα ήθελα να βρω μια εφαρμογή η οποία θα διαβάζει μόνο τον τίτλο του μηνύματος και τον sender χωρίς να διαβάζει το content σε πρώτη φάση. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με αυτό που κάνει το blackberry αλλά χωρίς να έχει από πίσω Rim Server

 

Το ίδιο και με το aqua mail client, με τον οποίο ορίζεις εσύ πόσα kb θέλεις να φορτώνει η εφαρμογή όταν είσαι σε 3g και πόσα όταν είσαι σε wifi. Είναι πολύ παραμετροποιήσιμος και εγώ προσωπικά έχοντας δοκιμάσει αρκετούς (για να μην πω πολλούς) έχω καταλήξει σε αυτόν εδώ και πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

+1 για το aqua mail

απλως για τοσα πολλα accounts θα πρεπει να αγορασεις την πληρη εκδοση (η δωρεαν υποστηριζει μεχρι 2 accounts)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια εφαρμογη σαν αυτη στου s4 που οσο κοιτας την οθονη να μην κλεινει;

ευχαριστω πολυ

 

Για ψάξε στο store για "smart stay".

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε στο store για "smart stay".

 

Έχετε υπ οψη σας οτι καταναλώνει μπαταρία. Όχι μονο αυτό αλλά όλες οι εφαρμογές αυτού του ειδους. Δεν δουλεύουν ακριβώς όπως στο. S4.

Την είχα στο HTC one x και είχα δει αξιοσημείωτο battery brain.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και με το aqua mail client, με τον οποίο ορίζεις εσύ πόσα kb θέλεις να φορτώνει η εφαρμογή όταν είσαι σε 3g και πόσα όταν είσαι σε wifi. Είναι πολύ παραμετροποιήσιμος και εγώ προσωπικά έχοντας δοκιμάσει αρκετούς (για να μην πω πολλούς) έχω καταλήξει σε αυτόν εδώ και πολύ καιρό.

 

Καλύτερο και από mail droid?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια εφαρμογη σαν αυτη στου s4 που οσο κοιτας την οθονη να μην κλεινει;

ευχαριστω πολυ

 

Μπορείς αν θες να φτιάξεις ένα profile με το llama ή το tasker όπου θα βάλεις το screen timeout στα 5 λεπτά για παράδειγμα, όταν ανοίγεις συγκεκριμένες εφαρμογές! Αντίστοιχα, μπορείς να το βάλεις ξανά στα 30 sec όταν πάνε αυτές οι εφαρμογές στο παρασκήνιο ή κλείσεις την οθόνη ή ότι συνθήκη σε βολεύει.

Αυτό έχω κάνει και με έχει βολέψει απίστευτα

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θες να φτιάξεις ένα profile με το llama ή το tasker όπου θα βάλεις το screen timeout στα 5 λεπτά για παράδειγμα, όταν ανοίγεις συγκεκριμένες εφαρμογές! Αντίστοιχα, μπορείς να το βάλεις ξανά στα 30 sec όταν πάνε αυτές οι εφαρμογές στο παρασκήνιο ή κλείσεις την οθόνη ή ότι συνθήκη σε βολεύει.

Αυτό έχω κάνει και με έχει βολέψει απίστευτα

 

το tasker εχει 3€ οποτε δε θελω και η αλλη εφαρμογη που λες ειναι αυτη;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο και από mail droid?

 

Άρη το maildroid είχα και το αντικατέστησα με το aqua lol

1) Είχα πρόβλημα με τον account της δουλειάς μου...δεν τον δεχόταν με τίποτα (IMAP account)

2) €14.66 η pro έκδοση για ποιο λόγο? Υπερτιμολογημένη ως εκεί που δεν πάει και δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο την paid version του aqua. Εκτός και αν υπάρχει κάποια λειτουργία που μου διέφυγε και μπορεί να δικαιολογήσει αυτή τη τιμή.

Απο τόν Ιανουάριο έχω τον aqua pro, ο dev δείχνει να τον υποστηρίζει και να διορθώνει τα προβλήματα που του γίνονται report, μου αρέσει περισσότερο ως προς την εμφάνιση, έχω 5 accounts που λειτουργούν απροβλημάτιστα και γενικότερα όλα good!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα διάφανο widget που να λέει την ώρα και τον καιρό; εδώ τώρα το transparent weather αλλά δε μου αρέσει πολύ... Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα διάφανο widget που να λέει την ώρα και τον καιρό; εδώ τώρα το transparent weather αλλά δε μου αρέσει πολύ... Ευχαριστώ πολύ

 

Beautiful widgets, uccw και κάνεις ότι θες. Είσαι σε λάθος νήμα όμως. :-)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Go SMS Pro αλλά μου κάνει το εξής εκνευριστικό, έχοντας το widget του Cosmote Info που σου δείχνει τα υπόλοιπα του λογαριασμού, όταν πατάω Ανανέωση τότε δεν εμφανίζεται τίποτα στο widget και μου έρχονται όλες οι ενημερώσεις σε 6 διαφορετικά μηνύματα (sms)!!!!

Με την stock εφαρμογή μηνυμάτων του HTC One δεν έχω αυτό το θέμα.

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη εφαρμογή που να μην το κάνει αυτό;

 

Υ.Γ.: Τη stock δε τη χρησιμοποιώ γιατί δε μ'αφήνει να στείλω μήνυμα 160 Ελληνικών χαρακτήρων με γλώσσα τηλεφώνου τα Αγγλικά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Go SMS Pro αλλά μου κάνει το εξής εκνευριστικό, έχοντας το widget του Cosmote Info που σου δείχνει τα υπόλοιπα του λογαριασμού, όταν πατάω Ανανέωση τότε δεν εμφανίζεται τίποτα στο widget και μου έρχονται όλες οι ενημερώσεις σε 6 διαφορετικά μηνύματα (sms)!!!!

Με την stock εφαρμογή μηνυμάτων του HTC One δεν έχω αυτό το θέμα.

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη εφαρμογή που να μην το κάνει αυτό;

 

Υ.Γ.: Τη stock δε τη χρησιμοποιώ γιατί δε μ'αφήνει να στείλω μήνυμα 160 Ελληνικών χαρακτήρων με γλώσσα τηλεφώνου τα Αγγλικά.

Δες αν στις ρυθμίσεις του υπάρχει κάτι για προτεραιότητα. Αυτές οι εφαρμογές έχουν πολύ επιθετικές ρυθμίσει στη λήψη των sms και δημιουργούν τέτοια θέματα. Δοκίμασε το handcent να δεις τι θα κάνει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...