Jump to content

Android-Customization (fonts, ringtones, themes, widgets, icons, apps κλπ)


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω ένα Alcatel OT-997D. Αντιμεπωπίζω ένα πρόβλημα που διαβάζοντας το έχουνε και άλλες συσκευές android. Κάθε φορά που βάζω κάποια Mp3 σαν ήχους κλήσης είτε για όλους είτε για συγκεκριμένες επαφές, μετά απο reset ή μετά απο σύνδεση με το PC χάνονται. Δεν τα έχω στην SD κάρτα αλλα στο τηλέφωνο. Σε όσα forum και να διάβασα η λύση που δόθηκε ήτανε να το κάνει κανείς rooting ώστε να μπορέσει να βάλει τους ήχους στο system/media/audio φάκελο. Υπάρχει λύση σε αυτό το θέμα χωρίς rooting? H HTC έλυσε το πρόβλημα με συγκεκριμένη εφαρμογή. Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που θα μου λύσει το πρόβλημα?

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 807
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι δεν βάζεις τους ήχους στην εξωτερική sd να λυθεί το πρόβλημα ??

Και αν δεν υπάρχουν οι φάκελοι media/audio/notifications στην sd δημιούργησε τους εσύ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Και στην εξωτερική SD τις χάνει. Εγώ ψάχνω μηπως υπάρχει καμια εφαρμογή που να μπορεί να τρέχει σαν service και να τις ελέγχει. Μιας και δεν έχω access στο /system/media/audio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Και στην εξωτερική SD τις χάνει. Εγώ ψάχνω μηπως υπάρχει καμια εφαρμογή που να μπορεί να τρέχει σαν service και να τις ελέγχει. Μιας και δεν έχω access στο /system/media/audio

 

Πάντως πρώτη φορά το ακούω να πρέπει να γίνεις root για μην χαθούν τα ringtone όταν συνδέεις το τηλέφωνο με το pc .

Όταν θα κάνεις hard reset λογικό είναι να χάνονται γιατί το τηλέφωνο επιστρέφει στην εργοστασιακή του μορφή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί αλλιώς για κάποιο λόγο αργεί να διαβάσει την τοποθεσία τους και γυρνάει στις αρχικές ρυθμίσεις. Αυτο και εγω δεν το έχω δει και στα πιο φθηνα κινητά που έχουνε mp3 για ήχους κλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδιά εχω βαλει τον apex launcher και προσπαθω να βαλω ενα widget στην οθονη και δεν υπαρχει ψαχνω πως θα βαλω το s planer και δεν μπορω να το βρω ενω στο stock launcher υπάρχει κανονικά ξερει καποιος το γιατι ? Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδιά εχω βαλει τον apex launcher και προσπαθω να βαλω ενα widget στην οθονη και δεν υπαρχει ψαχνω πως θα βαλω το s planer και δεν μπορω να το βρω ενω στο stock launcher υπάρχει κανονικά ξερει καποιος το γιατι ? Ευχαριστώ πολύ

 

Υπάρχει πρόβλημα με όλους αυτούς τους launcher.Πολλές φορές δεν δείχνουν όλα τα προεγκατεστημένα widget.Μου συνέβη και εμένα σε xperia mini με όλους τους launcher από το μάρκετ.

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδιά εχω βαλει τον apex launcher και προσπαθω να βαλω ενα widget στην οθονη και δεν υπαρχει ψαχνω πως θα βαλω το s planer και δεν μπορω να το βρω ενω στο stock launcher υπάρχει κανονικά ξερει καποιος το γιατι ? Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

 

 

 

 

Υπάρχει πρόβλημα με όλους αυτούς τους launcher.Πολλές φορές δεν δείχνουν όλα τα προεγκατεστημένα widget.Μου συνέβη και εμένα σε xperia mini με όλους τους launcher από το μάρκετ.

Δεν είναι πρόβλημα, απλα οι κατασκευαστές δεν κανουν διαθέσιμα τα widgets τους με αλλους launchers..έτσι συνέβαινε παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα, απλα οι κατασκευαστές δεν κανουν διαθέσιμα τα widgets τους με αλλους launchers..έτσι συνέβαινε παντα.

παντως μπερδεμα αυτο με τα widgets αλλα τρεχουν , αλλα οχι , αλλα φαινονται και αλλα οχι....αν πας τα προγ/τα στην καρτα δεν εμφανιζονται

(ακομα να κανει η google κατι για αυτο να σε ενημερωνει το λειτουργικο οτι η εφαρμογη που θα μετακινησεις εχει widget τοσο δυσκολο ειναι?)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Απο χθες μειωθηκε δραματικα ο ηχος του τηλεφωνου.Δεν εννοω ηχος κλησης ή μουσικη κλπ αλλα οταν κανω κληση εγω ο ηχος καλεσματος μολις ακουγεται και το ιδιο η φωνη αυτου που απαντα.Ισα που ακουω δηλαδη!Αυτο εγινε εντελως ξαφνικα χωρις να πειραξω καμια ρυθμιση. Οσο και αν εψαξα δεν βρισκω τι φταιει.Αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα του android (2.3) ή του ιδιου του τηλεφωνου(lg optimus L3 E450 dual ).Oποιος φιλος μπορει ας βοηθησει.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν έχω κάνει ροοτ στο νοτε2 αλλά δεν μπορώ να αλλάξω τα εικονίδια του κινητού μου. κατέβασα από το στορε ενα που αλλάζει τα εικονίδια και δεν τα αλλάζει. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί?
for ever lakers
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν έχω κάνει ροοτ στο νοτε2 αλλά δεν μπορώ να αλλάξω τα εικονίδια του κινητού μου. κατέβασα από το στορε ενα που αλλάζει τα εικονίδια και δεν τα αλλάζει. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί?

 

Μήπως πρέπει να έχεις ρομ ;δηλαδή όχι αυτή που έχει το κινητό από μόνο του γιατί μπορεί να μη σε αφήνει να το αλλαξεις. ..

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ρε αγγελε ούτε εγώ ξέρω. Ούτε μήνα δεν έχω το κινητό και τώρα έχω αντροιντ γιατί πριν είχα για 3 χρόνια I phone και τώρα το μαθαίνω.
for ever lakers
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ρε αγγελε ούτε εγώ ξέρω. Ούτε μήνα δεν έχω το κινητό και τώρα έχω αντροιντ γιατί πριν είχα για 3 χρόνια I phone και τώρα το μαθαίνω.

 

Τα εικονιδια δεν αλλαζουν "απλα" οταν εχεις touch wiz (τον μαμισιο launcher της samsung). Για να το κανεις πρεπει να επεμβεις ξεχωριστα σε καθε εφαρμογη. ψαξε στο νημα για ενα προγραμμα που ειχα ποσταρει παλιοτερα, Apk Edit. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια!!!! αν μποριτε και συγνωμη αν υπαρχη καπου αυτο που θα ρωτισω απλα δνε πορω να βγαλω ακρη!!!!!

θελω να αλλαξω 8εμα στο κιν μου εχω ενα zopo zp900 το ερωτημα ειναι το εξης οτιδιποτε και αν κατεβασω πως μπορω να το ενεργοποιισω?? δλδ στο iphone ειναι το winterboard

υπαρχει κατι αντιστοιχο και στα android??? μπορω καπως να τα συμμαζέψω????

win7: Core i7 975 3.3ghz, 8gb ram . asus p6t7

iphone 5 16gb black

zopo zp900 , samsung galaxy s3 mini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!! αν μποριτε και συγνωμη αν υπαρχη καπου αυτο που θα ρωτισω απλα δνε πορω να βγαλω ακρη!!!!!

θελω να αλλαξω 8εμα στο κιν μου εχω ενα zopo zp900 το ερωτημα ειναι το εξης οτιδιποτε και αν κατεβασω πως μπορω να το ενεργοποιισω?? δλδ στο iphone ειναι το winterboard

υπαρχει κατι αντιστοιχο και στα android??? μπορω καπως να τα συμμαζέψω????

 

Σε ενα τηλέφωνο το οποίο δεν εχει γίνει root ,ο μόνος τρόπος είναι με κάποιον launcher απο το play .

Κατεβάζεις τον launcher που θέλεις (nova-apex- adw κ.τ.λ). Μετά βρίσκεις (στο play store) θέματα τα οποία είναι συμβατά με τον αντίστοιχο launcher που κατέβασες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα και σε ενα τηλεφωνο που ειναι root ??? γιατι το εχω κανει root

win7: Core i7 975 3.3ghz, 8gb ram . asus p6t7

iphone 5 16gb black

zopo zp900 , samsung galaxy s3 mini

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα και σε ενα τηλεφωνο που ειναι root ??? γιατι το εχω κανει root

 

Ψάχνεις να δεις αν υπαρχουν θέματα ώστε να τα φλασαρεις ,αλλά πρέπει να είναι συμβατά με την stock ή custom rom που εχεις .

Ο κάθε δημιουργός γράφει οδηγίες και πληροφορίες για το θέμα του.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν αρκετό καιρό είχε κυκλοφορήσει στο xda το Xperia Earth live wallpaper που είχε κάνει extract κάποιος από ένα Xperia S. Ήταν η έκδοση 2.0.4. Ψάχνοντας το βρήκα ότι σε πιο καινούργια Xperias υπήρχε η έκδοση 3.0.1. Δεν ξέρω τι διαφορές έχει. Οπτικά μάλλον καμία. Anyway, επειδή έχω ένα κόλλημα με τις αναβαθμίσεις :p ζήτησα στο φόρουμ του xda να την ανεβάσει κανένας αν μπορεί, αλλά δεν...

Έτσι τα πήρα στο κρανίο και την τράβηξα εγώ από ένα Xperia J :cool: . Ορίστε λοιπόν. Enjoy:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1998211

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα την 2.3 εκδοση στο neo v, σαν background ειχα αυτην τη μπλε οθονη

 

http://abhisekoviabhi.files.wordpress.com/2011/07/xperia-play-by-azooz.jpg?w=593

 

στην 4.0 ομως αυτη η εικονα δεν υπαρχει και στη θεση της υπαρχει αυτη

 

http://img.1mobile.com/web/screenshot/c/9/0593c290cf225823e02997a033058f69.png

 

υπαρχει καπου για την κατεβασω?

Edited by ilias_7610
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν περνάμε ένα theme(και έχουμε τον launcher που απαιτεί εννοείται) συνήθως υποστηρίζει ελληνικά στο menu ή ειναι λίγα αυτα που το κάνουν?
Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάμε ένα theme(και έχουμε τον launcher που απαιτεί εννοείται) συνήθως υποστηρίζει ελληνικά στο menu ή ειναι λίγα αυτα που το κάνουν?

Το θέμα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ilias_7610 ποιo widget είναι αυτό στο κέντρο της δεύτερης φωτογραφίας; Με το ψηφιακό ρολόι, τις θερμοκρασίες και το κουμπί optimize.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα να μου προτείνεται μία καλή εφαρμογή για επεξεργασία της status bar με πολλές επιλογές για επεξεργασία. Δοκίμασα αυτή που θεωρείται από τις καλύτερες αλλά δεν με κάλυψε.

Καμιά βοήθεια;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...