Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εισαι σιγουρος οτι ειναι τυχαια?Γιατι τωρα αλλαξε και εγινε 4αρα :)

 

Mήπως βλέπουμε άλλο site?? :lol:

 

H κάρτα που συνοδεύει τις συσκευές (desire,legend,hd2,hdmini κτλπ) πάντως δεν αναφέρεται πουθενά στα specs.

 

Edit:

 

Το βρήκα.Στο ευρωπαικό έχουν αλλάξει,αγγλικό και ελληνικό site έχουν την 8ρα στη φωτο .:p

Edited by ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Στο Magic έδιναν και μια θήκη!! Εδώ την έκοψαν κι αυτή?? Σε λίγο θα κόψουν και το φορτιστή όπως πάνε!!

 

Να πω και τα δικά μου τώρα...Είμαι σε wm και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου αλλά το Diamond έχει θεματάκια και παρά το ότι προσωπικά μ' αρέσουν πολύ τα wm, το μοναδικό αυτή τη στιγμή που αξίζει είναι το Leo αλλά είναι πολύ μεγάλο για μένα..Λέω, λοιπόν, να κάνω το Diamond 2ο τηλ και είμαι σε αναζήτηση συσκευής...Το Desire είναι από τα ελάχιστα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και το σκέφτομαι σοβαρά.

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες εδώ κι έχω ρίξει μια ματιά στο FAQ του Magic αλλά επειδή, δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο για λεπτομερές διάβασμα, να ρωτήσω μερικά πράγματα που μου έρχονται στο μυαλό με μια πρώτη ανάγνωση:

 

1) Παίζει αξιόπιστη εφαρμογή για διαχείριση κλήσεων (Block/hang up/ignore αποκρύψεων ή άλλων αριθμών)?? Κάτι ανάλογο του MagiCall για όσους έχουν ασχοληθεί με wm..

2) Bluetooth transfer παίζει κανονικά??

3) Έχει καλό ημερολόγιο/todo στα οποία να παίζει άμεση πρόσβαση?? (κάτι ανάλογο με την προσαρμογή της today σε wm ή για να προσπαθήσω να το πω πιο απλά να μπορώ να δώ στην home ή έστω έυκολα το πρόγραμμα της ημέρας)

4) Αντιστοίχιση photo/ήχων κλήσης έχουμε κανονικά??

 

Επειδή από ότι είδα για να γίνει root η συσκευή θέλουμε custom rom etc. θα ήθελα να ξέρω τι από τα παραπάνω γίνεται άνευ root και τι απαιτεί rooted συσκευή..

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο!!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σχετικα με αγορα απο εξωτερικο. το εχω βρει στο κινητο σε εγγλεζικο σιτε το οποιο το δινει με εξοδα μεταφορας γυρω στα 440. Υποθετω οτι θα εχει αγγλικα αλλα θα μπορεσω να βαλω ελληνικα αν το παρω?
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σχετικα με αγορα απο εξωτερικο. το εχω βρει στο κινητο σε εγγλεζικο σιτε το οποιο το δινει με εξοδα μεταφορας γυρω στα 440. Υποθετω οτι θα εχει αγγλικα αλλα θα μπορεσω να βαλω ελληνικα αν το παρω?

 

κανε μια αναδρομη στις προηγουμενες σελιδες και θα σου λυθουν ολες οι αποριες

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα θα εχεις κανονικα ελληνικα :) μολις βαλεις την καρτα σιμ σου

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

1) Παίζει αξιόπιστη εφαρμογή για διαχείριση κλήσεων (Block/hang up/ignore αποκρύψεων ή άλλων αριθμών)?? Κάτι ανάλογο του MagiCall για όσους έχουν ασχοληθεί με wm..

2) Bluetooth transfer παίζει κανονικά??

3) Έχει καλό ημερολόγιο/todo στα οποία να παίζει άμεση πρόσβαση?? (κάτι ανάλογο με την προσαρμογή της today σε wm ή για να προσπαθήσω να το πω πιο απλά να μπορώ να δώ στην home ή έστω έυκολα το πρόγραμμα της ημέρας)

4) Αντιστοίχιση photo/ήχων κλήσης έχουμε κανονικά??

 

Επειδή από ότι είδα για να γίνει root η συσκευή θέλουμε custom rom etc. θα ήθελα να ξέρω τι από τα παραπάνω γίνεται άνευ root και τι απαιτεί rooted συσκευή..

 

1) Χρησιμοποιώ το afirewall,κάνει άριστα την δουλειά του

2)Κανονικότατα

3)Μπορείς με ένα κλικ να βλέπεις τα πάντα

4)Όλα μια χαρά

 

Αν κάνεις root την συσκευή θα μπορείς να βάζεις και custom rom.Είναι τέτοια η ταχύτητα της συσκευής που δεν το θεωρώ απαραίτητο να γίνει.Υπάρχουν βέβαια κάποιες,λίγες εφαρμογές που για να εγκατασταθούν θέλουν rooted κινητό.Ένα ακόμη πολύ σημαντικό που θα μπορείς αν κάνεις root την συσκευή είναι να εγκαθιστάς τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης και όχι στην μνήμη του τηλεφώνου

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ήσουν κατατοπιστικότατος!!!

 

Ο κύριος λόγος που ρώτησα για το root είναι για να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που να με ανάγκαζαν να πρέπει να την κάνω root με το καλημέρα. Αν π.χ. κάτι από τα 1-2-3 δεν γινόταν θα ήταν πρόβλημα για μένα. Αλλά από ότι βλέπω μια χαρά πάμε, δεν έχει κάποιον σοβαρό περιορισμό by default αν δεν μου έχει ξεφύγει κάτι!

 

Κάτι που ξέχασα! Με office πως τα πάει?? Βασικά με ενδιαφέρει το άνοιγμα και η αλλαγή τιμών σε excel.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ανάγκη σου ξεκινάει και σταματάει στο άνοιγμα και αλλαγή τιμών είσαι καλυμμένη με το Google docs,αν θες φίλτρα κτλ δεν έχει τέτοια το μαγαζί.

Αν υπάρχει κάτι και δεν το ξέρω ας με διορθώσει κάποιος άλλος και εγώ νέος είμαι στο android,μόλις την 4η μέρα μου διανύω και ψάχνω να βρώ τις λύσεις που έβρισκα στα άλλα κινητά μου

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βασικό αυτό είναι.. στο να βλέπω ένα δικό μου password protected excel με κάποιους κωδικούς και να μπορώ να αλλάξω τιμές σε αυτό. Δεν έχω θέματα με φίλτρα κλπ! Άμα θέλω τέτοιες ιστορίες θα ανοίξω το netbook και θα βρω την υγειά μου!!! :D

Α, είσαι κι εσύ νέος στο σπορ βλέπω! Ε, λογικό! Και για 4η μέρα μια χαρά ενημερωμένο σε βρίσκω!

Σ' ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες! Όταν είχα μπει στα wm είχα πολύ χρόνο και μέχρι να πάρω το 3600 είχα διαβάσει τα άπαντα αλλά τώρα δεν έχω την πολυτέλεια αυτή και ήθελα να βεβαιωθώ άμεσα για μερικά πράγματα.

 

OffTopic: Είχες και wm πριν, έτσι δεν είναι?? Θυμάμαι το nick σου από κάποιο thread!!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι άριστες πέρα από το μέτριο ηχείο που έχει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είχα S100,P3300,X500,X600,LG KS20,Diamond,HD και εκεί για μένα τέλος τα WM.

Ένα πέρασμα από το iphone και τώρα εδώ :D

Γενικά στο android μπορώ να πώ ότι δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα προσαρμογής.Βρήκα γρήγορα αυτά που ήθελα και πιστεύω ότι ήδη το έχω στημένο αρκετά κοντά στα γούστα και τις ανάγκες μου

 

Α...μπράβο! Στο Diamond!! Εγώ το έχω ακόμα! Και στο HD γιατί διάβαζα και σε αυτό!! Το iphone έχω βρεθεί πολλές φορές στο παρατσακ να το πάρω αλλά το μετάνιωσα!

Γενικά, αυτό που λες για την προσαρμογή το παρατηρώ όσο έχω διαβάσει εδώ. Ακόμα κι όταν είναι πρώτη συσκευή σε Android δεν είδα κανέναν να έχει σοβαρά θέματα ή να μην του κάνει τη δουλειά του η συσκευή ή να έχει απογοητευτεί.. Στα wm θυμάμαι πολύ κόσμο να τα έχει δει όλα στην αρχή!!

 

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι άριστες πέρα από το μέτριο ηχείο που έχει.

 

Το πήρες κι αυτό?!?! Για πες μας και για την ποιότητα κατασκευής εσύ που έχεις θέμα με τριγμούς κλπ...:p Ρωτάω γιατί κι εγώ έχω!!!:D

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Α...μπράβο! Στο Diamond!! Εγώ το έχω ακόμα! Και στο HD γιατί διάβαζα και σε αυτό!! Το iphone έχω βρεθεί πολλές φορές στο παρατσακ να το πάρω αλλά το μετάνιωσα!

Γενικά, αυτό που λες για την προσαρμογή το παρατηρώ όσο έχω διαβάσει εδώ. Ακόμα κι όταν είναι πρώτη συσκευή σε Android δεν είδα κανέναν να έχει σοβαρά θέματα ή να μην του κάνει τη δουλειά του η συσκευή ή να έχει απογοητευτεί.. Στα wm θυμάμαι πολύ κόσμο να τα έχει δει όλα στην αρχή!!

 

 

 

Το πήρες κι αυτό?!?! Για πες μας και για την ποιότητα κατασκευής εσύ που έχεις θέμα με τριγμούς κλπ...:p Ρωτάω γιατί κι εγώ έχω!!!:D

 

το πήρα κι εδώ θα μείνω κιόλας,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής ασυζητητί

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Good News!!! Να 'στε καλά παιδιά :):D

 

Άντε να έρθει και Ελλάδα γιατί έχω κι επιδότηση.. Στο expansys έχει 510 και στο vpn 520, να δω σε τι τιμή θα σκάσει εδώ!!

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

το πήρα κι εδώ θα μείνω κιόλας,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής ασυζητητί

 

Ταξιδιώτη γράψε μας εάν θέλεις ένα σύντομο legend vs desire μιας και τα έχεις κ τα δύο,τονίζοντας απλά τα συν/πλην του καθενός σαν βοήθεια στους αναποφάσιστους. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Good News!!! Να 'στε καλά παιδιά :):D

 

Άντε να έρθει και Ελλάδα γιατί έχω κι επιδότηση.. Στο expansys έχει 510 και στο vpn 520, να δω σε τι τιμή θα σκάσει εδώ!!

ενα παιδι ρωτησε την Ace και του ειπαν 528.

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδιώτη γράψε μας εάν θέλεις ένα σύντομο legend vs desire μιας και τα έχεις κ τα δύο,τονίζοντας απλά τα συν/πλην του καθενός σαν βοήθεια στους αναποφάσιστους. Ευχαριστώ.

 

φίλε μου μπορεί το legend να είναι εξίσου ποιοτικό και λίγο καλύτερο λόγω του ότι όλο το κινητό είναι από αλουμίνιο όμως τα +του desire είναι περισσότερα και είναι πιο δελεαστικό σίγουρα,τελεία οθόνη και απο θέμα μεγέθους που πραγματικά σε κάνει να χαίρεσαι την πλοήγηση στο ίντερνετ,καλύτερος επεξεργαστής όπως θα ξέρεις ήδη,πιο ωραίο look και πιο καλό στο χέρι από το legend αν και είναι και θέμα γούστου αυτό,από μπαταρία δεν εχω ακόμα άποψη,πιστεύω ότι αυτό το κινητό θα το λατρεψει οποίος το πάρει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι αναφέρεστε συχνά σε τέλεια οθόνη!

Αντιθέτως θα έλεγα ότι είναι η πιο χάλια οθόνη που έχω συνάντησή!

Όταν είναι λευκή , π.χ browser τότε όντος είναι πολύ καλή, αν όμως πάτε π.χ εκεί που βρίσκεται το “επιτραπέζιο ρολόι / χρονόμετρο” η διαβάθμιση του μαύρου απλά δεν βλέπεται !

Το HD2 με λιγότερα χρώματα λόγω λειτουργικού είναι κλάσεις ανώτερη.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη ποιότητα της οθόνης η το καλιμπράρισμα , αλλά σίγουρα η led δεν είναι πανάκεια.

Edited by airb
Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα το πρωι και δεν μου αρεσε..

Βεβαια εχω κανει 3 φορτισεις μονο,αλλα...εχτες το βραδυ το φορτισα,μετα εκανα λιγο browsing και κοιμηθηκα αφηνοντας το κινητο στο 80% μπαταρια

ΣΗμερα το πρωι δειχνει 60%

Απο τη 1 τη νυχτα εως τωρα χωρις να το εχω πειραξει,εχει χασει 20%? φυσικα κλειστα wifi και 3g εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που ξερει να αποντησει τι γινεται με τα προγραμματα gps.απο οτι καταλαβα ακομη δεν μπορουμε να παρουμε καποιο απο το μαρκετ και εαν θελουμε να ειμαστε νομιμοι(οχι root) δεν θα εχουμε gps?τι γινεται?

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Taskiller @ Market. Προφανώς τρέχουν διάφορα από πίσω που σου τρώνε μπαταρία. Βάλε το taskiller να δεις τι γίνεται και να τα κλείνεις.
Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα το πρωι και δεν μου αρεσε..

Βεβαια εχω κανει 3 φορτισεις μονο,αλλα...εχτες το βραδυ το φορτισα,μετα εκανα λιγο browsing και κοιμηθηκα αφηνοντας το κινητο στο 80% μπαταρια

ΣΗμερα το πρωι δειχνει 60%

Απο τη 1 τη νυχτα εως τωρα χωρις να το εχω πειραξει,εχει χασει 20%? φυσικα κλειστα wifi και 3g εννοειται...

 

Βαλε ενα καλο task manager και ψαξου για το τι τρεχει στο παρασκηνιο. Θα βρεις πολλα και ενδιαφεροντα πραγματα. Ξηλωμα ολα το βραδακι...

 

Λοιπον παιδια να πω κι εγω δυο λογια για το desire.

Οθονη πολυ καλη, οπως ειχα πει και για το νεξους με υπερτονισμενα χρωματα (απολυτο μαυρο και παραπανω αντιθεση σε ολα τα αλλα), με τεραστιο μειον το dpi και την κακη υλοποιηση του clear type, με αποτελεσμα να "μετρας" κανονικα τα pixel.

 

Παρτε ενα milestone και θα καταλαβετε πως ειναι η σωστη αποδοση των χρωματων.

Κατα τα αλλα, ταχυτατο, το μεγαλου ατου του σε σχεση με τον ανταγωνισμο στα android (και για αρκετο καιρο, αφου πιστευω οτι για το 2010 δε θα δουμε ανωτερο hardware για την πλατφορμα αυτη -κι οχι μονο).

Δε θα σας προβληματισει ποτε η υποθεση μνημη, θα κανει ολα οσα του ζητησετε χωρις να κολλησει/διαμαρτυρηθει, για οσο βεβαια ειστε κοντα σε φορτιστη γιατι στη μεση της μερας θα ξεμεινετε απο μπαταρια αν ασχολειστε μαζι του. Μετα απο καποιο διαστημα η μπαταρια με αρκετη χρηση θα σας βγαζει οριακα μια μερα.

Για τα υπολοιπα λιγο πολυ εχουν γραφτει. Εγω για το θεμα της ποιοτητας θα επιμεινω στις θεσεις/αντιληψεις μου.

 

Αυτη η ποιοτητα κατασκευης που βλεπω στο desire ειναι για τα πανηγυρια. Οταν δινεις 500+ ευρω για μια συσκευη του ειδους απαιτεις και λιγο μεταλλο η εστω πλαστικα υψηλης ποιοτητας. Τα rubberized πλαστικα που χρησιμοποιουνται κι εδω δε δημιουργουν προβλημα, αλλα δεν παυει να κινουνται κατω του μετριου, με την αισθηση που σου δινει οταν το κρατας στο χερι να μοιαζει με τα παιχνιδακια του ανηψιου μου.

 

Βεβαια αυτη ακριβως η αισθηση/ποιοτητα κατασκευης θα ικανοποιησει σχεδον το συνολο των αγοραστων του (οπως γραφεται απο τους περισσοτερους κι εδω) και κατα συνεπεια αυτο δεν παυει να αποτελει απλα προσωπικη μου αποψη.

Δυστυχως ποιοτητα HD2 με android λειτουργικο θα αργησουμε ακομα να δουμε...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι ένας πρώην ευτυχισμένος κάτοχος Iphone που δυστυχώς απεβίωσε.

Τώρα σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το desire, πιστεύετε οτι θα με αφήσει ικανοποιημένο η μετάβαση;

Ας πούμε σαν mp3 player τι λέει το κινητό;

Ποιά είναι τα σύν και ποιά τα μείον του desire;

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;

 

θα προτιμούσα απαντήσεις απο άτομα που είχαν κάποια στιγμή ή έχουν δουλέψει iphone.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...