Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο 2 βημα που λεει ανοιγουμε το τηλ με πατημενο το volume down ανοιγει μου βγαζει μια λιστα με κατι επιλογες εκει δεν καταλαβαλα τι κανεις???

 

κατεβαζεις τα προγραμματα που λεει....

ανοιγεις το τηλεφωνο με vol down κ συνδεεις το usb καλωδιο οπως λεει... περιμενεις να δειξει το hboot usb plug κ μετα συνεχιζεις στο 4ο βημα...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ok θα ξανα προσπαθησω να το κανω γιατι ειναι κριμα τετοιο ωραιο τηλ να μην μπορεις να εχεις πολλες εφαρμογες λογο λιγου χωρου μνημης συσκευης.....

 

ευχαριστω πολυ σε ολους για την βοηθεια σας...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει αυτο:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=850462

 

ωραιος......!!!! μου αρεσε πολυ.... εχει κ κουμπια η μπαρα ειδοποησεων εε...??? τον φακο, wifi κ.α....??? απο μπαταρια πως σου παει η aurax...???

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

ok θα ξανα προσπαθησω να το κανω γιατι ειναι κριμα τετοιο ωραιο τηλ να μην μπορεις να εχεις πολλες εφαρμογες λογο λιγου χωρου μνημης συσκευης.....

 

ευχαριστω πολυ σε ολους για την βοηθεια σας...!!!!

 

διαβασε ξανα τις οδηγιες για να καταλαβεις.. κ μετα ακολουθα πιστα τα βηματα....

αλλιως εδω ειμαστε να βοηθησουμε..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

ωραιος......!!!! μου αρεσε πολυ.... εχει κ κουμπια η μπαρα ειδοποησεων εε...??? τον φακο, wifi κ.α....??? απο μπαταρια πως σου παει η aurax...???

 

Εχει απο ολα γενικως ειναι πολυ ωραιο θεμα, μολλον δεν θα το βαρεθω γρηγορα:D Η μπαταρια παρα πολυ καλη...

 

 

 

Παντως θελω να κανω μια παρατηρηση οσον αφορα την Google: Επειδη μου αρεσει να ασχολουμε με παιχνιδια( βασικα οχι οτι θα κατσω να παιξω ωρες μου αρεσει απλως να βλεπω τα γραφικα σε μια μικρη συσκευη) εχουν βγει τωρα τελευταια παιχνιδια μονο για tegra 2 αυτο ειναι απαραδεκτο, γιατι μπορει να κανουν promotion αλλα υποτιθεται οτι η google δινει το android ως open. Δηλ. θα ηθελα να μπορουσα να κανω εγκατασταση εστω το παιχνιδι, ειναι αλλο το θεμα οτι δεν θα ειχε την gpu να το παιξει...Ειναι απαραδεκτο ελπιζω να μην συνεχισει ετσι η google γιατι θα χασει...(τακτικη Μηλου)

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Oxygen 2.0, αλλά για κάποιο λόγο δεν χρησιμοποιείται το ext διαμέρισμα...

Απ'ότι είδα στο πρώτο post αναφέρεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί το Apps2SD, οπότε δεν θα έπρεπε να περαστεί η ROM στο sd-ext;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με μιά φράση να μου εξηγήσει τι είναι και σε τι χρειαζόμαστε τα ext3 ή ext4 partitions? Κι αν το κάνω, να πάω κατευθείαν σε ext4?

 

Επίσης, πρέπει να κάνω τα παραπάνω πριν βάλω μια custom gingerbread rom ή αρκεί να ακολουθήσω κατευθείαν αυτόν τον οδηγό?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με μιά φράση να μου εξηγήσει τι είναι και σε τι χρειαζόμαστε τα ext3 ή ext4 partitions? Κι αν το κάνω, να πάω κατευθείαν σε ext4?
Τα ext partitions τα "χρειάζεσαι" γιατί δυστυχώς η εσωτερική μνήμη του κινητού είναι σχετικά μικρή, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να εγκαταστήσεις όσες εφαρμογές θες.

Ουσιαστικά, με το που εγκαθιστάς μια ROM (εφόσον κι αυτή το υποστηρίζει) αντί να περαστεί στην εσωτερική μνήμη του κινητού, περνιέται στην SD (και συγκεκριμένα στο ext partition που εσύ έχεις δημιουργήσει).

 

Σχετικά με το ext3/4, αν θυμάμαι καλά, κάποιες ROM's δεν υποστήριζαν το ext4. Βέβαια εγώ από την αρχή με ext4 είμαι και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποια ασυμβατότητα.

 

Επίσης, πρέπει να κάνω τα παραπάνω πριν βάλω μια custom gingerbread rom ή αρκεί να ακολουθήσω κατευθείαν αυτόν τον οδηγό?

Όπως θα κατάλαβες είναι καθαρά υποκειμενικό.

Αν έχεις πρόβλημα χώρου, θα χρειαστεί να δημιουργήσεις ένα partition. Αν όχι, ακολουθείς κατευθείαν τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Oxygen 2.0, αλλά για κάποιο λόγο δεν χρησιμοποιείται το ext διαμέρισμα...

Απ'ότι είδα στο πρώτο post αναφέρεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί το Apps2SD, οπότε δεν θα έπρεπε να περαστεί η ROM στο sd-ext;

 

και γω το ιδιο προβλημα εχω και το ψαχνω

 

φλασαρα το data2whatever 0.4d και το ειδε

απο το quick system info βλεπω οτι εχω 880gb free a2sd και internal storage

Edited by snowboard
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το desire μου (unrooted froyo) έχει αρχίσει να παρουσιάζει κάτι κολληματάκια στον browser κατά την πλοήγηση. Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν στιγμές που κολλάει ακόμα και για μιά απλή αναζήτηση στο google και παγώνει. Τι θα μπορούσε να φταίει? Ίσως μειώνεται πολύ η RAM του? Αν και βλ΄πεω περίπου 100MB ελευθερή ακόμα.
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το desire μου (unrooted froyo) έχει αρχίσει να παρουσιάζει κάτι κολληματάκια στον browser κατά την πλοήγηση. Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν στιγμές που κολλάει ακόμα και για μιά απλή αναζήτηση στο google και παγώνει. Τι θα μπορούσε να φταίει? Ίσως μειώνεται πολύ η RAM του? Αν και βλ΄πεω περίπου 100MB ελευθερή ακόμα.

 

προσπαθησε να σβησεις την cache του browser μηπως βελτιωθει η ταχυτητα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να σβησεις την cache του browser μηπως βελτιωθει η ταχυτητα

 

Όντως πάει λίγο καλύτερα. Θα το παρακολουθήσω. Δεν ξέρω μήπως πλέον έχει φορτωθεί αρκετά με εφαρμογές και ήρθε η ώρα για ap2sd. Όντως όταν το φορτώσεις αρκετά κολλάει μετά με πολλές εφαρμογές στο background?

 

Αp2sd με root και official rom μπαίνει, ή πρέπει να την αλλάξω? Γενικά αν το κάνω, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος την ελάχιστη παρέμβαση μετά το root. Να έχω δηλαδή εύκολα και γρήγορα το ίδιο interface και όλες μου τις εφαρμογές untouched με ad2sd. Είναι εφικτό?

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Όντως πάει λίγο καλύτερα. Θα το παρακολουθήσω. Δεν ξέρω μήπως πλέον έχει φορτωθεί αρκετά με εφαρμογές και ήρθε η ώρα για ap2sd. Όντως όταν το φορτώσεις αρκετά κολλάει μετά με πολλές εφαρμογές στο background?

 

Αp2sd με root και official rom μπαίνει, ή πρέπει να την αλλάξω? Γενικά αν το κάνω, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος την ελάχιστη παρέμβαση μετά το root. Να έχω δηλαδή εύκολα και γρήγορα το ίδιο interface και όλες μου τις εφαρμογές untouched με ad2sd. Είναι εφικτό?

 

δεν εχει να κανει το ποσες εφαρμογες εχει φορτωμενες το κινητο με την αποδοση του, ελαχιστα ισως αλλα γενικα οχι.

Αν θες να βαλεις μια με A2SD τοτε μετα το root πρεπει να βαλεις μια rom που να υποστηριζει την δυνατοτητα πχ (leedroid,AuraxTSense) και φυσικα να κανεις το αντιστοιχο partition στη καρτα μνημης.

 

Αυτη η διαδικασια απαιτει γενικα ενα wipe των δεδομενων σου και αν θες σχετικά γρηγορα να εχεις το κινητο οπως ειναι τωρα τοτε με το titanium backup κανεις τα backup σου και στη συνεχεια στη νεα rom επαναφερεις τα παντα οπως ηταν(αν και γνωμη μου ειναι να ξαναπερασεις εφαρμογες απο την αρχη μια μια)

 

Μην ξεχασεις παντως οταν κανεις root και πριν αλλαξεις rom να κανεις και ενα nandroid backup απο τη recovery σε περιπτωση που ακτι δε δουλευει στη νεα rom

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει το ποσες εφαρμογες εχει φορτωμενες το κινητο με την αποδοση του, ελαχιστα ισως αλλα γενικα οχι.

Αν θες να βαλεις μια με A2SD τοτε μετα το root πρεπει να βαλεις μια rom που να υποστηριζει την δυνατοτητα πχ (leedroid,AuraxTSense) και φυσικα να κανεις το αντιστοιχο partition στη καρτα μνημης.

 

Αυτη η διαδικασια απαιτει γενικα ενα wipe των δεδομενων σου και αν θες σχετικά γρηγορα να εχεις το κινητο οπως ειναι τωρα τοτε με το titanium backup κανεις τα backup σου και στη συνεχεια στη νεα rom επαναφερεις τα παντα οπως ηταν(αν και γνωμη μου ειναι να ξαναπερασεις εφαρμογες απο την αρχη μια μια)

 

Μην ξεχασεις παντως οταν κανεις root και πριν αλλαξεις rom να κανεις και ενα nandroid backup απο τη recovery σε περιπτωση που ακτι δε δουλευει στη νεα rom

 

Σε ευχαριστώ. Απλά σκεφτόμουνα για το πιο απλό mod που γίνεται, κάτι σαν αυτό...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=816898

 

Δηλαδή official + root + ap2sd, τίποτα άλλο

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Απλά σκεφτόμουνα για το πιο απλό mod που γίνεται, κάτι σαν αυτό...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=816898

 

Δηλαδή official + root + ap2sd, τίποτα άλλο

 

και με αυτην θα πρεπει να κανεις την ιδια διαδικασια οπως με καθε αλλη (πχ με αυτες που προτεινα)

 

Αυτες απλα εχουν και κανα 2 πραγματακια παραπανω που ειναι καλα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έβαλα την "CyanogenMod-7 for Desire GSM V7.0.0-RC1"

αφου πρώτα έφτιαξα backup μέσω του 'Titanium Backup' όπως λέει στον οδηγό

Όταν στο τέλος κάνω reboot και ανοίγει με την νέα CyanogenMod rom, δεν μου έχει το Titanium Backup, πώς θα επαναφέρω τις παλιές εφαρμογές/επαφές/μηνύματα κτλ??

(Επίσης δεν μου έχει ούτε το market, google maps, gmail κτλ)...

Μου διαφεύγει κάτι?

Το μόνο που υπάρχει μέσα είναι το Rom Manager και κάποιες εφαρμογές που λογικά είναι από την rom.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έβαλα την "CyanogenMod-7 for Desire GSM V7.0.0-RC1"

αφου πρώτα έφτιαξα backup μέσω του 'Titanium Backup' όπως λέει στον οδηγό

Όταν στο τέλος κάνω reboot και ανοίγει με την νέα CyanogenMod rom, δεν μου έχει το Titanium Backup, πώς θα επαναφέρω τις παλιές εφαρμογές/επαφές/μηνύματα κτλ??

(Επίσης δεν μου έχει ούτε το market, google maps, gmail κτλ)...

Μου διαφεύγει κάτι?

Το μόνο που υπάρχει μέσα είναι το Rom Manager και κάποιες εφαρμογές που λογικά είναι από την rom.

 

χωρις να το ψαξω ο cyanogen απο οτι θυμαμαι απο πλια απο τοτε που ειχαμε ακομη το magic ειχε αφαιρεσει τα google apps και τα εδεινε ως ξεχωριστο zip αρχειο. θα το βρεις λογικα στο ιδιο site που βρηκες τη rom.

 

Μπες σε recovery κανε install το zip αυτο και θα εχεις τις εφαρμογες και μετα κατεβασε το titanium και θα εισαι κομπλε

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Αναφέρει το Desire και όχι το Desire S; Κάτι δεν μου κάθεται σωστά σε αυτή την είδηση! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα site του εξωτερικού αναφέρουν ότι η htc θα δώσει την αναβαθμιση το δεύτερο εξάμηνο του 2011. Τώρα αν η htc καθισει και ασχοληθεί το δεύτερο εξάμηνο του 2011 με τα παλια μοντέλα μπράβο της
Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα site του εξωτερικού αναφέρουν ότι η htc θα δώσει την αναβαθμιση το δεύτερο εξάμηνο του 2011. Τώρα αν η htc καθισει και ασχοληθεί το δεύτερο εξάμηνο του 2011 με τα παλια μοντέλα μπράβο της

 

tron,οσα site διαβασα γραφουν για το 2ο τριμηνο,οχι το 2ο εξαμηνο...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πρόσεξα πως όταν γράφω μήνυμα με την default εφαρμογή, δεν μου έχει επιλογή να προσθέσω λέξη στα ελληνικά, αν δεν την έχει ήδη το λεξικό, μόνο αγγλικά. Μήπως κάνω κάτι λάθος, ή καμιά ρύθμιση; Γενικά εσείς ποια εφαρμογή προτείνετε από το market; :confused:
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να φλασάρει την oxygen 2.0 να ξέρει ότι δεν υπάρχει η λειτουργειά του trackpad wake up, δεν την έχει προσθέσει ακόμα. όταν την προσθέσεις τα ξαναλέμε mr adam
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...