Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην ομαδα. Εχω ενα θεμα με τη starburst οποτε αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει please. Προσπαθω απο προχθες ανεπιτυχως να αλλαξω theme και δεν ξερω τι δεν κανω καλα. Σας παραθετω τα βηματα που ακολουθω.

1. Κατεβαζω το θεμα που με ενδιαφερει απο το thread της rom στο xda.

2. Μπαινω σε recovery, κανω wipe dalvick cache και flash το θεμα.

3. Κανω reboot.

 

Εχω δοκιμασει τη διαδικασια με 3 διαφορετικα themes κ δε ολες τις περιπτωσεις το κινητο κολλαει στο αρχικο λογοτυπο της htc (το ειχα αφησει κανενα 40λεπτο μπας κ φορτωσει αλλα δεν ειδα φως). Κανω κατι λαθος?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα στην ομαδα. Εχω ενα θεμα με τη starburst οποτε αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει please. Προσπαθω απο προχθες ανεπιτυχως να αλλαξω theme και δεν ξερω τι δεν κανω καλα. Σας παραθετω τα βηματα που ακολουθω.

1. Κατεβαζω το θεμα που με ενδιαφερει απο το thread της rom στο xda.

2. Μπαινω σε recovery, κανω wipe dalvick cache και flash το θεμα.

3. Κανω reboot.

 

Εχω δοκιμασει τη διαδικασια με 3 διαφορετικα themes κ δε ολες τις περιπτωσεις το κινητο κολλαει στο αρχικο λογοτυπο της htc (το ειχα αφησει κανενα 40λεπτο μπας κ φορτωσει αλλα δεν ειδα φως). Κανω κατι λαθος?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δοκίμασες να κάνεις και clear cache εκτός της dalvik;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα. Εχω ενα θεμα με τη starburst οποτε αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει please. Προσπαθω απο προχθες ανεπιτυχως να αλλαξω theme και δεν ξερω τι δεν κανω καλα. Σας παραθετω τα βηματα που ακολουθω.

1. Κατεβαζω το θεμα που με ενδιαφερει απο το thread της rom στο xda.

2. Μπαινω σε recovery, κανω wipe dalvick cache και flash το θεμα.

3. Κανω reboot.

 

Εχω δοκιμασει τη διαδικασια με 3 διαφορετικα themes κ δε ολες τις περιπτωσεις το κινητο κολλαει στο αρχικο λογοτυπο της htc (το ειχα αφησει κανενα 40λεπτο μπας κ φορτωσει αλλα δεν ειδα φως). Κανω κατι λαθος?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

καλημερα...δοκιμασε πρωτα αυτο που λεει ο jastonas κι αν δε πετυχει κανε ενα titanium back up τις εφαρμογες σου και flashαρε rom-data2-theme απο την αρχη...

οταν δουλευα τη starburst ειχα κανει flash rom,reboot,flash data2,reboot,flash theme(carbon ara),reboot...μονο στην αρχη ειχα κανει ολα τα wipes...

 

υ.γ.: μετα απο καθε reboot σε μια διαδικασια fresh install rom ειναι καλο να αφηνουμε 2 λεπτα το κινητο ανοιχτο πριν μπειτε σε recovery παλι,για να ξεκουραστει(να φορτωσει πληρως).πολλοι (οπως κι εγω) κανουν ακομα και παραληψη και στις αρχικες ρυθμισεις για να μη φορτωσουν extra το κινητο πριν flashαρουν οτι θελουν...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα. Εχω ενα θεμα με τη starburst οποτε αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει please. Προσπαθω απο προχθες ανεπιτυχως να αλλαξω theme και δεν ξερω τι δεν κανω καλα. Σας παραθετω τα βηματα που ακολουθω.

1. Κατεβαζω το θεμα που με ενδιαφερει απο το thread της rom στο xda.

2. Μπαινω σε recovery, κανω wipe dalvick cache και flash το θεμα.

3. Κανω reboot.

 

Εχω δοκιμασει τη διαδικασια με 3 διαφορετικα themes κ δε ολες τις περιπτωσεις το κινητο κολλαει στο αρχικο λογοτυπο της htc (το ειχα αφησει κανενα 40λεπτο μπας κ φορτωσει αλλα δεν ειδα φως). Κανω κατι λαθος?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

λοιπον καλημερα :) ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τα themes ισχυει αυτο που λενε τα παιδια jastonas & elthis αλλα εγω το ελυσα οπως μου προτεινε ο whatever123 δηλ install rom -reboot install theme -reboot install data2sd -reboot

& οχι πρωτα να φλασαρω το data2

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις παιδες. Και εγω προς τα εκει προσανατολιζομουν. Θα το δοκιμασω κ θα ενημερωσω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα.Νέος κάτοχος desire απο χτες...μοναδικό παράπονο ως τώρα η μπαταρία του αλλά είναι νωρίς και το έλιωσα κιολας.Να ρωτισω κάτι...μηπως υπάρχει κανένα προγραμματακι freeware (λογικα αφου θα χρειαστει κ ο υπολογιστhς) για να μπορώ να περάσω και να επεξεργαστώ τον τηλεφωνικό κατάλογο γιατι ειναι αντιγραμμένα απ τη sim οτι να ναι.Δοκίμασα το phonecopier απ το market αλλά στο pc δεν ειναι free.
x
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα.Νέος κάτοχος desire απο χτες...μοναδικό παράπονο ως τώρα η μπαταρία του αλλά είναι νωρίς και το έλιωσα κιολας.Να ρωτισω κάτι...μηπως υπάρχει κανένα προγραμματακι freeware (λογικα αφου θα χρειαστει κ ο υπολογιστhς) για να μπορώ να περάσω και να επεξεργαστώ τον τηλεφωνικό κατάλογο γιατι ειναι αντιγραμμένα απ τη sim οτι να ναι.Δοκίμασα το phonecopier απ το market αλλά στο pc δεν ειναι free.

 

MyPhoneExplorer http://www.fjsoft.at/en/...;)

αλλα καλο ειναι να κανεις ενα λογαριασμο gmail και να περασεις εκει ολες τις επαφες σου,ετσι ωστε να τις περνας ευκολα σε καθε android συσκευη...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα.Νέος κάτοχος desire απο χτες...μοναδικό παράπονο ως τώρα η μπαταρία του αλλά είναι νωρίς και το έλιωσα κιολας.Να ρωτισω κάτι...μηπως υπάρχει κανένα προγραμματακι freeware (λογικα αφου θα χρειαστει κ ο υπολογιστhς) για να μπορώ να περάσω και να επεξεργαστώ τον τηλεφωνικό κατάλογο γιατι ειναι αντιγραμμένα απ τη sim οτι να ναι.Δοκίμασα το phonecopier απ το market αλλά στο pc δεν ειναι free.

 

Microsoft Outlook (που προφανώς το έχεις, αν έχεις office). Ή κάνε export τις επαφες σε αρχείο, πέρασε τες στις επαφές του gmail και φτιάξτες εκεί.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Microsoft Outlook (που προφανώς το έχεις, αν έχεις office). Ή κάνε export τις επαφες σε αρχείο, πέρασε τες στις επαφές του gmail και φτιάξτες εκεί.

 

Ναι ενταξει το έκανα με export σε αρχειο γιατι ταυτοχρονα τις πήρα απ το ericsson και όχι απ τη sim.Πολυ καλο το προγραμμα με γλυτωσε απο κόπο.Ευχαριστω και παλι.Αν θέλουν οι mod ας το προσθέσουν στο πρωτο ποστ γιατι νομιζω οτι απ τα πρώτα πράγματα που κάνει κάποιος είναι να περνάει τα παλια του τηλέφωνα.

 

Αλλη μία ερωτηση...αν κάποιο μαιλ ερχεται στα Junk απο που το διαβάζουμε?γιατι ενω ειμαι κανονικα στο hotmail κατι που ηρθε στα junk δεν το εβρισκα.

Edited by Nikos_s3
x
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω με την starburst ειχα προβλημα σοβαρο και δε μπορουσα να εγκαταστησω τιποτα απο ενα σημειο και μετα και την δοκιμασα δυο φορες με τα ιδια αποτελεσματα. Αλλα με την leedroid και το patchακι ειμαι καλυτερα απο ποτε. Μαλλον ημουν γκαντεμης τι να πω!!
Πως εγκατέστησες το Data2Whatever patch? Στις οδηγίες λέει να μην κάνουμε reboot μετά την αρχική εγκατάσταση της ROM άρα δεν μπορούμε να το εγκαταστήσουμε μέσα από το Recovery. Χρησιμοποίησες κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς να τοποθετήσω τρία screen protectors... :X

Κάθε φορά θα μένουν πολλές φουσκάλες στην οθόνη, κάτι το οποίο προφανώς είναι αρκετά ενοχλητικό... Εν τω μεταξύ, στο TD2 που είχα μέχρι να πάρω το Deisre δεν είχα κανένα απολύτως θέμα.

 

Το έχει πάθει και κάνας άλλος να παρηγορηθώ λίγο ή είμαι μόνος μου;:lol:

 

φίλε μου δεν είσαι μόνος :p

Εγώ πέρνω το original της htc. Έχει μέσα 2 μεμβράνες. Η πρώτη πάει πάντα στα σκουπίδια και η δεύτερη δεν εφαρμόζει τέλεια σε μερικές άκρες. Ακόμα το άψογο δεν το έχω πετύχει. Άσε τη σκόνη, αυτό το πράγμα με το που το ανοίξεις τραβάει κόκκους από την άλλη άκρη του δωματίου ρε γμτ. :wacko:

 

λοιπον καλημερα :) ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τα themes ισχυει αυτο που λενε τα παιδια jastonas & elthis αλλα εγω το ελυσα οπως μου προτεινε ο whatever123 δηλ install rom -reboot install theme -reboot install data2sd -reboot

& οχι πρωτα να φλασαρω το data2

 

Επίσης να προσθέσω πως μάλλον δε δουλέυουν όλα τα θέματα με τη starburst. Για παράδειγμα πήγα να βάλω ένα που λέγεται glass κάπως και μου κόλλησε κι εμένα στην htc screen. Αυτά που δουλεύουν stadar είναι το carbon ara και ενα blue gloss κάπως. Όποιος έχει δοκιμάσει κάτι άλλο ας μας πεί :)

Προσωπικά επειδή το carbon ara μου φάνηκε λίγο too much έχω κρατήσει το stock και προσέθεσα και power control στο notification bar (όχι όμως αυτό της carbon, γιατί μου άλλαξε ένα σωρό πράγματα εκτός του bar..)

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Πως εγκατέστησες το Data2Whatever patch? Στις οδηγίες λέει να μην κάνουμε reboot μετά την αρχική εγκατάσταση της ROM άρα δεν μπορούμε να το εγκαταστήσουμε μέσα από το Recovery. Χρησιμοποίησες κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα; :worry:

 

οχι...δεν λενε ετσι οι οδηγιες...;)

αυτο που ειπες ισχυει ΜΟΝΟ οταν πας να περασεις ενα update της rom και με το Data2Sd Re-Installer(οχι το data2whatever)!

αν κανεις εγκατασταση απο την αρχη την rom(με full wipes κτλ) κανεις επαννεκινηση και ΜΕΤΑ μπαινεις παλι recovery και flashαρεις το data2whatever....:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

οχι...δεν λενε ετσι οι οδηγιες...;)

αυτο που ειπες ισχυει ΜΟΝΟ οταν πας να περασεις ενα update της rom και με το Data2Sd Re-Installer(οχι το data2whatever)!

αν κανεις εγκατασταση απο την αρχη την rom(με full wipes κτλ) κανεις επαννεκινηση και ΜΕΤΑ μπαινεις παλι recovery και flashαρεις το data2whatever....:)

Αντιγράφω από το ποστ του patch:

 

Installation

 

1.) Full wipe (at least needed on first installation)

2.) Flash the app2sd Version of the ROM of your choice

3.) DONT REBOOT

4.) If you rebooted then start over at 1.)

5.) flash the attached "data2whatever.zip"

6.) now reboot

 

Εγώ νομίζω πως το στάδιο 3 είναι το θέμα. Λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το ποστ του patch:

 

Installation

 

1.) Full wipe (at least needed on first installation)

2.) Flash the app2sd Version of the ROM of your choice

3.) DONT REBOOT

4.) If you rebooted then start over at 1.)

5.) flash the attached "data2whatever.zip"

6.) now reboot

 

Εγώ νομίζω πως το στάδιο 3 είναι το θέμα. Λάθος κατάλαβα;

 

αντιγραφω απο τη σελιδα της starbrust:

 

data2sd installer

Once you have booted into Android OS once after the installation of the main rom, you should reboot to recovery and install this package. This will add Data2SD support to the base Rom.

 

Data2Sd Re-Installer

If you ever reflash the Rom alone after the Data2SD is installed, some essential libraries required by Data2SD is lost. To restore them, flash the Rom in Recovery, followed immediately thereafter by the Re-Installer.

 

πηγη:http://starburstrom.wordpress.com/starburst-rom-home/resources/download-links/

 

edit: νομιζω οτι κοιτας λαθος data2whatever...υπαρχουν διαφορα.για τη starburst ειναι το συγκεκριμενο...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το ποστ του patch:

 

Installation

 

1.) Full wipe (at least needed on first installation)

2.) Flash the app2sd Version of the ROM of your choice

3.) DONT REBOOT

4.) If you rebooted then start over at 1.)

5.) flash the attached "data2whatever.zip"

6.) now reboot

 

Εγώ νομίζω πως το στάδιο 3 είναι το θέμα. Λάθος κατάλαβα;

 

κ εγω αυτο εκανα κ ολα πηγαν μια χαρα.......!!!! :grin:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Το patch στο οποίο αναφέρομαι είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί με LeeDroid (μεταξύ άλλων) αλλά δεν αναφέρεται η StarBurst στις συμβατές ROM... (εδώ το link)

 

Άρα αν κατάλαβα καλά, όταν κάνουμε fresh install μετά από full wipe, ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε reboot μετά την εγκατάσταση της ROM αλλά προφανώς με κάποιο πρόγραμμα να εγκαταστήσουμε το patch και μετά να κάνουμε reboot για πρώτη φορά...

 

Το θέμα είναι ποια εφαρμογή μπορεί να εγκαταστήσει κάποιο patch. ROM Manager ή κάποια άλλη; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλή βρε παιδια η starburst αλλα η aurax για μενα ειναι πολυ καλυτερη!βεβαια υπάρχει ενα θέμα με το data2sd, τραβάει πολλα κοληματα αλλα αν καταφερεις να το περάσεις ειναι οτι το καλύτερο!Την έχω περίπου μια εβδομάδα κ δεν μου έχει παρουσιασει το παραμικρό...
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Το patch στο οποίο αναφέρομαι είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί με LeeDroid (μεταξύ άλλων) αλλά δεν αναφέρεται η StarBurst στις συμβατές ROM... (εδώ το link)

 

Άρα αν κατάλαβα καλά, όταν κάνουμε fresh install μετά από full wipe, ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε reboot μετά την εγκατάσταση της ROM αλλά προφανώς με κάποιο πρόγραμμα να εγκαταστήσουμε το patch και μετά να κάνουμε reboot για πρώτη φορά...

 

Το θέμα είναι ποια εφαρμογή μπορεί να εγκαταστήσει κάποιο patch. ROM Manager ή κάποια άλλη; :worry:

 

οπως ενεφερα πιο πανω,υπαρχουν πολλα τετοια patchακια που εχουν διαφορετικο τροπο εγκαταστασης και λειτουργιας...αρα δε λες κατι λαθος για το συγκεκριμενο που χρησιμοποιει η leedroid.

για να τα εγκαταστησεις αυτα γινεται μεσω recovery,χωρις καποιο προγραμμα δηλαδη...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ισχυει οτι δεν χρειαζονται πρωτη φορτιση οι μπαταριες των κινητων? Με το Desire, σημερα με το που το πρωτοανοιξα, μου ζηταει να το φορτισω. Δεν παιζει αυτο με την διαδικασια οτι τρως οτι μπαταρια εχει απομεινει και μετα το φορτιζεις?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

@therock για να σου έβγαλε ότι θέλει φόρτιση, σημαίνει ότι πέφτει η μπαταρία. Μπορεί να μην είχε αρκετή μπαταρία, οπότε είναι ήδη πεσμένη. Δε θα σου έβγαζε ειδοποίηση επειδή θα ήθελε από καπρίτσιο να φορτιστεί :p

Οπότε βάλ'το να φορτίσει (δε χρειάζεται να το έχεις για ώρες-μόλις φορτίσει βγάλ'το)! Γενικότερα καλό θα είναι να μην το αφήνεις να πέσει κάτω από το 10-15 %! ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

@therock για να σου έβγαλε ότι θέλει φόρτιση, σημαίνει ότι πέφτει η μπαταρία. Μπορεί να μην είχε αρκετή μπαταρία, οπότε είναι ήδη πεσμένη. Δε θα σου έβγαζε ειδοποίηση επειδή θα ήθελε από καπρίτσιο να φορτιστεί :p

Οπότε βάλ'το να φορτίσει (δε χρειάζεται να το έχεις για ώρες-μόλις φορτίσει βγάλ'το)! Γενικότερα καλό θα είναι να μην το αφήνεις να πέσει κάτω από το 10-15 %! ;)

 

Ναι οκ και εγω αυτο που υπεθεσα και το χω ηδη βαλει να φορτιζει. Ποση ωρα διαρκει η φορτιση συνηθως? Γιατι να μην πεφτει κατω απο αυτο το ποσο? Στο iphone, ας πουμε το φορτιζε παντοτε λιγο πριν κλεισει. Δεν ειναι καλυτερα ετσι για να ολοκληρωνονται πληρεστερα οι κυκλοι της μπαταριας?

 

Επισης περα απ οτο αυτοκολλητο οθονης που σκοπευω να αγορασω, λετε να παρω και καμμια θηκουλα? Εχετε καμμια να προτεινετε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

οπως ενεφερα πιο πανω,υπαρχουν πολλα τετοια patchακια που εχουν διαφορετικο τροπο εγκαταστασης και λειτουργιας...αρα δε λες κατι λαθος για το συγκεκριμενο που χρησιμοποιει η leedroid.

για να τα εγκαταστησεις αυτα γινεται μεσω recovery,χωρις καποιο προγραμμα δηλαδη...

Ναι αλλά το θέμα είναι να εγκαταστήσεις το patch χωρίς να μπεις στο recovery, τουλάχιστον έτσι λέει στις οδηγίες...:rolleyes: Μπορεί κάποιο πρόγραμμα να κάνει εγκατάσταση ένα .zip αρχείο μέσα από το λειτουργικό;
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιοσ να μου πει γιατι να αλλαξω rom στο Desire χτεσ το πηρα και επεσα πανω σε αλλαγεσ ρομ σε τι θα μου χρησιμευσει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Μετά από αλλαγή κάρτας SD και αφού έκανα nandroid backup και copy όλα τα αρχεία της παλιάς μου κάρτας στο pc τώρα στο clockwork recovery μου γράφει Ε:can't mount /sdcard είτε προσπαθώ να επιλέξω zip αρχείο απο τη κάρτα είτε να κάνω restore το nandroid backup δεν κάνει mount τη κάρτα. Από το pc τη βλέπω κανονικά σε usb mount (έτσι επανέφερα τα αρχεία μου στη καινούργια κάρτα)

Έψαξα στο google αλλά δεν έβγαλα άκρη. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...