Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωστό το πρόβλημα.Θα ανεβάσω σε λίγο ένα fix για την κάμερα!

 

ωραια ευχαριστω πολυ...

κατι αλλο ομως που δεν μπορεσα να την κανω σε καμια mui ειναι οτι θελω να αλλαξω το ονομα ενος φακελου ενω το αλλαζω κατα την εξοδο επανερχεται στο αρχικο ονομα του δηλ φακελος..καμια ιδεα?

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@sakis

δεν ξέρω τι φταίει γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει το rom manager για partition. Αλλά γιατί δε δοκιμάζεις με καμία άλλη μέθοδο? πχ με gparted ώστε να φτιάξεις και μεγαλύτερο partition?

 

ωραια ευχαριστω πολυ...

κατι αλλο ομως που δεν μπορεσα να την κανω σε καμια mui ειναι οτι θελω να αλλαξω το ονομα ενος φακελου ενω το αλλαζω κατα την εξοδο επανερχεται στο αρχικο ονομα του δηλ φακελος..καμια ιδεα?

 

Περίεργο.. εγώ πάντως που χρησιμοποιώ την αγγλική (au) μόλις το έκανα χωρίς πρόβλημα

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

@sakis

δεν ξέρω τι φταίει γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει το rom manager για partition. Αλλά γιατί δε δοκιμάζεις με καμία άλλη μέθοδο? πχ με gparted ώστε να φτιάξεις και μεγαλύτερο partition?

 

 

 

Περίεργο.. εγώ πάντως που χρησιμοποιώ την αγγλική (au) μόλις το έκανα χωρίς πρόβλημα

 

 

δεν ξερω τι να πω μηπως κανω κατι λαθος?δεν ξερω...:(

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το δεύτερο update για την MIUI 1.1.7

Πλέον η κάμερα δε κλείνει κατά την εναλλαγή σε βίντεο.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει τον ADW Launcher EX? Την καταβρηκα με όλα τα εφέ που έχει για τις οθόνες το μενού και λοιπά. Παρα πολλές ρυθμίσεις και ολα smooth.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Καλός αλλά μετά από καιρό γύρισα σε launcherpro και δυστυχώς όμοιος του δεν υπάρχει...

 

Ασχετο, αλλά βρήκα στο site της miui_au τον παρακάτω τρόπο για βαθμονόμηση της μπαταρίας που μου φάνηκε λίγο πιο πλήρης από αυτόν της πρώτης σελίδας του thread. Το λέω γιατί στον αλλο που είχα δοκιμάσει δεν άναβε ποτέ το πορτοκαλί led όπως έλεγε στις οδηγίες και επιπλέον αυτός ο τρόπος χρησιμοποιεί και το clear battery stats. Τι λέτε?

 

1. Power off the phone and fully charge it until the led is green.

2. Turn the phone on for a couple of minutes until the battery indicator drops from 100% to 99%.

3. Power off the phone again and charge it again while watching. As soon as the led turns green proceed to the next step.

4. Unplug the charger, boot the phone into Recovery mode and reset (or wipe) the battery stats (on advanced menu in ClockWorkMod).

5. Reboot and continue to use as normal.

 

Αυτό πάντα οδηγούσε το κινητό μου στο να κλείνει όταν η μπαταρία έφτανε στο 10%

 

θελω να κανω partition στην καρτα αλλα οταν παταω στο rom manager ext 512 swap 0

μου βγαζει:

 

clockworkmod recavery v2.5.0.7

-reboot system now

-apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory

wipe cache partition

-install zip from sd

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

 

 

 

E:cant find misk

E:cant mound cashe :recovery/command

E:cant find misk

E:cant mount cashe : recavery/log

E:cant find misk

 

τι πρεπει να κανω τωρα...?

 

Αουτς. Κάτι δεν πάει καλά. Σάκη.. πρέπει να τα γράψεις όοολα από την αρχή μέχρι τέλος... όλα όσα έχεις κάνει.. για να καταλάβουμε τι πάει στραβά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντα οδηγούσε το κινητό μου στο να κλείνει όταν η μπαταρία έφτανε στο 10%

 

εγώ αυτό ακριβώς που λες το πάθαινα στην oxygen 1.0.4 που δεν είχα κάνει ποτε wipe stats και calibration. Νταν στο 10% όμως! :P Εσύ εννοείς ότι άρχισες να το παθαίνεις αφού ακολούθησες τη διαδικασία?

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sorry για το ακυρο αλλα μου εμφανισε σημερα μια αναβαθμιση (2.29.405.5) την κατεβασα κανονικα αλλα στην εγκατασταση μου βγαζει θαυμαστικο κ σταματαει η εγκατασταση!

Εχω την official rom, ομως εχω περασει την εκδοση που ηταν ηδη root...

Εχει κανεις ιδεα γιατι δεν μπορω να περασω την ενημερωση...?

 

Ευχαριστω!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το .apk; Γιατί έχει και κάποια .odex αρχεία...

 

Π.χ. Facebook.apk και ακριβώς από κάτω Facebook.odex.

 

Βασικά αυτά που σου γράφω είναι δοκιμασμένα σε de-odexed Rom, για την απείραχτη official δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο ή μπορεί να υπάρχουν κι άλλες παρενέργειες.

Γνώμη μου είναι καλύτερα να αρχίσεις να παίζεις με de-odexed Rom, για να μπορείς να πειράξεις ότι θέλεις άνετα.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό ακριβώς που λες το πάθαινα στην oxygen 1.0.4 που δεν είχα κάνει ποτε wipe stats και calibration. Νταν στο 10% όμως! :P Εσύ εννοείς ότι άρχισες να το παθαίνεις αφού ακολούθησες τη διαδικασία?

 

Εγώ τώρα είμαι με 1.0.4 επίσης αλλά δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή η κακή χρήση γενικά της μπαταρίας που κάνω και τα calibration που τόσες φορές έχω κάνει. Τώρα έκλεισε στο 10+% και πριν το βάλω για φόρτιση έκανα wipe bat stats. Αν δεν την σκίσω τώρα την μ,παταρία ελπίζω να μην το ξανακάνει.

 

Και γενικά μην αφήνετε την μπαταρία να πέφτει κάτω από 20% αν μπορείτε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sorry για το ακυρο αλλα μου εμφανισε σημερα μια αναβαθμιση (2.29.405.5) την κατεβασα κανονικα αλλα στην εγκατασταση μου βγαζει θαυμαστικο κ σταματαει η εγκατασταση!

Εχω την official rom, ομως εχω περασει την εκδοση που ηταν ηδη root...

Εχει κανεις ιδεα γιατι δεν μπορω να περασω την ενημερωση...?

 

Ευχαριστω!

 

 

εισαι rooted? Αν ναι, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ OTA UPDATES ποτε! ο,τι θες κατεβάζεις απο xda

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια, θέλω να αλλάξω rom αλλα αρνήται το τηλ να μπει σε recovery από τα κουμπια!! Τι έγινε. Πέρασα πάλι μια που είχα πιο πριν τη HDZ06 αλλά όταν έκανα απο τον rom manager partision sdcard μετά που άναψε δεν υπήρχε ο rom manager το τηλ δεν μπαίνει στις ρυθμίσεις και το χειρότερο με το volume down kai power δεν μπαίνει σε recovery. Τι να κάνω;

 

Δεν μπορείς να ξαναφλασάρεις το recovery μέσω rom manager (που θα ξανακατεβάσεις απο market)? μπορεί να έπαθε κάποιο damage..

 

 

πως ξερουμε οτι ημαστε root?

 

root σημαίνει οτι το κινητό είναι ξεκλειδωμένο και πλέον μπορούν να εγκατασταθούν σε αυτό διαφορετικές rom. Αν έχεις την εφαρμογή super user στις εφαρμογές τότε είσαι rooted

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Το Desire ξέρουμε τι Browser φοράει??

Google Chrome είναι??Εγώ πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον μαμά Browser του Desire... χρησιμοποιεί κανείς κάποιον ακόμη καλύτερο??Το Opera Που δοκίμασα δεν με ικανοποίησε.....:O

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλός αλλά μετά από καιρό γύρισα σε launcherpro και δυστυχώς όμοιος του δεν υπάρχει...

 

 

 

Αυτό πάντα οδηγούσε το κινητό μου στο να κλείνει όταν η μπαταρία έφτανε στο 10%

 

 

 

Αουτς. Κάτι δεν πάει καλά. Σάκη.. πρέπει να τα γράψεις όοολα από την αρχή μέχρι τέλος... όλα όσα έχεις κάνει.. για να καταλάβουμε τι πάει στραβά!

 

 

εκανα το ροοτ κανονικα... αλλα οταν παω να κανω το partition απο rom manager

κλεινει το κινητο κ μου εμφανιζει ολο αυτο... ειναι fat32 η καρτα.. αλλα εχω ολο εκεινο το προβλημα..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

γιατι κανεις δεν κανει partition μεσα απο recovery; εχω χασει επεισοδια; γιατι δυο φορες εχω κανει και το εκανα απο recovery, μια με clockwork παλια και προσφατα με amonra.
Link to comment
Share on other sites

πως ξερουμε οτι ημαστε root?

 

Πήγαινε στις εφαρμογές και δες αν έχεις μια που λέει superuser. Αν την έχεις και αν την ανοίγεις κανονικά τότε μάλλον είσαι ρουτ. Δοκίμασε και κάποια εφαρμογή που χρειάζεται ρουτ όπως το rom manager, market enabler, screenshot ή κάτι άλλο.. και θα σου ζητήσει σε κάποια φάση δικαιώματα ρουτ όπου ή θα πατήσεις allow ή dont allow. Προφανώς allow πατάμε για να δουλέψει :Ρ

 

εκανα το ροοτ κανονικα... αλλα οταν παω να κανω το partition απο rom manager

κλεινει το κινητο κ μου εμφανιζει ολο αυτο... ειναι fat32 η καρτα.. αλλα εχω ολο εκεινο το προβλημα..

 

Κάτι παίζει με την κάρτα σου τότε.. αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο. Δοκίμασε ξανά αλλά πριν πατήσεις να κάνεις partition, άνοιξε το rom manager και πάτα Flash Clockwork Mod recovery

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όλους όσους έβαλαν MIUI 1.1.7 με την μετάφρασή μου.

Η εφαρμογή Monitor (Έλεγχος κίνησης) τρέχει κανονικά;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις εφαρμογές και δες αν έχεις μια που λέει superuser. Αν την έχεις και αν την ανοίγεις κανονικά τότε μάλλον είσαι ρουτ. Δοκίμασε και κάποια εφαρμογή που χρειάζεται ρουτ όπως το rom manager, market enabler, screenshot ή κάτι άλλο.. και θα σου ζητήσει σε κάποια φάση δικαιώματα ρουτ όπου ή θα πατήσεις allow ή dont allow. Προφανώς allow πατάμε για να δουλέψει :Ρ

 

 

 

Κάτι παίζει με την κάρτα σου τότε.. αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο. Δοκίμασε ξανά αλλά πριν πατήσεις να κάνεις partition, άνοιξε το rom manager και πάτα Flash Clockwork Mod recovery

 

εκανα οτι μου ειπες κ παλι μου εμφανιζει:

 

clockworkmod recavery v2.5.0.7

-reboot system now

-apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory

wipe cache partition

-install zip from sd

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

 

E:cant find misk

E:cant mound cashe :recovery/command

E:cant find misk

E:cant mount cashe : recavery/log

E:cant find misk

 

γιατι κανεις δεν κανει partition μεσα απο recovery; εχω χασει επεισοδια; γιατι δυο φορες εχω κανει και το εκανα απο recovery, μια με clockwork παλια και προσφατα με amonra.

 

αν μπορεις να μου πεις πως να το κανω χωρις το rom manager θα το εκτιμουσα..

Edited by Nikos_s3

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Οταν περάσω μια καινούργια rom και δω οτι ειναι οκ τα backups του titanium και του clockwork εξυπηρετούν σε τιποτα? Έχουν συνολικό μέγεθος και τα 2 γύρω στο 1gb και θα μου τελειώσουν την sd. Μπορώ να τα σβήσω και τα 2?
Link to comment
Share on other sites

 

Και γενικά μην αφήνετε την μπαταρία να πέφτει κάτω από 20% αν μπορείτε...

 

Εχεις να προτεινεις καποιο link η καποιο αρθρο με μια πιο λεπτομερη επιχειρηματολογια πανω σε αυτο? Ειναι θεμα μνημης μπαταριας, κλπ?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Οταν περάσω μια καινούργια rom και δω οτι ειναι οκ τα backups του titanium και του clockwork εξυπηρετούν σε τιποτα? Έχουν συνολικό μέγεθος και τα 2 γύρω στο 1gb και θα μου τελειώσουν την sd. Μπορώ να τα σβήσω και τα 2?

 

Σε τίποτα.Απλά αν πάει κάτι στραβά μ ένα nandroid restore ξεμπερδεύεις πολύ γρήγορα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Το Desire ξέρουμε τι Browser φοράει??

Google Chrome είναι??Εγώ πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον μαμά Browser του Desire... χρησιμοποιεί κανείς κάποιον ακόμη καλύτερο??Το Opera Που δοκίμασα δεν με ικανοποίησε.....:O

 

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τον chrome. Εγώ χρησιμοποιώ τον Dolphin και είμαι γενικά ευχαριστημένος. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι έχει την τάση να κάνει resize το κείμενο οταν ζουμαρω και κάποιες φορές με πετάει σε άλλο μέρος της σελίδας από αυτό που ήθελα να δω... Ξέρει κανείς αν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το resizing του κειμένου?

Link to comment
Share on other sites

Οταν περάσω μια καινούργια rom και δω οτι ειναι οκ τα backups του titanium και του clockwork εξυπηρετούν σε τιποτα? Έχουν συνολικό μέγεθος και τα 2 γύρω στο 1gb και θα μου τελειώσουν την sd. Μπορώ να τα σβήσω και τα 2?

 

βάλτα καπου στο pc σου για καλό και για κακό..

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...