Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@David Ευχαριστώ για όλες τις βοήθειες.

 

Για το play247. Από εκέι πήρα το δικό μου desire με SLCD ελληνικό και Froyo. Βέβαια μου είχαν τότε πει ότι έχουν και ελληνικό και άλλο και διάλεξα. Επειδή το παρέλαβα από το μαγαζί μόλις μου το έφερε σφαγισμένο, το άνοιξε μπροστά μου με την δικαιολογία ότι υπάρχουν desire που λείπουν τα ακουστικά ή η sd. Δεν είχε λόγο να το κάνει εφόσον ήταν σφραγισμένο. Επίσης στο μαγαζί Πάτρας επειδή έχω ψωνίσει πολλές φορές δεν υπάρχει βιτρίνα με ανοιχτά κινητά ή άλλα υλικά.

 

Σφραγισμένο ήταν και το δικό μου και μάλιστα με ελληνικό αυτοκόλλητο (κόκκινο)

κάποιες διαφορές που βρήκα στη συσκευασία:

- το παλιό desire έγραφε ελληνικά στην πίσω όψη ενώ αυτό γράφει γερμανικά

- το παλιό είχε ένα quick manual στα ελληνικά ενώ αυτό στα γερμανικά

- το παλιό ήταν made in Taiwan ενώ το καινούριο in China

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την rom LeeDrOiD:

Στο xda υπάρχουν κάποιες εικόνες της rom, και στην Home Screen υπάρχει ένα αναλογικό ρολόι και χωριστά το HTC Weather.

Ψάχνομαι να περάσω μία rom με A2SD+, αλλά θέλω να υπάρχει και το Flip Clock.

 

Όσοι την έχετε χρησιμοποιήσει, μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει η επιλογή για το random ρολόι της HTC, αυτό δηλαδή με το Flip Clock και το Weather επάνω του ή θα πρέπει να ψάξω για άλλη rom;

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Εννοείς πως με την έκδοση ΕΧΤ δεν χρειάζεται να κάνουμε διαδικασία Move to SD? Θεωρητικά όλες οι εφαρμογές πάνε στο ΕΧΤ partition της κάρτας? Με αυτό το δεδομένο, αν κάνουμε τη διαδικασία move to SD, οι εφαρμογές δεν πάνε στο ΕΧΤ partition αλλά στο FAT32. Σωστά? Αν είναι έτσι, τότε κάνουμε κακό με το να χρησιμοποιούμε εφαρμογές για app to sd...

 

Δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα. Αν βάλεις το app2SD, ακυρώνεις το app2SD+. Παίρνεις την εφαρμογή απο το ΕΧΤ και την πας στο FAT.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα την μετάφραση του MIUI 0.10.15 στα ελληνικά.

Έχουν μείνει μερικά κινέζικα τα οποία διορθώνω και προσπαθώ να βγάλω και μια άκρη με το μεταφρασμένο framework!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=792123

εδω γραφει για Ελληνικα. εχει αυτες τις μικροελλειψεις που αναφερεις ή ειναι κομπλε; ευχαριστουμε!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=792123

εδω γραφει για Ελληνικα. εχει αυτες τις μικροελλειψεις που αναφερεις ή ειναι κομπλε; ευχαριστουμε!

 

Το δικό μου είναι με τις ελλείψεις.Πριν λίγο διόρθωσα ότι κινέζικο έχει μείνει και άυριο το πρώι που θα έχω τα xmls απ το crowding θα ανεβάσω update με τα fixes!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παιδια με το προβληματικο καπακι πισω(και ρωταω ?????ειναι το καπακι ομως) πρεπει να ειναι ΓΕΝΙΚΟ προβλημα ετσι?

Στο μεγαλυτερο ποσοστο τους τα Desire εχουν θεμα λιγο πολυ ολα με το πισω καπακι....κατι που εχω επισημανει ακομα απο οταν ειχε πρωτοβγει....το ειχα θεση σαν προβληματισμο εδω μεσα στα πρωτα ποστ και μονο 1-2 παιδια συμφωνησαν.

Εχω παρατηρηση παντωςοτι ειναι ελαχιστα τα καπακια πισω που κουμπονουν τελεια....και οταν λεω τελεια το εννοω....γυρω γυρω και χωρις να αφηνη το παραμικρο κενο.

Συνηθως τα περισσοτερα εχουν προβλημα κλεισηματος απο πισω οπως το κοιτας στην πανω γωνια αριστερα.....

Εαν ειναι θεμα απο το καπακι δεν ειναι προβλημα γιατι στην τελικα αλλαζης ενα και τελος....εαν ειναι ομως απο τη συσκευη?.....

Υπαρχη καποιος φιλος που εχει προβλημα με το καπακι του...που να εχει καποιο φιλο που να κλεινει τελεια να αλλαξουνε λιγο καπακια να μαθουμε επιτελους εαν ειναι απο το καπακι ή απο τη συσκευη?

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Το market μου δείχνει και paid εφαρμογές από σήμερα...!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από σήμερα το απόγευμα γίνομαι και εγώ κάτοχος του desire HD.

Αφού πρώτα διευκρινίσω ότι για τον πρώτο καιρό το κινητό θα το έχει η γυναίκα μου η οποία χρειάζεται ελάχιστα πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Με ποιά εφαρμογή μπορώ να επεξεργάζομαι excel word κλπ. Και πώς τις κατεβάζω? Και

2) Υπάρχουν κάποιους κινήσεις που πρέπει να κάνω οπωσδήποτε ( κατέβασμα συγκεκριμένων εφαρμογών , αναβαθμίσεις….) ή εφόσον προς το παρών δεν θα το δουλεύω εγώ μπορώ να αφήσω το κινητό όπως είναι χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Τελικά παρέλαβα το desire σκέτο, χωρίς HD. Εκτός των παραπάνω μπορεί κάποιος να μου πει απο πού μπορω να δώ το οθόνη έχει. amoled ή S-lcd? Μήπως πρέπει να το αλλάξω με desire HD ?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Συγνώμη που επιμένω αλλα λόγω ασχετοσύνης με τα htc επείγει.

 

Επανέρχομαι πρώτον γιατι είναι επείγoν αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και δεύτερον γιατι επι 4 ώρες προσπαθούσα να συνχρoνίσω το desire με τον υπολογιστή και δεν τα κατάφερα, αν και κάνω ακριβώς ο,τι λέει, το κινητό μου λέει συνέχεια οτι δε βρίσκει το HTC SYNC και πρέπει να το εγκαταστήσω.

 

έχω μπλοκάρει απο παντού......βοήθεια

Edited by GSAKALYPTOS
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παιδια με το προβληματικο καπακι πισω(και ρωταω ?????ειναι το καπακι ομως) πρεπει να ειναι ΓΕΝΙΚΟ προβλημα ετσι?

Στο μεγαλυτερο ποσοστο τους τα Desire εχουν θεμα λιγο πολυ ολα με το πισω καπακι....κατι που εχω επισημανει ακομα απο οταν ειχε πρωτοβγει....το ειχα θεση σαν προβληματισμο εδω μεσα στα πρωτα ποστ και μονο 1-2 παιδια συμφωνησαν.

Εχω παρατηρηση παντωςοτι ειναι ελαχιστα τα καπακια πισω που κουμπονουν τελεια....και οταν λεω τελεια το εννοω....γυρω γυρω και χωρις να αφηνη το παραμικρο κενο.

Συνηθως τα περισσοτερα εχουν προβλημα κλεισηματος απο πισω οπως το κοιτας στην πανω γωνια αριστερα.....

Εαν ειναι θεμα απο το καπακι δεν ειναι προβλημα γιατι στην τελικα αλλαζης ενα και τελος....εαν ειναι ομως απο τη συσκευη?.....

Υπαρχη καποιος φιλος που εχει προβλημα με το καπακι του...που να εχει καποιο φιλο που να κλεινει τελεια να αλλαξουνε λιγο καπακια να μαθουμε επιτελους εαν ειναι απο το καπακι ή απο τη συσκευη?

 

Αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο θέμα (δεν εφαρμοζε το καπάκι στην πάνω αριστερά γωνία). Το πήγα στην Ace και χωρίς καμία αντίρρηση μου το αλλάξανε με καινούριο, το οποίο εφαρμόζει άψογα.

Εδω και τρείς μήνες δεν έχει ξαναπαρουσιάσει το ίδιο αντιαισθητικό πρόβλημα.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

@GSAKALYPTOS

 

1) Έχει πρόγραμμα από μόνο του γι' αυτή τη δουλειά.

2) Δεν χρειαζεται να ψάχνεις για εφαρμογές από τώρα και ειδικά για γυναίκα, ότι θα χρειαστεί να κάνει το κιητό το έχει ήδη.

Όσο για την αναβάθμιση αν χρειάζεται να γίνει θα σου το πεί μόλις το συνδέσεις με το internet.

 

Τώρα σχετικά με το sync δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν το χρησιμοποιώ, αλλά αν θες απλά να περάσεις τις επαφές (ανάλογα και από πιο τηλέφωνο θα τις πάρεις) μπορείς να το κάνεις και μέσω Google sync.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο θέμα (δεν εφαρμοζε το καπάκι στην πάνω αριστερά γωνία). Το πήγα στην Ace και χωρίς καμία αντίρρηση μου το αλλάξανε με καινούριο, το οποίο εφαρμόζει άψογα.

Εδω και τρείς μήνες δεν έχει ξαναπαρουσιάσει το ίδιο αντιαισθητικό πρόβλημα.

 

Γινε λιγο πιο σαφης σε παρακαλω.....

Σου αντικαταστησανε το καπακι μονο ή το τηλεφωνο?

Μαλλον για καπακι πρεπει να αναφερεσαι....

Εαν σου αντικαταστησανε μονο το καπακι...τοτε θα προκειται για ασημαντο προβλημα

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω προβλημα με το καπακι...καμια φορα οταν το πιανω τριζει λιγο στη μεση:(

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

@GSAKALYPTOS

 

1) Έχει πρόγραμμα από μόνο του γι' αυτή τη δουλειά.

2) Δεν χρειαζεται να ψάχνεις για εφαρμογές από τώρα και ειδικά για γυναίκα, ότι θα χρειαστεί να κάνει το κιητό το έχει ήδη.

Όσο για την αναβάθμιση αν χρειάζεται να γίνει θα σου το πεί μόλις το συνδέσεις με το internet.

 

Τώρα σχετικά με το sync δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν το χρησιμοποιώ, αλλά αν θες απλά να περάσεις τις επαφές (ανάλογα και από πιο τηλέφωνο θα τις πάρεις) μπορείς να το κάνεις και μέσω Google sync.

 

Το quickoffice που έχει pre-installed το desire δεν κάνει επεξεργασία που ζητάει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι με τις ελλείψεις.Πριν λίγο διόρθωσα ότι κινέζικο έχει μείνει και άυριο το πρώι που θα έχω τα xmls απ το crowding θα ανεβάσω update με τα fixes!

 

Έτοιμα και τα fixes.Πλέον δουλέυει και το μετεφρασμένο framework.Δε το ανεβάζω ακόμη γιατί εχω κάνει κάτι τραγικά λάθη.Πχ αντί να δείχνει την ώρα δείχνει Ω:λλ επειδή μετέφρασα το H:mm :p

 

 

Μέχρι το απόγευμα θα είναι έτοιμο!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γινε λιγο πιο σαφης σε παρακαλω.....

Σου αντικαταστησανε το καπακι μονο ή το τηλεφωνο?

Μαλλον για καπακι πρεπει να αναφερεσαι....

Εαν σου αντικαταστησανε μονο το καπακι...τοτε θα προκειται για ασημαντο προβλημα

Ευχαριστω :)

 

κι εγω εχω προβλημα με το καπακι...καμια φορα οταν το πιανω τριζει λιγο στη μεση:(

 

Εγω δεν εχω προβλημα με το καπακι...απλα βλεπω σε αρκετα τηλεφωνα φιλων και σχεδον σε ολα τα μαγαζια που το εχουν εκθεσικο οτι το καπακι δεν κουμπονη καλα πισω....

Link to comment
Share on other sites

Μου αλλάξανε μόνο το καπάκι. Το πρόβλημα πρέπει να εντοπίζεται στο καπάκι, γιατί από τότε όλα καλά.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

@GSAKALYPTOS

 

1) Έχει πρόγραμμα από μόνο του γι' αυτή τη δουλειά.

2) Δεν χρειαζεται να ψάχνεις για εφαρμογές από τώρα και ειδικά για γυναίκα, ότι θα χρειαστεί να κάνει το κιητό το έχει ήδη.

Όσο για την αναβάθμιση αν χρειάζεται να γίνει θα σου το πεί μόλις το συνδέσεις με το internet.

 

Τώρα σχετικά με το sync δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν το χρησιμοποιώ, αλλά αν θες απλά να περάσεις τις επαφές (ανάλογα και από πιο τηλέφωνο θα τις πάρεις) μπορείς να το κάνεις και μέσω Google sync.

 

Όπως απαντησε και κάποιος φίλος το προεγκατεστημένο πρόγραμμα μόνο διαβάζει , δεν επεξεργάζεται αρχεία office. Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο έστω με πληρωμή ?

 

Μπορώ κάπως να δώ τι οθόνη έχει S-LCD ή AMOLED ?

 

Η έκδοση που έχει είναι η 2.2, λογικά δεν θέλει αναβάθμηση αλλά υπάρχει πρόβλημα με τη μνήμη. Υπάρχει τρόπος οι εφαρμογές που κατεβάζω να πηγαίνουν στη κάρτα SD ?

 

Προσπάθησα να κατεβάσω καμιά 15αριά εφαρμογές απο το market εχθές και ενω έλεγε οτι θα κατέβουν τελικά κατέβηκαν μόλις 4 ???? ξέρει κανείς γιατι?

 

Ευχαριστω και πάλι για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Γινε λιγο πιο σαφης σε παρακαλω.....

Σου αντικαταστησανε το καπακι μονο ή το τηλεφωνο?

Μαλλον για καπακι πρεπει να αναφερεσαι....

Εαν σου αντικαταστησανε μονο το καπακι...τοτε θα προκειται για ασημαντο προβλημα

Ευχαριστω :)

 

κι εγω εχω προβλημα με το καπακι...καμια φορα οταν το πιανω τριζει λιγο στη μεση:(

 

Και το δικό μου δεν εφαρμόζει τέλεια στην πάνω αριστερή πλευρά, όπως και έτριζε το καπάκι.

 

Για το τρίξιμο, βάλτε ένα κομμάτι διπλωμένο χαρτί (πχ ένα post-it διπλωμένο στην μέση) ανάμεσα στο καπάκι και την μπαταρία και το τρίξιμο εξαφανίζεται... ;)

 

Κλασσικό κόλπο. Το έχω κάνει σε πάνω από 10 κινητά...

 

 

Για την εφαρμογή δεν ασχολούμαι να το πάω πίσω στην Ace μιας και που είμαι για το Desire HD... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα. Αν βάλεις το app2SD, ακυρώνεις το app2SD+. Παίρνεις την εφαρμογή απο το ΕΧΤ και την πας στο FAT.
Ok ευχαριστώ, τώρα το έχω καταλάβει επιτέλους! :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποιο ειναι το καλυτερο προγραμματακι για να μετραμε τη χρηση GPRS, για να μην υπερβουμε το μηνιαιο οριο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποιο ειναι το καλυτερο προγραμματακι για να μετραμε τη χρηση GPRS, για να μην υπερβουμε το μηνιαιο οριο?

3g whatchdog

 

 

 

 

μια ασχετη ερωτηση.

οταν παιρνω back up με rommanager και αλλαξω ρομ και μετα επαναφερω το back up μου ξαναφερνει και την παλια ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποιο ειναι το καλυτερο προγραμματακι για να μετραμε τη χρηση GPRS, για να μην υπερβουμε το μηνιαιο οριο?

 

Εγω παλι εχω internet στο κινητο μου και δοκημαζοντας και τα δυο προγρςμματα μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα μετρησης δεδομενων Call Meter NG

Link to comment
Share on other sites

ναι με όλες τις ρυθμίσεις, τα e-mail, sms κτλπ και κάνει backup το sdext partition αλλά και τις εφαρμογές που είναι στο fat32 δηλαδή όλη τη rom που έκανες backup τη στιγμή που το έκανες.
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...