Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

H διαφορά του fat32 απο το EXT3 ειναι οτι με app2sd+ και ΕΧΤ3 partition (χωρίς να πειράξει κανεις το installLocation) χωράει καμια κατοσταριά εφαρμογές παραπάνω. Απλα πράγματα.

 

Μη παιδευεστε όσοι έχετε root. Το app2SD+ με EXT3 ειναι μονοδρομος.

 

Και επαναλαμβανω:

 

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ installLocation !!!

 

Οταν έχουμε app2SD+ με EXT3 partition, Δ-Ε-Ν λέμε στο installLocation να πηγαινει τις εφαρμογές στην κάρτα. Ειναι σαν να το ακυρώνουμε.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Αν είναι να έχουμε apps2sd, καλύτερα με μια custom rom που υποστηρίζει ext3.

Είναι πολύ καλύτερο filesystem απο το fat32 νομίζω.

 

Στην ερώτηση μου, για το ποια η διαφορά system storage, internal storage κανείς; Ένα παιδί είπε οτι γέμισε απο cache, αλλά στο qsystem info έχει το system cache, και αυτό νομίζω αναφέρεται στο cache.

Link to comment
Share on other sites

1. Χωρίς root στην SD πηγαίνουν μόνο εφαρμογές που έχει επιτρέψει ο δημιουργός και ΟΧΙ ολόκληρες, σημαντικό κομμάτι μένει στο κινητό. Αν δεν κάνω λάθος μόνο το .apk πηγαίνει στην SD.

 

2. Με root και Stock ROM και setInstallLocation ή άλλο utility πηγαίνουν ΟΛΕΣ οι εφαρμογές στην SD αλλά πάλι όχι ολόκληρες.

 

3. Με Custom ROM με υποστήριξη ext3 πηγαίνουν ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ οι εφαρμογές στο ext3 partition. Στην ουσία το ext3 λογίζεται σαν έξτρα μνήμη του κινητού κι όχι SD.

 

4. Γιατί το Android δεν επιτρέπει εξ'αρχής τη μετατροπή sd σε ext3, πιθανολογώ για να καλύπτει του χρήστες windows στα οποία το ext3 δεν αναγνωρίζεται. Το fat32 είναι πιο αργό και από την καθυστέρηση και δεν τολμάει το Android να του δώσει δικαίωμα πλήρης εγκατάστασης app.

 

Όποιος ξέρει κάτι διαφορετικό διορθώνει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε και απο μενα...καινουργιος στο φορουμ (αν και το διαβαζω καιρο) και κυριως καινουργιος στα HTC...προσφατα απεκτησα το desire και μετα το πρωτο πολιτισμικο σοκ λογω της εντελως διαφορετικης λογικης που λειτουργει,εχω εντυπωσιαστει με το κινητο..εχω διαβασει γυρω στις 100 σελιδες απο αυτο το τοπικ και η αληθεια ειναι οτι ελυσα πολλες αποριες που ειχα..ειναι πολυ βοηθητικο..εχω ενα προβλημα ομως και δε θα ρωτουσα αν δεν ειχα ψαξει και δοκιμασει τα παντα μεχρι τωρα...

 

εχω παρει το desire απο γερμανια..δυστυχως ελληνικα δεν εβγαλε βαζωντας ελληνικη σιμ αλλα οκ με το λοκαλ εφτιαξε μια χαρα..το προβλημα μου ειναι με τα mms.ενω εβαλα κανονικα τις ρυθμισεις για wind interner και mms,(τσεκαρισμενες και με φιλου κινιτο που δουλευουν κανονικα),το ιντερνετ δουλευει κανονικα απο τη πρωτη στιγμη αλλα στα mms μου βγαζει παντα generic network failure.Πηρα την ACE και μου ειπαν να ξανακανω τις ρυθμισεις σε safe mode αλλα παλι τιποτα..ειχε κανεις το ιδιο προβλημα η καμια ιδεα τι θα μπορουσα να κανω??οσο να ναι ειναι λιγο ξενερωμα να εχεις τετοια συσκευη και να μη στελνεις mms.

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κάποιος να μου στείλει ενα link απο κάποιο πρόγραμμα gps; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ό,τι δεν είναι free, δεν μας επιτρέπεται να το διανέμουμε δημόσια στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος ψαχνει θηκη αυτη μου ηρθε σημερα και ειναι ιδανικη

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150447905099&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις επαφές και την αναζήτηση ?

Ας υποθέσουμε ότι έχεις καταχωρημένη μια επαφή ως εξής:

1) Ονομα : Κώστας

2) Επώνυμο : Παπαδόπουλος

3) Εταιρεία : Εμπορική ΑΕ

4) Τηλέφωνο: 7272 597 375

Και θέλεις πάρεις τηλέφωνο

Όποιο στοιχείο και να θυμάσαι από τα παραπάνω θα σου εμφανίσει την επαφή ?

Πχ πληκτρολογείς τα παρακάτω

a) Κως

b) Παπ

c) Εμπορ

d) 7272

Η επαφή θα εμφανιστή ?

Το ρωτάω αυτό γιατί ένας φίλος που έχει το HTC wildfire θα του εμφανίσει την επαφή μόνο αν πληκτρολογήσει το a η το d

Ενώ στο HTC Diamond2 που έχω εγώ θα εμφανίσει την επαφή μόνο αν πληκτρολογήσω το a ή το b ή το d και όχι με το c.

Tι ισχύει με το desire και το android 2.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Με το a, το b και το d. Με το c αν και δεν είχα ποτέ πολλές επαφές με καταχώριση στο πεδίο εταιρία δεν θυμάμαι καμιά από όσες συσκευές έχω δοκιμάσει να έβρισκε στο smart dial την εταιρία.

Δεν είναι κύρια πεδίο και δεν κάνει σε αυτό αναζήτηση από όσο ξέρω.

Πιθανόν με 3rd party εφαρμογή εφαρμογή να μπορείς, δεν το έχω ψάξει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις επαφές και την αναζήτηση ?

Ας υποθέσουμε ότι έχεις καταχωρημένη μια επαφή ως εξής:

1) Ονομα : Κώστας

2) Επώνυμο : Παπαδόπουλος

3) Εταιρεία : Εμπορική ΑΕ

4) Τηλέφωνο: 7272 597 375

Και θέλεις πάρεις τηλέφωνο

Όποιο στοιχείο και να θυμάσαι από τα παραπάνω θα σου εμφανίσει την επαφή ?

Πχ πληκτρολογείς τα παρακάτω

a) Κως

b) Παπ

c) Εμπορ

d) 7272

Η επαφή θα εμφανιστή ?

Το ρωτάω αυτό γιατί ένας φίλος που έχει το HTC wildfire θα του εμφανίσει την επαφή μόνο αν πληκτρολογήσει το a η το d

Ενώ στο HTC Diamond2 που έχω εγώ θα εμφανίσει την επαφή μόνο αν πληκτρολογήσω το a ή το b ή το d και όχι με το c.

Tι ισχύει με το desire και το android 2.2 ?

 

αυτό που ισχύει φίλε μου είναι ότι ξεχνάς τον default dialer και κατεβάζεις το dialer one από το market. ψαχνει ελληνικά σε όνομα επίθετο αλλα και το πεδίο organization, ενώ ο default μόνο όνομα επίθετο και μόνο στα αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ισχύει φίλε μου είναι ότι ξεχνάς τον default dialer και κατεβάζεις το dialer one από το market. ψαχνει ελληνικά σε όνομα επίθετο αλλα και το πεδίο organization, ενώ ο default μόνο όνομα επίθετο και μόνο στα αγγλικά...

 

Είναι σίγουρο αυτό για τα Ελληνικά?Γιατι εγώ έχω όλα τα ονόματα σε Ελληνικά και τα βρίσκω με το default dialer.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό για τα Ελληνικά?Γιατι εγώ έχω όλα τα ονόματα σε Ελληνικά και τα βρίσκω με το default dialer.

 

τι να σου πω. σε μένα πάντως δεν βρίσκει κανένα γράμμα εκτός των λατινικών

 

edit: και για να μην δημιουργήσω καμιά αναστάτωση βρήκα τι έφτεγε και δεν μου βρίσκει ελληνικά

Edited by psybill
Link to comment
Share on other sites

Μη παιδευεστε όσοι έχετε root. Το app2SD+ με EXT3 ειναι μονοδρομος.

 

Υπάρχουν κάπου οδηγίες για το πώς θα κάνουμε αυτό που λες;

Και αν ναι, είναι ασφαλές;

 

Sorry για τις ερωτήσεις, αλλά ήμουν μέχρι τώρα με winmo κι έκανα ότι ήθελα, χωρίς φόβο. Τώρα με το linux κάπως... :cry:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου οδηγίες για το πώς θα κάνουμε αυτό που λες;

Και αν ναι, είναι ασφαλές;

 

Sorry για τις ερωτήσεις, αλλά ήμουν μέχρι τώρα με winmo κι έκανα ότι ήθελα, χωρίς φόβο. Τώρα με το linux κάπως... :cry:

 

Έχουν γραφτεί αρκετά σε προηγούμενα posts. Δεν εχεις να κάνει με linux για να το κάνεις αυτό.

 

Βάζεις μια κάρτα στο κινητό (θα χαθουν όσα έχει μέσα) αφου την κάνεις copy στο pc, και με το Rom Manager φτιάχνεις το partition μεγέθους 512 MB και swapfile 0MB. Μετά αντιγράφεις στο fat32 που έμεινε, όσα πέρασες προηγουμένως στον υπολογιστή.

 

Στην συνέχεια απλά περνάς μια Rom που έχει app2SD+. To αναφέρει στα χαρακτηριστικά της. Δεν ειναι προγραμμα που θα το βρεις κάπου. ΔΕΝ πειράζεις το installLocation, και αρχίζεις να περνάς εφαρμογές, χαζευοντας το πόσο λίγο κατεβαίνει η εσωτερική μνήμη κάθε φορά :)

 

Τα υπόλοιπα τα κάνει το κινητό μονο του. Ασφαλές ειναι 100%. Απλα κοίτα η κάρτα να ειναι class 4 ή 6. Και με class2 δουλευει, αλλα λένε ότι το κινητο γινεται αργό.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί αρκετά σε προηγούμενα posts. Δεν εχεις να κάνει με linux για να το κάνεις αυτό.

 

Βάζεις μια κάρτα στο κινητό (θα χαθουν όσα έχει μέσα) αφου την κάνεις copy στο pc, και με το Rom Manager φτιάχνεις το partition μεγέθους 512 MB και swapfile 0MB. Μετά αντιγράφεις στο fat32 που έμεινε, όσα πέρασες προηγουμένως στον υπολογιστή.

 

Στην συνέχεια απλά περνάς μια Rom που έχει app2SD+. To αναφέρει στα χαρακτηριστικά της. Δεν ειναι προγραμμα που θα το βρεις κάπου. ΔΕΝ πειράζεις το installLocation, και αρχίζεις να περνάς εφαρμογές, χαζευοντας το πόσο λίγο κατεβαίνει η εσωτερική μνήμη κάθε φορά :)

 

Τα υπόλοιπα τα κάνει το κινητό μονο του. Ασφαλές ειναι 100%. Απλα κοίτα η κάρτα να ειναι class 4 ή 6. Και με class2 δουλευει, αλλα λένε ότι το κινητο γινεται αργό.

 

Με τη λέξη linux εννοούσα το android. Όσον αφορά τις οδηγίες, αναφερόμουν στην αλλαγή Rom με υπόστηριξη app2SD+.

Στα winmo ήταν εύκολο. Xρειαζόσουν ένα πρόγραμμα και το αρχείο της Rom. Τα υπόλοιπα γίνονταν αυτόματα. Για αλλαγή Rom σε android και το ποια είναι η καλύτερη, δεν βρήκα κάτι.

 

Θα ψάξω περισσότερο στο google.

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Με τη λέξη linux εννοούσα το android. Όσον αφορά τις οδηγίες, αναφερόμουν στην αλλαγή Rom με υπόστηριξη app2SD+.

Στα winmo ήταν εύκολο. Xρειαζόσουν ένα πρόγραμμα και το αρχείο της Rom. Τα υπόλοιπα γίνονταν αυτόματα. Για αλλαγή Rom σε android και το ποια είναι η καλύτερη, δεν βρήκα κάτι.

 

Θα ψάξω περισσότερο στο google.

 

Ευχαριστώ.

 

Ένα καλό link με απλές οδηγίες και απαντήσεις είναι αυτό:

http://www.htcdesireforum.com/htc-desire-how-to/%28guide%29-rootin-flashing-rom/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μια class 2 toshiba 16 gb με ext3 partition 1 gb και περασμένες περίπου 100 εφαρμογές και μου βγάζει στο quadrant με την pre rooted senserom stock 2.10.45 του tepic με enabled a2sd+ και περασμένο τον kernel v3@1133 mHz από 1574 εως 1615 δεν νομίζω να είναι αργό.....
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Προσπαθησα να κανω root.Περασα οπως ελεγε στην πρωτη σελιδα τον bootloader και μετα μπηκα στην διαδικασια του root.Δεν πρεπει να εγινε ομως ενω εκανα τα παντα οπως ελεγε.Μου ελεγε να κανω plug in το τηλεφωνο ενω το ειχα βαλει.Μια παρενθεση,στην αρχη που μπαινουμε με volume down μας βγαζει στο μενου για recovery κτλ.Εγω εκει αφου εγκατεστησα τον driver βγηκα με το power button και ξεκινησα το κινητο κανονικα να κανω το root.

 

Ας μου πει καποιος τι εκανα λαθος η επισης πως μπορω να τσεκαρω αν ειμαι root.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το invisibleSHIELD της ZAGG για το Desire αλλά τελικά δεν θα το βάλω. Όποιος το θέλει ας στείλει pm.

 

 

Δεν κάνει αυτή ψάξε για micro sd.

 

Ας μου πει καποιος τι εκανα λαθος η επισης πως μπορω να τσεκαρω αν ειμαι root.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έκανες λάθος για να σε βοηθήσω, αλλά σίγουρα κάπου ή κάτι δεν έκανες ή κάποιο λάθος έκανες.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έκανες λάθος για να σε βοηθήσω, αλλά σίγουρα κάπου ή κάτι δεν έκανες ή κάποιο λάθος έκανες.

 

Τουλαχιστον υπαρχει τροπος να τσεκαρω αν ειμαι roored;

 

Επισης οταν ξεκινησει η διαδικασια του root πρεπει να μπω σε recovery η απλα σβηνω τηλεφωνο και ξεκιναω το κινητο κανονικα;

Βασικα βαζω το κινητο στο reflash κ αυτο ακομα λεει "waiting for device".Τα εχω κανει ολα σωστα.Θα σαλταρω.

Edited by partakias80
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματάκι παιδία. Εκεί που ήταν όλα καλα όλα ωραία και έιχα ηρμίσει έχοντας βάλει καιρό τώρα την Stock froyo μου και το radio του, σήμερα δεν μπορούσα να μιλησω στην δεύτερη γραμμή στο τηλ. Πάω στα settings-Additional setting και μου βγάζει network or sim card error. Το κινητό είναι μεν Orange, αλλά ποτέ δεν έιχα τέτοια προβλήματα. Τι προτείνεται;
Dj Tiesto ruleezzzz
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον εγινα root.Μου εβγαλε ενα εικονιδιο SUPERUSER.Ειμαι rooted;Τωρα αν μποειτε ας με βοηθησει καποιος να εχω full market και τα προγραμματα στην SD.

 

Thanks προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...