Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εβαλα την RC5, ειναι ακομα πιο γρηγορη, απλα δεν ανταποκρινεται τοσο γρηγορα στην κινηση του χεριου. πχ κουνας γρηγορα το δαχτυλο σε μια λιστα κι αυτο παει αργα. αλλα ειναι πολυ smooth.

 

edit: εβαλα τον vorkkernel x-mas και ειναι τελειο. απιστευτα smooth..δεν υπαρχει!

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά και από εμενα.

Αύριο λέω να περάσω την Ο2 rc5 από rc3 ελπίζω να μη μου βγάλει και εμένα κολληματα όπως σε άλλους

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και από εμενα.

Αύριο λέω να περάσω την Ο2 rc5 από rc3 ελπίζω να μη μου βγάλει και εμένα κολληματα όπως σε άλλους

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

πιστευω πως οχι..πραγματικα εγινε σφεντονα το κινητο..τοσο smooth στις homescreens, τι να πω..χαρμα. φανταστικο.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια flashαραδες..

 

εμενα αυτο που μου χει κατσει στραβα στην oxygen, ειναι οι αλλαγες στον browser.. (πειτε με περιεργο..)

ο ιδιος θα ναι και στην official 2.3?

 

στην τελευταια εκδοση διορθωθηκε το θεμα με τα ξεκαρφωτα σβησιματα αρχειων εκτος φακελων στην sd?

ισως μπω στον πειρασμο να την ξαναπερασω..

η RC2 μου εκανε κολπακια.. κατι τεραστια lag, οσο κανει να στριψει ο λυμπεροπουλος (sorry αεκτζηδες..)

την επομενη μερα πηγα leedroid και βρηκα την υγεια μου..

Link to comment
Share on other sites

Περασα την oxygen 1.0.4 επειδη θελω να λειτουργει η καμερα, με Datawhatever

Για να έχεις Ελληνικά στο πληκτρολόγιο έκανες κάτι επιπλέον; Θέλω να έχω αγγλικό μενού με εναλλαγή En-Gr στο πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους και καλή μας χρονιά. :-)

 

Απο ότι βλέπω εσείς είστε όλοι πολύ προχωρημένοι. Δεν σκέφτηκα ποτέ να κάνω root ή να αλλάξω ROM. Η ερώτησή μου μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι ψάχνοντας με "τονισμός", "τόνοι", "Ελληνικά".

 

Ζητώ συγνώμη εαν έχει γίνει αυτή η ερώτηση.

 

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να γράψω Ελληνικά με τόνους. Ενώ μου βγάζει Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν μπορώ να βρω πως μπορώ να γράψω με τόνους.

 

Επίσης δεν μπορώ να στείλω SMS με Ελληνικά μικρά. Ενώ μπορώ να γράψω με μικρά (αλλά χωρίς τόνους) όταν το στέλνω το μετατρέπει σε Κεφαλαία. Οσα μηνύματα λαμβάνουν οι άλλοι απο εμένα τα βλέπουν σαν κεφαλαία. Εχω προσπαθήσει να στείλω και με την εφαρμογή που έρχεται από την HTC, "messages", αλλά και χρησιμοποιώντας το "Handcent".

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή και... "γεμάτη" χρονιά παιδιά.

Αφού με στεναχώρησε η Ox.RC4 με την αργή της ανταπόκριση και το ξαφνικό χάσιμο χώρου από το inrternal storage (αν και για το 2ο δεν ξέρω αν έφταιγε η Oxygen τελικά), έκανα το πείραμα και έβαλα μία Froyo, την Reflex Sense HD και μέχρι στιγμής είναι ΟΚ. Δεν θα πω ότι είναι η πιο γρήγορη ROM που μπορεί να φορέσει ένα Desire (HD βλέπετε), αλλά δεν μου έχει κάνει κανένα FC, ανταποκρίνεται ικανοποιητικότατα, έχω πλέον περί τα 110ΜΒ στην internal, έχει αρκετές extra παραμετροποιήσεις και δείχνει αρκετά stable. Ίδωμεν...

 

@OculatusAbis: πέρασε το HTC_IME το οποίο δίνεται και στο thread των XDA που αφορά την Oxugen... Έπαθα και έμαθα και εγώ, όπως και εσύ...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

@OculatusAbis: πέρασε το HTC_IME το οποίο δίνεται και στο thread των XDA που αφορά την Oxugen... Έπαθα και έμαθα και εγώ, όπως και εσύ...
Thanks φίλε μου. Βασικά δεν θα το προχωρήσω καν γιατί απογοητεύτηκα από τη συγκεκριμένη ROM (O2). Σαφώς είναι γρήγορη αλλά αυτό γιατί της λείπουν πολλές εφαρμογές και μάλιστα δεν με διευκολύνει το interface της. Επίσης η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας είναι πολύ χαμηλά. Ξαναγυρνάω στη LeeDroid αλλά σήμερα μάλλον θα δοκιμάσω άλλη μία με SenseUI (AuraxTSense). Προς το παρόν δεν δοκιμάζω κάποια HD γιατί έχουν πρόβλημα με την κάμερα...
Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε μου. Βασικά δεν θα το προχωρήσω καν γιατί απογοητεύτηκα από τη συγκεκριμένη ROM (O2). Σαφώς είναι γρήγορη αλλά αυτό γιατί της λείπουν πολλές εφαρμογές και μάλιστα δεν με διευκολύνει το interface της. Επίσης η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας είναι πολύ χαμηλά. Ξαναγυρνάω στη LeeDroid αλλά σήμερα μάλλον θα δοκιμάσω άλλη μία με SenseUI (AuraxTSense). Προς το παρόν δεν δοκιμάζω κάποια HD γιατί έχουν πρόβλημα με την κάμερα...

 

Ποιός είπε ότι οι HD rom έχουν πρόβλημα με την κάμερα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα και εγώ τώρα... Τουλάχιστον σε εμένα, η Reflex SenseHD δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα με την camera. Τραβάει κανονικά stills, και δεν κολλάει στο video. Έχεις διαβάσει κάτι τέτοιο φίλε OculatusAbis???

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο αναφέρομαι...(720p)

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα της "κάμερας"!

 

Και μη μου πεις ότι τραβάς σοβαρό video 720p με το Desire γιατί μιλάμε για epic fail με το καλημέρα του νέο έτους!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

kollatos καλημερα & καλη χρονια αυτο εγινε χθες πριν την RC5:)

""λοιπον περασα για ακομα μια φορα την oxygen2RC4 & τον adw ex για να δω αν μου κολλαει ξανα οπως & το εκανε ρε γμτ

το προβλημα ομως ειναι αλλο ,πηγα να κανω restore την miui που ειχα πριν & μολις επελεγα restore μου εβγαζε ενα ""mdκατι" δεν προλαβα να το συγκρατησω Και δεν εβρισκε κανενα back up ετσι περασα ξανα install frm sd την miui το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?""

 

 

επισης περασα τη RC5 αλλα τπτ συνεχειζει η ιδια κατασταση σε μενα ,κολαει στην εναλλαγη των homescreens με οποιον launcher & αν βαλω:(

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

kollatos καλημερα & καλη χρονια αυτο εγινε χθες πριν την RC5:)

""λοιπον περασα για ακομα μια φορα την oxygen2RC4 & τον adw ex για να δω αν μου κολλαει ξανα οπως & το εκανε ρε γμτ

το προβλημα ομως ειναι αλλο ,πηγα να κανω restore την miui που ειχα πριν & μολις επελεγα restore μου εβγαζε ενα ""mdκατι" δεν προλαβα να το συγκρατησω Και δεν εβρισκε κανενα back up ετσι περασα ξανα install frm sd την miui το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?""

 

 

επισης περασα τη RC5 αλλα τπτ συνεχειζει η ιδια κατασταση σε μενα ,κολαει στην εναλλαγη των homescreens με οποιον launcher & αν βαλω:(

μπορεις να ποσταρεις screenshot των homescreen μηπως εχεις κατι που βαραινει; μηπως εχεις πολλα μηνυματα; γιατι εγραψε καποιος στο xda οτι ειχε 3000 μηνυματα και σερνοτανε, μολις τα εσβησε ειδε το φως το αληθινο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα και εγώ τώρα... Τουλάχιστον σε εμένα, η Reflex SenseHD δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα με την camera. Τραβάει κανονικά stills, και δεν κολλάει στο video. Έχεις διαβάσει κάτι τέτοιο φίλε OculatusAbis???
Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή και αυτή τη ROM αλλά αν θυμάμαι καλά τα fonts ήταν ιδιαίτερα μικρά και η αυτόματη φωτεινότητα χαμηλά...

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα της "κάμερας"!

 

Και μη μου πεις ότι τραβάς σοβαρό video 720p με το Desire γιατί μιλάμε για epic fail με το καλημέρα του νέο έτους!

Γιατί το λες αυτό; Κάποιες φορές χρειάστηκε να τραβήξω βίντεο και δεν είχα μαζί μου τη φωτογραφική. Κακό είναι να ψάχνω την καλύτερη δυνατή ποιότητα μιας και η κάμερα έχει αυτή τη δυνατότητα;;;
Link to comment
Share on other sites

kollatos καλημερα & καλη χρονια αυτο εγινε χθες πριν την RC5:)

""λοιπον περασα για ακομα μια φορα την oxygen2RC4 & τον adw ex για να δω αν μου κολλαει ξανα οπως & το εκανε ρε γμτ

το προβλημα ομως ειναι αλλο ,πηγα να κανω restore την miui που ειχα πριν & μολις επελεγα restore μου εβγαζε ενα ""mdκατι" δεν προλαβα να το συγκρατησω Και δεν εβρισκε κανενα back up ετσι περασα ξανα install frm sd την miui το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?""

 

 

επισης περασα τη RC5 αλλα τπτ συνεχειζει η ιδια κατασταση σε μενα ,κολαει στην εναλλαγη των homescreens με οποιον launcher & αν βαλω:(

Γιατί κάτι μου λέει ότι μάλλον η καρτούλα σου οδεύει προς το θάνατο?

Αν μπορείς δοκίμασε με άλλη κάρτα sd και επίσης δοκίμασε χωρίς ext partition στην κάρτα.

Γιατί το λες αυτό; Κάποιες φορές χρειάστηκε να τραβήξω βίντεο και δεν είχα μαζί μου τη φωτογραφική. Κακό είναι να ψάχνω την καλύτερη δυνατή ποιότητα μιας και η κάμερα έχει αυτή τη δυνατότητα;;;

Επειδή όλοι παραδέχονται ότι το 720p video που τραβάει το Desire είναι λίγο... άθλιο να το πω!

Άσε που για μένα δεν έχει διαφορά με το 480p.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια flashαραδες..

 

εμενα αυτο που μου χει κατσει στραβα στην oxygen, ειναι οι αλλαγες στον browser.. (πειτε με περιεργο..)

ο ιδιος θα ναι και στην official 2.3?

 

Ποιές αλλαγές;;

 

επισης περασα τη RC5 αλλα τπτ συνεχειζει η ιδια κατασταση σε μενα ,κολαει στην εναλλαγη των homescreens με οποιον launcher & αν βαλω:(

 

Κρίμα αφού η rc5 υποτίθεται έκανε revert στο τομέα των graphics ώστε να είναι όλοι οι launcher smooth. Άρα κάτι άλλο έχεις εσύ..

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ποσταρεις screenshot των homescreen μηπως εχεις κατι που βαραινει; μηπως εχεις πολλα μηνυματα; γιατι εγραψε καποιος στο xda οτι ειχε 3000 μηνυματα και σερνοτανε, μολις τα εσβησε ειδε το φως το αληθινο.

 

μυνηματα καθολου ειχα τα εξης widgets: fancy widget ,scrollable news, people widget, greek eortologio , beautifull widgets ,smooth callendar ,data counter,call meter ,market,

 

μηπως να κανω φορματ την καρτα ( ειναι 6class) & να κανω με ρομμανατζερ repartition?

με την miui & τα ιδια ακριβως widgets & launcher τον ADW ex παει σφαιρα

 

Αρχικό μήνυμα από timos1968 Εμφάνιση Μηνύματος

kollatos καλημερα & καλη χρονια αυτο εγινε χθες πριν την RC5

""λοιπον περασα για ακομα μια φορα την oxygen2RC4 & τον adw ex για να δω αν μου κολλαει ξανα οπως & το εκανε ρε γμτ

το προβλημα ομως ειναι αλλο ,πηγα να κανω restore την miui που ειχα πριν & μολις επελεγα restore μου εβγαζε ενα ""mdκατι" δεν προλαβα να το συγκρατησω Και δεν εβρισκε κανενα back up ετσι περασα ξανα install frm sd την miui το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?""

 

 

επισης περασα τη RC5 αλλα τπτ συνεχειζει η ιδια κατασταση σε μενα ,κολαει στην εναλλαγη των homescreens με οποιον launcher & αν βαλω

Γιατί κάτι μου λέει ότι μάλλον η καρτούλα σου οδεύει προς το θάνατο?

Αν μπορείς δοκίμασε με άλλη κάρτα sd και επίσης δοκίμασε χωρίς ext partition στην κάρτα.

καινουρια ειναι η καρτα ουτε 2 εβδομαδες

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολουσ!!

1)τωρα που ειμαι πλεον s-off τι αλλο πρεπει να κανουμε?κανουμε κατι κ με το sdk manager?

2)την oxygen rc5 την περναμε απο πανω απο την rc4 χωρις wipe?

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολουσ!!

1)τωρα που ειμαι πλεον s-off τι αλλο πρεπει να κανουμε?κανουμε κατι κ με το sdk manager?

2)την oxygen rc5 την περναμε απο πανω απο την rc4 χωρις wipe?

 

1) Εξαρτάται τι θες να κάνεις...

2) Εγώ έτσι την πέρασα και πάει σφαίρααα

Link to comment
Share on other sites

1) Εξαρτάται τι θες να κάνεις...

 

δηλαδη τι αλλο υπαρχει που μπορουμε να κανουμε?να μεγαλωσει παραπανω η μνημη?

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι παραδέχονται ότι το 720p video που τραβάει το Desire είναι λίγο... άθλιο να το πω!

Άσε που για μένα δεν έχει διαφορά με το 480p.

Δεκτόν σε σχέση με μία κανονική κάμερα αλλά όπως προανέφερα όταν δεν έχεις κάτι καλύτερο μαζί σου, τότε ψάχνεις έστω τη λιγότερο χάλια ποιότητα...
Link to comment
Share on other sites

μυνηματα καθολου ειχα τα εξης widgets: fancy widget ,scrollable news, people widget, greek eortologio , beautifull widgets ,smooth callendar ,data counter,call meter ,market,

 

μηπως να κανω φορματ την καρτα ( ειναι 6class) & να κανω με ρομμανατζερ repartition?

με την miui & τα ιδια ακριβως widgets & launcher τον ADW ex παει σφαιρα

 

Αρχικό μήνυμα από timos1968 Εμφάνιση Μηνύματος

kollatos καλημερα & καλη χρονια αυτο εγινε χθες πριν την RC5

""λοιπον περασα για ακομα μια φορα την oxygen2RC4 & τον adw ex για να δω αν μου κολλαει ξανα οπως & το εκανε ρε γμτ

το προβλημα ομως ειναι αλλο ,πηγα να κανω restore την miui που ειχα πριν & μολις επελεγα restore μου εβγαζε ενα ""mdκατι" δεν προλαβα να το συγκρατησω Και δεν εβρισκε κανενα back up ετσι περασα ξανα install frm sd την miui το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?""

 

 

επισης περασα τη RC5 αλλα τπτ συνεχειζει η ιδια κατασταση σε μενα ,κολαει στην εναλλαγη των homescreens με οποιον launcher & αν βαλω

Γιατί κάτι μου λέει ότι μάλλον η καρτούλα σου οδεύει προς το θάνατο?

Αν μπορείς δοκίμασε με άλλη κάρτα sd και επίσης δοκίμασε χωρίς ext partition στην κάρτα.

καινουρια ειναι η καρτα ουτε 2 εβδομαδες

 

τωρα την ξαναπερναω με αλλη καρτα αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν σε σχέση με μία κανονική κάμερα αλλά όπως προανέφερα όταν δεν έχεις κάτι καλύτερο μαζί σου, τότε ψάχνεις έστω τη λιγότερο χάλια ποιότητα...

 

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι λόγω του χαμηλού framerate @720p είναι προτιμότερο να τραβάς με 480p@30fps.

 

Anyway αυτή είναι η άποψή σου και είναι απόλυτα σεβαστή (άσχετα αν δεν συμφωνώ), οπότε δεν νομίζω να έχει νόημα να το τραβήξουμε παραπέρα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι λόγω του χαμηλού framerate @720p είναι προτιμότερο να τραβάς με 480p@30fps.
Με την 2.2 (Froyo) και στα 720p έχει 30fps :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...