Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με γεία .

 

Οσο για το UK Specs. με ελληνική SIM δεν ισχύει για όλα τα κινητά όπως και το δικό μου π.χ UK Specs και με τίποτα δεν πέρνει ελληνικά εκτός αν βάλεις More Locale 2 απο το μαρκετ.

 

Ο Browser στερείται μόνο Flash. 10.1 ολα τα άλλα τα κάνει .

 

Ναι, ε; Τι να σου πω, εγώ πρώτη φορά το 'έβαλα μπρος' με την Αγγλική SIM και όλα ήταν Αγγλικά. Με το που έβαλα την Ελληνική γύρισε αυτόματα στα Ελληνικά και το αντίστροφο μόλις έβαλα την Αγγλική και πάλι. Δε ξέρω, ίσως παίζει ρόλο ότι με το που το συνέδεσα Ιντερνετ μου έβγαλε μήνυμα για διαθέσιμο update, οπότε και το άφησα να το κατεβάσει και να το εγκαταστήσει. Το δικό μου από το Expansys το πήρα πάντως.

 

η μπαταρια 3 μερες δεν βγαζει με τιποτα με ολα κλειστα δυο παρα σιγουρα,3 με τιποτα ομως

 

Όσο για αυτό δε ξέρω, δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά. Έχοντας πάντως δει το ρυθμό με τον οποίο πέφτει η μπαταρία μέχρι στιγμής, πιστεύω πως με ελάχιστη χρήση του κινητού (αλλά πραγματικά ελάχιστη, δηλαδή το τηλέφωνο σχεδόν συνεχώς σε sleep mode - κλειστή οθόνη- και όλα κλειστά) ένα 3ήμερο ίσως το βγάλει. Σε κάθε περίπτωση, θα δείξει... :)

DRIVE LIKE THE WIND
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχοντας πάντως δει το ρυθμό με τον οποίο πέφτει η μπαταρία μέχρι στιγμής,

 

 

Θα συμφωνησω μαζι σου,σε αυτο το θεμα.Ειδικα σημερα που δεν μπορεσα να το σκαλισω πολυ οπως καθε μερα,σε 8 ωρες επεσε ενα 10% η μπαταρια.

Σε γενικες γραμμες η διαρκεια της μπαταριας ειναι πολυ πολυ καλυτερη απο nexous-hd2.

Απλα το αναφερω,δεν κανω συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Τα apk είναι τα εκτελέσιμα αρχεία. (το αντίστοιχο των .exe στα windows).

 

Τα apk δεν είναι εκτελέσιμα αρχεία. Είναι packages που περιέχουν applications. Κάτι σαν τα rpm σε linux.

Link to comment
Share on other sites

Και μία διαπίστευση/ερώτηση.

 

Δοκίμασα χθες να βγάλω photos να τις κάνω geotagged και upload στο Picassa με αποτέλεσμα .να μην είναι geotagged

 

Με το Desire δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά με τα προηγούμενα κινητά που είχα, έπρεπε πρώτα να περιμένεις να κλειδώσει σήμα το gps και μετά να τραβήξεις τη φωτογραφία. Σίγουρα περίμενες αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Τα apk δεν είναι εκτελέσιμα αρχεία. Είναι packages που περιέχουν applications. Κάτι σαν τα rpm σε linux.

:confused: Πάντως ανοίγοντάς τα, εγκαθίστανται οι εφαρμογές.

(Καλά κάνεις και διορθώνεις, να μαθαίνουμε:))

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η ποιότητα ήχου στις κλήσεις είναι καταπληκτική, αλλά το ηχείο-μεγαφωνάκι είναι λίγο απογοητευτικό. Το 5800 που είχα πριν ήταν αρκετά δυνατότερο, και καθαρότερο!

Το GPS δεν θα μπορούσε να είναι ακριβέστερο πιστεύω, σε ακρίβεια 2 μέτρων ήταν το χειρότερο που μου έδειχνε!

Ξέρει κανείς κάποια εφαρμογή για internet radio? Που να μπορούμε να προσθέτουμε δικά μας streams? Το Pandora, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν φαίνεται στο μάρκετ. Μπορώ να το βρω από κάπου αλλού?

 

Όσο για την οθόνη στο φως, με τέρμα φωτεινότητα, και υπο γωνία, για να μην βλέπεις μόνο την αντανάκλαση του ήλιου, πιστεύω ότι γίνεται η δουλειά σου! Δεν έχω εμπειρία από κάποιο άλλο κινητό, το οποίο να ήταν σε καλύτερη μοίρα υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες...

 

Συνφωνω απολυτα για την οθονη.Υπο γωνια δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Η καλυτερη amolead οθονη σε αυτον τον τομεα και μιλαω ως πρωην κατοχος nexus1,legend,n86,pixon12mp.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

 

Το γεγονός ότι όταν ρυθμίζουμε την γλώσσα του Τηλ στα αγγλικά χάνεται το ελληνικό πληκτρολόγιo και ότι το MotoNav (motorola igo) λειτουργεί στην γλώσσα που έχει επιλεγεί χωρίς να δίνει επιλογή γλώσσας στα μενού, είναι εγγενές χαρακτηριστικό του Android?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει ας απαντήσει.

Γιατί δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγια για sms 160 χαρακτήρων με Τ9?

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που μπορούμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία? Παίζει κάτι με την κωδικοποιήση? Αν ναι, είναι αδύνατο να ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο?

Φιλικά, Θάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που μπορούμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία? Παίζει κάτι με την κωδικοποιήση? Αν ναι, είναι αδύνατο να ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο?

 

Το πρωτόκολλο των sms υποστηρίζει μόνο κεφαλαία στην περίπτωση των 160 ελληνικών χαρακτήρων/sms. Με άλλα λόγια δεν είναι θέμα συσκευής. Μην παραπλανιέσαι με άλλες συσκευές που ενδεχομένως να έγραφες με μικρά, οι χαρακτήρες μετατρέπονται σε κεφαλαία για να φτάσουν. Ομοίως και στην λήψη και αυτό έχει να κάνει με την εκάστοτε συσκευή που κάνει την τροποποίηση εσωτερικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως στις ρυθμίσεις των sms βάζουμε unicode 16bit??

 

Επίσης δε γράφει κάπου πόσους χαρακτήρες περιλαμβάνει το sms που γράφουμε??

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όχι. Κάτσε να ψάξω για καμία ρύθμιση αν έχει, αν και δε νομίζω. Τι θόρυβος ακούγεται ακριβώς;

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

οταν πατατε το κουμπι απο πανω για να κλεισει η θονη ακουγεται θορυβος σε εσας η οχι?

 

Όχι δεν ακούγεται κάτι ούτε σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 9 ώρες με καθόλου χρήση (αλλά ανοιχτό), η μπατάρια έχει πέσει μονο 6% μετά την δευτερη φόρτιση. Άρα πιστευω οτι οτι όταν στανιάρει κάλα η μπαταρία, τις δύο μέρες θα τις βγάζει.

Μια ερώτηση γιατί δεν το βρίσκω και μου έχει σπάσει τα νευρα: Την δόνηση πως την βγάζουμε από την πληκτρολόγηση; Όχι γενικά, μόνο όταν γράφουμε μυνημα ή SMS

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί δεν το βρίσκω και μου έχει σπάσει τα νευρα: Την δόνηση πως την βγάζουμε από την πληκτρολόγηση; Όχι γενικά, μόνο όταν γράφουμε μυνημα ή SMS

 

Δε νομίζω πως γίνεται να την αφαιρέσεις επιλεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως γίνεται να την αφαιρέσεις επιλεκτικά.

 

απο τις ρυθμισεις πληκτρολογιου εχει να απενεργοποιησεις την δονηση

Link to comment
Share on other sites

σωστά.γλώσσα και πληκτρολόγια,touch input ,εισαγωγή κειμένου,και επιλεγεις ή όχι την δόνηση.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί δεν το βρίσκω και μου έχει σπάσει τα νευρα: Την δόνηση πως την βγάζουμε από την πληκτρολόγηση; Όχι γενικά, μόνο όταν γράφουμε μυνημα ή SMS

 

Πας στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου και προς το τέλος της λίστας γράφει "Δόνηση κατά την πληκτρολόγηση". Ξετικάρεις την επιλογή και είσαι άρχοντας.

 

Edit

 

Με πρόλαβαν!!

Φιλικά, Θάκης
Link to comment
Share on other sites

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22356

 

Μπήκε δυναμικα στον χώρο ο Πάνος...

 

Δεν θα το βάλω αρχικά γιατί δεν μου χρειάζεται αλλά φαίνεται πολύ καλό

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοβάμαι την χρέωση...:ninja:

Αν και εχω 500 mb,αλλά ποτέ δεν είναι αρκετά.

Edited by hlias77
Link to comment
Share on other sites

απο τις ρυθμισεις πληκτρολογιου εχει να απενεργοποιησεις την δονηση

 

Ναι αλλά ο φίλος θέλει να το αφσιρεδρι μόνο όταν γράφει sms

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοβάμαι την χρέωση...:ninja:

Αν και εχω 500 mb,αλλά ποτέ δεν είναι αρκετά.

 

η χρεωση φανταζομαι γινεται επειδη εκεινη την στιγμη κατεβαινουν τα δεδομενα του χαρτη που χρειαζεσαι κατα την πλοηγηση, δεν μπορουμε να εχουμε τον ελληνικο χαρτη προεγκατεστημενο για να μην υπαρχουν χρεωσεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...