Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:)

Εχω μπερδευτεί βρε Κώστα.Μέχρι τώρα σε κανένα από τα android κινητά που είχα,δεν χρησιμοποιούσα task manager.

Βάζοντας στο galaxy,βλέπω ότι τρέχουν άσχετες εφαρμογές, οι οποίες δεν θα έπρεπε να έχουν ανοίξει,γιατί δεν είναι καν του συστήματος.πχ msn talk,blapk marketworld newspaper, και γενικά εφαρμογές που δεν εχω ορίσει να κάνουν ανανέωση μέσω internet, αυτές κάνουν.

 

Και εγω το ιδιο ειχα διαβασει, πως δεν χρειαζεται task killer. Η αληθεια ειναι πως θεωρω βλακεια να τρεχουν εφαρμογες που ουτε εχω ανοιξει αλλα και καποιες εντελως αχρηστες που ουτε προκειται να ανοιξω ποτε..

Εβαλα χτες λοιπον το προγραμμα που προτεινει ο Κωστας και εντυπωσιαστηκα απο την λειτουργια του, κλεινει ο,τι πρεπει, αγνοει ο,τι πρεπει και γενικα πρισθετει ταχυτηταK. Σκεφτηκα να απεγκαταστησω καποιες εφαρμογες default μεσω του titaniun που τις θεωρω αχρηστες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο αυτο θα επηρεασει την σταθεροτητα του συστηματος. Αν πχ εχω βγαλω την εφαρμογη all share (τυχαιο) και καπου υπαρχει η εντολη να την τρεχει κατα το boot, λογικα το λειτουργικο δεν θα παθει κοκομπλοκο? Συνηθισμενος απο τα wm που δεν μπορουσαμε να αφαιρεσουμε εφαρμογες τις rom δεν καταλαβαινω αν αυτο θα εχει επιπτωσεις. Ενας φιλος παραπανω ειπε πως τις εβγαλε χωρις προβλημα και μαλλον θα το κανω και εγω γιατι δεν μου αρεσει να εχω πραγματα που δεν χρησιμοποιω στην συσκευη μου και βλεπουμε... Λογικα αν κρατησω backup της εφαρμογης απο το ιδιο το titanium δεν θα μπορω να την επαναφερω μετα?

 

Επισης, υπαρχει καποιο προγραμμα για backup των επαφων? Τις εχω στο gmail το οποιο το εφτιαξα καθαρα για αυτον το σκοπο, αλλα επειδη δεν βρισκω τον λογο να ειναι συγχρονισμενη η συσκευη με ενα μεηλ που κατα τ'αλλα δεν χρησιμοποιω, ελεγα μηπως με ενα προγραμματακι τυπου pim backup κανω backup και μετα restore και ετσι αφαιρεσω το gmail account απο την συσκευη. Προσπαθησα να το αφαιρεσω ετσι κι αλλιως, αλλα εβγαλε μηνυμα πως θα διαγραφουν και οι επαφες που σχετιζονται με αυτον τον λογαριασμο, οποτε δεν προχωρησα...

 

Τελος να πω πως εστειλα pm στον NTROPIC για να προσθεσει στο πρωτο post τις faq του φιλου που καθησε και τις εφτιαξε καποιες σελιδες πριν :-)

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει παιδιά. Τρέχουν ένα σωρό εφαρμογές που δεν τις ανοίξαμε εμείς.

Πιστεύω ότι όλα τα fix κινούνται σε λάθος κατεύθυνση. Η συσκευή δεν πάσχει από ταχύτητα.

Το πρόβλημα της είναι η περιορισμένη ram και οι εφαρμογές που ανοίγουν χωρίς λόγο.

 

Στο βιντεακι βλέπετε ότι παει σφερα χωρίς κανένα fix. Απλά ο task killer δεν αφήνει να τρέχουν στο background πράγματα που δεν μας χρειάζονται.

Έχω ρυθμίσει να μην κλείνουν όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ συχνά και μ αυτόν τον τροπο η μνήμη διατηρείται σε πολύ καλά επίπεδα.

 

Δοκίμασα κι εγώ να διαγραψω κάποιες εφαρμογές αλλά με φοβισε το ότι μπορεί να περιέχουν πράγματα του συστήματος, που θα διαγράφουν κι αυτά δημιουργοντας προβλήματα.

 

Η εφαρμογή rom manager περιέχει μια επιλογή που παίρνει backup της rom.

Λογικά πρέπει στο backup να συμπεριλαμβάνονται όλα. Ρυθμίσεις, εφαρμογές κλπ.

Αν είναι έτσι θα πρέπει μετά από hard reset, rooting και εγκατάσταση της εφαρμογής αυτής, να επανέρχονται όλα κάνοντας restore.

Δεν το έχω δοκιμάσει για να δω αποτελέσματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μα να μην υποστηρίζει και OΤΑ της αναβαθμίσεις;;:mad:

 

δηλαδή όταν θα θέλουμε να κάνουμε αναβάθμιση στο 2,2 δεν θα γίνει όπως στο HTC Desire που το κάνει αυτόματα απο τη συσκευή?:confused:

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όταν θα θέλουμε να κάνουμε αναβάθμιση στο 2,2 δεν θα γίνει όπως στο HTC Desire που το κάνει αυτόματα απο τη συσκευή?:confused:

 

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό. Κάθε εταιρεία έχει το δικό της σύστημα.

Και στο iPhone οι αναβαθμίσεις γίνονται μέσω iTunes.

Που είναι το πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό. Κάθε εταιρεία έχει το δικό της σύστημα.

Και στο iPhone οι αναβαθμίσεις γίνονται μέσω iTunes.

Που είναι το πρόβλημα.

 

Στην ουσια δεν ειναι προβλημα,αλλα καλο θα ηταν να υπηρχε,σε περιπτωση που δεν εχεις προσβαση στον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δεν ειναι προβλημα,αλλα καλο θα ηταν να υπηρχε,σε περιπτωση που δεν εχεις προσβαση στον υπολογιστη.

 

Γενικά η Samsung είναι πίσω σ'αυτά... πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Το τηλέφωνο αυτό το πήραμε για το hardware και την οθόνη :) Κατά τ'άλλα θέλει λίγο παραπάνω τρέξιμο... αλλά νομίζω οι περισσότεροι που το πήρανε το διασκεδάζουν αυτό το τρέξιμο :)

 

Το HTC Desire κάνει αναβάθμιση ΟΤΑ σε καινούρια έκδοση android χωρίς καν να σβήσει δεδομένα... τόσο smooth, ήταν απίστευτο. Εδώ φτου κι απ'την αρχή.

 

Η πλάκα είναι ότι το τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα, αν δείτε τα αρχεία μέσα στο root, αλλά η Samsung έχει χάλια υποστήριξη... ίσως το βάλουν στο μέλλον.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο το Samsung μας δεν έχει κλειδωμενες ρομ, κάνεις ρουτ πανεύκολα, δεν έχουμε θέμα με την εγκατάσταση εφαρμογών, δεν υστερεί σε όλα από την HTC κάπου υπερτερεί κιόλας.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

κατι που παρατηρησα χθες , οταν πατε να δειτε που καταναλωθηκε η μπαταρια πανω σας λεει ποσες ωρες περασαν απο τι τελευταια φορτιση , αλλα χθες παρατηρησα οτι επισης ξαναξεκιναει μετρηση του χρονου πριν τη τελευταια φορτιση αν του κανεις ρισταρτ , οποτε δεν ειναι ενδεικτηκο μη κολλησετε οταν το δειτε
Link to comment
Share on other sites

κατι που παρατηρησα χθες , οταν πατε να δειτε που καταναλωθηκε η μπαταρια πανω σας λεει ποσες ωρες περασαν απο τι τελευταια φορτιση , αλλα χθες παρατηρησα οτι επισης ξαναξεκιναει μετρηση του χρονου πριν τη τελευταια φορτιση αν του κανεις ρισταρτ , οποτε δεν ειναι ενδεικτηκο μη κολλησετε οταν το δειτε

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες, ακόμα και να δεις τι 'ξυπνάει' το τηλέφωνο όταν δεν κάνει τίποτα και τρώει μπαταρία, κάνε *#*#4636#*#* , και κοίτα στο usage statistics....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θέμα: οδηγος αναβαθμισης

καλημερα!

Μηπως θα μπορουσε καποιος να κανει εναν συνοπτικο

οδηγο αναβαθμισης μεσω odin?

Αν γινει αναβαθμιση πρεπει να ξαναπεραστουν ολα

τα προγραμματα που εχουν εγκατασταθει?

εγω θελω να κανω αναβαθμιση απο jf3 σε jf5

και στο αρχειο που κατεβασα υπαρχουν 3 αρχεια

code....tar

csc...tar

modem...tar

ποιο χρησιμοποιω και σε ποια θεση στο odin?

dsmous

dsmous
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και γω πριν 2 μέρες. Σαν πρώην κάτοχος iPhone 3g και SE X10i, σας λέω οτι το τηλεφωνάκι δε παίζεται. Κλαση ανώτερο απ'το Χ10i.

 

Σ'εμένα το GPS (με το destinator που είχε στη συσκευασία και με άλλα προγράμματα που πέρασα εγώ) κλείδωσε σε 25 δευτερόλεπτα και δεν έχανε σχεδόν καθόλου και έκανε πολύ γρήγορα επανυπολογισμό διαδρομής.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει lags. Είναι αρκετά γρήγορο σε όλα του.

 

Το πήρα τη Πέμπτη από Γερμανό και έχει:

 

PDA : I9000XWJG1

PHONE : I9000XXJF5

CSC : I9000OXXJF9.

 

Απλά τέλειο. Παρέλαβα σήμερα και αυτές τις ζελατίνες (full body) και πλέον το τηλέφωνο φυσάει.

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=19294

Link to comment
Share on other sites

σημερα που χαζευα την συσκευη ----προς το παρον μονο αυτο μπορω να κανω-----:(

σε ενα καταστημα γερμανος

ανακαλυψα ενα τρικακι ,απενεργοποιηστε την αυτοματη ρυθμιση ενταση φωτος,μετα στην αρχικη οθονη στην μπαρα εκει με τις ενδειξεις, σηματος, μπαταριας,κλπ, αν συρετε το δακτυλο προς τα αριστερα χαμηλωνει η ενταση φωτος ενω προς τα δεξια αυξανει

αν ειναι γνωστο το κολπο ειμαι :X

Edited by milena03
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νέα στο χώρο των android, προερχόμενη από iphone και ακόμη προσπαθώ να καταλάβω την φιλοσοφία που λειτουργούν! Αν βάλω το launcher pro και δεν μου αρέσει, μετά πώς μπορώ να το βγάλω??? Μπορεί να ακούγεται λίγο χαζή η ερώτηση αλλά ακόμη μαθαίνω:O! Πάντως το κινητό είναι τρομερό, είμαι εντυπωσιασμένη από τις δυνατότητές του.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Νέα στο χώρο των android, προερχόμενη από iphone και ακόμη προσπαθώ να καταλάβω την φιλοσοφία που λειτουργούν! Αν βάλω το launcher pro και δεν μου αρέσει, μετά πώς μπορώ να το βγάλω??? Μπορεί να ακούγεται λίγο χαζή η ερώτηση αλλά ακόμη μαθαίνω:O! Πάντως το κινητό είναι, τρομερό είμαι εντυπωσιασμένη από τις δυνατότητές του.

 

Καλησπερα Δεσποινα,να φανταστεις ημουν φαν του μηλοφωνου,αρκετο καιρο χρηστης και εμαθα κγσι μαθαινω ακομα το androod,αμα παρεις τπ κολαι που λενε δεν θα ξεκολλας,λπιπον επειδη ημουν χρηστης του desire,καιβδεν εχω ακομα το γαλαξια (σε 2 εβδομαδες θα το παρω) πηγαινεις καπου στην διαχειρηση εφαρμογων και το διαγραφεις,ετσι κανω στο desire,τωρα στο γαλαξια,δεν μπορω να σε βοηθησω παραπαανω διοτι δεν το εχω στα χερια μου...καλοριζικο και παλι!!!!

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Δεσποινα,να φανταστεις ημουν φαν του μηλοφωνου,αρκετο καιρο χρηστης και εμαθα κγσι μαθαινω ακομα το androod,αμα παρεις τπ κολαι που λενε δεν θα ξεκολλας,λπιπον επειδη ημουν χρηστης του desire,καιβδεν εχω ακομα το γαλαξια (σε 2 εβδομαδες θα το παρω) πηγαινεις καπου στην διαχειρηση εφαρμογων και το διαγραφεις,ετσι κανω στο desire,τωρα στο γαλαξια,δεν μπορω να σε βοηθησω παραπαανω διοτι δεν το εχω στα χερια μου...καλοριζικο και παλι!!!!

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, όντως στη διαχείριση εφαρμογών πας. Και εγώ ήμουν φαν του μηλόφωνου, το είχα 3 χρόνια, αλλά το είχα βαρεθεί πια, νομίζω ότι δεν προσέφερε κάτι καινούριο. Και δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου, πραγματικά το galaxy s σκίζει, μετά από 2 βδομάδες θα δεις και εσύ τις δυνατότητές του.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μου μια χάρη σας παρακαλώ. Ο φόρτισης σας,μπορείτε να μου πείτε τι γράφει στο πλάι;στο σημείο που μπαίνει στην πρίζα.ο δικός μου γράφει νοκια...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μου μια χάρη σας παρακαλώ. Ο φόρτισης σας,μπορείτε να μου πείτε τι γράφει στο πλάι;στο σημείο που μπαίνει στην πρίζα.ο δικός μου γράφει νοκια...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ηλία πουθενα δεν γράφει νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μου μια χάρη σας παρακαλώ. Ο φόρτισης σας,μπορείτε να μου πείτε τι γράφει στο πλάι;στο σημείο που μπαίνει στην πρίζα.ο δικός μου γράφει νοκια...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ο δικός μου πάλι γράφει samsung travel adapter. Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό;;; Γιατί λέει travel adapter???

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου πάλι γράφει samsung travel adapter. Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό;;; Γιατί λέει travel adapter???

 

Και ο δικός μου, που είναι αγγλικός, γράφει travel adapter... γιατί όχι, αφού μπορούμε να τον παίρνουμε στα ταξίδια :P

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κάντε μου μια χάρη σας παρακαλώ. Ο φόρτισης σας,μπορείτε να μου πείτε τι γράφει στο πλάι;στο σημείο που μπαίνει στην πρίζα.ο δικός μου γράφει νοκια...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

αυτό ακούγεται πολύ περίεργο. Από πού αγόρασες; Πάντως νομίζω ότι ένα τηλέφωνο στη Samsung θα σου πει αν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούν φορτιστές από άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου πάλι γράφει samsung travel adapter. Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό;;; Γιατί λέει travel adapter???

 

Travel adapter λέγονται όλοι οι φορτιστές αυτού του είδους στα αγγλικά. Οι άλλοι τύποι είναι desktop charger (επιτραπέζιος) και car charger (αυτοκινήτου). Είναι όμως πράγματι περίεργο που ο φορτιστής του hlias77 γράφει ΝΟΚΙΑ, αν και ο φορτιστής ενός Ε52 που έχω είναι σχεδόν ίδιος (σε σχήμα και μέγεθος με καλώδιο USBmini).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εδω και αρκετο καιρο εχει αρχισει να μου κανει κατι κουλα και ανυσηχω .

 

Καταρχας τρεις φορες μου εχει ζητησει να του βαλω κωδικο πιν ενω λειτουργει κανονικα επισης μου εχει κολλησει τρεις φορες και θελει να βγαλω την μπαταρια για να επαναλειτουργησει τι γινεται ? :(

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να κάνει μια δοκιμή στην ανοιχτή ακρόαση και αν επιβεβαιώσει ότι οι κήσεις γίνονται καλά; Στο Ομνια 2 είχα 2 προβλήματα σε αυτόν τον τομέα, όποτε έβαζα ανοιχτή ακρόαση ο συνομιλητής πάντα γκρίνιζε ότι ακούει τη φωνή του (σε σημείο που να αναγκάζομαι να βάζω ακουστικό) αλλά και η ποιότητα του ήταν κακή, ο συνομιλητής ακουγόταν με "θόρυβο"

 

Τις ρυθμίσεις mms vodafone τις έχει κανείς;

 

λίγες σελίδες πιό πίσω αν δεν κάνω λάθος κάποιος είχε δώσει ένα λινκ με ρυθμίσεις για όλες τις εταιρίες, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για mms η για ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να κάνει μια δοκιμή στην ανοιχτή ακρόαση και αν επιβεβαιώσει ότι οι κήσεις γίνονται καλά; Στο Ομνια 2 είχα 2 προβλήματα σε αυτόν τον τομέα, όποτε έβαζα ανοιχτή ακρόαση ο συνομιλητής πάντα γκρίνιζε ότι ακούει τη φωνή του (σε σημείο που να αναγκάζομαι να βάζω ακουστικό) αλλά και η ποιότητα του ήταν κακή, ο συνομιλητής ακουγόταν με "θόρυβο"

 

Με ανοιχτή ακρόαση με ακούνε και τους ακούω κανονικά. Δεν έχω παρατηρήσει θόρυβο και δε μου έχουν αναφέρει κατι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...