Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κανω μια απλη ερωτηση ετσι απο περιεργεια μεχρι να ερθει στα χερι
α μου,live wallpaper όπως στο desire υποστηριζει ?

 

Ναι υποστηρίζει... και νομίζω έχει περισσότερα απ'το desire.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται κάτι...

 

Πριν βάλεις τις ρυθμίσεις για το internet έβγαινε πάλι το σήμα 3G ή έστω το σήμα "E", που δείχνει ότι είσαι σε WCDMA ή σε GSM δίκτυο αντίστοιχα?

Ίσως να φταίει το firmware ίσως η cosmokarta (!) :whistle:...

 

Πρέπει να βάλεις τις ρυθμίσεις της cosmote χειροκίνητα στα APN settings.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει απ'ευθείας, με το adb... γιατί να συνδεθείς με ssh?

 

Όσο για το root, ε, συνήθως θες, πρέπει να είσαι su για να τρέξεις sshd..

 

Όπως είπα κ πριν νέος στο android δεν έχω εγκαταστήσει sdk (φαντάζομαι το adb είναι κομμάτι του sdk)

Η συσκευή μου πάντως είναι rooted αν εννοείς αυτό οπότε λογικά έχω τα privileges του su.

 

Με το adb μπορείς να συνδεθείς και wireless ή μόνο με usb;

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα κ πριν νέος στο android δεν έχω εγκαταστήσει sdk (φαντάζομαι το adb είναι κομμάτι του sdk)

Η συσκευή μου πάντως είναι rooted αν εννοείς αυτό οπότε λογικά έχω τα privileges του su.

 

Με το adb μπορείς να συνδεθείς και wireless ή μόνο με usb;

 

Οκ, ναι. Είναι κομμάτι του sdk, απλά κατέβασέ το δε θέλει καμία φοβερή εγκατάσταση, το πολύ-πολύ να το βάλεις στο path για να μη χρειάζεται να πας συνέχεια στο tools directory.

 

Οταν το κατεβάσεις πέτα το στο C:\, από ένα command prompt πήγαινε στο \tools του, και με το τηλέφωνο συνδεμένο με USB, και με το debugging mode τικαρισμένο (applications/development/USB debugging ή το αντίστοιχο στα ελληνικά), κάνε adb shell , και είσαι μέσα.

 

Ναι, μόνο με usb...

 

Οσο για τη συσκευή σου ναι αυτό εννοώ, αλλά αυτός είναι ο λόγος που είναι paid τα apps που λέμε.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias

 

Ok thanx! θα το δοκιμάσω.

 

Μια ερωτησούλα, μπορεί να μην κατάλαβα καλά, αλλά αν θες απλά να τρέξεις linux εντολές στο κινητό, γιατί δε βάζεις απλά έναν terminal emulator? Υπάρχουν και free... Και δε θα θες ούτε καλώδια ούτε τίποτα.. εγώ έχω τον better terminal emulator, και δουλεύει τέλεια... και έχει και ssh (client).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις τις ρυθμίσεις της cosmote χειροκίνητα στα APN settings.

 

Επαναλαμβάνω, τι σχέση έχει η Βιντεοκλήση με τις ρυθμίσεις για MMS και Internet? Ρώτησα και στην Cosmote και μου είπαν καμία σχέση. Εφόσον υπάρχει σήμα 3G, πρέπει η συσκευή να εμφανίζει το εικονίδιο 3G, ανεξάρτητα από το αν έχουν γίνει ρυθμίσεις για MMS ή Internet.

 

Σε όσους δεν μπαίνουν στο Internet μέσω Cosmote (χωρίς να έχουν κάνει ρυθμίσεις δηλαδή), εμφανίζεται το εικονίδιο "3G" δίπλα στη μπάρα σήματος ή όχι?

Αυτό το απλό ερώτημα θέλει μια απάντηση...

 

Να το θέσω και πιο απλά. Εμφανίζεται εικονίδιο με το "Ε" (δηλαδή με την ένδειξη ότι είναι σε δίκτυο GSM), όποτε δεν υπάρχει 3G δίκτυο?

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα, μπορεί να μην κατάλαβα καλά, αλλά αν θες απλά να τρέξεις linux εντολές στο κινητό, γιατί δε βάζεις απλά έναν terminal emulator? Υπάρχουν και free... Και δε θα θες ούτε καλώδια ούτε τίποτα.. εγώ έχω τον better terminal emulator, και δουλεύει τέλεια... και έχει και ssh (client).

 

Γιατί δεν ήξερα οτι υπάρχει κατι τέτοιο:) θα το δοκιμάσουμε κι αυτό.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, τι σχέση έχει η Βιντεοκλήση με τις ρυθμίσεις για MMS και Internet? Ρώτησα και στην Cosmote και μου είπαν καμία σχέση. Εφόσον υπάρχει σήμα 3G, πρέπει η συσκευή να εμφανίζει το εικονίδιο 3G, ανεξάρτητα από το αν έχουν γίνει ρυθμίσεις για MMS ή Internet.

 

Σε όσους δεν μπαίνουν στο Internet μέσω Cosmote (χωρίς να έχουν κάνει ρυθμίσεις δηλαδή), εμφανίζεται το εικονίδιο "3G" δίπλα στη μπάρα σήματος ή όχι?

Αυτό το απλό ερώτημα θέλει μια απάντηση...

 

Να το θέσω και πιο απλά. Εμφανίζει εικονίδιο με το "Ε" (δηλαδή με την ένδειξη ότι είναι σε δίκτυο GS), οποτε δεν υπάρχει 3G δίκτυο?

 

Οκ, κατάλαβα. Όχι, είναι η απάντηση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη psx4droid την εχει δουλεψει καποιος?ειναι επι πληρωμη?δε τη βρισκω ειναι emulator gia playstation

 

Ναι, είναι επί πληρωμή.. $5.99.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Ίσως με το 2.2 να φαίνεται και το εικονίδιο...

 

Αμφιβάλλω, το εικονίδιο αυτό δείχνει ανταλλαγή δεδομένων, αν δεν έχεις σετάρει το APN δε βγαίνει...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάτι...

 

Πριν βάλεις τις ρυθμίσεις για το internet έβγαινε πάλι το σήμα 3G ή έστω το σήμα "E", που δείχνει ότι είσαι σε WCDMA ή σε GSM δίκτυο αντίστοιχα?

Ίσως να φταίει το firmware ίσως η cosmokarta (!) :whistle:...

 

'Οχι πριν περάσω τις ρυθμίσεις για το internet δεν εμφανιζόταν το 3G. Αφού τις πέρασα είναι πάντα εκεί (αν δεν είμαι συν δεμένος σε Wi-Fi)

 

Μήπως στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων έχεις πατήσει την επιλογή unicode αντί το αυτόματο και σου σπάει τα μηνύματα που είναι πάνω από 70 χαρακτήρες;

 

Στο αυτόματο αλλά για πάνω από 70 χαρακτήρες κολλάει και κάνει αποστολή για πάντα.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω, το εικονίδιο αυτό δείχνει ανταλλαγή δεδομένων, αν δεν έχεις σετάρει το APN δε βγαίνει...

Οπότε το εικονίδιο ίσως εμφανίζεται κατά τη διάρκεια της βιντεοκλήσης, εφόσον και η βιντεοκλήση είναι μια ανταλλαγή δεδομένων η οποία δεν χρειάζεται ρύθμιση APN...

Οπότε χρειάζεται δοκιμή βίντεοκλήσης για να δούμε αν εμφανιστεί το πολυπόθητο εικονίδιο...:cool:

'Οχι πριν περάσω τις ρυθμίσεις για το internet δεν εμφανιζόταν το 3G. Αφού τις πέρασα είναι πάντα εκεί (αν δεν είμαι συν δεμένος σε Wi-Fi)

Σε ευχαριστώ. Γενικότερα ευχαριστώ όλους...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να τραβήξει βίντεο στη full ανάλυση;

Στο δικό μου ενώ η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά καλή το βίντεο κάνει ανά περιόδους (1 -2 sec) αρκετά έντονα σπασιματάκια (λείπουν αρκετά frames στη σειρά)και δεν είναι και πολύ smooth.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρέχουν πολλά προγράμματα στο παρασκήνιο? Κλείστα και δοκίμασε πάλι. Κανονικά δεν υπάρχει ζήτημα drop frames. Το μόνο πρόβλημα είναι το γνωστό φαινόμενο jelo, που λογικά θα διορθωθεί κάποια στιγμή είτε επίσημα είτε ανεπίσημα μέσω software...όπως και το aliasing αλλά μη ζητάμε πολλά... Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το jelo αλλά το πρόβλημα με το βίντεο το έχω ακόμη κι αν κλείσω όλες τις άλλες εφαρμογές με task manager.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να τραβήξει βίντεο στη full ανάλυση;

Στο δικό μου ενώ η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά καλή το βίντεο κάνει ανά περιόδους (1 -2 sec) αρκετά έντονα σπασιματάκια (λείπουν αρκετά frames στη σειρά)και δεν είναι και πολύ smooth.

 

Κανένα πρόβλημα.

Και εξαιρετική προβολή σε 24 οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει να φταίει και το quick time player στο λαπτοπ για τα σπασίματα στο βίντεο γιατί όταν παίζει στο κινητό δεν κάνει τα σπασίματα αν και πάλι δε μου φαίνεται εντελώς smooth.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Από την Πέμπτη είμαι & εγώ ευτύχης κάτοχος του Γαλαξία. Όσο πρόλαβα να ασχοληθώ μαζί του, με ενθουσίασε! Τα καλά του τα ξέρουμε, οπότε δεν αναφέρομαι. Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής του & τα πλαστικά του, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εξάλλου με μια θήκη & screen protector το προστατεύεις & παραμένει ελαφρύ.

Σημ: να ευχαριστήσω πολύ τον συμφορουμίτη alexgiak που μου υπέδειξε το κατάστημα απ'όπου το αγόρασα τελικά με 450€ + mls

Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Από την Πέμπτη είμαι & εγώ ευτύχης κάτοχος του Γαλαξία. Όσο πρόλαβα να ασχοληθώ μαζί του, με ενθουσίασε! Τα καλά του τα ξέρουμε, οπότε δεν αναφέρομαι. Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής του & τα πλαστικά του, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εξάλλου με μια θήκη & screen protector το προστατεύεις & παραμένει ελαφρύ.

Σημ: να ευχαριστήσω πολύ τον συμφορουμίτη alexgiak που μου υπέδειξε το κατάστημα απ'όπου το αγόρασα τελικά με 450€ + mls

 

Καλημερα φιλε μου,

μπορεις να στειλεις με pm το καταστημα που λες αν βρισκεται Αθηνα?

Μπορει να το τσιμπησω προς το τελος του μηνα...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακόμα πιο επιθετικές τις ρυθμίσεις του advanced task killer για ακόμα καλυτερα αποτελέσματα.

Άφησα μόνο το ρολόι και την διαχείριση εφαρμογών στα ignore. Όλα τα αλλά κλείνουν μόλις κλείσω την οθόνη αλλά επανέρχονται αστραπιαία σε λειτουργία αν τα ξαναχρειαστω αφού η μνήμη διατηρηται γύρω στα 110 MB.

Θα δω αν επιρεαζεται κάτι στην σωστή λειτουργία.

 

Αν δεν κάνω λάθος η διαχείριση μνήμης στα android εξαρτάται από τον kernel?

 

Δεν ξέρω αλλά θα πρέπει να βρουν τροπο εκεί στην samsung ώστε να μην ανοίγουν πράγματα που δεν χρειάζονται και δεν πρέπει εφόσον εμείς δεν ζητάμε να ανοίξουν.

 

Στην ignore list πως έβαλες την διαχείρηση εφαρμογών; Έχω βάλει και εγώ εκεί κάποιες εφαρμογές αλλά δεν μου βγάζει την διαχείρηση εφαρμογών στην λιστα των εφαρμογών που τρέχουν ώστε να την περάσω στην ignore list..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις τις ρυθμίσεις για το internet χειροκίνητα.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τις ρυθμίσεις.

 

Cosmote έχεις?

Έχω βάλει τις ρυθμίσεις που αναφέρονται εκεί, για Wireless Internet αλλά δεν δουλεύουν. Μόνο σε 3G δίκτυο δουλεύουν?

Port κλπ τα αφήνεις κενά όπως λέει ή βάζεις τα ίδια με τις ρυθμίσεις για MMS?

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

πειτε βρε παιδεια ποιο μαγαζι το δινει 450.

αλλο η πληροφορια και αλλο η διαφημιση.

δεν νομιζω να απαγορευεται να το πληροφορηθουμε και μεις οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...