Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

260 MB ??

Πάρα πολλά είναι!

 

Ρε σεις ηρεμήστε λίγο με τα ΜΒ της RAM, δεν παίζει τόσο ρόλο στο Android!

Αν είναι δυνατόν, όλοι οι νέοι χρήστες πανικοβάλλονται και ρωτάνε για την ελεύθερη μνήμη τους... Επειδή έχει επικρατήσει ένας μύθος περί αυτού...

Δεν είναι κλασσικός υπολογιστής που θέλει να έχει όσο το δυνατόν ελεύθερη RAM...

 

Από πολλά άρθρα που διάβασα στο ίντερνετ ψάχνοντας για τη λειτουργία του Android, διαπίστωσα ότι δεν μας ενδιαφέρει το να πετύχουμε >100 ΜΒ ελεύθερη RAM.

Η διαχείριση μνήμης του Android (και του Galaxy S επομένως, οι κατασκευαστές ΔΕΝ επηρεάζουν τόσο βασικές λειτουργίες του λειτουργικού συστήματος) δουλεύει υποδειγματικά.

 

Προβλήματα έρχονται από κακοδιαχείριση της CPU, συνήθως από κακογραμμένες εφαρμογές που κατεβάζει ο κόσμος.

 

Εγώ για παράδειγμα, με το Advanced Task Killer που είχα βάλει στόχο της ζωής μου να έχω >100 ΜΒ διαθέσιμα, τελικά είτε είχα 50 ΜΒ είτε 100ΜΒ το ίδιο ήταν στη συμπεριφορά του κινητού.

Εγκατέστησα (με 2,5€...) την εφαρμογή watchdog που δίνει μεγαλύτερη σημασία στη κατανάλωση CPU από μία εφαρμογή, και είδα ότι ο ΑΤΚ κατανάλωνε 12%...Τον απεγκατέστησα και είδα διαφορά στη συμπεριφορά της συσκευής.

 

Πιο πολλά στο άρθρο του lifehacker... Και σε πολλά άλλα άρθρα στο ίντερνετ, ψάξτε το λίγο αν ενδιαφέρεστε

 

EDIT: Μόλις είδα ότι έχει δώσει το ίδιο λινκ ο dbekia πιο πάνω :-P

 

Φίλε μου έτσι είναι όπως τα λες αλλά στο galaxy δεν γίνεται ακριβώς έτσι.

Πιθανώς σε άλλες συσκευές android να λειτουργεί σωστά το multi tasking.

Εμείς έχουμε πρόβλημα όταν η μνήμη πέσει σε χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα η συσκευή να χάνει την σπιρταδα της και να δουλεύει πολύ διαφορετικά απ ότι όταν η ram ήταν 100, 90 η έστω και 70ΜΒ

 

Το θέμα έχει εξαντληθεί στο xda και όλοι παραδέχονται την ύπαρξη του προβλήματος.

 

Βεβαίως όπως έχω πει πολλές φορές λύνεται είτε με χρήση μιας δυο εφαρμογές η για μη απαιτητικούς χρήστες αρκεί το να μην εγκαθιστουν πολλές εφαρμογές που τρέχουν διαρκώς είτε τις χρησιμοποιείς είτε όχι.

Επίσης αυτοί που δεν θέλουν να βάλουν κανένα fix, μπορούν να κρατήσουν την συσκευή σε ανεκτα επίπεδα με τον official task manager με την προϋπόθεση που έγραψα παραπάνω για λίγες και Καλές εφαρμογές.

Πως γίνεται αυτό; Οταν η μνήμη αρχίζει να λιγοστεύει πρέπει να κλεινεις τις εφαρμογές οριστικά από τον official task manager αντί να τις παγωνεις με το κουμπί επαναφοράς.

 

Ακόμα και με το froyo θα συνεχιστεί το πρόβλημα αυτό. Απλά θα είναι λιγότερο έντονο γιατί υπάρχει καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Μοναδικό φάρμακο είναι να αυξηθεί η ραμ. Πράγμα που όπως λέγεται δεν γίνεται στο galaxy.

H αιτία είναι ότι το hardware της συσκευής χρησιμοποιεί κάποιο ποσοστό από τα 512 MB που διαθέτει η συσκευή.

 

Οπότε οι μελλοντικοί αγοραστές έχουν να επιλέξουν.

Φοβερή οθόνη, κάμερα, touching αλλά με παραχωρήσεις όσον αφορά την σταθερότητα στην ταχύτητα λειτουργίας της συσκευής (πράγμα που διορθενεται με δικές μας παρεμβάσεις έστω με χρήση τρίτων εφαρμογών), η να παει σε HTC όπου δεν θα έχει την ποιότητα όσων ανέφερα παραπάνω αλλά δεν θα χρειάζεται να κάνει τίποτα για βελτίωση η εξάλειψη κάποιου lag.

 

Εμένα μ ενδιέφερε η ποιότητα και από την στιγμή που με 2 εφαρμογές του market, μπορώ να διορθωσω αυτή την ατέλεια, επέλεξα το Galaxy.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με το root πως? αφου δεν εχει επιλογη επεξαργασιας :blink:

 

Πάτα επίμονα το αρχείο gps.conf και στις επιλογές που θα σου βγάλει διάλεξε το "Open in Text editor"...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όντως το lag σχετίζεται αρκετά με το πόση free mem έχει το Android μας, άρα καλό είναι να προσέχουμε λίγο τι εγκαθιστούμε και τι τρέχουμε στο boot.

 

Για μένα ο συνδιασμός που έιμαι τώρα, Froyo JPC, OCLF lagfix, minFree "Aggresive" και Disk scheduler "Deadline" είναι απόλυτα γρήγορος χωρίς κανένα lag και βγάζει και 50 ώρες άνετα η μπαταρία.

 

Disclaimer: η εμπειρία σας φυσικά μπορεί να διαφέρει μια που υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορούν να την επηρεάσουν! :p

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Πάτα επίμονα το αρχείο gps.conf και στις επιλογές που θα σου βγάλει διάλεξε το "Open in Text editor"...

 

Αυτό... επίσης νομίζω ότι δεν έχεις βρει ότι οι επιλογές μπορούν να κυλήσουν...έχει κι άλλες πιο κάτω απ'αυτές που φαίνονται.

 

Μην ανησυχεις...Λογικα δεν του εχεις περασει καμμια εφαρμογη...ΟΤαν λειτουργησει καποιο προγραμμα που χρειαζεται root,τοτε θα αρχισει να δημιουργητε το log,και δεν θα σου βγαζει αυτο το προβλημα...

 

και εγω το ιδιο επαθα :p

 

Μπορείς να κάνεις και update την εφαρμογή 'Διαχείριση' (superuser permissions) από το market... μπορεί να έχουν διορθώσει το bug. Δεν έχει πάντως καμία σχέση με το root, το οποίο έγινε σωστά.

Εγώ έχω παλιότερη Διαχείριση από τη δικιά σου που δεν έχει καν log ... :) (τί να το κάνεις το log?)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@what και vipercubic ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα έρθει ο ηλεκτρολόγος κάποια στιγμή σήμερα και θα δουμε.Ελπιζω να το φτιάξει και να παραμείνει φτιαγμένο γιατί αν περιμένω απο τον ΟΤΕ σώθηκα...

 

Λεξικά τύπου magenta που μπορώ να βρω. Ας είναι και αγγλοαγγλικό δεν με πειράζει.

Για το google translation δεν πρέπει να είσαι online όταν κάνει τη μετάφραση;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Όντως το lag σχετίζεται αρκετά με το πόση free mem έχει το Android μας, άρα καλό είναι να προσέχουμε λίγο τι εγκαθιστούμε και τι τρέχουμε στο boot.

 

Για μένα ο συνδιασμός που έιμαι τώρα, Froyo JPC, OCLF lagfix, minFree "Aggresive" και Disk scheduler "Deadline" είναι απόλυτα γρήγορος χωρίς κανένα lag και βγάζει και 50 ώρες άνετα η μπαταρία.

 

Disclaimer: η εμπειρία σας φυσικά μπορεί να διαφέρει μια που υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορούν να την επηρεάσουν! :p

 

Το Disk scheduler τι ακριβως κανει?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Όντως το lag σχετίζεται αρκετά με το πόση free mem έχει το Android μας, άρα καλό είναι να προσέχουμε λίγο τι εγκαθιστούμε και τι τρέχουμε στο boot.

 

Για μένα ο συνδιασμός που έιμαι τώρα, Froyo JPC, OCLF lagfix, minFree "Aggresive" και Disk scheduler "Deadline" είναι απόλυτα γρήγορος χωρίς κανένα lag και βγάζει και 50 ώρες άνετα η μπαταρία.

 

Disclaimer: η εμπειρία σας φυσικά μπορεί να διαφέρει μια που υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορούν να την επηρεάσουν! :p

 

+1 ..έχω αυτές ακριβώς τις ρυθμίσεις με μόνη διαφορά αντί froyo έχω eclair ακόμα...

Επιπλέον διάβασα το άρθρο που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω (άρθρο του lifehacker) και ξεσήκωσα για λίγο το Watchdog που αναφέρει εκεί...πολλά υποσχόμενη εφαρμογή...την τσεκάρω και θα επανέρθω...

Tyxerakias και Te_Salat για ρίξτε ρε παιδιά και εσείς μιά ματιά αν δεν την γνωρίζετε..πραγματικά φαίνεται πολύ καλή...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πως Κάνω wipe όλη την μνήμη; Έβαλα αγγελία και θέλω να Είναι εργοστασιακο. Ευχαριστώ

 

Κάνε από το Settings- Private - Factory reset. Mετά σβήσε φακέλους από εφαρμογές από την sdcard με το My files, που έβαλες εσύ (π.χ. χάρτες από πλοήγηση και τέτοια), και είσαι οκ.

Aν έβγαλες και root και lagfix είναι όπως το πήρες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι ακριβώς άχρηστα, απλά λάθος τρόπος. Πιστεύω ότι το FAQ περί task killers στην υπογραφή μου το καλύπτει το θέμα...

 

@tonysac, ωραίο φαίνεται θεωρητικά... αλλά μόνο για να βρεις αν έχεις κάποια χαζή εφαρμογή... κατά τ'άλλα τρέχει συνέχεια από πίσω monitoring και δε μ'αρέσει ιδιαίτερα αυτό. Αν το σύστημά σου είναι όπως το θες νομίζω είναι αχρείαστο. Thanks πάντως, θα το βάλω να δω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι έχω κάποιο πρόβλημα με το ξυπνητήρι του Galaxy.

Επί 2 συνεχόμενα πρωινά δεν έχει χτυπήσει την καθορισμένη ώρα.

Για να σιγουρευτώ το ξαναέβαλα να χτυπήσει μετά από κάποιες ώρες το μεσημέρι.

Πάλι τίποτα...

Το βάζω να χτυπήσει σε λίγα λεπτά, χτυπά κανονικά....!

Τι μπορεί να συμβαίνει;;!

 

Έχω το τελευταίο lagfix, το minfree, και το autorun killer.

 

Και κάτι άλλο: για να λειτουργεί το minfree και το autorun killer θα πρέπει να έχω οπωσδήποτε on τα δικαιώματα super user?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι έχω κάποιο πρόβλημα με το ξυπνητήρι του Galaxy.

Επί 2 συνεχόμενα πρωινά δεν έχει χτυπήσει την καθορισμένη ώρα.

Για να σιγουρευτώ το ξαναέβαλα να χτυπήσει μετά από κάποιες ώρες το μεσημέρι.

Πάλι τίποτα...

Το βάζω να χτυπήσει σε λίγα λεπτά, χτυπά κανονικά....!

Τι μπορεί να συμβαίνει;;!

 

Έχω το τελευταίο lagfix, το minfree, και το autorun killer.

 

Και κάτι άλλο: για να λειτουργεί το minfree και το autorun killer θα πρέπει να έχω οπωσδήποτε on τα δικαιώματα super user?

 

Τί θα πεί "on"? Tην πρώτη φορά που τρέχει μια εφαρμογή που θέλει root όπως αυτές που είπες, σου ζητάει επιβεβαίωση μέσω των Δικαιωμάτων. Λες ναι, και επίσης τικάρεις αυτό που λέει να το θυμάται, και έτσι η εφαρμογή μπαίνει στη λίστα των εφαρμογών που έχουν δικαιώματα su. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο ποτέ.

 

Όσο για το ξυπνητήρι σου, υποψιάζομαι ότι έχεις κάποιον task killer και σκοτώνει το clock... αν όχι, φταίει το minfree manager. Tί setting έχεις στο minfree? Bάλτο στο strict, και δες αν συμβαίνει ακόμα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

 

Aν έχεις ελληνικό τηλέφωνο, έχεις κι εσύ το JM2. Δεν έχει βγει το JM1 στα ελληνικά... (απλά κάνε *#1234# και δες το PDA, από κει βλέπεις ποιό έχεις, όχι από το phone που βλέπεις στο about)

Alex ειχες δικιο,το κοιταξα με αυτον τον τροπο και βλεπω

PDA JM5

PHONE JMI

CSC JM1

 

Στο about μου δειχνει JM1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα σε forum οτι εχει παρατηρηθει μετα το remove του lagfix το κινητο να μην bootarei...Παιζει αυτο?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ηρεμήστε λίγο με τα ΜΒ της RAM, δεν παίζει τόσο ρόλο στο Android!

Δεν είναι κλασσικός υπολογιστής που θέλει να έχει όσο το δυνατόν ελεύθερη RAM...

 

Η διαχείριση μνήμης του Android (και του Galaxy S επομένως, οι κατασκευαστές ΔΕΝ επηρεάζουν τόσο βασικές λειτουργίες του λειτουργικού συστήματος) δουλεύει υποδειγματικά.

 

Προβλήματα έρχονται από κακοδιαχείριση της CPU, συνήθως από κακογραμμένες εφαρμογές που κατεβάζει ο κόσμος.

 

- Ετσι το βλεπω κι εγω που χρησιμοποιω το android ανελλιπως ,απο τον Ιουλιο του 2009.

- Πιστευω πως την μεγαλη ζημια την κανουν οι εφαρμογες .... το market ειναι ξεφραγο αμπελι ... ο καθε ... ενας :X ... ριχνει μεσα την πενια του ... κι οποιον παρει ο χαρος .... ενω ο "κοκκαλιαρης" :shifty: ... στο διπλα μαγαζι ... εχει "face control" :whip: ... δεν περναει κουνουπι .... :cry:

 

- Π.χ. .... ειχα βαλει τον LauncherPro την περασμενη εβδομαδα. Δουλευε αριστα , .... ομως η μπαταρια κατεβαινε με γοργους ρυθμους ,ισα-ισα μια μερα εβγαζε ,το βραδυ (παντα) σε airplane mode .. Δεν πιστευα οτι ειχε ευθυνη αυτος ... τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι συγκεκριμενα ,8 στον αριθμο, οποτε το πιο νεο που εβαλα ηταν αυτος ... Τον πεταξα στα σκουπιδια και εχθες αργα το βραδυ φορτισα ,μετα απο 50 και κατι ωρες ...

- Ο μαστορας που τον υλοποιησε δεν συμπεριελαβε στην καλη λειτουργια του και την οικονομια του ρευματος, ... λες και εχουμε καμια μπαταρια 5Αh ... εννοειται πως δεν ειχα ενεργοποιημενα τα notifications ,ουτε και τα περισσοτερα utilities που σου εδινε στις ρυθμισεις.

 

- Πρεπει να αναφερω ομως ,πως χρησιμοποιω μπετα firmware froyo ,οποτε ενδεχομενως να εχει μερος της ευθυνης για καποιες δυσλειτουργιες και αυτο ....

 

- Τελος, αρχιζω να πιστευω πως οι φιλοι μας οι Κορεατες εχουν αλλου στραμμενο το ενδιαφερον τους ... το μονο που τους καιει ειναι πώς θα βγαλουν καινουρια μοντελακια ... τα λαμογια ... ,αντι να επικεντρωθουν και να ολοκληρωσουν σωστα, αυτο το πολυ καλο project ..

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Τί θα πεί "on"? Tην πρώτη φορά που τρέχει μια εφαρμογή που θέλει root όπως αυτές που είπες, σου ζητάει επιβεβαίωση μέσω των Δικαιωμάτων. Λες ναι, και επίσης τικάρεις αυτό που λέει να το θυμάται, και έτσι η εφαρμογή μπαίνει στη λίστα των εφαρμογών που έχουν δικαιώματα su. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο ποτέ.

 

Όσο για το ξυπνητήρι σου, υποψιάζομαι ότι έχεις κάποιον task killer και σκοτώνει το clock... δεν εξηγείται αλλιώς. Tί setting έχεις στο minfree?

 

χμμ άλλον task killer δεν έχω, τουλάχιστον όχι κάποιον που να δείχνει η διαχείριση εφαρμογών. Είχα τον advanced task killer, αλλά τον απεγκατέστησα πριν παρατηρήσω το πρόβλημα. Με αυτόν πάντως το ξυπνητήρι δούλευε κανονικά.

Εντωμεταξύ τσεκάρω που και πού το autorunkiller και μου δείχνει ότι το ρολόι τρέχει κανονικά...

Τι να πω..

 

ΟΚ την εγκατάσταση των εφαρμογών root την έχω κάνει κανονικά. Απλά ρωτάω αν στην εφαρμογή Δικαιώματα, πρέπει να παραμείνουν αυτές οι εφαρμογές root τσεκαρισμένες ως allow.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς άχρηστα, απλά λάθος τρόπος. Πιστεύω ότι το FAQ περί task killers στην υπογραφή μου το καλύπτει το θέμα...

 

@tonysac, ωραίο φαίνεται θεωρητικά... αλλά μόνο για να βρεις αν έχεις κάποια χαζή εφαρμογή... κατά τ'άλλα τρέχει συνέχεια από πίσω monitoring και δε μ'αρέσει ιδιαίτερα αυτό. Αν το σύστημά σου είναι όπως το θες νομίζω είναι αχρείαστο. Thanks πάντως, θα το βάλω να δω.

 

Συμφωνώ απολύτως.

Κι εγώ δεν θέλω τίποτα να τρέχει από πίσω. Τις περισσότερες φορές χάνεις αυτό που κερδίζεις αλλά όχι μόνο σε ram. Συνήθως τέτοιου είδους εφαρμογές έχουν συνεχώς την CPU "στο πόδι".

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

χμμ άλλον task killer δεν έχω, τουλάχιστον όχι κάποιον που να δείχνει η διαχείριση εφαρμογών. Είχα τον advanced task killer, αλλά τον απεγκατέστησα πριν παρατηρήσω το πρόβλημα. Με αυτόν πάντως το ξυπνητήρι δούλευε κανονικά.

Εντωμεταξύ τσεκάρω που και πού το autorunkiller και μου δείχνει ότι το ρολόι τρέχει κανονικά...

Τι να πω..

 

ΟΚ την εγκατάσταση των εφαρμογών root την έχω κάνει κανονικά. Απλά ρωτάω αν στην εφαρμογή Δικαιώματα, πρέπει να παραμείνουν αυτές οι εφαρμογές root τσεκαρισμένες ως allow.

 

Από ότι θυμάμαι, τα ίδια μου έκανε και μένα όταν το είχα πρωτοπάρει...παρθένο αγνό ελαιόλαδο χωρίς να του έχω περάσει τίποτα μέσα...αυτό που έκανα ήταν να σβήσω τελείως το set που είχα φτιάξει για το ξυπνητήρι και του έβαλα ένα καινούριο...δεν χρησιμοποίησα καθόλου δικούς μου ήχους παρά αυτούς του κινητού...από τότε έφτιαξε..δεν ξέρω αν έχει σχέση απλά το αναφέρω μπας και σε βοηθήσει..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ενταξει την βρηκα την ακρη με το gps.conf αλλα για να πω την αληθεια δεν ειδα και καμια καλυτέρευση

τσαμπα η ανακατωσούρα:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενταξει την βρηκα την ακρη με το gps.conf αλλα για να πω την αληθεια δεν ειδα και καμια καλυτέρευση

τσαμπα η ανακατωσούρα:happy:

 

Restart έκανες στο κινητό; Αν δεν είδες διαφορά βάλε "gr" αντί για "europe"..όχι ότι μπορεί να δεις διαφορά αλλά αν δεν βαριέσαι δοκίμασε το...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι, τα ίδια μου έκανε και μένα όταν το είχα πρωτοπάρει...παρθένο αγνό ελαιόλαδο χωρίς να του έχω περάσει τίποτα μέσα...αυτό που έκανα ήταν να σβήσω τελείως το set που είχα φτιάξει για το ξυπνητήρι και του έβαλα ένα καινούριο...δεν χρησιμοποίησα καθόλου δικούς μου ήχους παρά αυτούς του κινητού...από τότε έφτιαξε..δεν ξέρω αν έχει σχέση απλά το αναφέρω μπας και σε βοηθήσει..

 

ok θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ok θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

 

Aν πάντως έχεις το minfree πάνω από strict, και το clock δεν είναι το τελευταίο πράγμα που άνοιξες πριν κοιμηθείς, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει αυτό, όπως είπα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες έκανα και donate στο Titanium και πήρα την επίσημη έκδοση..στην προηγούμενη έκδοση είχα ένα θέμα με τα προγραμματισμένα backup του,μια μου τα έκανε και τρεις όχι...το έβαλα να κάνει ένα backup με το καινούριο version αλλά πάλι τίποτα...Δοκίμασα ξανά και του έβαλα να γίνει ένα στις 14.30 σήμερα και το...έκανε...η μόνη διαφορά με τις προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες ήταν ότι στις προηγούμενες αποτυχίες ήταν ...στην μπρίζα και φόρτιζε..παίζει να φταίει αυτό ρε παιδιά; :confused:
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

 

ΟΚ την εγκατάσταση των εφαρμογών root την έχω κάνει κανονικά. Απλά ρωτάω αν στην εφαρμογή Δικαιώματα, πρέπει να παραμείνουν αυτές οι εφαρμογές root τσεκαρισμένες ως allow.

 

Ναι πρέπει.

 

Λοιπόν χθες έκανα και donate στο Titanium και πήρα την επίσημη έκδοση..στην προηγούμενη έκδοση είχα ένα θέμα με τα προγραμματισμένα backup του,μια μου τα έκανε και τρεις όχι...το έβαλα να κάνει ένα backup με το καινούριο version αλλά πάλι τίποτα...Δοκίμασα ξανά και του έβαλα να γίνει ένα στις 14.30 σήμερα και το...έκανε...η μόνη διαφορά με τις προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες ήταν ότι στις προηγούμενες αποτυχίες ήταν ...στην μπρίζα και φόρτιζε..παίζει να φταίει αυτό ρε παιδιά; :confused:

 

Tώρα κατάλαβα τί εννοείς προγραμματισμένο backup. Γιατί το κάνεις αυτό; Πόσες εφαρμογές αλλάξανε από την προηγούμενη φορά; Αnyway, o λόγος που δε στο κάνει είναι προφανώς ο ίδιος με το ξυπνητήρι του Nίκου, το minfree που έχεις στο agressive σκότωσε το process του titanium που ήταν ανενεργό μέχρι την ώρα που του είχες πει να κάνει backup. Νομίζω πάντως ότι το scheduled backup είναι άχρηστο, έχει ένα batch μάλιστα που σου λέει ποιές εφαρμογές άλλαξαν από την τελευταία φορά και μπορείς να κάνεις update backup μόνο αυτές...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ακόμα ένα θέμα... Στο Gmail μας εχουμε διάφορα Folders (Labels) και φίλτρα ουτως ώστε με το που έρχεται ένα mail από τον "ταδε" να πηγαίνει αυτοματα στο αντίστοιχο Label. Για τα mails αυτα, που πηγαίνουν κατευθείαν λοιπόν στο Label γιατί ΔΕΝ εμφανίζεται ειδοποιήση στο Status Bar; Γενικότερα ΔΕΝ ειδοποιεί το κινητό ουτε με ήχο ουτε με τιποτα οταν το mail ερχεται σε οποιονδήποτε Label πέραν του Inbox. Μόνο όταν ενα mail έρχεται στο Inbox ακούγεται-ερχεται και κάποια ειδοποιήση. Εννοείται πως έχω κάνει συγχρονισμό 4 ημερών για όλους τους φακέλους/labels που έχω στο Gmail.

Επίσης, ας πούμε ότι έχει έρθει ένα mail σε κάποιο Label πως μπορούμε να το μεταφέρουμε σε άλλο Label. Δεν μου εμφανίζει ΠΟΥΘΕΝΑ την επιλογή Move ωστε να επιλεξω αν θελω καποιο mail να το στείλω σε κάποιο φάκελο/label. ΠΡΟΣΟΧΗ, το archive ΔΕΝ κάνει αυτήν τη δουλειά.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Υ.Γ: Από που μπορώ να βρω την έκδοση του NDrive που να υποστηρίζει τα ελληνικά στην αναζήτηση των χαρτών, πόλεων, διευθύνσεων;

Edited by gnikolai

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει.

 

 

 

Tώρα κατάλαβα τί εννοείς προγραμματισμένο backup. Γιατί το κάνεις αυτό; Πόσες εφαρμογές αλλάξανε από την προηγούμενη φορά; Αnyway, o λόγος που δε στο κάνει είναι προφανώς ο ίδιος με το ξυπνητήρι του Nίκου, το minfree που έχεις στο agressive σκότωσε το process του titanium που ήταν ανενεργό μέχρι την ώρα που του είχες πει να κάνει backup. Νομίζω πάντως ότι το scheduled backup είναι άχρηστο, έχει ένα batch μάλιστα που σου λέει ποιές εφαρμογές άλλαξαν από την τελευταία φορά και μπορείς να κάνεις update backup μόνο αυτές...

 

thanks! Αυτό θα κάνω που λες με το batch απλά τον τελευταίο καιρό όντως έβαζα-έβγαζα αρκετες εφαρμογές και για αυτό τον λόγο μου είχε κολλήσει να κάνω auto backup..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...