Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή θα πάρω το Vibrant, βοηθήστε με λίγο.

Ήταν να πάρω το Captivate που προσωπικά μου άρεσε περισσότερο, αλλά όσους ρώτησα, τους άρεσε περισσότερο το Vibrant. Επειδή έχω κάποιους δισταγμούς, αξίζει; Δε ξέρω γιατί, αλλά διστάζω λόγο του Android. Να αναφέρω εδώ ότι έχω το Magic και μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν "ερωτευμένος" με το Android, αλλά από χθες ξαφνικά έχω δειλιάσει. Σα κινητό αξίζει; Θα έχω εξυπηρέτηση από τη Samsung;(εννοώ updates, νέες εκδόσεις Android και εκτός αυτού, να γίνονται γρήγορα; )

Κάτι με τρομάζει που είναι από τη Samsung.

 

Τέλος, από ό,τι είχα δει ο Cyanogen έχει βγάλει δική του έκδοση αν θυμάμαι καλά. Αξίζει;

Γίνεται εύκολα Root;

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν πήρα το κινητό,μου κάνανε δώρο το mls destinator,εγκαταστημένο σε μια κάρτα microsd 2gb...μπορώ με κάποιο τρόπο να το αντιγράψω σε άλλη κάρτα??Απλά αυτή είναι μικρή και θέλω να βάλω την δικιά μου 16gb:rolleyes:(το copy paste ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ πάντως;)
Link to comment
Share on other sites

Οταν πήρα το κινητό,μου κάνανε δώρο το mls destinator,εγκαταστημένο σε μια κάρτα microsd 2gb...μπορώ με κάποιο τρόπο να το αντιγράψω σε άλλη κάρτα??Απλά αυτή είναι μικρή και θέλω να βάλω την δικιά μου 16gb:rolleyes:(το copy paste ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ πάντως;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3286067#post3286067

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν αρέσουν το πλαστικό καπάκι ορίστε η ευκαιρία τους...αγοράζουν μια

μπαταρία 3200 mAh και αλλάζουν και καπάκι...:D

...και φυσικά αλλάζουν και θήκη...:cool:

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,ηθελα ναρωτησω αν υπαρχει καποιο site για εφαρμογες απο τον ¨θειο¨.Κατα ποσο λειτουργουν καλα αυτες.Αν μπορειτε στειλτε pm με πληροφοριες για προγραμματα πλοηγησης κ.α.Εγω παντως την ευχαριστηθηκα τη συσκευη μου.Απλα περιμενω το froyo να απογειωθει.Αν παρουμε κ gingerbread θα:w00t::dance:
Link to comment
Share on other sites

Ποιο film για προστασία οθόνης προτείνετε?

Αυτό το έχει κανείς?

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=31263

Είναι καλύτερα αυτά που εφαρμόζουν απευθείας χωρίς να μπει κάποιο υγρό?

Όποιος έχει εμπειρία ας ενημερώσει...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν αρέσουν το πλαστικό καπάκι ορίστε η ευκαιρία τους...αγοράζουν μια

μπαταρία 3200 mAh και αλλάζουν και καπάκι...:D

...και φυσικά αλλάζουν και θήκη...:cool:

 

:shock::shock::shock: Σαν μικρό μπαουλάκι γίνεται!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποιο film για προστασία οθόνης προτείνετε?

Αυτό το έχει κανείς?

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=31263

Είναι καλύτερα αυτά που εφαρμόζουν απευθείας χωρίς να μπει κάποιο υγρό?

Όποιος έχει εμπειρία ας ενημερώσει...

 

http://www.netimes.com/shop/ ψωνιζεις απο εδω μια χαρα ποιοτητα και ξεφτιλα τιμες κανουν καμια βδομαδα να ερθουν εγω σε mio a701, htc blackstone και iphone ,δεν ειχα κανενα προβλημα με τα υλικα τους

Edited by milena03
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω βαλει αλλα παρατηρησα πολλες δαχτυλιες ενω σκετο δεν ειχα αρκετες...αλλα προστασια γιατι το βαζω σε τσαντακι στυλ μπανανα με πολλα πραγματα μεσα...#3791
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν εχει ειπωθει,αλλα πως βαζουμε ξεχωριστο ηχο κλησης για επαφη;

Δοκιμασα να φτιαξω νεα ομαδα,αλλα δεν μπορω να προσθεσω σε αυτην καμια επαφη.Παταω ''προσθηκη μελους'' και μου λεει ''καμια επαφη'' (το ξερω ρε γαλαξια οτι δεν εχω,για αυτο παταω προσθηκη!) τα νευρα μου :X

Καμια βοηθεια;

 

Προφανώς έχεις βάλει να κάνει sync τις επαφές από το gmail, έτσι?

Για να βάλεις ξεχωριστό ήχο κλήσης για κάθε επαφή πρέπει να είναι περασμένες στη μνήμη του τηλεφώνου. Ο πιο εύκολος τρόπος να το κάνεις είναι να πας στο μενού στην κεντρική οθόνη των contacts και να πατήσεις import/export. Κάνεις τις επαφές σου export στην sdcard, και μετά import το αρχείο αυτό στη μνήμη του τηλεφώνου.

Μετά πάς edit στην επαφή που θες, στο πάνω μέρος της οθόνης διαλέγεις το tab του τηλεφώνου και έχει επιλογή για ήχο κλήσης.

Don't worry.. Everything is getting nicely out of control !
Link to comment
Share on other sites

http://www.netimes.com/shop/japod-pda-battery-for-samsung-i9000-galaxy-s-1200mah-p-2860.html

Αυτή αξίζει? Τη βλέπω πολύ φθηνή. Παίζει να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο κινητό?

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

devil αυτή είναι όμως χειρότερη (σε mAh τουλάχιστον) από αυτήν που έχει ήδη το κινητό , δες σε 1500 mAh

 

Υ.Γ. στο ebay ψάξε έχει διάφορες (με εξωτερικούς φορτιστές), εγώ περιμένω να μου έρθει μια

Link to comment
Share on other sites

To VNP store το έχει στα 420 ευρώ!!!! Έχει αγοράσει ποτέ κανείς απο αυτούς; Είναι αξιόπιστοι; Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μας πει!

 

Τα 420Ε εξαφανίστηκαν! Τώρα 530Ε ... (Όλο κόλπα είμαστε βλέπω!)

Link to comment
Share on other sites

τα καλά νέα είναι πως εμφανίστηκε ήδη μια leaked 2.2 που είναι νεότερη της JP3. Άρα λογικά πλησιάζει η μεγάλη μέρα :lol:
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Τα 420Ε εξαφανίστηκαν! Τώρα 530Ε ... (Όλο κόλπα είμαστε βλέπω!)

 

Εγω το δικο μου απο εκει πηγα και το πηρα τον Ιουλιο που το ειχε 510. Δεν εχω απολυτως κανενα θεμα. Εχει το ελληνικο swype και μενου, το GPS δουλευει μια χαρα αλλα η αρχικη γλωσσα ηταν πορτογαλικα η ισπανικα. Βεβαια τωρα εχει περασει καιρος και λογικα θα εχει φερει αλλη φουρνια..Το πηρα και με αναβαθμιση voda αλλα επειδη δεν ειχε βγει τοτε επισημα και δεν εβγαινε στο συστημα, εβαλε ο τυπος οτι πηρα το iphone!

 

On another note,

 

Εχει κανεις προβλημα με το voice dialling μεσω bluetooth? Εχω δοκιμασει τρεις διαφορετικες συσκευες και τα κουμπια που πρεπει να πατησεις στη συσκευη bluetooth για voice dialling activation δεν τα καταλαβαινει το κινητο και δεν κανει τιποτα! Με ολα τα προηγουμενα κινητα δεν ειχα τετοιο θεμα... Εχει σχεση που ειναι bluetooth 3 το galaxy?

Ασε που γενικα το voice dialling sucks big time στο galaxy. Ποτέ δεν καταλαβαινει τι λεω... πρωτη φορα τοσο χαλια- στα nokia δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα (ειχαν και ενα καλο ;-))

 

 

EDIT: Never mind το βρηκα Δεν δουλευει με 2.1 Eclair. Μονο με froyo και αυτο οχι καλα...:-(

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=749263&highlight=voice+dialling+bluetooth

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

τα καλά νέα είναι πως εμφανίστηκε ήδη μια leaked 2.2 που είναι νεότερη της JP3. Άρα λογικά πλησιάζει η μεγάλη μέρα :lol:

 

Μακάρι αν και κανείς δεν μπορεί να βγάλει συμπεράσματα από τις αναφορές όσων την δοκίμασαν στο XDA, γιατί είναι εντελώς αντιφατικές.

Πάντως δεν δείχνουν να είναι κοντά στην τελική.

Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω, αφού ούτε τα benchmark συμβαδίζουν με αυτά του froyo στο nexus, ούτε η ram.

 

Από τις δοκιμές μου στην JP3 που δίνει τα ίδια benchmark με την νέα 2.2, προκύπτει ότι αυτές οι beta 2.2, κινούνται στα ίδια επίπεδα με τις official 2.1 στο θέμα ταχύτητα χρήσης του λειτουργικού, ενώ είναι ελαφρα πιο γρήγορες από τις 2.1 μόνο στο browsing.

Βασική τους διαφοροποίηση είναι στην διαχείριση της μνήμης όπου η JP3 καταργεί ουσιαστικά το lag.

Όμως στην τελική μορφή της θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη ram και αυξημένη ταχύτητα στο άνοιγμα εφαρμογών και γενικά στην χρήση.

 

Σαν καινούργιος στα android και προερχόμενος από μια συσκευή πάλι με 1000αρη επεξεργαστη, ψαχνομαι για το καλύτερο.

Χρειάζεται πειραματισμος γιατί οι απόψεις είναι αντιφατικές και κάθε συσκευή android εχει τις δικές της ιδιαιτερότητες.

 

Μπορώ να πω πλέον ότι έχω το Galaxy μου όπως το θέλω. Γρήγορο, σταθερό και χωρίς lag.

 

Μετά από την δοκιμή της JP3 που μ έκανε να ησυχασω βλέποντας ότι με το froyo δεν υπάρχει κανένα lag, ξαναγύρισαν στην JM2.

Πέρασα την νεα εκδοση του lag fix του Toyotama και το MinFreeManager βάζοντας του δικές μου τιμές λίγο πάνω από τις official.

 

Η συσκευή μου πετάει και η διαχείριση μνήμης είναι ιδανική, παρόμοια μ αυτή της JP3.

Έκανα σωστές δοκιμές για την κατανάλωση της μπαταρίας, δηλαδή:

Ένα τεστ με το τηλέφωνο σε flay mode στο οποίο σε 6 ώρες αδράνεια δεν έχασε τίποτα.

Και ένα τεστ με wifi @ GPS κλειστο και manual συχρονισμο facebook - Twitter, όπου σε 6 ώρες έχασε 3%. Μιλάμε πάντα με την συσκευή σε αδράνεια γιατί σε χρήση δεν γίνεται να μετρηθεί αφού εξαρτάται από τι είδους χρήση γίνεται.

Άρα δεν υπάρχει καμία έξτρα επιβαρισνση από το MinFreeManager.

Σε προηγούμενη δοκιμή μου είχε φανεί ότι καταναλώνει περισσότερο αλλά μάλλον αιτία ήταν μια εφαρμογή για push notification και άλλη μια για άμεσο συχρονισμο με το Dropbox που μάλλον δεν σταματούν να τρέχουν και λογικά καταναλώνουν αρκετά.

 

Το lag fix σίγουρα επιβαρινει την κατανάλωση στην χρήση, αλλά δεν με πειράζει. Προτιμώ να φορτιζω συχνότερα και να έχω σωστή λειτουργία και μεγάλη ταχύτητα.

 

Πλέον περιμένω την γνήσια froyo ελπίζοντας ότι θα είναι τουλάχιστον το ίδιο γρήγορη με αυτή του Nexus.

 

@@

Και ένα tip για όσους έχουν firmware που εμπεριέχει τον official Task Manager:

Μην κλείνετε τις εφαρμογές με το δεξί soft key επαναφοράς.

Αφειστε τες και όταν μαζευτούν αρκετές, κλείστε τες από τον task manager.

Έχω παρατηρήσει, ότι όταν τις κλείνουμε με το κουμπί επαναφοράς, απλά παγώνουν για μελλοντική χρήση, γίνονται αορατες αλλά συνεχίζουν να καταλαμβάνουν ΜΒ από την ram.

 

Αντίθετα όταν τις κλείσετε μαζεμενες από το official task manager, αφού δεν τις χρειάζεστε πια, κλείνουν οριστικά απελευθερώνοντας αρκετά Mb από την ram.

 

Δουλεύοντας έτσι, παράλληλα με τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο MinFreeManager, σπάνια η διαθέσιμη μνήμη φτάνει κάτω από 70 ΜΒ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το Minfree λεει ότι είναι μόνο για routed συσκευές σωστά; Εγώ δεν είμαι rooted αλλά μου κατέβηκε κανονικά από μάρκετ και με αφήνει να αλλάξω τις τιμές...να δουλεύει άραγε;

Edit

Άκυρο, όταν κάνω apply μου βγάζει failed

Sent from my GT-I9000

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S overclocked στα 1600MHZ, και ομως εγινε. Ποσο αξιοπιστο βεβαια ειναι μενει να το δουμε.

 

http://topicfire.com/share/A-Galaxy-S-Phone-Overclocked-to-1-6-GHz-Would-Make-My-Head-Explode-15150270.html

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

devil αυτή είναι όμως χειρότερη (σε mAh τουλάχιστον) από αυτήν που έχει ήδη το κινητό , δες σε 1500 mAh

 

Υ.Γ. στο ebay ψάξε έχει διάφορες (με εξωτερικούς φορτιστές), εγώ περιμένω να μου έρθει μια

 

Θα με ενδιεφερε κι εμενα αυτο, ενημερωσε μας αν εχεις την καλοσυνη οταν σου ερθει και την δουλεψεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε κι εμενα αυτο, ενημερωσε μας αν εχεις την καλοσυνη οταν σου ερθει και την δουλεψεις...

 

Παιδιά αντί για έξτρα μπαταρίες, δείτε καλύτερα κάποιες εξωτερικές που λειτουργούν σαν φορτιστες του τηλεφώνου.

Δηλαδή τις συνδέεις μέσω της mini USB και φορτιζουν ενώ παράλληλα λειτουργεί η συσκευή.

 

Συνήθως διαθετους και ανταπτορες ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε διαφορετικές συσκευές.

 

Είναι προτιμότερο γιατί έχω πετάξει πολλά χρήματα αγοράζοντας έξτρα μπαταρίες και μετά πουλαω το τηλέφωνο οπότε πανε άχρηστες και μαζί ο φορτιστής τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

λύσεις υπάρχουν πολλές

π.χ. http://phandroid.com/2010/08/24/galaxy-s-power-pack-provides-8-5-hours-of-extra-talk-time/

αλλά ναι καλή λύση είναι κι αυτή με τον εξωτερικό φορτιστή (έχω κάτι ηλιακούς για τέτοια πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει την JPC έκδοση (Froyo):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=769043

 

Αν και λένε ότι laggάρει...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει την JPC έκδοση (Froyo):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=769043

 

Αν και λένε ότι laggάρει...

έβαλα το kies σε test mode αλλά απλά μου βγάζει

Τελευταία έκδοση : PDA:JM2 / PHONE: JM1 (αυτή που έχω ήδη δηλαδή)

μάλλον πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει την JPC έκδοση (Froyo):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=769043

 

Αν και λένε ότι laggάρει...

 

Ναι, δεν είναι η επίσημη ακόμα, πρέπει να βάλεις το Kies σε test mode. Επειδή βγήκε όπως και η JM1 πρώτα στην Αγγλία, αν είσαι στην Αγγλία δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα παραπάνω από το να το βάλεις στο test mode... (Ctrl-Alt-U-P).

Ιδού.. :

[ATTACH]16975[/ATTACH]

 

Εγώ θα περιμένω την επίσημη έκδοση, αλλά όποιος θέλει (hitech? :)), μπορεί να το δοκιμάσει αλλάζοντας το registry του Kies όπως είχαμε πει παλιότερα, κοιτάξτε τί λένε τα παιδιά στο XDA.

 

Απ'ότι φαίνεται πάντως δεν φτιάξανε ακόμα τον JIT... αλλά ίσως να είναι καλύτερο από το JP3.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

έβαλα το kies σε test mode αλλά απλά μου βγάζει

Τελευταία έκδοση : PDA:JM2 / PHONE: JM1 (αυτή που έχω ήδη δηλαδή)

μάλλον πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα :)

 

Δε φτάνει μόνο να το βάλεις στο test mode. Πρέπει να αλλάξεις το registry του Kies για να νομίζει ότι έχεις αγγλικό product code...

 

Ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες:

 

Κλείστε το Kies.

 

Στα windows, Start-(run)- regedit . Ανοίγει ο registry editor, και πας στο HKEY_CURRENT_USER\Samsung\Kies\DeviceDB , μετά έχει κάτι φακέλους με νούμερα, εμένα έχει 5 αλλά αυτό διαφέρει, κλικάρετε ένα-ένα φάκελο μέχρι να βρείτε αυτόν με τα περισσότερα στοιχεία, συγκεκριμένα αυτόν που περιέχει τα κλειδιά "Product code", "SoftwareRevision" και "HIDSWVER". Στους περισσότερους (και σε μένα) είναι ο φάκελος 1.

 

Κλικάροντας πάνω στα ονόματα, ανοίγει παράθυρο για να αλλάξεις τις τιμές τους...

Στο Product code : GT-I9000HKDXEU

Στά softwarerevision και HIDSWVER: I9000XXJM1/I9000OXAJM1/I9000XXJM1/I9000XXJM1 και στα 2, ή I9000XXJF3/I9000OXAJF3/I9000XXJF3/I9000XXJF3 και στα 2 (οι επίσημες εκδόσεις στην Aγγλία).

 

Κλείστε το Regedit, ανοίξτε το Kies. Κλικ στο εικονίδιο με το firmware upgrade, και μετά στο παραθυράκι που βγαίνει και λέει οτι δεν υπάρχει upgrade, κάντε Ctrl-Alt-U-P, και βγαίνει ένα παραθυράκι που λέει Test Mode ON. (Με τον ίδιο συνδυασμό στο ίδιο σημείο, γίνεται OFF). Με το test mode sto ON, κλείστε το firmware update παράθυρο και ξανανοίξτε το...

 

Τώρα θα δίνει upgrade.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...