Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Γεια σου Βασίλη!:)

 

Πώς τα βλέπεις τα λαστιχάκια μετά από τα χλμ. που έχεις κάνει μαζί τους;;Ικανοποιημένος τελικά;; Γιατί σκέφτομαι κι εγώ προς το τέλος του χρόνου να αλλάξω τις γλιστρίδες που λέγονται Dunlop SP2000...

 

Είναι πετυχημένη τελικά η αλλαγή από 185/55 σε 195/50;;; Γιατί αυξάνει λίγο το βήμα, αν δεν κάνω λάθος... Έχει επιπτώσεις αυτό, ή όλα ΟΚ ;

Γεια σου Γιαννη :) .

Εχω κανει 10000χλμ με αυτα .Η διαφορα αναμεσα στα παλια (Dunlop) και τα καινουργια ειναι η μερα με την νυχτα.Στις στροφες μπαινω με 20% παραπανω χιλιομετρα,το ABS ζητημα ειναι αν εχει ενεργοποιηθει πανω απο 3 φορες .Επισης στο βρεγμενο ενω με τα παλια νομιζα οτι βρεχονταν οι δισκοι και ειχα υστεριση στο φρεναρισμα τωρα το πατας το φρενο και αποκρινεται αμμεσα.Θελουν λιγο ζεσταμα αλλα ζεστενονται ευκολα και κραταν την θερμοκρασια τους.Επισης στις στροφες δεν κανουν καθολου θορυβο και δεν τρωγονται ευκολα τα ακριανα τακουνια.Εχουν και ωραιο σχεδιο :D

Απο την αλλαγη διαστασης δεν καταλαβα και μεγαλη διαφορα εκτος απο το βαρυτερο (λιγο) τιμονι,ευπροσδεκτη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια να ζητησω την συμβουλη σας επειδη απο λαστιχα ειμαι ασχετος.Εχω SEAT IBIZA CUPRA Μοντελο 2000 με λαστιχα MICHELIN 195/45/R16.Επειδη η ωρα για καινουργια λαστιχα εφτασε δεν ξερω τι να βαλω.Θελω να μην ξεπερνανε τα 350/400 ευρω και να ειναι ενα νουμερο μεγαλυτερα (205).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ζητησω την συμβουλη σας επειδη απο λαστιχα ειμαι ασχετος.Εχω SEAT IBIZA CUPRA Μοντελο 2000 με λαστιχα MICHELIN 195/45/R16.Επειδη η ωρα για καινουργια λαστιχα εφτασε δεν ξερω τι να βαλω.Θελω να μην ξεπερνανε τα 350/400 ευρω και να ειναι ενα νουμερο μεγαλυτερα (205).

Δεικτης ταχυτητας ποιος ειναι? Η, V ή W?

 

Παντως μου φαινεται δυσκολο να βρεις λαστιχο στη τιμη που λες. Εγω πληρωσα το Μαρτιο 370 ευρω για 195/60/15 με δεικτη Η. Εσενα που ειναι πιο σπορ θα ειναι σιγουρα πιο ακριβα.

 

Α! και διασταση καλο ειναι να μην αλλαξεις γιατι αλλαζει το βημα σου, εκτος κι αν αλλαξεις και τη σειρα (απο 45 σε 40) αλλα μετα γινεται πολυ κοντο για ελληνικους δρομους και δυσχρηστο. Εξαλου γιατι να το φαρδυνεις παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν γνωριζω τιποτα απο λαστιχα, και δεν ξερω τι να βαλω.Χωρις περιορισμο τιμης τι μου προτεινεται?Και επειδη ειναι σπορ αυτοκινητο θελω λαστιχα που να κανουν για τετοιο τυπου αυτοκινητου.Και κατι σχετικο ασχετο εχει κανενας ibiza cupra και αν ειναι ευχαριστημενος.Εγω το εχω 5 χρονια και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
Link to comment
Share on other sites

το λοιπον.

φιλε μου, η συνολικη διαμετρος σου ειναι 582 χιλιοστα (μπορεις καλιστα να μπεις στο προφιλ μου - φωτογραφιες και να το δεις.) για να βρεις μια αναλογη διαμετρο με την ιδια ζαντα θα πρεπει να ανεβεις στα 225 χιλιοστα πελμα. (586 συνολικη διαμετρος).

αμα ανεβεις ομως θα χασεις αρκετα σε γκαζι......

λαστιχα τωρα μπορεις να πας σε ενα michelin exalto 2 , continental sport contact 2( V δεικτη), toyo proxes T1,

σου λεω μαλακα λαστιχα , γιατι ουτε καμια μελετημενη αναρτηση εχεις και ουτε μεγαλο πελμα και συν οτι εχεις αρκετα αλογα στους μπροστινους τροχους.......

Link to comment
Share on other sites

το λοιπον.

φιλε μου, η συνολικη διαμετρος σου ειναι 582 χιλιοστα (μπορεις καλιστα να μπεις στο προφιλ μου - φωτογραφιες και να το δεις.) για να βρεις μια αναλογη διαμετρο με την ιδια ζαντα θα πρεπει να ανεβεις στα 225 χιλιοστα πελμα. (586 συνολικη διαμετρος).

αμα ανεβεις ομως θα χασεις αρκετα σε γκαζι......

λαστιχα τωρα μπορεις να πας σε ενα michelin exalto 2 , continental sport contact 2( V δεικτη), toyo proxes T1,

σου λεω μαλακα λαστιχα , γιατι ουτε καμια μελετημενη αναρτηση εχεις και ουτε μεγαλο πελμα και συν οτι εχεις αρκετα αλογα στους μπροστινους τροχους.......

 

Δηλαδη ποσο χανω σε γκαζι αν ανεβω σε 225 νουμερο?Προτεινεις να παω στο νουμερο που εχω(195/45/R16) καλυτερα?Παντως σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα που εβαλα προσφατα στο αυτοκινητο μου (Skoda Fabia 1,4) ειναι τα CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 185/60/14.
ου ου ου ου ου μακρυα!!!!ου σαταναδες παλιολαστιχα!!χεχεχε...

καμμια επαφη με δρομο ειτε σε στεγνο ειτε σε βρεγμενο!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

continental οχι οτι εχω αποψη απλα απο την αντιπροσωπεια μου προτειναν αυτα γιατι

λενε κρατανε "καλυτερα" το αυτοκινητο!!!!!!

αληθεια ψεμματα θα σας γελασω!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

continental οχι οτι εχω αποψη απλα απο την αντιπροσωπεια μου προτειναν αυτα γιατι

λενε κρατανε "καλυτερα" το αυτοκινητο!!!!!!

αληθεια ψεμματα θα σας γελασω!

 

 

:blink: :blink: :blink:

ερε προλογο που πουλανε οι αντιπροσωπειες.........

Link to comment
Share on other sites

continetal sport II 205/55/16 μαμα στο ford focusII 1,6 Ghia 115hp
Ποτέ μην μετανιώνεις για τα λάθη που έχεις κάνει απλώς μην τα επαναλαμβάνεις ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν αλάζεις μέγεθος ελαστικών και ζάντας αλλά παραμένεις στα όρια του κατασκευαστή του αυτοκινήτου, τη πιέσης πρέπει να μπένουν στα λάστιχα, αυτες του κατασκευαστή αυτοκινήτου ή αυτες του κατασκευαστή ελαστικών? Εγώ έψαξα στο site τις Goodyear,βρήκα τα ελαστικά μου (Eagle F1 GSD3) αλλά δεν βρήκα πιθανά στοιχεία πιέσεων. :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για πείτε μου τί λάστιχα να βάλω στο Peugeot 206cc μου;Είναι το 1600 και φοράω τώρα τα Uniroyall Rainsport,σε διάσταση 205/45/16

 

 

η βαλε παλι uniroyall ή πανε σε κατι σε continental prenium contact 2 ή michelin energy........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα μια γνώμη για καινουργια ελαστικά σε ένα 1000αρι Yaris.

Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις στην ταχύτητα αλλά με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ασφάλεια αφού το αυτοκίνητο το οδηγεί η γυναίκα μου :w00t: και βάζει μέσα την 14 μηνών κόρη μου.

 

Αυτήν την στιγμή έχει τα λάστιχα της μάνας του πάνω.

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

εγω στο χρεπι μου τωρα θα πεταξω τα Turanza αλλαζοντας τη διασταση απο 185/55/15 σε 195/50/15. βασικα ειμαι αναμεσα σε Turanza και Potenza re720 και μαλλον τελευταια στιγμη θα διαλεξω. τα εχω βρει 200 ευρω την 4αδα σε ομαδικη παραγγελια, 10 αμαξια τουλαχιστον. τωρα αν βρω φτηνα και τα eagle F1 θα τα προτιμησω!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

corsa 1.4 sport facelift

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...