Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Σε 195/45/15 μπορουμε να βαλουμε αλυσιδες η θα τα σκισουμε τα λαστιχακια και την ομορφη ζαντουλα; Τα λαστιχα ειναι pilot exalto2.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβασα καμια 20αρια σελισες απο τιν αρχη γιατι ειχα πολυ καιρο να μπω μεσα.Anyway βρηκα τις αποψεις μου να ειναι ιδιες με του popolaros.ξερει τι λεει ο τυπος.Αυτο που δεν ειδα πουθενα να λετε ειναι οτι οταν αγοραζετε καινουργιο αυτοκινητο και εχει π.χ. τα ταδε ελαστικα απο το εργοστασιο, σε καμια περιπτωση αυτα τα λαστιχα δεν αντιπροσωπευουν το μοντελο που ειναι καθως τα λαστιχα που βαζει το εργοστασιο ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας και κοστους.(καταλαβαινετε φανταζομαι τον λογο).ετσι δεν μπορει καποιος να συγκρινει τα εργοστασιακα λαστιχα του με καποια αλλα εστω του ιδιου μοντελου.Επισης οταν ειχατε ενα λαστιχο και βαλατε μετα π.χ. 30000 χιλιομετρα καποιο αλλο,οι διαφορες που βλεπετε(συνηθως καλυτερες) δεν ειναι οι πλεον αξιοπιστες καθως εχει ''κουραστει'' εστω και κατα 30000 χιλ. η αναρτηση.Οποτε τα πραγματα ειναι πολυ πιο πολυπλοκα απο οτι φανταζεστε.και 2-3 συμβουλες ετσι για αρχη.Δεν σημαινει οτι ενα μεγαλυτερης διαστασης και δειχτη ταχυτητας λαστιχο ειναι καλυτερο σε ενα τυπικο 1400 απο την εργοστασιακη διασταση.σε καποιους τομεις θα ειναι σιγουρα καλυτερο αλλα σε αλλους οχι.οποτε μην ξεγελιεστε,καλυτερα να επενδυσετε να χρηματα σας και στην αλλαγη π.χ. των αμορτισερ απο καποια χιλιομετρα και μετα ετσι ωστε να εχετε συνολικα καλυτερη κιληση.Επισης μην εμπιστευεστε ποτε τα λογια των Λαστιχαδων.σιγουρα καποιοι ξερουν τι λενε αλλα οι περισσοτεροι θα σας πλασαρουν (ειδικα εαν δουνε οτι δεν ξερετε και πολλα πανω στο θεμα)αυτο που εχουν στην αποθηκη τους και την εταιρια με την οποια συνεργαζονται και εχουν μεγαλυτερο κερδος.εκτος και εαν ο λαστιχας ειναι ο αδερφος σας ρε παιδι μου.δεν ειδα πουθενα να αναφερεται οτι οταν βαζουμε μεγαλυτερη διασταση ελαστικου και ζαντας,πρεπει μετα να ρυθμισουμε(οχι εμεις) και την ντιζα του κοντερ καθως αυτο θα δειχνει συνηθως με πιο μεγαλη διασταση,πιο μεγαλα νουμερα στο κοντερ που φυσικα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.(γιαυτο τα 1200 cc πιανουν τα 190 κοντερισια).σε κατηφορα με μπουρινι απο πισω σου μπορει να ειναι πραγματικοτητα.....αυτα τα ολιγα απο εμενα.(εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα σε συγκριση continental me vredestein στο ιδιο αυτοκινητο megane 1600cc 2002 σε διασταση 195/50 νομιζω r15με τα τελευταια να ειναι υπεροχα λαστιχα για 1600αρια γενικοτερα.καμια σχεση και στο στεγνο και στο βρεγμενο.και για την ιστορια εγω φοραω τα toyo 600-f8 σε διασταση 185/70 r13 σε μια πισοκινητη celica του 1972(ναι ειμαι της παλιας σχολης).popolaros αν και δεν σε ξερω,εισαι απο τους λιγους εδω μεσα που ξερουν τι λενε. no offence given για τους υπολοιπους.(σορρυ για το μεγεθος του γραμματος).τα λεμε παιδια και προσοχη στον δρομο.
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά... μια διόρθωση...

όταν κάποιος βάλει λάστιχο-ζάντες πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου και αλλάξει το βήμα του τροχού νομίζω πως τα χιλιόμετρα του κοντέρ μειώνονται, δεν αυξάνονται.

:O

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά... μια διόρθωση...

όταν κάποιος βάλει λάστιχο-ζάντες πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου και αλλάξει το βήμα του τροχού νομίζω πως τα χιλιόμετρα του κοντέρ μειώνονται, δεν αυξάνονται.

:O

 

Βασικα δεν δουλευει το μυαλο μου τωρα για να σκεφτω να σου απαντησω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να ρυθμιζουμε και την ντιζα.Και πιστευω να συμφωνουμε για το μπουρινι που ελεγα.....Δεν ειδα να λετε κατι για τα Vredestein.Παιδια φανταστικα λαστιχα.(εξαρταται γιατι τα θελεις).Παντως ειναι πολυ καλα.Ειχα και ενα accent 1300 του 99 και εκανα μεχρι το καλοκαιρι που μας περασε 70000 με τα εργοστασια τα hankook.δεν ειχαν φαγωθει(δεν φαγωνοντε πολυ ευκολα γιατι εχουν πολυ nylon στην γομα τους) απλα τι να πω για την κατασταση τους υστερα απο τοσα χρονια και τοσα χιλιομετρα.Απλα εβγαλε και αδερφος μου διπλωμα και το πηρε και τοτε αναγκαστικα τα αλλαξαμε με κατι υπεροχα:worry: :worry: aurora (θηγατρικη της Hankook με 150 ευρω.καλα δεν περιμενα την προσφυση... αλλα καμια σχεση σχεση με τα παλια και για τα λεφτα τους και καλα ειναι και χαλαρα.ετσι και αλλιως δεν τρεχει αυτος.Απλα προσεχει.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο-ασχετο αυτο που θα πω αλλα με 200 εβαζες Michelin Energy.Τα εβαλε ενας φιλος μου την προηγουμενη βδομαδα στο ιδιο ακριβως αμαξι με το δικο σας.;)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Ψιλο-ασχετο αυτο που θα πω αλλα με 200 εβαζες Michelin Energy.Τα εβαλε ενας φιλος μου την προηγουμενη βδομαδα στο ιδιο ακριβως αμαξι με το δικο σας.;)

 

το ηερω ρε συ,τα ειχε βαλει και η μανα μου στο σαξο της τα μισελεν απλα επειδη ο παπαρας ο αδερφος μου ηθελε να τα πληρωσουμε απο μισα(για ενα αυτοκινητο που δεν θα οδηγουσα) μου εσπασε τα νευρα και πηγα και βρηκα και εβαλα τα φτηνα.καλα ειναι για τα λεφτα τους.του εκανα και μια ευθηγραμμιση και ολα οκ.και τωρα να ηταν να του ξαναβαλω λαστιχα,μαλλον τα ιδια παλι θα εβαζα για την χρηση που εχει το αμαξι αλλα κατσε να δουμε τωρα με τις βροχες που ειναι χειμωνας πως θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη μάρκα, αλλά στο μόνο που δεν τσιγκουνεύομαι στο αμάξι είναι τα λάστιχα....

 

:rolleyes:

Για οτιδήποτε σχετικό με την φωτογραφία κάντε "κλίκ" στο www.dpgr.gr

 

Και αν έχεις seicento ή ciquecento.. www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Η μητερα μου εχει εινα πεζο 306 και ηρθε η ωρα να αλλαξει λαστιχα.φοραει 195/65.R15.

Εχετε στα υποψην σας κανενα e-shop που θα μπορουσα να συγκρινω και να αγορασω λαστιχα.:)

με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο elastika-online.gr.αξιζει να προχωρησω αγορα απο το συγκεκριμενο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Honda S2000 κ μολις του φορεσα σε 17αρες ζαντες που φοραει τα Bridgestone 050. Διαστασεις : μπροστά 215/45/17 και πισω 245/40/17.

Για τα λαστιχα εχετε καμια γνωμη??? Αυτα μου προτινανε εμενα παντως!

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε με το s2000 να το χαιρεσαι το εργαλειο αν οντως το εχεις.

κατα τα αλλα να εισαι πολυ προσεκτικος γιατι θελει πολυ προσοχη στην οδηγηση το σγκεκριμενο αμαξι.

 

να θυμασαι οτι ειναι ενα dream car, ενα απιαστο ονειρο για τους πολλους...

 

HONDA S2000 :food: :devil: :love: :heat: :superman: :respect:

Link to comment
Share on other sites

dream car δεν ειναι απαραιτητα ενα αμαξι των 200-300.000ευρω

 

π.χ το s2000 ειναι το ονειρο οσων ασχολουνται με το αμαξι απο μερακι καθως και αυτων που λατρευουν την γρηγορη οδηγηση, τον καθαρομαιμο σπορ χαρακτηρα του αυτοκινητου και την αισθηση του καμπριο 2θεσιου.χωρια την σχεδιαση του που αν και κυκλοφορει στην αγορα καμια 5τια τουλαχιστον ειναι διαχρονικη και σημειο αναφορας για ολους τους επιδοξους ανταγωνιστες του

Link to comment
Share on other sites

να έρθουμε λίγο πίσω στα λάστιχα; ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα τα michelin exalto II , 195/50/15 , 300 eu και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες !!!

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τα Dunlop Sp Sport 2000 E που φορουσε το αμαξι απο την μανα του σημερα στην βροχη εκανα πατιναζ... Βεβαια οπου ειχα χωρο ηταν αρκετα διασκεδαστικο μεχρι που καποια στιγμη τα χρειαστηκα!! Φρενα για κοκκινο φαναρι, υπερωριες το ABS :mad: και εκει που πηγαιναμε για ενα χαλαρο σταματημα στο φαναρι φτασαμε να προσπαθουμε να καταλαβουμε αν θα καταφερουμε να σταματησουμε η οχι...

Υπομονη ακομα 4000χλμ και θα παρουν ποδι.. Μεχρι τοτε, στο βρεγμενο θα οδηγω σαν βρεγμενη γατα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε διασταση 205/50/16 V ταχυτητα σε οπελ αστρα σκεφτομαι να βαλω το sportcontact2.καμμια ιδεα;

Το καινούριο Astra; 205/55/16 πρέπει να έχει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Paidia ego forao 225/65 R17. Mporeitai na mou sistisete kapoio elastiko to opoio na IPARXEI stin ellada ? edo exoun mono kati bridgestone elleina ta mama lastixa! Exo faei ton topo alla tzifos!!

Ama breite kati..... θενξ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...