Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Τα οποια φορουσε η προηγουμενη 520 απ το εργοστασιο και ετρωγε μπινελικι απ τους 4Τ για το ποσο απαραδεκτα ειναι (τα Ρ6000 .....) και ποσο αδικουν το αυτοκινητο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν Ρ6 και Ρ7 είναι μέτρια και εγώ είμαι μια χαρά ευχαριστημένος με Ρ6000 1 έτους και 30.000 χλμ, τότε σας δίνω επιλογές:

α) είμαι παράξενος

β) απλά ταιριάζουν τέλεια τα Ρ6000 στη 316ci

γ) αν αλλάξω και βάλω πραγματικά καλά λάστιχα, θα ξετρελαθώ με τα κρατήματα..:(

 

To P6000 με P6 και P7, έχουν αρκετές διαφορές δες εδώ

 

πάντως παίζει ρόλο και τι απαιτήσεις έχεις απο το αυτοκίνητο και βασικά που οδηγείς. Αν οδηγείς για παράδειγμα περισσότερο μέσα στην πόλη δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

pes mas entiposeis

 

Αφού έκανα 400 περίπου χιλιόμετρα με τα λάστιχα , (Pirelli P Zero Nero 225/45/18) πήγα χθες στον λαστιχά για ζυγοστάθμιση.

 

Μου είχε πει ότι μόλις "πατήσουν" τα λάστιχα να πάω να τους κάνει ζυγοστάθμιση.

 

Αποτέλεσμα... Με άλλο αυτοκίνητο πήγα και με άλλο έφυγα. Ενώ μέχρι χθες τα λάστιχα δεν μου έλεγαν και πολλά από χθες το απόγευμα είδα πραγματικά τι καλά λάστιχα που είναι. Τσίχλα στην άσφαλτο. Τι να πρωτοπώ... ΟΚ έχει σχέση και το αυτοκίνητο που είναι φτιαγμένο για στροφές και πίστες γενικώς αλλά είδα πολύ σημαντική διαφορά στις στροφές.

 

Πλήρως ικανοποιημένος. :up:

 

Nikos_S3 : Οχι, αλλά όπως γνωρίζεις τα nero είναι μία σειρά μετά τα rosso... Πάντως τα πήρα 900 Ευρώ τοποθετημένα, ζυγοσταθμισμένα. Μάλλον πέτυχα καλή τιμή για τόσο δύσκολη διάσταση. :)

 

rigasnic : Αλλαξα λάστιχα στα 5000χιλιόμετρα. Δυστυχώς το μπροστά αριστερό "πέταξε βυζί" , το πίσω αριστερό αμέσως πάτησε ξυλόβιφα και φοράγε "κορδόνι". Οπότε έκανα πέτρα την καρδιά μου και αντί να αλλάξω 2 bridgestone ....αναβάθμισα με 4 zero nero. :rolleyes:

 

Nrg : 5 μέρες πριν αλλάξω τα "εσκισα" τα bridgestone σε burn out :O και donuts :O

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Nikos_S3 : Οχι, αλλά όπως γνωρίζεις τα nero είναι μία σειρά μετά τα rosso... Πάντως τα πήρα 900 Ευρώ τοποθετημένα, ζυγοσταθμισμένα. Μάλλον πέτυχα καλή τιμή για τόσο δύσκολη διάσταση. :)

 

vamp είναι όντως νεότερο μοντέλο χρονολογικά, αλλά είναι μια κατηγορία πιο κάτω...για πιο σοφτ ας πούμε σπορ αυτοκίνητα...το απόλυτο παραμένει το rosso (το οποίο τροποποιήθηκε μερικώς η γόμα του-όχι η σχεδίαση του πέλματος- και έγινε ακόμα πιο σούπερ...)..;)

όπως και να έχει πάντως και τα nero είναι πάρα πολύ καλά και χαίρομαι που σου βγήκαν έτσι...enjoy..:)

Link to comment
Share on other sites

vamp είναι όντως νεότερο μοντέλο χρονολογικά, αλλά είναι μια κατηγορία πιο κάτω...για πιο σοφτ ας πούμε σπορ αυτοκίνητα...το απόλυτο παραμένει το rosso (το οποίο τροποποιήθηκε μερικώς η γόμα του-όχι η σχεδίαση του πέλματος- και έγινε ακόμα πιο σούπερ...)..;)

όπως και να έχει πάντως και τα nero είναι πάρα πολύ καλά και χαίρομαι που σου βγήκαν έτσι...enjoy..:)

 

Το σιχαίνομαι όταν ανοίγουμε τέτοιες συζητήσεις οι δυό μας. :lol:

 

Βρε συ το Nero είναι για να καλυφθεί η ανάγκη περαιτέρω εξειδίκευσης των ελαστικών πολύ υψηλών επιδόσεων. Το μόνο καλύτερο του rosso είναι η μεγαλύτερη αντιστασή του στην υδρολίσθηση. Αν ήμουν στην Αγγλία το rosso θα έβαζα. :p (Αυτά τα λέει η Pirelli ,όχι εγώ).

 

Καλύτερο και από το rosso και από το nero είναι το νέο Zero Corsa. Αλλά το φοβήθηκα το Corsa μήπως και θέλει 50 χιλιόμετρα για να ζεσταθεί. :lol:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Το σιχαίνομαι όταν ανοίγουμε τέτοιες συζητήσεις οι δυό μας. :lol:

 

Βρε συ το Nero είναι για να καλυφθεί η ανάγκη περαιτέρω εξειδίκευσης των ελαστικών πολύ υψηλών επιδόσεων. Το μόνο καλύτερο του rosso είναι η μεγαλύτερη αντιστασή του στην υδρολίσθηση. Αν ήμουν στην Αγγλία το rosso θα έβαζα. :p (Αυτά τα λέει η Pirelli ,όχι εγώ).

 

Καλύτερο και από το rosso και από το nero είναι το νέο Zero Corsa. Αλλά το φοβήθηκα το Corsa μήπως και θέλει 50 χιλιόμετρα για να ζεσταθεί. :lol:

 

:up: για όλο το ποστ σου...:up:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω ενα PUNTO HLX 1300 φοραω 165/65/14 ! θελω αμεσα να αλλαξω λαστιχα τι προτεινετε?? λεω για uniroyal αλλα ποια δεν ξερω......επισεις δεν ξερω τωρα το καλοκαιρι με τις υψηλες θερμοκρασιες πως τα πανε..... ακουω γνωμες...
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

πρωτα πες μας συνηθως που οδηγείς περισσότερο (πολη, εθνικη, χωμα), τι οδήγηση κάνεις, τι θέλεις περισσότερο απο το λάστιχο (πχ κράτημα, αντοχή, θόρυβο, κατανάλωση) όποια άλλη πληροφορία πιστευεις οτι πρέπει να μας πεις και μετα να σου πούμε!
Link to comment
Share on other sites

πρωτα πες μας συνηθως που οδηγείς περισσότερο (πολη, εθνικη, χωμα), τι οδήγηση κάνεις, τι θέλεις περισσότερο απο το λάστιχο (πχ κράτημα, αντοχή, θόρυβο, κατανάλωση) όποια άλλη πληροφορία πιστευεις οτι πρέπει να μας πεις και μετα να σου πούμε!

 

 

:wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο! ;) λοιπον... Κρατημα καλο πανω απο ολα αν και δεν το λιωνω και πολυ στις στροφες...στις μεγαλες ευθυες το παταω...και καλο φρεναρισμα! βασικα δεν θελω να βαλω ενα λαστιχο και να κανει 1 ωρα να ζεσταθει ειδικα το χειμωνα, αλλα ουτε και να εχω σημαντικο προβλημα το καλοκαιρι στις υψηλες θερμοκρασιες! Οσο για φθορα εε ενταξει δεν σκοπευω να τα αφησω πανω και για 3-4 χρονια αλλα να μην τα κρατησω για 1,5-2 χρονακια? βασικα το καλοκαιρι κανω πολλα ταξιδια σε επαχριακη και εθνικη. Με ενδιαφερει το κρατημα στο βρεγμενο αλλα οπως ειπα αν ειναι να κολαει στην βροχη και στις χαμηλες θερμοκρασιες και στο στεγνο ειδικα το καλοκαιρι με +35 βαθμους να μου διμηουργουνε προβλημα...... τα uni τα ξεχναμε....! :p χωμα μπαινω 1-2 φορες το μηνα στο συνολο 5-7km! οσο για καταναλωση... δεν με ενδιαφερει και τοσο αρκει να μην φτασουμε σε υπερβολες!

Ελπιζω να σας καλυψα..! :)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχετε κολημα με το βρεγμενο??? τι εχετε την εντυπωση??? οτι ενα λαστιχο θα σωσει την κασταση??? ηρεμιστε παιδια.......... ΕΛΛΑΔΑ ειστε , οχι αγγλια...... 30 μερες το χρονο βρεχει , οχι καθε μερα.
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχετε κολημα με το βρεγμενο??? τι εχετε την εντυπωση??? οτι ενα λαστιχο θα σωσει την κασταση??? ηρεμιστε παιδια.......... ΕΛΛΑΔΑ ειστε , οχι αγγλια...... 30 μερες το χρονο βρεχει , οχι καθε μερα.

 

ναι φιλε μου αλλα αν το χρειαστεις τουλαχιστον μια φορα στις 30 μερες, ετσω και για μια στιγμη και σε προδωσει τοτε τι κανεις;;

 

Eσυ τι θα προτεινες;

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω.........

και τις υπολοιπες μερες τι θα κανεις???? θα περιμενεις να βρεξει???

 

σαν την ξαδερφη μου να πουμε με το γιαρις της...... μου λεει : τι λαστιχα να βαλω??? τις λεω κανα δυο μαρκες και τελικα πηγε και μου εβαλε mad and snow της goodyear γιατι λεει ειναι καλα στο βρεγμενο........ΕΛΕΟΣ δηλαδη.....

 

το τι προτεινω ενταξει ειναι σχετικο.....

θα σου προτεινα να παρεις τιμες για τα λαστιχα που κυκλοφορουν και να παρεις αυτα που σου καθονται καλυτερα......

Link to comment
Share on other sites

αν και συνηθως δεν συμφωνω με τον Popolaro γιατι τον βρισκω καπως υπερβολικο, εδω δεν εχω παρα να του δωσω δικιο! Τα βροχολαστιχα δεν ειναι για την χωρα μας... Οταν περνει κανεις λαστιχο πρεπει να κοιταει την πλειοψηφια του χρονου σε τι συνθηκες κινηται. Στην Ελλαδα το 80% του χρονου εχουμε στεγνους δρομους... αρα ειναι σαφης ο προσανατολισμος. Εφοσον κινουμαι συνηθως σε στεγνο... τοτε θελω να εχω περισοτερρο ασφαλεια στον στεγνο, γιατι εκει ειναι οι περισοτερες πιθανοτητες να γινει καποια στραβη. Απο εκει και περα, ξερεις πως οταν βρεχει ουτως η αλλως πρεπει να εισαι συγκρατημενος. Τα βροχολαστιχα με τα νορμαλ, εχουν στην πραξη διαφορα στο πως φρεναρουν, γατζωνουν στον στεγνο. Οποτε δεν ειναι αμελητεο πραγμα να κινεισαι το 80% του χρονου με λαστιχο μειωμενης αποδοσης...
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ FORD MONDEO STATION MOD.2001 ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΤΑ

BRIDGESTONE ER300 205/55/16 .ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΟΔΗ ΚΛΗΣΗ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ

ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟΥ .ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΖΥΓΙΖΕΙ 1450 ΚΙΛΑ ΜΕ ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ;

Link to comment
Share on other sites

απο το 2001 τα ιδια λαστιχα εχεις????

ποσα χιλιομετρα τα φορας???

το οτι γλυστραει ο κωλος δεν σημαινει κατα αναγκη οτι φταινε τα ελαστικα του αυτοκινητου....... χιλιοι δυο μπορει να ειναι οι λογοι.

να ξερεις οτι δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο το ποσο βαρυ ειναι ενα αμαξι στην επιλογη των ελαστικων, αν και 1450 για μοντεο σαν πολλα μου καθονται.

μπορεις να δοκιμασεις παντως τα continental sport contact 2 για να δεις διαφορα....... απλα να ξερεις οτι θα χασεις σε ανεση , ποιοτητα κυλισης , θορυβο αλλα θα κερδισεις συμαντικα σε κρατημα - feeling

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛ. 2004 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20.000 ΧΛΜ

ΞΕΧΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ BILSTEIN ΑΝΑΡΤΗΣΗ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ 1450 ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΣΕ ΓΕΦΥΡΟΠΛΑΣΤΙΓΚΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΚΑΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΤΕΧΝ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΠΟΥΖΙ ΙΡΙΔΙΟΥ , ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑΚΙ Κ&Ν.

ΛΕΩ ΔΕ ΝΑΤΟΥ ΦΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΤΗΣ REMUS.

ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ

ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ "ΠΟΠΟΛΑΡΕ" ΑΠΛΑ ΔΕΝ

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Punto Sporting me P6000 (185/55/15) ergostasiaka!

 

1. Michelin Pilot Exalto

2. Pirelli P7

3. Kati allo se aytes tis diastaseis?

 

Ti proteinete eseis? Thelo kata basi kala kratimata alla k antoxi stous... ellinikous dromous ;) !!!Me ta P6000 eimai eyxaristimenos alla den ksero an aksizei na kano dokimh se kati allo! Thanks.. :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛ. 2004 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20.000 ΧΛΜ

ΞΕΧΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ BILSTEIN ΑΝΑΡΤΗΣΗ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ 1450 ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΣΕ ΓΕΦΥΡΟΠΛΑΣΤΙΓΚΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΚΑΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΤΕΧΝ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΠΟΥΖΙ ΙΡΙΔΙΟΥ , ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑΚΙ Κ&Ν.

ΛΕΩ ΔΕ ΝΑΤΟΥ ΦΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΤΗΣ REMUS.

ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ

ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ "ΠΟΠΟΛΑΡΕ" ΑΠΛΑ ΔΕΝ

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ.

 

δεν θα κερδισεις τιποτε με ενα τελικο καζανακι περα απο ΘΟΡΥΒΟ και ενα απιστευτο ΒΟΥΗΤΟ......

λογικα τωρα καποια μαλακια παιζεται με την αναρτηση και σου δημιουργει το προβλημα........

παντως να ξερεις οτι τα μπριτζεστονια θελουνε ΖΕΣΤΑΜΑ για να αποδωσουν,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Punto Sporting me P6000 (185/55/15) ergostasiaka!

 

1. Michelin Pilot Exalto

2. Pirelli P7

3. Kati allo se aytes tis diastaseis?

 

Ti proteinete eseis? Thelo kata basi kala kratimata alla k antoxi stous... ellinikous dromous ;) !!!Me ta P6000 eimai eyxaristimenos alla den ksero an aksizei na kano dokimh se kati allo! Thanks.. :)

 

να σου πω την αληθεια εμεινα σχετικα ευχαριστημενος με το Ρ7..... δεν ειχα προβλημα.....

σαφως καλυτερο απο το Ρ6000 ,

αν θελεις κατι πιο σπορτιφ τοτε πανε στα μισελιν........

Link to comment
Share on other sites

αλλοι λενε οτι ειναι καλα , αλλοι λενε οτι ειναι μετρια........

δεν τα εχω οδηγησει , απο ενα τεστ που εχω διαβασει μαλλον προς το μετριο τραβανε........ το ιδιο τεστ δεν ειπε και τα καλυτερα για το μισελιν........

Link to comment
Share on other sites

Punto Sporting me P6000 (185/55/15) ergostasiaka!

 

1. Michelin Pilot Exalto

2. Pirelli P7

3. Kati allo se aytes tis diastaseis?

 

Ti proteinete eseis? Thelo kata basi kala kratimata alla k antoxi stous... ellinikous dromous ;) !!!Me ta P6000 eimai eyxaristimenos alla den ksero an aksizei na kano dokimh se kati allo! Thanks.. :)

χα εγώ θα αλλάξω το φθινόπωρο και έχω τα Ρ6000 και έχω κολλήσει μαζί τους, ειδικά επειδή ακόμα και μετά από 30.000 χιλιόμετρα, δε φαίνονται να έχουν μειωθεί καθόλου οι επιδόσεις τους. Θα περιμένω να δω τι θα βάλεις εσύ και να πεις εντυπώσεις :p Πάντως λογικά τα Ρ7, πιο καινούριο λάστιχο από την ιδια εταιρεία, δε μπορεί να είναι χειρότερο. Αντιθέτως τα Michelin Exalto ελπίζω να είναι πολύ πολύ καλύτερα από τα primacy που με απογοητεύσανε αν θες κάτι παραπάνω από το να σε πηγαίνουν...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

χα εγώ θα αλλάξω το φθινόπωρο και έχω τα Ρ6000 και έχω κολλήσει μαζί τους, ειδικά επειδή ακόμα και μετά από 30.000 χιλιόμετρα, δε φαίνονται να έχουν μειωθεί καθόλου οι επιδόσεις τους. Θα περιμένω να δω τι θα βάλεις εσύ και να πεις εντυπώσεις :p Πάντως λογικά τα Ρ7, πιο καινούριο λάστιχο από την ιδια εταιρεία, δε μπορεί να είναι χειρότερο. Αντιθέτως τα Michelin Exalto ελπίζω να είναι πολύ πολύ καλύτερα από τα primacy που με απογοητεύσανε αν θες κάτι παραπάνω από το να σε πηγαίνουν...

 

Τελικά μόλις σήμερα έβαλα τα exalto...

Μόλις κάνω κάμποσα χμ θα σου πω εντυπώσεις...Ελπίζω θετικές!! :!: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις σήμερα έβαλα τα exalto...

Μόλις κάνω κάμποσα χμ θα σου πω εντυπώσεις...Ελπίζω θετικές!! :!: :rolleyes:

όλα τα καινούρια καλά είναι. Να σε δω μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα :p Για να δούμε!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...