Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα..και εγώ έχω πολύ καιρό να μπω..από ότι είδα πλέον η 2.3 για το μινι προ λειτουργεί σωστά..και μάλιστα υπάρχουν και διάφορες εκδόσεις..ας μου πει κάποιος αν είναι εύκολο εντυπώσεις από αυτά που έχει δοκιμάσει..και το βασικότερο τι χρειάζομαι για να μπορέσω και εγώ να τη βάλω!! (υπόψιν τώρα έχω μια 2.2 και είμαι ολίγον τι άσχετη!:rolleyes:) ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό που χρειάζεται είναι να μπεις εδώ :)

 

Και εννοειται οσοι εχουμε το προ,ουρισαμε σε πηγαδι..

Φτιαξτε μας εναν οδηγο ρε παιδια και μας!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

η ερώτησή μου είναι αρκετά απλή. Προσπαθώ να βρω την εφαρμογή z4root στο market αλλά δεν τα καταφέρνω. Ξέρει κάτι σχετικό κάποιος; ή κάποια παρόμοια εφαρμογή;

 

Ευχαριστώ!

"Η χειρότερη τιμωρία μας είναι να μην μπορούμε να βρούμε λόγια να εκφράσουμε αυτό που αισθανόμαστε..."
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παιδες

εχω πουλησει το μινι μου και το παιδι που το εδωσα θελει να μπει στο μαρκετ με το δικο του μαιλ.τι να κανω ? ο μονος τροπος που ειδα ειναι με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων,αλλα ετσι θα χαθουνε και οι εφαρμογες.σκεφτικα να κανω ενα backup με το xrecovery μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και στη συνεχεια restore to backup,μετα λετε να ζητήσει μαιλ για να μπει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

η ερώτησή μου είναι αρκετά απλή. Προσπαθώ να βρω την εφαρμογή z4root στο market αλλά δεν τα καταφέρνω. Ξέρει κάτι σχετικό κάποιος; ή κάποια παρόμοια εφαρμογή;

 

Ευχαριστώ!

 

Υπαρχει εδω :http://www.filecrop.com/z4-root-apk.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται είναι να μπεις εδώ :)

 

Mμμ..ναι!ωραιότατος ο οδηγός!!....Μόνο που εγώ όπως ανέφερα έχω το ΠΡΟ μινι και αυτός ο οδηγός αφορά το απλο μινακι..για μας δεν έχει δηλαδή τίποτα???:(:(:( αν την έχει βάλει κάποιος πέρα απο εντύπωσεις κλπ ασ μου στέιλει κανενα μηνυματάκι να μου πει πως να το κάνω και εγώ!!παρακαλώ πολύ πολύ! :):rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mμμ..ναι!ωραιότατος ο οδηγός!!....Μόνο που εγώ όπως ανέφερα έχω το ΠΡΟ μινι και αυτός ο οδηγός αφορά το απλο μινακι..για μας δεν έχει δηλαδή τίποτα???:(:(:( αν την έχει βάλει κάποιος πέρα απο εντύπωσεις κλπ ασ μου στέιλει κανενα μηνυματάκι να μου πει πως να το κάνω και εγώ!!παρακαλώ πολύ πολύ! :):rolleyes::rolleyes:

 

Υπάρχουν κάμποσες 2.3.5

 

Από κει και πέρα επιλέγεις εσύ ή σου λέει κάποιος που τις έχει δοκιμάσει ήδη:

 

GingerDx - V12

 

MiniCM7 Pro - V7x

 

GinTonic.SE | v1.3

 

 

ΥΓ: Τα παραπάνω παραδείγματα είναι τυχαία. Στο xda, στα thread του X10 mini pro γίνεται μπάχαλο με τις διαθέσιμες rom.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάμποσες 2.3.5

 

Από κει και πέρα επιλέγεις εσύ ή σου λέει κάποιος που τις έχει δοκιμάσει ήδη:

 

GingerDx - V12

 

MiniCM7 Pro - V7x

 

GinTonic.SE | v1.3

 

 

ΥΓ: Τα παραπάνω παραδείγματα είναι τυχαία. Στο xda, στα thread του X10 mini pro γίνεται μπάχαλο με τις διαθέσιμες rom.

 

φιλτατε υπαρχει πιθανοτητα να ετοιμασεις εναν οδηγο και για μας του προ οποτε ευκαιρεσεις?

αυτο που με δυσκολευει ειναι το cwm..αν μπορεις να το συμπεριλαβεις στον οδηγο σου..:O

αν εχω καταλαβει καλα αυτο που κανεις ειναι να περνας το αρχειο στο κινητο και να το κανεις εγκατασταση μεσω xrec

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλτατε υπαρχει πιθανοτητα να ετοιμασεις εναν οδηγο και για μας του προ οποτε ευκαιρεσεις?

αυτο που με δυσκολευει ειναι το cwm..αν μπορεις να το συμπεριλαβεις στον οδηγο σου..:O

αν εχω καταλαβει καλα αυτο που κανεις ειναι να περνας το αρχειο στο κινητο και να το κανεις εγκατασταση μεσω xrec

 

konstantinoslp,

 

έριξα μια ματιά στo thread του xda και πλέον δεν υποστηρίζει κανείς το xrecovery (ούτε καν για την εγκατάσταση του CWM).

 

Μια λύση είναι να κατεβάσεις από εδώ το CWM, να βγάλεις τα chargemon και recovery.tar αρχεία απο το .zip και να τα χρησιμοποιήσεις για εγκατάσταση manually:

 

-Με root explorer κάνεις paste τα αρχεία στο /system/bin

-Δίνεις 755 permission >>>

[x][x][x]

[x][o][x]

[x][o][x]

-reboot και πατάς επανειλημμένα back

 

Για οδηγό λίγο δύσκολα, δεν έχω το mini pro και δεν μπορώ να καλύψω κάθε βήμα που ζητάει ο κάθε μάγειρας (άλλες rom έχουν μια απλή εγκατάσταση, άλλες θέλουν hotfix μετά την βασική εγκατάσταση και μετά άλλο hotfix κλπ κλπ).

Η βασική διαδικασία είναι η εξής:

 

-Κάνεις full wipe μέσω CWM

-Φλασάρεις την rom

-Φλασάρεις τα hotfix (εάν υπάρχουν)

-Φλασάρεις Google Apps

-Reboot

 

Τα παραπάνω τηρώντας ευλαβικά την σειρά που αναφέρονται.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.. Εγώ είχα βάλει xRecovery και περνώντας την FroyoBread πέρασε και το CWM (ναι, δεν έκανα τίποτα). Προχθές που άλλαξα ρομ και πήγα στην CyanoComb, έκανα full wipe από το CWM και μετά κανονικά εγκατάσταση. Εννοείται έχεις πετάξει το zip στην SD και πας και το βρισκεις μέσω CWM.

 

Να πω εδώ, επί τη ευκαιρία, ευχαριστώ DaRk_dOg για εκείνο το ποστ με το ποιών dev τις rom να προτιμώ.. Σίγουρα μια δοκιμή πείθει, αυτό που έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο και ξέρει, δίνει ουσιαστική βοήθεια. H FroyoBread μου φαινόταν αργή και είχε μικροbugs. Η CyanoComb (προτιμώ 2.2 για την ώρα) έχει πολύ καλύτερη υλοποίηση, καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και είναι ταχύτερη. Γενικώς δουλεύει πολύ καλά.

 

Μια ερώτηση σε όποιον έχει ασχοληθεί: Θέλω να αλλάξω το χρώμα επιλογής και indicators. H Cyanocomb έχει αυτό το μώβομπλε που δεν μου αρέσει καθόλου στην επιλογή μενού και στις ενδείξεις. Πως μπορώ να το αλλάξω?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το SEUS???

Θυμαμαι οτι πηγαινα στο site της SE και καπου εκει ηταν. Εχω φαει το site της απο το πρωι, το myphone και το google και δεν μπορω να βρω απο που θα το κατεβασω το αναθεματισμενο!!! Χελπ!!! :O:O

 

Up! :(

 

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Up! :(

 

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

Diamandis, το link βρίσκεται εδώ, δες όμως πρώτα αν υποστηρίζει την συσκευή.

Επίσημα μόνο το Pc Companion έχουν στην υποστήριξη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Diamandis, το link βρίσκεται εδώ, δες όμως πρώτα αν υποστηρίζει την συσκευή.

Επίσημα μόνο το Pc Companion έχουν στην υποστήριξη.

 

Thank you!

Θα το κατεβασω μόλις βρεθώ μπροστά σε pc!

 

(Γιά το μίνι προ το θέλω...υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζεται?)

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση CWMrecovery μέσω του xrecovery.

ΜΟΝΟ για το x10 mini PRO

 

Κατεβάστε το παρακάτω, αποθηκεύστε το στην SD card, μπείτε στο xrecovery και επιλέξτε Install update from SD card. Επιλέξτε το αρχείο που κατεβάσατε και εγκαταστήστε το.

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/CWMR3_for_xReC_miniPRO.zip

 

Original post εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16214293&postcount=159

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση CWMrecovery μέσω του xrecovery.

ΜΟΝΟ για το x10 mini PRO

 

Κατεβάστε το παρακάτω, αποθηκεύστε το στην SD card, μπείτε στο xrecovery και επιλέξτε Install update from SD card. Επιλέξτε το αρχείο που κατεβάσατε και εγκαταστήστε το.

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/CWMR3_for_xReC_miniPRO.zip

 

Original post εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16214293&postcount=159

 

Ευχαριστουμε πολυ φιλε!!!

Και ρσενα DaRk_dOg!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έριξα μια ματιά στο φορουμ και φαντάζομαι ότι μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας...

Έχω ένα κινητό Xperia X10 mini pro(U20i), αγορασμένο από T-Mobile. Κατά την εκκίνηση ζητούσε PIN της κάρτας SIM και στη συνέχεια PIN ξεκλειδώματος δικτύου(όπου πατούσα παράβλεψη). Για να το κάνω debrand δοκίμασα να του αλλάξω το build.prop από το φάκελο system. Η διαδικασία που ακολούθησα έχει ως εξής:

1)Κατέβασμα και εγκατάσταση του root explorer v2.12 στο κινητό

2)Αντιγραφή του αρχείου build.prop στην κάρτα μνήμης

3)Κατέβασμα και εγκατάσταση του Superoneclick 2.1.1 στο PC για να κάνω root το τηλέφωνο

4)Τρέξιμο του Superoneclick 2.1.1 και πάτημα του Root

5)Επανεκκίνηση τηλεφώνου

6)Τρέξιμο της εφαρμογής Root explorer και αντιγραφή του build.prop στο φάκελο system.

7)Επανεκκίνηση του τηλεφώνου

Δοκίμασα 12 build.prop αρχεία. Το 1 από αυτά ήταν παλαιότερη έκδοση και πάλι κλειδωμένη, αλλά λειτουργούσε κανονικά. Τα 11 μετά την τελευταία επανεκκίνηση προκαλούσαν συνεχόμενες επανεκκινήσεις στο κινητό. Πιο συγκεκριμένα, το κινητο έφτανε στο σημείο που εμφανίζει το λογότυπο της SE και έκανε επανεκκίνηση. Για να επανέλθω σε μια κατάσταση που να λειτουργεί, έκανα επαναφορά του τηλεφώνου με το Companion ή το SEUS, τα οποία επανέφεραν το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση. Το τελευταίο build.prop προκάλεσε αυτές τις επανεκκινήσεις αλλά το τηλέφωνο δεν επανέρχεται ούτε με το Companion ούτε με το SEUS. Για την ακρίβεια και τα 2 βγάζουν μύνημα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο λογισμικό για το τηλέφωνο σας, προσπαθήστε αργότερα.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ φιλε!!!

Και ρσενα DaRk_dOg!

 

konstantilelp εσύ που έχεις καταλάβει τόσα περι cwm και όλα τα λοιπά κινέζικα στείλε μου και μένα καμία οδηγία γιατί εγώ μόνο τη διαδικασία που είχα βάλει 2.2 με xrecovery ξέρω..τι αλλάζει στη διαδικασία της 2.3????:confused::confused::confused::(

Link to comment
Share on other sites

konstantilelp εσύ που έχεις καταλάβει τόσα περι cwm και όλα τα λοιπά κινέζικα στείλε μου και μένα καμία οδηγία γιατί εγώ μόνο τη διαδικασία που είχα βάλει 2.2 με xrecovery ξέρω..τι αλλάζει στη διαδικασία της 2.3????:confused::confused::confused::(

 

διαβασε τα παραπανω ποστς..λενε ακριβως τι πρεπει να κανεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

διαβασε τα παραπανω ποστς..λενε ακριβως τι πρεπει να κανεις

 

καλά αμα βγάλω άκρη από εδώ μέσα ποτέ για το πως μπαίνει μια ρομ..σφυρίξτε μου!!:p:p (καμία κοπέλα modetator δεν υπάρχει τ εδώ για να βοηθά τους πιο άσχετους?,μαλλον όχι) anyway..θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα έχω δρόμο πολύ ακόμα για τη 2.3..Ημουν 2.2 πήγα 2.1 ολα οκ..μπηκα τιτανιουμ εκανα επαναφορα στο angry birds..και πήρα το σημερινό δηλ. κανει,λεει επαναφορα ολοκληρώθηκε..και εκτοτε οποτε μπαινω στη εφαρμογη μου βγαζει λουπουμαστε..μπλα,μπλα,μπλα αναγκαστικο κλεισιμο!!Δεν ανοιγει καν!!:ninja: Α!και οταν έκανε restore to angry birds το τιτανιουμ πριν τελειωσει εβγαλε κατι σε δεν υπαρχει αρκετη εσωτερικη μνημη κατι τετοιο,μετα λεει επαναφορα ολοκληρωθηκε και μετα no game,δεν ανοιγει..any ideas τι εγινε??

Link to comment
Share on other sites

Σεξιστικές τάσεις βλέπω στο forum! :p :lol: Οι άντρες mods δεν βοηθάνε; :p

 

Λίγη υπομονή και παρόλο που δεν είμαι κοπέλα ( :p ) έχει δρομολογηθεί συγγραφή οδηγού για το πρόβλημά σας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σεξιστικές τάσεις βλέπω στο forum! :p :lol: Οι άντρες mods δεν βοηθάνε; :p

 

Λίγη υπομονή και παρόλο που δεν είμαι κοπέλα ( :p ) έχει δρομολογηθεί συγγραφή οδηγού για το πρόβλημά σας.

 

xaxa!!χαιρομαι που απηντησε καποιος ετσι αστεια και δε προσβλήθηκε γιατί αυτο περίμενα(απο μερικούς!)..πλακίτσα έκανα!!:p σ ευχαριστούμε πολύ λοιπόν που έστω έχει δρομολογηθεί το θέμα μας για οδηγό (απλά μωρε μερικά ειναι σαν κινεζικα,cmw,το ένα το άλλο)περιμένω λοιπόν τους άντρες mods να μας λύσουν τα χέρια γιατί έχουμε κολλήσει!:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το χπιρια χ10 μινι αν ειναι αγορασμενο απο ηλεκτρονικο καταστημα παραεισαγωγης μπορει να συνδεθει με το αντροιντ μαρκετ για να κατεβασω εφαρμογες? το εχει δοκιμασει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το χπιρια χ10 μινι αν ειναι αγορασμενο απο ηλεκτρονικο καταστημα παραεισαγωγης μπορει να συνδεθει με το αντροιντ μαρκετ για να κατεβασω εφαρμογες? το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Γειά σου seas,

 

Δεν έχει καμιά σχέση η προέλευση της συσκευής με οποιοδήποτε κομμάτι αφορα την λειτουργικότητα. Το ιδιο ακριβώς με Ελληνική είναι.

Μπαίνεις άφοβα στο μαρκετ ;)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...