Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς το είχα κάνει. Έκανα full wipe όταν έβαλα τη rom και μετά έκανα εγκατάσταση το cpuscaling χωρίς full wipe αλλά τίποτα. Όταν είχα την RC2, μου έδινε επιλογή να το ρυθμίσω, αλλά το μέγιστο που μου έδινε ήταν 600. Ήταν όμως ρυθμισμένο από μόνο του στο 710 και το άφησα εκεί.

 

μια χαρα ειναι τα 710 MHz. δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις. κατα την γνωμη μου παντα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια χαρα ειναι τα 710 MHz. δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις. κατα την γνωμη μου παντα... :)

 

Ναι δεν έχω παράπονο. Απλά βλέπω ότι κάποιοι μπορούν να το ρυθμίσουν και ήθελα να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησες καλυτερη αποδοση ή οχι?

 

Δυο μερες το χω..μια φορτιση του χω κανει και προς το παρον δεν εχω δει τραγικη διαφορα..στα ιδια έίεδα..βεβαια θελω να τοβφορτισω κλειστο μια φορα να δω ποσο αντεχει..

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!Μπερδεύτηκα και φλάσαρα στο x10 mini μια rom για χ10 mini pro!!Το ανοίγω και δεν κάνει τίποτα δείχνει μόνο το Sony ericsson και ανοιγοκλείνει.Ούτε xrecovery μπαίνει ούτε seus ούτε τίποτα!!

 

Ουυυυυυφφφφφ!!!Ευτυχώς όλα OK.Κράτησα για αρκετά δευτερόλεπτα τα πλήκτρα για reboot πατημένα και μπήκε xrecovery και έκανα restore!!

(Οχι τίποτα άλλο άλλα σε λίγη ώρα θα τελείωνε και η μπαταρία γιατί ούτε καν έκλεινε,ούτε φόρτιζε.)

Edited by makisk
Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες το χω..μια φορτιση του χω κανει και προς το παρον δεν εχω δει τραγικη διαφορα..στα ιδια έίεδα..βεβαια θελω να τοβφορτισω κλειστο μια φορα να δω ποσο αντεχει..

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Έκανα και κατέγραψα τα παρακάτω, αν κάτι είναι περιττό ή αν λείπει κάτι διορθώστε! :)

 

Στο Μενού Ρυθμίσεων:

 

Ασύρματο και Δίκτυα: Απενεργοποίηση wi-fi, Απενεργοποίηση Blue-tooth

 

Δίκτυα Κινητής τηλεφωνίας: Απενεργοποίηση περιαγωγής (λογικά δεν να παίζει ρόλο αλλά το έκανα)

Κίνηση δεδομένων δεν την πειράζεις γιατί δεν έχεις ούτε τηλέφωνο μετά.

 

Τοποθεσία και Ασφάλεια: Απενεργοποίηση χρήση ασυρμάτων, Απενεργοποίηση δορυφόρων (όποτε χρειαστείς gps το ενεργοποιείς για όσο το θες)

 

Σχετικά με το τηλέφωνο: Ενημέρωση Λογισμικού, ΟΧΙ αυτόματη (ώστε να την κάνεις όποτε θες τσάμπα από wi-fi και να μην κάνει έλεγχο για updates κάθε λίγο) και στην επιλογή "δίκτυο" βάζεις επιλογή μόνο wi-fi.

 

Απόρρητο: Όχι χρήση τοποθεσίας μου

 

Λογαριασμοί και Συγχρονισμός: Δεδομένα φόντου Απενεργοποίηση, Αυτόματος Συγχρονισμός Απενεργοποίηση, Διαχείριση λογ/μών, απενεργοποίηση των συγχρονισμών.

 

Εικόνα και ήχος: Μείωση της φωτεινότητας κάπου στο 70% ή στο ελάχιστο που σε βολεύει.

 

Διαγραφή των widgets με παρατεταμένο άγγιγμα αρχικής οθόνης (τα widgets τρέχουν μόνιμα). Αφήνεις μόνο την ώρα (και τα sms).

 

Εφαρμογή του facebook, μετά από κάθε χρήση κάνε αποσύνδεση με το κουμπί του μενού της συσκευής αλλιώς μπαίνει μόνο του και στέλνει ειδοποίηση για μηνύματα κλπ.

 

Απενεργοποίηση του 3G για αύξηση αυτονομίας. Επιλέγεις "μόνο GSM" από τη "λειτουργία δικτύου"

 

Κάνοντας όλα αυτά (δεν ξέρω αν κάποια δεν παίζουν ρόλο), σίγουρα δεν μπαίνει στο internet από μόνο του και η μπαταρία είναι στο 87% με το τηλ σε κανονική χρήση (5 κλήσεις και μερικά sms) σε χρόνο 6 ωρών. Με ενεργοποίηση του wi-fi και πλοήγηση 15' η μπαταρία μειώθηκε στο 85% (έλεγχος στις ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-κατάσταση).

 

Σαφής βελτίωση από τις πρώτες μέρες που σε πλήρη αδράνεια, νύχτα, έπεφτε 15% η μπαταρία.

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και κατέγραψα τα παρακάτω, αν κάτι είναι περιττό ή αν λείπει κάτι διορθώστε! :)

 

Στο Μενού Ρυθμίσεων:

 

Ασύρματο και Δίκτυα: Απενεργοποίηση wi-fi, Απενεργοποίηση Blue-tooth

 

Δίκτυα Κινητής τηλεφωνίας: Απενεργοποίηση περιαγωγής (λογικά δεν να παίζει ρόλο αλλά το έκανα)

Κίνηση δεδομένων δεν την πειράζεις γιατί δεν έχεις ούτε τηλέφωνο μετά.

 

Τοποθεσία και Ασφάλεια: Απενεργοποίηση χρήση ασυρμάτων, Απενεργοποίηση δορυφόρων (όποτε χρειαστείς gps το ενεργοποιείς για όσο το θες)

 

Σχετικά με το τηλέφωνο: Ενημέρωση Λογισμικού, ΟΧΙ αυτόματη (ώστε να την κάνεις όποτε θες τσάμπα από wi-fi και να μην κάνει έλεγχο για updates κάθε λίγο) και στην επιλογή "δίκτυο" βάζεις επιλογή μόνο wi-fi.

 

Απόρρητο: Όχι χρήση τοποθεσίας μου

 

Λογαριασμοί και Συγχρονισμός: Δεδομένα φόντου Απενεργοποίηση, Αυτόματος Συγχρονισμός Απενεργοποίηση, Διαχείριση λογ/μών, απενεργοποίηση των συγχρονισμών.

 

Εικόνα και ήχος: Μείωση της φωτεινότητας κάπου στο 70% ή στο ελάχιστο που σε βολεύει.

 

Διαγραφή των widgets με παρατεταμένο άγγιγμα αρχικής οθόνης (τα widgets τρέχουν μόνιμα). Αφήνεις μόνο την ώρα (και τα sms).

 

Εφαρμογή του facebook, μετά από κάθε χρήση κάνε αποσύνδεση με το κουμπί του μενού της συσκευής αλλιώς μπαίνει μόνο του και στέλνει ειδοποίηση για μηνύματα κλπ.

 

Απενεργοποίηση του 3G για αύξηση αυτονομίας. Επιλέγεις "μόνο GSM" από τη "λειτουργία δικτύου"

 

Κάνοντας όλα αυτά (δεν ξέρω αν κάποια δεν παίζουν ρόλο), σίγουρα δεν μπαίνει στο internet από μόνο του και η μπαταρία είναι στο 87% με το τηλ σε κανονική χρήση (5 κλήσεις και μερικά sms) σε χρόνο 6 ωρών. Με ενεργοποίηση του wi-fi και πλοήγηση 15' η μπαταρία μειώθηκε στο 85% (έλεγχος στις ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-κατάσταση).

 

Σαφής βελτίωση από τις πρώτες μέρες που σε πλήρη αδράνεια, νύχτα, έπεφτε 15% η μπαταρία.

 

Ευχαριστω για το μηνυμα..πολυ χρησιμο αλλα δεν εννοω οτι εχω το κινητο δυο μερες αλλα την 2.2..:)

Πανε 7 μηνεσ απο τοτε που το πηρα!αυτα ειναι γνωστα που μου πες αλλα ειναι καλο που τα εγραψες για να τα βλεπουν οι καινουριοι..:)

 

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!Μπερδεύτηκα και φλάσαρα στο x10 mini μια rom για χ10 mini pro!!Το ανοίγω και δεν κάνει τίποτα δείχνει μόνο το Sony ericsson και ανοιγοκλείνει.Ούτε xrecovery μπαίνει ούτε seus ούτε τίποτα!!

 

Ουυυυυυφφφφφ!!!Ευτυχώς όλα OK.Κράτησα για αρκετά δευτερόλεπτα τα πλήκτρα για reboot πατημένα και μπήκε xrecovery και έκανα restore!!

(Οχι τίποτα άλλο άλλα σε λίγη ώρα θα τελείωνε και η μπαταρία γιατί ούτε καν έκλεινε,ούτε φόρτιζε.)

 

Μην αγχώνεσαι.

 

Το κινητό είναι αποδεδειγμένα un-brickable.

Απο τη στιγμή που δεν έχουμε πρόσβαση σε radio, recovery και λοιπά partition, είναι δύσκολο να το μετατρέψεις σε τουβλάκι.

 

Απο την άλλη, όμως, είναι βαρετό το setup μετά απο restore.

Οπότε better safe than sorry.

 

;)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια θήκη για το Pro δοκιμασμένη να μου προτείνετε? αγόρασα μία απο ebay αλλά είναι εντελώς ψεύτικη ...αν είμαι off topic και υπάρχουν αλλού πληροφορίες για cases θα ήθελα ένα link και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΙΝΙ ΠΡΟ Ι ΤΟ ΜΙΝΙ (ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΟΘΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ)

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

παιδες εβαλα την 2.2 froyo (final) του owain απο xda (για μινι προ) και πραγματικα ειναι το κατι αλλο..

Φοβερη δουλεια..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Παιδια αυτή μπαινει και στο μινι???? και αν ναι πως????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτή μπαινει και στο μινι???? και αν ναι πως????

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961707 Η αντιστοιχη για το μινι.Οδηγιες υπαρχουν στο πρωτο post του thread!Αλλα και στα ελληνικα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296065

Link to comment
Share on other sites

Πανε 7 μηνεσ απο τοτε που το πηρα!αυτα ειναι γνωστα που μου πες αλλα ειναι καλο που τα εγραψες για να τα βλεπουν οι καινουριοι..:)

 

Μην νομίζεις... και εγώ καινούργιος είμαι... απλά άρχισα να ψάχνομαι σαν τρελός!:rolleyes:

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις... και εγώ καινούργιος είμαι... απλά άρχισα να ψάχνομαι σαν τρελός!:rolleyes:

 

Ειναι κολλημα το μικρο...;)

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα:p

το πηρα χτες το κινητο :D το χρησιμοποιησα..κατα τις 23:00 μου τελειωσε η μπαταρια... οκ τ φορτισα... το εβγαλα...οταν το led εγινε πρασινο...κ τ αφησα κλειστο...και τ χρησιμοποιησα ξανα..σημερα το πρωι... η μπαταρια μου τελειωσε απο τις 8:30 - 12:25 :confused: ειναι φυσιολογικο τοσο λιγο? δεν λεω..το χρησιμοποιουσα ΟΛΗ την ωρα... παιζει να τα ειχα ολα ανοιχτα wifi gps 3g ..τα παντα:P (το 3g πως το απενεργοποιω?:wacko:) αλλα και παλι..νομιζω οτι κρατησε πολυ λιγο... :S

πειτε μου οτι κρατησε τοσο λιγο..επειδη ηταν η πρωτη του φορτιση...και οτι μετα δεν θα κραταει τοσο... πειτε το..πειτε τo :P χαχαχα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν 4 ώρες του έβγαλες τα μάτια... (με την καλή έννοια...) :lol:

τι περιμένεις;;; εντάξει... δεν έχει και μπαταρία αυτοκινήτου!!!

Δημήτρης__H A K U N A M A T A T A__SV1OBJ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε μήπως γιατί το μικρό (x10 mini) δεν συνδέεται σε ασύρματα δύκτια που είναι ελεύθερα (χωρίς κωδικό)??Οταν συνδέομαι σε κλειδωμένα που θέλουν κωδικό όλα ok αλλά στα ελεύθερα συνδέεται κανονικά αλλά δεν καταβάζει καθόλου δεδομένα.Υπάρχει καμία ρύθμιση και δεν τιν έχω βρεί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε μήπως γιατί το μικρό (x10 mini) δεν συνδέεται σε ασύρματα δύκτια που είναι ελεύθερα (χωρίς κωδικό)??Οταν συνδέομαι σε κλειδωμένα που θέλουν κωδικό όλα ok αλλά στα ελεύθερα συνδέεται κανονικά αλλά δεν καταβάζει καθόλου δεδομένα.Υπάρχει καμία ρύθμιση και δεν τιν έχω βρεί?

 

φιλε μου εγω δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα... μηπως το σημα των ξεκλειδωτων δεν ειναι καλο? γιατι εγω για να μπω το σημα πρεπει να ειναι τουλαχιστον "μετριο".... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα... μηπως το σημα των ξεκλειδωτων δεν ειναι καλο? γιατι εγω για να μπω το σημα πρεπει να ειναι τουλαχιστον "μετριο".... :)

 

Όχι φίλε μου και στο δικό μου και χωρίς καμία γραμμή μπαίνει κανονικά.Μάλλον θα το κάνω καμιά επαναφορά με seus γιατί πολύ το έχω σκαλίσει τώρα τελευταία.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν 4 ώρες του έβγαλες τα μάτια... (με την καλή έννοια...) :lol:

τι περιμένεις;;; εντάξει... δεν έχει και μπαταρία αυτοκινήτου!!!

 

χαχαχα .... εεε ναι...ενταξει.... μα 4 ωρες? πολυ λιγο ... εκνευριστηκα τωρα :p

πφφ αντε να δουμε μετα τις 5 φοριτσεις:D

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα .... εεε ναι...ενταξει.... μα 4 ωρες? πολυ λιγο ... εκνευριστηκα τωρα :p

πφφ αντε να δουμε μετα τις 5 φοριτσεις:D

 

Ποιος ο λογος ομως να χεις gps,wifi,3G μαζι; :p

Οσο για το 3G κατεβασε το apn on off.ειναι widgetακι!

Επισης ολη τη ζημια την κανει η φωτεινοτητα!ριχτη στο μισο.εγω την εχω στο 0..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος ομως να χεις gps,wifi,3G μαζι; :p

Οσο για το 3G κατεβασε το apn on off.ειναι widgetακι!

Επισης ολη τη ζημια την κανει η φωτεινοτητα!ριχτη στο μισο.εγω την εχω στο 0..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

θα συμφωνησω. κ στο 0 παλι σε κλειστο χωρο μια χαρα φαινεται... :)

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με τα MMS? εχω το Handcent SMS, οταν ερχεται MMS το εμφανιζει κανονικα σαν εισερχομενο, αλλα οταν παταω να κατεβασει το περιεχομενο, γραφει "Δεν ειναι δυνατη η ληψη αυτη την στιγμη, δοκιμαστε ξανα αργοτερα". Καποιες φορες το κατεβαζει παντως.....
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με τα MMS? εχω το Handcent SMS, οταν ερχεται MMS το εμφανιζει κανονικα σαν εισερχομενο, αλλα οταν παταω να κατεβασει το περιεχομενο, γραφει "Δεν ειναι δυνατη η ληψη αυτη την στιγμη, δοκιμαστε ξανα αργοτερα". Καποιες φορες το κατεβαζει παντως.....

 

Μήπως οι ρυθμίσεις του MMS σου δεν είναι σωστές;

 

(το 3g πως το απενεργοποιω?:wacko:)

 

Πας στο Menu-->Ρυθμίσεις ασύρματου και δικτύου-->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Λειτουργία Δικτύου και επιλέγεις... ;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

(το 3g πως το απενεργοποιω?)

 

Πας στο Menu-->Ρυθμίσεις ασύρματου και δικτύου-->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Λειτουργία Δικτύου και επιλέγεις... ;)

 

το GSM ειναι το 2G κ το WCDMA ειναι το 3G. αν δεν χρειαζεσε το 3G επελεξε "μονο GSM". ομως το ιντερνετ 3G αν εννοεις, το απενεργοποιεις απο Menu-->Ρυθμίσεις ασύρματου και δικτύου-->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας--> κ ξετικαρεις την κινηση δεδομενων... :)

Link to comment
Share on other sites

Προχθες εκανα οικογενειακο προγραμμα και αλλαξα το mini 10pro της γυναικας μου απο καρτα σε προγραμμα. Απο τοτε συμβαινει το εξης παραδοξο Δεν μπορει να μπει στο internet απο το τηλ. Δηλαδη παρολο που τικαρω την επιλογη κινηση δεδομενων δεν μπορω να συνδεθω ουτε μου βγαζει την επιλογη πανω στην μπαρα οτι δηλαδη ανεβοκατεβαινουν δεδομενα. Καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...