Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ,

 

Μία φίλη μου θέλει να πάρει το x10 mini. Δεν είναι άσχετη με υπολογιστές και τεχνολογία αλλά δεν τη λες και γνώστη. Μερικές γρήγορες ερωτησούλες...

 

1. Το Τελευταίο update είναι το 2.1? Έχει ανακοινωθεί τίποτα για android 2.2?

 

2. Αν όχι θεωρείτε πολύ περιοριστικό το μέγεθος των 128ΜΒ για εφαρμογές; (μιας και δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί την sd κάρτα)

 

3. Έχετε να προτείνετε άλλο μικρό και οικονομικό spartphone?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ,

 

Μία φίλη μου θέλει να πάρει το x10 mini. Δεν είναι άσχετη με υπολογιστές και τεχνολογία αλλά δεν τη λες και γνώστη. Μερικές γρήγορες ερωτησούλες...

 

1. Το Τελευταίο update είναι το 2.1? Έχει ανακοινωθεί τίποτα για android 2.2?

 

2. Αν όχι θεωρείτε πολύ περιοριστικό το μέγεθος των 128ΜΒ για εφαρμογές; (μιας και δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί την sd κάρτα)

 

3. Έχετε να προτείνετε άλλο μικρό και οικονομικό spartphone?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

 

γεια σου φιλε μου. λοιπον:

1) το τελευταιο update ειναι το 2,1 αλλα μπορεις να πας σε 2,2 οχι επισημα ομως (δες εδω ---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296065&highlight=miniCM)

2) για εμενα ειναι μια χαρα τα 128 ΜΒ, αλλα αυτο εξαρταται απο τις εφαρμογες που θα χρειαστει η φιλη σου. υπαρχει κ τροπος να αποθηκευει εφαρμογες στην sd card (δες εδω ----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671)

3) τωρα για μικρο κ οικονομικο δεν υπαρχει πιστευω αλλη επιλογη, αλλα για οικονομικο, υπαρχει το ΖΤΕ Racer με 117€ κ το Samsung Galaxy 550 με 149€

Αυτα... :)

Edited by AndreWserr
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου. λοιπον:

1) το τελευταιο update ειναι το 2,1 αλλα μπορει να παει σε 2,2 οχι επισημα ομως (δες εδω ---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296065&highlight=miniCM)

2) για εμενα ειναι μια χαρα τα 128 ΜΒ, αλλα αυτο εξαρταται απο τις εφαρμογες που θα χρειαστει η φιλη σου. υπαρχει κ τροπος να αποθηκευει εφαρμογες στην sd card (δες εδω ----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671)

3) τωρα για μικρο κ οικονομικο δεν υπαρχει πιστευω αλλη επιλογη, αλλα για οικονομικο, υπαρχει το ΖΤΕ Racer με 117€ κ το Samsung Galaxy 550 με 149€

Αυτα... :)

 

Εγώ θα προσθέσω και το ΖΤΕ Blade που έχει 10ε παραπάνω από το Galaxy 550. Δεν είναι καθόλου Mini και θα αναβαθμιστεί επίσημα σε 2,2 :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα οτι το μαρκετ σε καποιους εχει στηλη sony ericsson..Εμενα δεν ου εμφανισε τιποτα τετοιο..Πως μπορω να το εμφανισω στο μαρκετ? Εχω RC2
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση..θελω να χρησιμοποιησω ενα qwerty πληκτρολογιο οθονης στο x10 mini μου γιατι δεν μου πολυαρεσει το multitap..ψαχνοντας λιγακι στο νετ ενα απο αυτα που μου αρεσε ΚΑΙ υποστηριζε ελληνικα ειναι το swype..το θεμα ειναι οτι οταν βαζω το swype στις γλωσσες δεν μου εχει ελληνικα! καμια προταση?
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση..θελω να χρησιμοποιησω ενα qwerty πληκτρολογιο οθονης στο x10 mini μου γιατι δεν μου πολυαρεσει το multitap..ψαχνοντας λιγακι στο νετ ενα απο αυτα που μου αρεσε ΚΑΙ υποστηριζε ελληνικα ειναι το swype..το θεμα ειναι οτι οταν βαζω το swype στις γλωσσες δεν μου εχει ελληνικα! καμια προταση?

 

ποια εκδοση εχεις? δοκιμασε την 2,6,47 :)

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια..νομιζω 2.7 μπετα..αυτη που μου ειπες θα δουλεψει ομως σε android 2.1?
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

την τελευταια..νομιζω 2.7 μπετα..αυτη που μου ειπες θα δουλεψει ομως σε android 2.1?

 

99% δουλευει... δοκιμασε την. δεν χανεις κ τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...αρκει να βρω απο που θα την κατεβασω
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...αρκει να βρω απο που θα την κατεβασω

 

γιατι δεν δοκιμαζεις το AnySoftKeyboard? ειναι free κ εχει κ ελληνικο πακετο 100% :)

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα καν να σου πω την αληθεια,θα το δοκιμασω..το εχει το μαρκετ η εχω ψαξιμο?
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα καν να σου πω την αληθεια,θα το δοκιμασω..το εχει το μαρκετ η εχω ψαξιμο?

 

εχεις πμ :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν δοκιμαζεις το AnySoftKeyboard? ειναι free κ εχει κ ελληνικο πακετο 100% :)

 

Πως δουλευει αυτο;στο handcent sms για παραδειγμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως δουλευει αυτο;στο handcent sms για παραδειγμα

 

τι εννοεις πως δουλευει? qwerty πληκτρολογιο ειναι. δοκιμασε το. δεν χανεις κ τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους(συγνωμη για το τριτο post μου απλα βιαζομαι λογο διακοπων και ενω εχω διαβασει το topic εχω ακομα ερωτησεις)

 

1)Ενδιαφερομαι για το pro και θα ηθελα αν καποιος εχει να προτινει κατι αλλο σε αυτην την τιμη (160 ευρα) με προιποθεση να εχει πληκτρολογιο(μιας και γραφω 1500 sms τον μηνα )????

 

2)Ημπαταρια θα με κραταει μια μερα ολοκληρη με κανενα μισαωρο ομιλια καμια 200αρια sms και κανενα 2ωρο εφαρμογες και κανενα μισαωρο net με wifi???

 

3)Το πληκτολογιο ακουγεται στο πατημα καθε πληκτρου???και θα με βολεψει αμα γραφω τοσα πολλα sms????

 

4)Η οθονη εχει μικρη αναλυση,υπαρχει περιπτωση στο μελλον να μην υπαρχει υποστιριξη απο εφαρμογες λογο του οτι εχει τοσο μικρη αναλυση???

 

5)Αμα "πειραξω" το λογισμικο και κανω κατι λαθος,και δν λειτουργει το recovey υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει ουτε το seus οποτε να τρεχω για servise???

 

6)τα αλλα λειτουργικα που ειναι custom περιεχουν την ελληνικη γλωσσα στα sms????επισεις αμα το αλλαξω π.χ. με την RC2 μετα αμα δεν μου αρεσει λειτουργει το recovery???

 

 

 

Συγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο post μου!!!!

 

 

Συγνωμη που γινομαι ενοχλητικος,αλλα καποιος plzzzzzzzzzz??????:(:(:(:(:(:(:(

Edited by FFF13
το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πως δουλευει? qwerty πληκτρολογιο ειναι. δοκιμασε το. δεν χανεις κ τιποτα :)

 

Ναι ρε παιδι μου, το κατεβασα αλλα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω στο χαντσεντ,ουτε στον browser.

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξω αυτή την μπλεδίλα στο μινι μου ξέρει κανεις τι πρέπει να κάνω? Πως να εγκαταστήσω ενα theme?

Έχω την 2.1 με Launcherpro και είμαι root....

Link to comment
Share on other sites

Srom-2.2.1Froyo-v3

 

Μια πολύ σταθερή ρομ βασισμένη σε αυτη του nobodyatall!

Με νέο design και εικονιδια απο την επίσημη ρομ!

Νεα εμφανιση dialer και contacts!

Και πολλά άλλα!

Για λεπτομέριες επισκεφθείτε αυτη την ιστοσελίδα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1035656

 

Αν θέλετε δοκιμαστε την και πείτε μου σχόλια και εισηγήσεις για να κανω την ρομ καλύτερη!!!

Edited by stelios_97
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδι μου, το κατεβασα αλλα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω στο χαντσεντ,ουτε στον browser.

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Λοιπόν στο smartkeyboard που του εχω φορέσει εγω κάνεις το εξής.

Μπαίνεις κάπου που γράφεις πχ στο handcent sms.

Κρατάς παρατεταμένα το δάχτυλο στο πεδίο που γράφεις μέχρι να σου πετάξει ενα drop menu με τα input methods.

Εκεί θα δεις τα standarts input methods της sony Τ9 και λογικά κάπου θα εχει και το querty keyboard που εχεις κατεβάσει.

Το επιλέγεις και είσαι ready.

Αυτό το κάνεις μια φορα και τελείωσες.

Και restart να κάνεις το input method παραμένει σε querty.

Αν θες να γυρίσεις σε T9 κάνεις πάλι το ίδιο και επιλέγεις στο input method to t9.

 

Δεν σε παροκολούθησα στο ποιό προγραμμα κατέβασες αλλά απο προσωπική εμπειρία το smart keyboard τα σπάει.

Μπορείς να κατεβάσεις πολλαπλά layouts και διάφορες γλώσσες με ορθογραφικό έλεγχο κιόλας, τα οποία και εναλλάσονται ακριβώς όπως στο ios.

Επίσης υπάρχουν διαφορετικά skins για το πως θα φαίνεται το keyboard, σε χρώματα σχήματα, πόσο μεγάλα θα είναι τα πλήκτρα κτλ κτλ.;)

 

Στο βίντεο που εχω ανεβάσει με το navigon μπορείς να το δεις και πως δουλεύει στην πράξη.

 

Πάρε μια γεύση.

Δες απο το 00:01:02

 

Καλή φάση έτσι.

Δουλεύει και όρθιο και ξαπλωτό ακριβώς οπως έχουμε συνηθίσει στο iphone, με μικρά και shift για caps lock, τονισμό φωνηέντων με παρατεταμένο πάτημα κτλ κτλ!!!

 

Το πρώτο πράγμα που φόρτωσα στο κινητό.

Υπάρχει και σπα@##$$ στο άπλα.:ninja::X :ninja:

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο smartkeyboard που του εχω φορέσει εγω κάνεις το εξής.

Μπαίνεις κάπου που γράφεις πχ στο handcent sms.

Κρατάς παρατεταμένα το δάχτυλο στο πεδίο που γράφεις μέχρι να σου πετάξει ενα drop menu με τα input methods.

Εκεί θα δεις τα standarts input methods της sony Τ9 και λογικά κάπου θα εχει και το querty keyboard που εχεις κατεβάσει.

Το επιλέγεις και είσαι ready.

Αυτό το κάνεις μια φορα και τελείωσες.

Και restart να κάνεις το input method παραμένει σε querty.

Αν θες να γυρίσεις σε T9 κάνεις πάλι το ίδιο και επιλέγεις στο input method to t9.

 

Δεν σε παροκολούθησα στο πιο προγραμμα κατέβασες αλλά απο προσωπική εμπειρία το smart keyboard τα σπάει.

Μπορείς να κατεβάσεις πολλαπλά layouts και διάφορες γλώσσες με ορθογραφικό έλεγχο κιόλας, τα οποία και εναλλάσονται ακριβώς όπως στο ios.

Επίσης υπάρχουν διαφορετικά skins για το πως θα φαίνεται το keyboard, σε χρώματα σχήματα, πόσο μεγάλα θα είναι τα πλήκτρα κτλ κτλ.;)

 

Στο βίντεο που εχω ανεβάσει με το navigon μπορείς να το δεις και πως δουλεύει στην πράξη.

 

Πάρε μια γεύση.

Δες απο το 00:01:02

 

Καλή φάση έτσι.

Δουλεύει και όρθιο και ξαπλωτό ακριβώς οπως έχουμε συνηθίσει στο iphone, με μικρά και shift για caps lock, τονισμό φωνηέντων με παρατεταμένο πάτημα κτλ κτλ!!!

 

Το πρώτο πράγμα που φόρτωσα στο κινητό.

Υπάρχει και σπα@##$$ στο άπλα.:ninja::X :ninja:

 

ενδιαφερον φαινεται!αλλα στο μαρκετ υπαρχει σαν τραιαλ μονο..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθησει καποιος σε κατι; Πηρα το χ10 pro και τα ακουστικα δεν μπαινουν μεσα μεσα. Επεσα σε ελαττωματικο ή απλα επρεπε να εχει καποιον ανταπτορα η συσκευασια; Ευχαριστω με σωζετε αν μου λυσετε την απορια :)

 

 

δηλαδη ουτε ενας δεν εχει χρησιμοποιησει ακουστικα? :cry:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ουτε ενας δεν εχει χρησιμοποιησει ακουστικα? :cry:

 

morfeas-dsl-, είναι λογικό να έχει μονάχα μια μικρή αντίσταση όταν βάζεις το βύσμα.

 

Πίεσε το λίγο παραπάνω, αν δεις οτι δεν γίνεται να μπει, έχεις πρόβλημα.

 

Τα ακουστικά μπαίνουν κανονικά χωρις αντάπτορα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Srom-2.2.1Froyo-v3

 

Μια πολύ σταθερή ρομ βασισμένη σε αυτη του nobodyatall!

Με νέο design και εικονιδια απο την επίσημη ρομ!

Νεα εμφανιση dialer και contacts!

Και πολλά άλλα!

Για λεπτομέριες επισκεφθείτε αυτη την ιστοσελίδα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1035656

 

Αν θέλετε δοκιμαστε την και πείτε μου σχόλια και εισηγήσεις για να κανω την ρομ καλύτερη!!!

 

εχει πληρωσ ελληνικα???

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το mini pro εδώ και κανά μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του, κυρίως για την ταχύτατη απόκριση.

 

Ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποιο καλό app, το οποίο να μπλοκάρει τις κλήσεις με απόκρυψη (όταν δηλαδή με παίρνει κάποιος με απόκρυψη να δείχνει ότι είμαι απασχολημένος).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...