Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

για βοηθηστε ρε παιδιά με μια απορία που έχω.

προχθές αγόρασα το sony x-10 mini pro απο ενα κατάστημα χωρίς σύνδεση.

απλά το ηθελα σκέτη σαν συσκευή.

Σήμερα που το άνοιξα είδα ότι πάνω και αριστερά στην οθόνη υπάρχει το λογότυπο της vodafone

και πέρα απο αυτό υπάρχουν και δύο παράλληλες μαύρες γραμμές πάλι στην οθόνη χαμηλά.

Αντε το λογότυπο να μην το δώσω σημασία που υπάρχει μέσα στην οθόνη.

Εκείνες οι δύο μαύρες οριζόντιες γραμμές μέσα στην οθόνη υπάρχει τρόπος να εξαφανιστούν ή να το πάω πίσω στο μαγαζί και να τους το πετάξω στο κεφάλι??

Σημ:ένας φίλος έχει ακριβώς το ίδιο μοντέλο αγορασμένο απο άλλο μαγαζί χωρίς εκείνο να έχει αυτές τις δύο μαύρες οριζόντιες γραμμές μέσα στην οθόνη του.

 

για να φυγει πρεπει να κανεις αυτο φιλε --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286792 :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα παιδια..αποφασισα να παρω καινουργιο κινητο καθως το τριων χρονων κινητο μου κ800 τα επαιξε..μετα απο πολυ ψαξιμο(λιωσιμο)κατεληξα στο xperia x10 mini pro..εχω δει πολλα βιντεακια και μου φαινεται τελειο..το μονο που με ανησυχει ειναι οτι εχει καπως μικρη οθονη κ εγω εχω λιγο χοντρα δαχτυλα..σαν κινητο μου αρεσει παρα πολυ..αλλα με φοβιζει η οθονη..βεβαια ειναι και θεμα συνηθειας γιατι θα ειναι το πρωτο αφης μου..εσεις τι λετε;εννοειται οτι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο..το οριο μου ειναι 160 ευρωπουλα το πολυ 170..επισης θελω να εχει wifi και να μπορω να βλεπω βιντεακια στο youtube..μιλαμε παντα για android..ευχαριστω εκ των προτερων!:-)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια..αποφασισα να παρω καινουργιο κινητο καθως το τριων χρονων κινητο μου κ800 τα επαιξε..μετα απο πολυ ψαξιμο(λιωσιμο)κατεληξα στο xperia x10 mini pro..εχω δει πολλα βιντεακια και μου φαινεται τελειο..το μονο που με ανησυχει ειναι οτι εχει καπως μικρη οθονη κ εγω εχω λιγο χοντρα δαχτυλα..σαν κινητο μου αρεσει παρα πολυ..αλλα με φοβιζει η οθονη..βεβαια ειναι και θεμα συνηθειας γιατι θα ειναι το πρωτο αφης μου..εσεις τι λετε;εννοειται οτι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο..το οριο μου ειναι 160 ευρωπουλα το πολυ 170..επισης θελω να εχει wifi και να μπορω να βλεπω βιντεακια στο youtube..μιλαμε παντα για android..ευχαριστω εκ των προτερων!:-)

 

 

H oθονη συνηθιζεται ευκολα.Κι εμενα το πρωτο αφης ειναι.Κατα την γνωμη μου το βασικο μειονεκτημα ειναι η σχετικα μικρη αυτονομια της μπαταριας.Αδειαζει αρκετα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

H oθονη συνηθιζεται ευκολα.Κι εμενα το πρωτο αφης ειναι.Κατα την γνωμη μου το βασικο μειονεκτημα ειναι η σχετικα μικρη αυτονομια της μπαταριας.Αδειαζει αρκετα γρηγορα.

 

φιλε μου δεν με ενοχλει αυτο αφου το παλιο μ το φορτιζα καθε βραδυ..καποια αλλη συσκευη δεν εχετε να μου προτεινετε;θελω να κατεβω αυριο για να το δοκιμασω και να δω και καποια αλλα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια παιζω το angry birds το πρωτο και εχω φτασει στον 5ο κοσμο και κολλαει παρα πολυ...ενω οταν παιζω τις πρωτες πιστες δεν κολλαει καθολου...ξερει κανεις τι παιζει??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια..αποφασισα να παρω καινουργιο κινητο καθως το τριων χρονων κινητο μου κ800 τα επαιξε..μετα απο πολυ ψαξιμο(λιωσιμο)κατεληξα στο xperia x10 mini pro..εχω δει πολλα βιντεακια και μου φαινεται τελειο..το μονο που με ανησυχει ειναι οτι εχει καπως μικρη οθονη κ εγω εχω λιγο χοντρα δαχτυλα..σαν κινητο μου αρεσει παρα πολυ..αλλα με φοβιζει η οθονη..βεβαια ειναι και θεμα συνηθειας γιατι θα ειναι το πρωτο αφης μου..εσεις τι λετε;εννοειται οτι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο..το οριο μου ειναι 160 ευρωπουλα το πολυ 170..επισης θελω να εχει wifi και να μπορω να βλεπω βιντεακια στο youtube..μιλαμε παντα για android..ευχαριστω εκ των προτερων!:-)

 

στα multirama εχει 159 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσυ το χεις δοκιμασει;

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

ναι το εχω δοκιμασει το iGOMyWay_8.4.2.139242_tattoo_v2 (υπαρχει και iGOMyWay_8.4.2.139242_tattoo_v3)....

οπως και τα:

Sygic Aura 3.0 for Android

και

Navigon 2.6.1 Android

και δουλευουν ολα αψογα (θα ελεγα καλυτερο ειναι το Sygic Aura με 3D κτιρια και μετα το Navigon)

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω δοκιμασει το iGOMyWay_8.4.2.139242_tattoo_v2 (υπαρχει και iGOMyWay_8.4.2.139242_tattoo_v3)....

οπως και τα:

Sygic Aura 3.0 for Android

και

Navigon 2.6.1 Android

και δουλευουν ολα αψογα (θα ελεγα καλυτερο ειναι το Sygic Aura με 3D κτιρια και μετα το Navigon)

 

 

δουλευω το ναβιγκον απο τοτε που εχω το κινητο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..απλα ειπα να δοκιμασω και τιποτα αλλο.το περασα και το iGO και εχει πλακα με το αυτοκινητακι στον δρομο..πως μπορω να κανω ομως πιο αληθοφανη την διαδρομη;κτηρια και λοιπα εννοω.καποα ρυθμιση;

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δουλευω το ναβιγκον απο τοτε που εχω το κινητο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..απλα ειπα να δοκιμασω και τιποτα αλλο.το περασα και το iGO και εχει πλακα με το αυτοκινητακι στον δρομο..πως μπορω να κανω ομως πιο αληθοφανη την διαδρομη;κτηρια και λοιπα εννοω.καποα ρυθμιση;

 

Για τα προγράμματα πλοήγησης συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δουλευω το ναβιγκον απο τοτε που εχω το κινητο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..απλα ειπα να δοκιμασω και τιποτα αλλο.το περασα και το iGO και εχει πλακα με το αυτοκινητακι στον δρομο..πως μπορω να κανω ομως πιο αληθοφανη την διαδρομη;κτηρια και λοιπα εννοω.καποα ρυθμιση;

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

καλά εσύ ρε κον ακόμα με τα χαζο gps τη βγάζεις???δεν σου χω πει 100 φορές να βαλεις το ndrive?? τσ τσ τσ!!

Τεσπα παιδιά θέλω και γω να βάλω η την 2.2 η την 2.3 ποια μου προτείνετε??Και τι καλό έχει η κάθε μια??

Επίσης έχω εκδοση φασματος MX76XX-TSNCJOLYM-53404015,KERNEL 2.6.29, ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ 2,1,1,C.0.0 α και εχω το μινι το προ!!! αυτααααα

Edited by matbel
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ 2,1,1,C.0.0

 

Φλάσαρες κιόλας την 2.1.1.c.0.0; Πότε έγινε updated και στην Ελλάδα;

 

Στο δικό μου (Χ10 mini) το SEUS περνάει ακόμα την 2.1.0.6.

:(

 

Έχεις παρατηρήσει διαφορές από την προηγούμενη;

Link to comment
Share on other sites

μμμ...τι να σου πω..πριν λιγο την εβαλα,γιατί μου είπαν οτι θέλω την 0.6 για να φλασαρω κλπ..κ τλκ μου βγηκε αυτή..αμα δω καμια αλλαγή θα σου πω..εγω την 0.6 ήθελα αλλα δε μου βγηκε!!Αντε να δω τωρα τι θα κανω..ουφ..τι μπερδεμα κ αυτο
Link to comment
Share on other sites

μμμ...τι να σου πω..πριν λιγο την εβαλα,γιατί μου είπαν οτι θέλω την 0.6 για να φλασαρω κλπ..κ τλκ μου βγηκε αυτή..αμα δω καμια αλλαγή θα σου πω..εγω την 0.6 ήθελα αλλα δε μου βγηκε!!Αντε να δω τωρα τι θα κανω..ουφ..τι μπερδεμα κ αυτο

 

:lol::lol::lol:

Για ποιον λόγο την θές;

Αν για παράδειγμα είναι για να περάσεις κάποια custom ROM, απ' ότι διάβασα στο XDA,δουλεύουν όλα κανονικότατα!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Για ποιον λόγο την θές;

Αν για παράδειγμα είναι για να περάσεις κάποια custom ROM, απ' ότι διάβασα στο XDA,δουλεύουν όλα κανονικότατα!!!

 

τι εγινε τελικα ,με την 2.1.1.c.0.0 ηρθε για το μινι ??η μονο για το προ????

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε τελικα ,με την 2.1.1.c.0.0 ηρθε για το μινι ??η μονο για το προ????

 

Εγώ δοκίμασα update σήμερα το απόγευμα κατά τις 6 και πάλι την 2.1.0.6 μου φλάσαρε!

Ίσως αργότερα να "ήρθε" και Ελλάδα το 2.1.1.c.0.0 και να "έπεσε" πάνω του ο matbel!

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κουράγιο (και μπαταρία) να ξαναφλασάρω... ίσως αύριο!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα update σήμερα το απόγευμα κατά τις 6 και πάλι την 2.1.0.6 μου φλάσαρε!

Ίσως αργότερα να "ήρθε" και Ελλάδα το 2.1.1.c.0.0 και να "έπεσε" πάνω του ο matbel!

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κουράγιο (και μπαταρία) να ξαναφλασάρω... ίσως αύριο!

:lol:

 

αντε να δουμε !! και γω χτεσ αλλα ποιοσ ξαναβαζει παλι απο την αρχη to xrecovery και τλπ.. αν βγει τπτ νεοτερο να μασ ενημερωσουν οι φιλοι..:D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο σημειο που εχω κανονικα xrecovery και ετοιμαζομαι για miniCM..... αποριες:

α. για τις επαφες εκανα αντιγραφο ασφαλειας στην sdcard (ενα vcf αρχειο), το οποιο περασα στον υπολογιστη και μετα θα το ξαναπερασω στην καρτα και θα κανω απο εκει επαναφορα. θα δουλεψει αυτο???

β. στο backup που θα κανω με το xrecovery, θα ειναι και οι εφαρμογες? ή μονο τα δεδομενα τους? δηλαδη αν κανω restore πρεπει να εγκαταστησω παλι τις εφαρμογες?

γ. αν παρω το backup αρχειο που θα κανει το xrecovery, το αποθηκευσω στον υπολογιστη, αλλαξω καρτα μνημης και ξαναπερασω το backup αρχειο στην καινουργια καρτα, θα κανει κανονικα restore??

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Για ποιον λόγο την θές;

Αν για παράδειγμα είναι για να περάσεις κάποια custom ROM, απ' ότι διάβασα στο XDA,δουλεύουν όλα κανονικότατα!!!

σε αλλες ρομ χρειαζετε να εχεις την .06 σε αλλες οχι

τι εγινε τελικα ,με την 2.1.1.c.0.0 ηρθε για το μινι ??η μονο για το προ????

αν δε σε βγαζει αναβαθμιση δοκιμασε να το κανεις σαν επιδιωρθοση με το pc companion μαλλον θα την περασει (το ειχα δοκιμασει σε παλαιοτερη εκδοση και πετυχε)

ειμαι στο σημειο που εχω κανονικα xrecovery και ετοιμαζομαι για miniCM..... αποριες:

α. για τις επαφες εκανα αντιγραφο ασφαλειας στην sdcard (ενα vcf αρχειο), το οποιο περασα στον υπολογιστη και μετα θα το ξαναπερασω στην καρτα και θα κανω απο εκει επαναφορα. θα δουλεψει αυτο???

β. στο backup που θα κανω με το xrecovery, θα ειναι και οι εφαρμογες? ή μονο τα δεδομενα τους? δηλαδη αν κανω restore πρεπει να εγκαταστησω παλι τις εφαρμογες?

γ. αν παρω το backup αρχειο που θα κανει το xrecovery, το αποθηκευσω στον υπολογιστη, αλλαξω καρτα μνημης και ξαναπερασω το backup αρχειο στην καινουργια καρτα, θα κανει κανονικα restore??

α. ναι

β.ναι θα ειναι..................για να περασεις ομως τις εφαρμογες στην επομενη ρομ και για να μην τις ψαχνεις να τις κανεις μπακαπ με το τιτανιουμ και θα εισαι οκ(να το κανεις πριν φλασαρεις την ρομ που θελεις)

γ. ναι

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

μμμ...τι να σου πω..πριν λιγο την εβαλα,γιατί μου είπαν οτι θέλω την 0.6 για να φλασαρω κλπ..κ τλκ μου βγηκε αυτή..αμα δω καμια αλλαγή θα σου πω..εγω την 0.6 ήθελα αλλα δε μου βγηκε!!Αντε να δω τωρα τι θα κανω..ουφ..τι μπερδεμα κ αυτο

 

Μις, η έκδοση δεν έχει τόση σημασία όσο το baseband. Πλέον έχεις το σωστό baseband για 2.2, 2.3 και λοιπά, οπότε ακολουθείς τις οδηγίες και φλασάρεις άφοβα.

 

ειμαι στο σημειο που εχω κανονικα xrecovery και ετοιμαζομαι για miniCM..... αποριες:

α. για τις επαφες εκανα αντιγραφο ασφαλειας στην sdcard (ενα vcf αρχειο), το οποιο περασα στον υπολογιστη και μετα θα το ξαναπερασω στην καρτα και θα κανω απο εκει επαναφορα. θα δουλεψει αυτο???

β. στο backup που θα κανω με το xrecovery, θα ειναι και οι εφαρμογες? ή μονο τα δεδομενα τους? δηλαδη αν κανω restore πρεπει να εγκαταστησω παλι τις εφαρμογες?

γ. αν παρω το backup αρχειο που θα κανει το xrecovery, το αποθηκευσω στον υπολογιστη, αλλαξω καρτα μνημης και ξαναπερασω το backup αρχειο στην καινουργια καρτα, θα κανει κανονικα restore??

 

dipodo, καλύτερα να κάνεις συγχρονισμό τις επαφές σου και με το google account, αφενός για μεγαλύτερη ευκολία επαναφοράς, αφετέρου για να ένα "extra" backup.

Στην MiniCM ΔΕΝ πρέπει να επαναφέρεις τίποτα από το backup σου με το xrecovery. Κάνεις clean install. Αν θέλεις κάνεις backup των εφαρμογών με το Titanium Backup και κατόπιν τις επαναφέρεις ΧΩΡΙΣ τα δεδομένα τους. (οποιαδήποτε παρέκκλιση από τα παραπάνω θα σε πάει σε bootloop ή στην καλύτερη σε κάμποσα FC).

Τέλος, ναι το restore θα γίνει κανονικά αρκεί να μην αλλάξει η δομή των φακέλων (/sdcard/xrecovery/backup/ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ_BACKUP)

 

*EDIT* Με πρόλαβε ο dimtz :D

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

dipodo, καλύτερα να κάνεις συγχρονισμό τις επαφές σου και με το google account, αφενός για μεγαλύτερη ευκολία επαναφοράς, αφετέρου για να ένα "extra" backup.

Στην MiniCM ΔΕΝ πρέπει να επαναφέρεις τίποτα από το backup σου με το xrecovery. Κάνεις clean install. Αν θέλεις κάνεις backup των εφαρμογών με το Titanium Backup και κατόπιν τις επαναφέρεις ΧΩΡΙΣ τα δεδομένα τους. (οποιαδήποτε παρέκκλιση από τα παραπάνω θα σε πάει σε bootloop ή στην καλύτερη σε κάμποσα FC).

Τέλος, ναι το restore θα γίνει κανονικά αρκεί να μην αλλάξει η δομή των φακέλων (/sdcard/xrecovery/backup/ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ_BACKUP)

 

 

ακομα μια ερωτηση, ισως χαζη...... μετα την εγκατασταση της MiniCM, οταν ανοιξω το κινητο, θα εχει χαθει οτι εχω στην καρτα μνημης? (θεωρω αυτονοητο πως οτι ειναι στην μνημη της συσκευης θα χαθει)

Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ερωτηση, ισως χαζη...... μετα την εγκατασταση της MiniCM, οταν ανοιξω το κινητο, θα εχει χαθει οτι εχω στην καρτα μνημης? (θεωρω αυτονοητο πως οτι ειναι στην μνημη της συσκευης θα χαθει)

 

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε:

 

Ποια MiniCM θέλεις να κάνεις εγκατάσταση? MiniCM6-1.0.1 ή MiniCM7-2.0.1? Στην περίπτωση της πρώτης, πρέπει να κάνεις πριν την εγκαταστήσεις full wipe + wipe dalvik-cache (θα τα βρείς μέσα στο μενού του xrecovery). H δεύτερη τα κάνει μόνη της οπότε δεν χρειάζεται.

Η κάρτα μνήμης μένει ανέπαφη ενώ όπως είπες και ο ίδιος η μνήμη της συσκευής θα χαθεί.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε:

 

Ποια MiniCM θέλεις να κάνεις εγκατάσταση? MiniCM6-1.0.1 ή MiniCM7-2.0.1? Στην περίπτωση της πρώτης, πρέπει να κάνεις πριν την εγκαταστήσεις full wipe + wipe dalvik-cache (θα τα βρείς μέσα στο μενού του xrecovery). H δεύτερη τα κάνει μόνη της οπότε δεν χρειάζεται.

Η κάρτα μνήμης μένει ανέπαφη ενώ όπως είπες και ο ίδιος η μνήμη της συσκευής θα χαθεί.

 

Την CM6-1.0.1, γιατι δεν θελω να ειναι μονο vga η καμερα.....

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου παντως :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...