Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και συγχαριτηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε εδω.

Αγορασα το χ10 mini απο τον Γερμανο και το μονο που με κανει να πιστευω οτι το τηλ. ειναι branded, ειναι ο ηχος κλησης της cosmote.Ψαχνωντας στα hiden menus βρηκα τις παρακατω πληροφοριες.

 

SOFTWARE INFO

 

Phone software version:

1235-3408_1.0.A.1.36

GENERIC-user

 

File System Version:

WORLD-1-8_1.0.A.1.36

 

S1 B00t Version:

1229-3593 R8A027

 

ETS s/w Version:

1234-7269_3_18

 

Customization Version:

1236-9440_R10A

 

Memory card:

1236-3496_R9A

 

Content Version:

PA12

 

Type Number:

AAD3880069-BV

 

MODEL INFO

E10i

 

Εχω λοιπον τις εξεις ερωτησεις:

1) ειναι branded το τηλ?

2)αν το κανω debrand,υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην κατασταση που το αγορασα?(για λογους εγγυησης)

3)με ποιο τροπο μπορω να κανω backup το τηλ. χωρις root kai debrand?

Αυτα για την ωρα και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.

 

1)Καραbranded Cosmote GR

 

2)Θεωρητικά αλλάζοντας κάποια values του build.pro μπορείς να βάλεις όποιο firmware θέλεις.. Δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά όμως ωστε να μιλάμε για σίγουρα πράγματα.

 

3)Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις backup?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους.

παρακολουθω το θεμα εδω και καιρο (προσπαθω δλδ γιατι γραφετε με τρελους ρυθμους λεμε, lol) και δε θυμαμαι να δοθηκε πουθενα λυση σε αυτο που θα ρωτησω (αν κανω λαθος συγνωμη):

θελω να περασω τις επαφες μου απο το παλιο μου w960i στο καινουριο μου x10 mini pro. δοκιμασα και μεσω outlook και μεσω gmail αλλα και στις 2 περιπτωσεις δε μου συγχρονιζει μια συγκεκριμενη καρτελα των επαφων που ειχε στο w960i, την καρτελα i (οπως λεμε info, οσοι ξερουν το w960i θα την ξερουν). το κακο ειναι πως εχω σχεδον 1500 επαφες και σε πολλες απο αυτες η καρτελα αυτη περιεχει σημαντικες πληροφοριες που δυστυχως δεν περνανε στο outlook ή στο gmail. επισης δοκιμασα να κανω edit τις επαφες μου μεσω διαφορων προγραμματων που μανατζαρουν τα αρχεια vcf (σε αυτο το format πηρα τις επαφες απο την μνημη του w960i) αλλα τζιφος. υπαρχει καμια λυση σ'αυτο το προβλημα?

 

παιδιά όσοι ρωτάτε για συγχρονισμό / επεξεργασία / μεταφορα επαφών, δοκιμάστε το νέο my phone explorer, είνια η πρώτη έκδοση που υποστηρίζει android και μπορεί να σας παιδέψει λίγο στη σύνδεση, αλλά λύνει τα χέρια, όπως έκανε και τόσα χρόνια με τα παλιότερα SE.

 

Ιδίως για μεταφορά επαφών από άλλο SE είναι νομίζω η καλύτερη επιλογή

 

το δοκιμασα κι αυτο, σουπερ προγραμματακι αλλα δυστυχως δε "διαβαζει" το πεδιο που σας λεω. τωρα την ψαχνω μεσω προγραμματος που μετατρεπει τα vcf σε xls και μετα μεσω αλλου προγραμματος απο xls σε csv(αφου υποτιθεται οτι θα μεταφερω την καρτελα info σε πεδιο διευθυνσης), αλλα δε βλεπω μελλον.

 

ελεος ρε γμτ, δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασυμβατα τα 2 τηλεφωνα της SE.

Link to comment
Share on other sites

1)Καραbranded Cosmote GR

 

2)Θεωρητικά αλλάζοντας κάποια values του build.pro μπορείς να βάλεις όποιο firmware θέλεις.. Δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά όμως ωστε να μιλάμε για σίγουρα πράγματα.

 

3)Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις backup?

 

Θελω να το κανω debrand και αναρωτιεμαι αν θα υσχυει η εγγυηση μετα.Γιαυτο ψαχνω να βρω αν υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση μετα το debrand.(με backup ισως?)

 

εχω περιπου 3 μηνες το κινητο aγορασμενο επισης απο τον γερμανο και βλεπω οτι εχουμε την ιδια version

 

χαχα!!!!και ειναι η τελευταια απ¨οτι φαινεται.Δεν υπαρχει επισημη αναβαθμηση πουθενα γιαυτη τη version.Την πατησαμε,θα περιμενουμε πολυ ακομα μεχρι να βγαλει καινουργια η cosmote.Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πηγα στο Γερμανο και το πηρα ο ΜΛΚΣ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

1)Καραbranded Cosmote GR

?

 

Εγω το πηρα απο το πλαισιο σημερα και εχει phone software version

1235-3408_1.1.A.0.8 τι χρειαζεται για να μαθω αν ειναι branded?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να παραθεσω κ εγω τα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου να μου πει καποιος τι σημαινουν καθως αντιμετωπιζω πολλα προβληματα με sms,αναγνωριση κλησεων αναφορες παραδοσης και αποστολης sms.(παροχος cosmote)

Firmware 1.6

kernel 2.6.29

Αριθμος Εκδοσης 1.1.Α.0.8

Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι σημαινουν αυτα και γιατι στους περισσοτερους απο εσας αναφερει Αριθμο Εκδοσης 1.0.Α.1.37

 

Tελικα δεν νομιζω να υπαρχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ τηλεφωνο απο αυτο .Επισης δεν νομιζω να υπαρχει κ χειροτερη εταιρια απο Sony Ericsson στην Ελλαδα.Τους στελνω emails,παιρνω τηλεφωνα και αυτοι απαντηση και λυση καμμια!!!!!!!

Απλα εριξαν στην αγορα ενα αθλιο τηλεφωνο χωρις να μπουν στη διαδικασια να τσεκαρουν συμβατοτητα με τους παροχους τις καρτες SIM κλπ κλπ.Αυτα μονο εδω στη μπανανια Ελλαδισταν γινονται.

Edited by van62
Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε γμτ, δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασυμβατα τα 2 τηλεφωνα της SE.

 

Φυσικά και είναι! Μιλάμε για πλατφόρμα SE με πλατφόρμα android. Είναι σαν να συγκρίνεις την ούτσα με την βούρτσα!:X

 

Εγω το πηρα απο το πλαισιο σημερα και εχει phone software version

1235-3408_1.1.A.0.8 τι χρειαζεται για να μαθω αν ειναι branded?

 

Πρέπει να μας πεις την Customization Version.

Είναι κάπως έτσι: "Customization Version:

1236-9440_R10A" απλά σε εσένα παίζει να λέει άλλους αριθμούς.

 

Παιδια να παραθεσω κ εγω τα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου να μου πει καποιος τι σημαινουν καθως αντιμετωπιζω πολλα προβληματα με sms,αναγνωριση κλησεων αναφορες παραδοσης και αποστολης sms.(παροχος cosmote)

Firmware 1.6

kernel 2.6.29

Αριθμος Εκδοσης 1.1.Α.0.8

Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι σημαινουν αυτα και γιατι στους περισσοτερους απο εσας αναφερει Αριθμο Εκδοσης 1.0.Α.1.37

 

Στους περισσότερους ιδιοκτήτες cosmote branded συσκευής παίζει το 1.0.Α.1.36.

Εσύ μήπως δεν το πήρες από εκεί και απλά το έχεις με κάρτα cosmote?

Το 1.0.Α.1.36 είναι παλιότερο btw από το 1.1.Α.0.8

 

PS: όσο για το δεύτερο σκέλος το κινητό μια χαρά είναι. Και γρήγορο και απ'όλα. Απλά το android γενικά δεν είναι εύκολο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Λοιπον στο κινητο δεν μπορω να περασω τιποτα περα απο αυτα που ειναι στο μαρκετ! Δηλαδη οποια εφαρμογη παω να περασω που εχω μεσα στην καρτα μνημης με το αστρο ενω ξεκιναει την εγκατασταση, αποδεχομαι τους ορους της καθε εφαρμογης αναβοσβηνει η οθονη και με ξανα βγαζει στο ιδιο σημειο με τους ορους εγκαταστασης.... Ουτε ρουτ ΔΕΝ μπορω να κανω με τον τροπο που γινεται εντος της συσκευης γιατι εχω παλι το ιδιο προβλημα. . :mad::mad::mad:

Καποια βοηθεια απο κανεναν???:(:(

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Λοιπον στο κινητο δεν μπορω να περασω τιποτα περα απο αυτα που ειναι στο μαρκετ! Δηλαδη οποια εφαρμογη παω να περασω που εχω μεσα στην καρτα μνημης με το αστρο ενω ξεκιναει την εγκατασταση, αποδεχομαι τους ορους της καθε εφαρμογης αναβοσβηνει η οθονη και με ξανα βγαζει στο ιδιο σημειο με τους ορους εγκαταστασης.... Ουτε ρουτ ΔΕΝ μπορω να κανω με τον τροπο που γινεται εντος της συσκευης γιατι εχω παλι το ιδιο προβλημα. . :mad::mad::mad:

Καποια βοηθεια απο κανεναν???:(:(

 

Μήπως εχει γεμίσει η κάρτα μνήμης? Εχει ξανααναφερθει το ιδιο προβλημα!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Οοοταν λεμε τωρα οοοταν βγει η 2.1 πως θα την περασουμε στα κινητα μας? Αυτοματα μεσω του PC Companion ή καπως αλλιως? Εχω μεινει στην 1.1.Α.0.8
(1998) Siemens C11/Bosch 509/Motorola V3688/Siemens A35/Siemens C55/Nokia 6600/Sony Ericsson P990/Sony Ericsson K810/Sony Ericsson X10 mini/Motorola Defy/Apple iPhone 4S/Apple iPhone 5/Apple iPhone 6/Apple iPhone 6S/Apple iPhone 7 Plus (2017)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει γεμίσει η κάρτα μνήμης? Εχει ξανααναφερθει το ιδιο προβλημα!

 

Oχι οχι εχω πολυ ελευθερο χωρο στην καρτα μνημης... Πραγματικα εχω κατεβασει 1002 πραγματακια και δεν εχω περασει τιποτα!!!!!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Lρε παιδια σορυ για την ακυρη ερωτηση αλλα τι ειναι το brand και γτ χρειαζομαστε debrand?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα 1002 πραγματακια ποσο χωρο πιανουν; Γιατι αν ειναι 2ΜΒ το καθενα...νατα τα 2 GB της καρτας! :)

 

Edit: οταν κατι περνιεται, μπαινουν αρχεια και στο κινητο και στην καρτα...απο οσο εχω καταλαβει τουλαχιστον...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!Έχω δύο ερωτήσεις.

Ερώτηση ένα γενικής φύσης: δοκιμάζω πολλές εφαρμογές από το market με αποτέλεσμα να εγκαθιστώ κ να απεγκαθιστώ πολλές. Υπάρχει/χρειάζεται κάποια εφαρμογή τύπου registry cleaner που λέμε στα windows?

Ερώτηση δύο για το handcent: αν δεν έχω ενεργοποιημένο το popup, η ειδοποίηση στη μπάρα σβήνει οπότε μετά από ένα -δυο λεπτά αν δεν έχω ανοίξει το μνμ δεν καταλαβαίνω ότι υπάρχει αδιάβαστο μνμ...καμμιά ιδέα;

"Η χειρότερη τιμωρία μας είναι να μην μπορούμε να βρούμε λόγια να εκφράσουμε αυτό που αισθανόμαστε..."
Link to comment
Share on other sites

Lρε παιδια σορυ για την ακυρη ερωτηση αλλα τι ειναι το brand και γτ χρειαζομαστε debrand?

 

Όταν ένα κινητό είναι branded σημαίνει ότι το λογισμικό του έχει υποστεί παραμετροποιήσεις από παρόχους κινητής τηλεφωνίας για να έχεις πχ πιο εύκολα πρόσβαση στις υπηρεσίες τους.

 

Το debranding είναι η διαδικασία εγκατάστασης του επίσημου λογισμικού της SE χωρίς καμία παραμετροποίηση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα κινητό είναι branded σημαίνει ότι το λογισμικό του έχει υποστεί παραμετροποιήσεις από παρόχους κινητής τηλεφωνίας για να έχεις πχ πιο εύκολα πρόσβαση στις υπηρεσίες τους.

 

Το debranding είναι η διαδικασία εγκατάστασης του επίσημου λογισμικού της SE χωρίς καμία παραμετροποίηση.

 

αρα ειναι επιβεβλημενο να γινει?εννοω..γινεται "καλυτερο"?χρειαζεται για να πας στην 2.1?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι! Μιλάμε για πλατφόρμα SE με πλατφόρμα android. Είναι σαν να συγκρίνεις την ούτσα με την βούρτσα!:X

 

ναι οκ αλλα δε ζηταω δα και να παιζουν και τις ιδιες εφαρμογες, τα contacts ζηταω να συγχρονιζουν, αλλα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

 

Top benefits of upgrading your Xperia™ X10 software to Android 2.1

 

Πολυ καλο βιντεακι αλλα την αναβαθμιση ακομα να την δουμε!

(1998) Siemens C11/Bosch 509/Motorola V3688/Siemens A35/Siemens C55/Nokia 6600/Sony Ericsson P990/Sony Ericsson K810/Sony Ericsson X10 mini/Motorola Defy/Apple iPhone 4S/Apple iPhone 5/Apple iPhone 6/Apple iPhone 6S/Apple iPhone 7 Plus (2017)
Link to comment
Share on other sites

Τα 1002 πραγματακια ποσο χωρο πιανουν; Γιατι αν ειναι 2ΜΒ το καθενα...νατα τα 2 GB της καρτας! :)

 

Edit: οταν κατι περνιεται, μπαινουν αρχεια και στο κινητο και στην καρτα...απο οσο εχω καταλαβει τουλαχιστον...

 

ΧΑ.. οχι δεν εχω 1002 πραγματακια μεσα στην καρτα μνημης στην καρτα μνημης στο pc τα εχω και δοκιμαζω συνεχεια.... Εχω αρκετο ελευθερο χωρο στην καρτα και αν ηταν θεμα χωρου δεν θα μου εκανε εγκατασταση απο το μαρκετ οτι κατεβαζα...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

 

Top benefits of upgrading your Xperia™ X10 software to Android 2.1

 

Πολυ καλο βιντεακι αλλα την αναβαθμιση ακομα να την δουμε!

 

Αυτά Τα Χαρακτηριστικά Θα Ισχύουν Και Για Το Mini???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους

αποφασισα να κανω ρουτ .οταν το κανω θα χαθουνε οτι εχω περασει μεσα?χρειαζεται να κανω μπακαπ?

 

Οχι δεν χανεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

Top benefits of upgrading your Xperia™ X10 software to Android 2.1

 

Πολυ καλο βιντεακι αλλα την αναβαθμιση ακομα να την δουμε!

 

ωραια μας τα λεει..για την μπαταρια ουτε λογος ομως ε???:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πρώτον αναφέρεται στο χ10 και εχουμε και λεμε 720π δεν προκειται να δουμε μετα η αρχικη οθονη θα ειναι σαν να εχεις adw launcher,το ξεκλειδωμα κλασικο αντροιντ.

το μονο ευχαριστω ο τροπος αποδοχης κλησης και τα εικονιδια πιστευω ειναι αρκετα ευχρηστα.αλλα ολα αυτα για τον μεγαλο αδερφο

Link to comment
Share on other sites

αν παμε να δουμε τι χρησιμοποιουσε την μπαταρια, θα δουμε οτι το android την χρησιμποιουσε κατα 2%. Τα περισσοτερα ειναι η προβολη, το WiFi, η αναμονη κτλ

Οποτε γιατι πολλοι περιμενουν να βελτιωθει η καταναλωση με την 2.1?

 

 

Να ρωτησω,ιδεα μου ειναι ή δεν μπορω να παρω αρχεια με bluetooth?

εχεις κατεβασει το Bluetooth File Transfer απο το μαρκετ?

 

 

 

το μονο ευχαριστο, ο τροπος αποδοχης κλησης και τα εικονιδια πιστευω ειναι αρκετα ευχρηστα.αλλα ολα αυτα για τον μεγαλο αδερφο

ακριβως ετσι...αν εξαιρεσουμε αυτες τις 2 μικροαλλαγες, ολα τα αλλα τα εχουμε ηδη με καποια εξτρα εφαρμογη (πολλαπλους λογαριασμους μεηλ, πολλαπλα widget σε μια οθονη κτλ)

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

αν παμε να δουμε τι χρησιμοποιουσε την μπαταρια, θα δουμε οτι το android την χρησιμποιουσε κατα 2%. Τα περισσοτερα ειναι η προβολη, το WiFi, η αναμονη κτλ

Οποτε γιατι πολλοι περιμενουν να βελτιωθει η καταναλωση με την 2.1?

 

δηλαδη θες να μου πεις οτι τους ειναι πολυ δυσκολο να περιορισουν την καταναλωση της μπαταριας τλχ ενα 20% στην προβολη?:confused::blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...