Jump to content

Rumours και μελλοντικά μοντέλα Symbian platform


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίπου...

http://www.google.com/search?q=piccadilly+circus&hl=en εδώ το κάνουν :)

Πάντως μ'αρέσει αυτό που βλέπω...

Δείχνουν να ξυπνάνε. Άντε να βρυχιθεί ο κοιμισμένος βασιλιάς μπας και δούμε τίποτα καλό..

 

Έλεος.. εμένα σταμάτησε να μου δείχνει video και τώρα λέει server too busy!!

Edited by Brisingr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν θελω να φανω βιαστικος αλλα ποσο συντομα να περιμενουμε ενα c7 qwerty?πιστευω οτι ειμαι το μονο κινητο που λειπει απο την σειρα με 3.5αρα οθονη και qwerty πληκτρολογιο μιας και το e7 το θεωρω πολυ μεγαλο σαν κινητο και ακριβο
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν ανακοινωθει μεσα σε αυτο το τριμηνο, το επομενο θα ειναι στην αγορα. Νομιζω μεχρι τις γιορτες θα πρεπει αν αρκεστουμε σε ο,τι ανακοινωσει η nokia μεχρι τελος του μηνα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να φανω βιαστικος αλλα ποσο συντομα να περιμενουμε ενα c7 qwerty?πιστευω οτι ειμαι το μονο κινητο που λειπει απο την σειρα με 3.5αρα οθονη και qwerty πληκτρολογιο μιας και το e7 το θεωρω πολυ μεγαλο σαν κινητο και ακριβο

 

και γιατί δε πέρνεις το C6 που κυκλοφορεί τώρα και έχει και qwerty?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δε πέρνεις το C6 που κυκλοφορεί τώρα και έχει και qwerty?

 

Το C6 που αναφέρεις είναι το C6-00 και τρέχει Symbian^1 (Symbian S60 5th edition). ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις προσωπικα εχω ν97 μινι, για μενα αναβαθμηση στο κiνητο που ειδη εχω ειναι 3.5αρα οθονη,qwerty, symbian^3 με ολα τα καλουδια που συνεπαγεται και ειδικα η περισσοτερη μνημη που σιγουρα θα την χρειστω για το opera mobile...
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κι εγώ ότι το C7 θα είναι μία καλή πρόταση.

Προσφέρει καινούργιο λειτουργικό, βελτιωμένα χαρακτηριστικά hardware και μία καταπληκτική οθόνη τεχνολογίας clearblack AMOLED.

Πιστεύω ότι ακόμα και χωρίς qwerty θα είναι καταπληκτικό, θέμα συνήθειας μόνο.

 

Το μόνο θέμα είναι η φωτογραφική του μηχανή. Ενώ βιντεοσκοπεί σε ποιότητα 720p@25fps, το ότι είναι full-focus αντί για auto-focus, περιπλέκει λίγο τα πράγματα. Εγώ προσωπικά έχω δελεαστεί από αυτή την οθόνη και είναι ένας λόγος για τον οποίο διστάζω να πάω στο Ν8 (το οποίο θα έχει "απλή" AMOLED).

Θα περιμένω να δω απόδοση της κάμερας του C7 και μετά θα δω τι παίζει. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα η νοκια το σκοτωσε ηδη το n8 με τον εσωτερικο της ανταγωνισμο ανακοινωνοντας ολα αυτα τα κινητα με το ιδιο σχεδον hardware ταυτοχρονα.

μεχρι πριν μια βδομαδα καιγοντουσαν ολοι να παρουν το n8 και μετα απο μια βδομαδα εχουμε χωριστει σε αυτους που θελουν τελικα να παρουν το E7 αυτους που θελουν C6, C7 και οσοι απεμειναν για το n8 που αρχικα θελανε....

 

να το πω κακη κινηση της νοκια? δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα η νοκια το σκοτωσε ηδη το n8 με τον εσωτερικο της ανταγωνισμο ανακοινωνοντας ολα αυτα τα κινητα με το ιδιο σχεδον hardware ταυτοχρονα.

μεχρι πριν μια βδομαδα καιγοντουσαν ολοι να παρουν το n8 και μετα απο μια βδομαδα εχουμε χωριστει σε αυτους που θελουν τελικα να παρουν το E7 αυτους που θελουν C6, C7 και οσοι απεμειναν για το n8 που αρχικα θελανε....

 

να το πω κακη κινηση της νοκια? δεν ξερω....

υπαρχει και ο παραγοντας χρονος το n8 κυκλοφορει οπου ναναι ενω τα υπολοιπα πανε για χριστουγγενα

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα υπαρχει και αυτος ο παραγοντας ομως και παλι τι σοι ναυαρχιδα ειναι μια συσκευη που δεν μπορει να κρατησει την θεση της ουτε καν για 2-3 μηνες??

το n8 θα κυκλοφορησει οκτωβριο (ελπιζουμε)

αν τα χριστουγεννα - ιανουαριο κυκλοφορησει το Ε7 ποιο απο τα 2 θα ειναι η ναυαρχιδα μετα....?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα η νοκια το σκοτωσε ηδη το n8 με τον εσωτερικο της ανταγωνισμο ανακοινωνοντας ολα αυτα τα κινητα με το ιδιο σχεδον hardware ταυτοχρονα.

 

 

Ενώ το Ν8 καλύπτει απ΄όσο φαίνεται ένα μεγάλο μέρος των απαιτήσεων μου, απλά ξενέρωσα εντελώς με το που είδα αυτό το clearblack display στα υπόλοιπα... ακομα και το πολυ "φθηνό" C6 έχει...

 

To outdoor visibility των amoled είναι το ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα των amoled για μένα και μ' έχει δυσκολέψει προσωπικά πάρα πολλές φορές. Έπρεπε να μην έχει τέτοια οθόνη το Ν8; Έπρεπε;;; Δηλαδή ήταν τόσο δύσκολο να βάλουν την ίδια οθόνη του C7 στο Ν8;;;;;; Ε ρε τι τραβάμε...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα υπαρχει και αυτος ο παραγοντας ομως και παλι τι σοι ναυαρχιδα ειναι μια συσκευη που δεν μπορει να κρατησει την θεση της ουτε καν για 2-3 μηνες??

το n8 θα κυκλοφορησει οκτωβριο (ελπιζουμε)

αν τα χριστουγεννα - ιανουαριο κυκλοφορησει το Ε7 ποιο απο τα 2 θα ειναι η ναυαρχιδα μετα....?

παντως πιστευω ανακοινωνοντας τις νεες συσκευες λιγο πριν την κυκλοφορια του ν8 καλο εκανε στον κοσμο γιατι του εδωσε περισσοτερες επιλογες,καποιος που ειχε σκοπο να σκασει 500 ευρω για το ν8 παλι θα τα σκασει για μια απο τις υπολοποιπες συσκευες αν τελικα το αποφασισει,οποτε δεν χανει σε πωλησεις η nokia

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Ενώ το Ν8 καλύπτει απ΄όσο φαίνεται ένα μεγάλο μέρος των απαιτήσεων μου, απλά ξενέρωσα εντελώς με το που είδα αυτό το clearblack display στα υπόλοιπα... ακομα και το πολυ "φθηνό" C6 έχει...

 

To outdoor visibility των amoled είναι το ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα των amoled για μένα και μ' έχει δυσκολέψει προσωπικά πάρα πολλές φορές. Έπρεπε να μην έχει τέτοια οθόνη το Ν8; Έπρεπε;;; Δηλαδή ήταν τόσο δύσκολο να βάλουν την ίδια οθόνη του C7 στο Ν8;;;;;; Ε ρε τι τραβάμε...

 

φιλε μου εισαι μεσα στο μυαλο μου ακριβως.

πραγματικα το ιδιο ακριβως επαθα και εγω...

δηλαδη ελεος....

Link to comment
Share on other sites

αν το ν8 ειχε super amoled θα ηταν το τελειο κινητο,προφανως η νοκια παιζει με τα τεχνικα χαρακτηριστικα για να μοιρασει τις πωλησεις,σιγουρα παντως η clearblack display οθονη ειναι ενα μεγαλο συν και ιδιαιτερα αν εχει καλυτερο sunlight visibility
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα υπαρχει και αυτος ο παραγοντας ομως και παλι τι σοι ναυαρχιδα ειναι μια συσκευη που δεν μπορει να κρατησει την θεση της ουτε καν για 2-3 μηνες??

το n8 θα κυκλοφορησει οκτωβριο (ελπιζουμε)

αν τα χριστουγεννα - ιανουαριο κυκλοφορησει το Ε7 ποιο απο τα 2 θα ειναι η ναυαρχιδα μετα....?

Δεν υπάρχει ναυαρχίδα ή αν τελικά υπάρχει είναι για κάθε κατηγορία άλλη συσκευή. Κάθε κατηγορία έχει σαφή προσανατολισμό.

Με τι λογική θα συγκρίνεις το N8 με το E7 πχ...

Σε άλλο target group στοχεύει το ένα και σε άλλο το άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι θες να πεις, ομως παντα υπηρχανε διαφορες κατηγοριες και παραλληλα παντα υπηρχε και η ναυαρχιδα της καθε εταιριας...

η ναυαρχιδα της samsung ας πουμε ειναι το galaxy s αυτην την στιγμη,

της νοκια το n900 αν δεν κανω λαθος, ποιο πριν ηταν το n97 το n95 και πολλες αλλες που δεν αναφερω.

υπηρχαν και τα comunicator κινητα αν θυμασαι... και εκεινα ειχαν διαφορετικο target group, ομως παντα υπηρχε και μια ναυαρχιδα...

 

η ποιο δυνατη συσκευη ισος? η ποιο ακριβη? συνηθως και τα δυο μαζι

 

*edit απλα ποιο παλια συνηθως η καλυτερη συσκευη μιας εταιριας η ναυαρχιδα που λεμε ηταν η καλυτερη σε ολους τους τομεις, και στην καμερα και στην μουσικη και στην επαγγελματικη χρηση...

ενω τωρα τις συσκευες τις χωριζουν σε κατηγοριες... σου λενε κινητα "walkman", camera phones, multimedia phones, επαγγελματικα κινητα, κινητα που δεν περνουν τηλεφωνο (κακια :p ) κλπ....

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λέει ο Itchrist ότι το τμήμα μάρκετινγκ της Νοκια εδώ και πολύ καιρό έχει αποφασίσει να μην έχει πραγματική "ναυαρχίδα" αλλά διαφορετικά τηλέφωνα σε διαφορετικά target groups...

 

Το θέμα είναι ότι εγώ που ας πούμε "ανήκω" στο multimedia target group, έχω καλύτερη όραση από τον άλλο του business target group και διακρίνω την οθόνη καλύτερα στο ήλιο;

 

Ή το clearblack display θα είναι το επόμενο χαρακτηριστικό που πρέπει να μου πουλήσουν στο επόμενο μοντέλο Ν8-01 ή κάτι αντίστοιχο, για να ξαναμπώ εγώ στο τριπάκι και να σκέφτομαι πάλι για νέο κινητό μετά από λίγο καιρό;

 

 

Βέβαια οι Φινλανδοί θα πούνε κάτσε ρε φίλε αν δεν ξαναπάρεις κινητό εμείς κλέφτες θα γίνουμε;

 

[Offtopic]

Ξέρει κανείς vittu τι σημαίνει στα Φινλανδικά;

[/Οfftopic]

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

[Offtopic]

Πιθανότατα f***

Αλλά ψάξε το και εσύ καλού - κακού!!

[/Offtopic]

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

[Offtopic]

Πιθανότατα f***

Αλλά ψάξε το και εσύ καλού - κακού!!

[/Offtopic]

 

 

Μα το έψαξα γι' αυτό το έγραψα!!! :lol:

 

 

Μήπως και καταλάθος διαβάζει κανένας από το τμήμα μαρκετινγκ της Νοκια εδώ... :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα είναι μεγάλη χαζομάρα από πλευράς της Nokia να κάνει πονηριές με το νέο τρόπο ονομασίας στις συσκευές της. Φαντάσου δηλαδή κάποια στιγμή να βγάλει κανένα Ν8-01 με ClearBlack AMOLED, ή κανένα Ε7-01 με auto-focus και microSDHC slot, και ούτω καθεξής... Σενάριο που πιστεύω ότι περνάει από το μυαλό αρκετού κόσμου. Μακάρι να διαψευστούμε και να μην αρχίσει τις ίδιες ιστορίες όπως με τις εκδόσεις i που έβγαζε παλιά... :rolleyes:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ενώ το Ν8 καλύπτει απ΄όσο φαίνεται ένα μεγάλο μέρος των απαιτήσεων μου, απλά ξενέρωσα εντελώς με το που είδα αυτό το clearblack display στα υπόλοιπα... ακομα και το πολυ "φθηνό" C6 έχει...

 

To outdoor visibility των amoled είναι το ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα των amoled για μένα και μ' έχει δυσκολέψει προσωπικά πάρα πολλές φορές. Έπρεπε να μην έχει τέτοια οθόνη το Ν8; Έπρεπε;;; Δηλαδή ήταν τόσο δύσκολο να βάλουν την ίδια οθόνη του C7 στο Ν8;;;;;; Ε ρε τι τραβάμε...

 

Παιδιά έχουν μεγάλη διαφορά οι οθόνες Ν8 και iPhone σε εξωτερικούς χώρους?

Βρήκα ενα vid στο Youtube με σύγκριση οθονών στον ήλιο Ε7 + Ν900...μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο με Ν8?

Edited by ducatisti
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πιο ολοκληρωμένες ή ισόρροπες συσκευές τείνουν να καταστούν τα περσινά μοντέλα με μοναδικό μειονέκτημα τους το S^1 και τα όποια hardware προβλήματα παρουσίασαν ορισμένες παρτίδες.

 

Η ιστορία με τις εκδόσεις "i" αν θυμάμαι καλά άρχισε από την SE με το T68 και το T68i και ύστερα την κόλλησε και η NOKIA, πχ. ακόμα θυμάμαι το 6310 το οποίο μέσα σε λίγους μήνες αντικαταστάθηκε από το 6310i με διαφορετικό φωτισμό και υποστήριξη J2ME 1.0. H SE όμως τουλάχιστον επέτρεψε στους κατόχους του T68 να αναβαθμίσουν το firmware τους σε T68i ώστε να έχουν πχ. J2ME ενώ η Nokia, παραδοσιακά, όχι.

 

Αυτό που χρειαζότανε η συγκεκριμένη collection ήταν το C7 με πληκτρολόγιο, τώρα έτσι όπως είναι υπάρχει ασάφεια μεταξύ C6-01, C7-00 ενώ σε απόλυτα χαρακτηριστικά το C6-00 αν και με 5αρα κάμερα υπερτερεί λόγο Auto-Focus σε σχέση με τις ισχυρότερες κάμερες των C6-01/C7-00 ενώ παρέχει QWERTY αλλά έρχεται με S^1.

 

Δυστυχώς για να προωθήσουν το E7-00 ως QWERTY με S^3, αναγκάζοντας όσους επιθυμούν S^3 και QWERTY σε αυτή την λύση, χαντάκωσαν το C7 και το C6-01 αντί να προσφέρουν ένα προσιτό S^3 με QWERTY. Φυσικά τότε θα είχαν πρόβλημα τι να κάνουν το C6-00 (αλλά τότε γιατί το κυκλοφόρησαν εξ αρχής με S^1 αφού στρέφονται προς το S^3; - μα για να πουλήσουν ακριβά το E7-00 ..χα!).

 

Και μέσα σε όλα αυτά, το N8 το οποίο τελικά δεν διαθέτει ClearBlack AMOLED αλλά τουλάχιστον είναι πιο ισόρροπο σε σχέση με τα C6-00-01 & C7-00.

 

Προσωπικά μου φαίνεται μπάχαλο η κατάσταση από την κουτοπονηρία να κρατήσουν το QWERTY & S^3 προς το παρόν μόνο για το αλμυρό (όπως φαίνεται) E7-00 .. η σειρά όπως είναι "ζητά" από μόνη της ένα προσιτό QWERTY δεν χρειάζεται να είσαι καλοπληρωμένος manager για να το δεις :-\

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις DirectX... Μιας και μπαίνω στρατό Νοέμβρη θα περιμένω να αγοράσω τελικά κινητό τον...Δεκέμβρη/Ιανουάριο μπας και γλιτώσω 50Ε :p και κανένα hardware revision. Πραγματικά,αυτό που έκανε η ΝΟΚΙΑ δε παλεύεται.

Βάζει CBD σε όλα τα μοντέλα εκτός από Ν8. Και αν δεχτώ ότι το Ν8 είχε σχεδιαστεί λίγους μήνες νωρίτερα,δηλαδή όταν δεν ήταν διαθέσιμη η CBD οθόνη,ήταν τόσο δύσκολο να βγάλουν ένα hardware revision με CBD οθόνη;

 

Τώρα τα περί CBD. Με αρκετό googlάρισμα... Κάποιος τύπος είπε ότι είναι Amoled με καλύτερο τζάμι απ'έξω,που μειώνει τις αντανακλάσεις και κάνει πιο έντονα τα χρώματα σε συνθήκες φωτισμού. Σε συνθήκες σκιάς του φάνηκε ότι Ν8=C7. Δε ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο (!) πάντως...αν ισχύει είναι λίγο απάτη της ΝΟΚΙΑ και έρχεται και δένει με αυτά που λέτε παραπάνω, δηλαδή δημιουργεί εσωτερικό ανταγωνισμό στα μοντέλα της η ΝΟΚΙΑ ώστε να ανεβάζει τις τιμές. Πχ το C7 με αρκετά χειρότερα χαρακτηριστικά από το Ν8,φαίνεται ότι λόγω CBD το πουλάει μόλις 70Ε λιγότερο : έκοψε HDMI,ακριβή κατασκευή,Carl Zeiss optics...και έβαλε ένα καλύτερο τζαμάκι?!? από μπροστά για να διατηρήσει υψηλή την τιμή...

Α ρε ΝΟΚΙΑ! :p Το Ν8 είναι πλήρες,πλήρες,πλήρες αλλά πιστεύω αρκετοί ξενέρωσαν που...αν και ναυαρχίδα κατ'εμέ,δεν έχει CBD. Ε και; Πόσο χειρότερο μπορεί να είναι στο daylight; Και πάλι,είναι δυνατόν να δεις ταινία σε φως ημέρας; όσο να'ναι φαίνεται ώστε να πάρεις τηλέφωνα/να στείλεις μηνύματα.

Το Ε7 χωρίς κάρτα μνήμης και fm tranceiver. ΝΟΚΙΑ,τα ανακάτεψες καλά τα χαρτιά :lol: Πφφ....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, η μόνη λύση που βλέπω για όποιον θέλει κάτι πραγματικά πλήρες (και για μένα προσωπικά) είναι η αναμονή. Ας δούμε λοιπόν τι θα γίνει το επόμενο διάστημα. Ίσως είναι η καλύτερη κίνηση. Εκεί που επρόκειτο να πάω στο C6-00, ανακοινώθηκαν τα C6-01/C7-00/E7-00. Ποιος ξέρει, με λίγη υπομονή ακόμα ίσως ανακοινωθεί κάτι ακόμα πιο ενδιαφέρον... :rolleyes:

 

Και όσο για αυτό που λες Directx για τα μοντέλα Symbian^1, ίσως κάποια από αυτά φαίνονται πλήρη - τουλάχιστον από άποψη hardware - ναι, μπορεί να είναι εν μέρει σωστό από μία άποψη, αλλά πιστεύω ότι από όσα έχουμε δει μέχρι τώρα από το Symbian^3, δεν αξίζουν τα πισωγυρίσματα. Το Symbian^1 είναι η μέρα με τη νύχτα μπροστά στο Symbian^3, η διαφορά είναι χαώδης.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...