Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή είναι η συσκευή και οι 2 εταιρίες δίνουν το ίδιο μοντέλο.

 

Σε cosmote θα έπαιρνα το mifi Και όχι το ρούτερ που είναι γκουμουτσα (το εχω χρησιμοποιήσει σε αρκετές τηλεμετριες).

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Ναι αλλά θα έχει καλό wifi το mifi?Συνήθως τα εξοχικά έχουν βεράντες και κήπους,όπου θες να πιάνεις ιντερνετ.Το άλλο θα πιάνει παντού.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα έχει καλό wifi το mifi?Συνήθως τα εξοχικά έχουν βεράντες και κήπους,όπου θες να πιάνεις ιντερνετ.Το άλλο θα πιάνει παντού.
Οι 2 μεγάλες κεραίες είναι για λήψη του 4g. Δεν είδα και τεράστιες διαφορές με τα 3 mifi που χρησιμοποιώ.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 μεγάλες κεραίες είναι για λήψη του 4g. Δεν είδα και τεράστιες διαφορές με τα 3 mifi που χρησιμοποιώ.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

 

με το g6 βγάζω μια μπάρα 4G σε συγκεκριμένο σημείο στο εξοχικό και έξω.

 

θα βγάζω 4G μέσα?

 

είναι πολλά τα 129 ευρώ και να πρέπει να κάνω και πατέντες για να έχω και το ρουτερ έξω

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τι ακριβως θες να κανεις για πες να δουμε τι μπορει να γινει.

εγω στο εξοχικο δεν εχω καλο σημα σε Cosmote οχι μονο σε 4G αλλα ουτε καν σε 3G! μεσα στο σπιτι σχεδον ανυρπακτο το σημα. Μονο 2G εχει μεσα.

Εχω προγραμμα παγιου και εχω ενα mikrotik routerboard εσωτερικο με στικακι huawei 4g με εξοδους κεραιας CRC9 dual chain. Εβαλα μια κεραια panel 35dbi διπλα σε παραθυρο να βλεπει εξω προς τις κεραιες και εχω σημα τερμα 4G....

H λυση για σενα που μαλλον θα το κανω και εγω ειναι αναμεταδοτης απο Κινα στην συχνοτητα που θες, εγω θελω στην 1800 γιατι το κινητο μου Xiaomi mi max2 δεν εχει και την 800αρα, ετσι κι αλλιως αυτοι για μια μια συχνοτητα ειναι συνηθως για να εχουν και λογικη τιμη, αν ειναι για ολες οι τιμες ειναι εξωπραγματικες. Στην 1800 εχει πχ γυρω στα 70 ευρω μαζι με εσωτερικη και εξωτερικη κεραια και το μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω το COSMOTE 4G Pocket Wi-Fi για τους γονείς μου για να συνδέονται από 2 τάμπλετ.

 

Έχει κάποιος εμπειρία; Πιάνει αφενός καλά 4g και αφετέρου σε απόσταση 15 μέτρων ( τάμπλετ ) ή θα πρέπει να δώσω + 40 ευρώ να πάρω το άλλο με τις κεραίες;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω το COSMOTE 4G Pocket Wi-Fi για τους γονείς μου για να συνδέονται από 2 τάμπλετ.

 

Έχει κάποιος εμπειρία; Πιάνει αφενός καλά 4g και αφετέρου σε απόσταση 15 μέτρων ( τάμπλετ ) ή θα πρέπει να δώσω + 40 ευρώ να πάρω το άλλο με τις κεραίες;

Το 4g θα πιάνει ακριβώς όπως το κινητό σου, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά, εκτός αν όντως πάρεις κάποιο με εξωτερικές κεραίες που σίγουρα υπάρχει βελτίωση, αλλά οχι κάτι τρομερό. Από εκεί κ πέρα, η απόσταση του wifi εξαρτάται κ πάλι από το μοντέλο, ένα παλιό huwaei που είχα, δεν έπιανε πάνω από 5 μέτρα, το καινούργιο 4g που πείρα πιάνει πολύ περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση επειδή οι ερωτήσεις σου εξαρτώνται από το μοντέλο, θα ήταν προτιμότερο να το δοκιμάσεις. Το Tplink 4g router Που δίνει η cosmote δεν έχει κανένα πρόβλημα με το wifi ποιάνει μακριά καθώς ειναι κανονικό router με ρεύμα, αλλά δεν μπορεί να μεταφερθεί εύκολα, ειναι ουσιαστικά ένα router για το σπίτι Που παίζει με 4G
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω το COSMOTE 4G Pocket Wi-Fi για τους γονείς μου για να συνδέονται από 2 τάμπλετ.

 

Έχει κάποιος εμπειρία; Πιάνει αφενός καλά 4g και αφετέρου σε απόσταση 15 μέτρων ( τάμπλετ ) ή θα πρέπει να δώσω + 40 ευρώ να πάρω το άλλο με τις κεραίες;

Το μαύρο με τις κεραίες, είναι , από ότι έχω διαβάσει και από ότι μου είπε γνωστός που το έχει τοπ.Το μικρό δεν ξέρω..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κρίνετε σκοπιμο να δωσω αλλα 40 ευρω και να παρω αυτο με τις κεραίες;; η αληθεια ειναι οτι ο ενας θα ειναι εξω - μεσα υπαρχει αποσταση γμτ και φοβάμαι δεν θα πιανει το wifi .. Όσον αφορά το σημα εχει κεραία απέναντι μου 4G+ αλλα πραγματικα πιανω 100mbps

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κρίνετε σκοπιμο να δωσω αλλα 40 ευρω και να παρω αυτο με τις κεραίες;; η αληθεια ειναι οτι ο ενας θα ειναι εξω - μεσα υπαρχει αποσταση γμτ και φοβάμαι δεν θα πιανει το wifi .. Όσον αφορά το σημα εχει κεραία απέναντι μου 4G+ αλλα πραγματικα πιανω 100mbps
εξαρτάται, για τι χρήση το θέλεις, το θες για το σπίτι? το θες για φορητότητα ? αν έχεις πρόσβαση σε ρεύμα, κ δεν το θες να το μετακινείς, εγώ θα έπαιρνα με τις κεραίες, καλήτερο σήμα 4g, Καλήτερο wifi, dn χρειάζεται φόρτιση όπως το Pocket...
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο με τις κεραίες, είναι , από ότι έχω διαβάσει και από ότι μου είπε γνωστός που το έχει τοπ.Το μικρό δεν ξέρω..

 

Offtopic ON

Κάτι άσχετο για αυτό που λες στην υπογραφή σου ....

Η κρατική μας τηλεόραση είναι το ίδιο για τα μπάζα όπως και η ιδιωτική. Νομίζεις ότι βλέπεις κανάλια του 1980. Θα ήθελα να απαλλαγώ από την συνδρομή μέσω ΔΕΗ για την κρατική τηλεόραση και τα ίδια λεφτά να τα βάλω σε μια συνδρομητική υπηρεσία ή να τα δίνω για να πηγαίνουν στα νοσοκομεία που δεν έχουν γιατρούς και όχι να ξοδεύουμε ένα κάρο λεφτά για τους τεμπελχανάδες και τα κομματόσκυλα που δουλεύουν εκεί μέσα (όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι).

Offtopic OFF

 

Μην θυμώσεις δεν έχω κάτι μαζί σου με αυτούς τα έχω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται, για τι χρήση το θέλεις, το θες για το σπίτι? το θες για φορητότητα ? αν έχεις πρόσβαση σε ρεύμα, κ δεν το θες να το μετακινείς, εγώ θα έπαιρνα με τις κεραίες, καλήτερο σήμα 4g, Καλήτερο wifi, dn χρειάζεται φόρτιση όπως το Pocket...

 

Πηρα τελικα αυτο με τις 2 κεραιες tp link το σεταρα εκανα και αναβαθμιση λογισμικου και ειναι ετοιμο.

 

Αυριο φευγει με κουριερ στο νησι ευχαριστω πολυ οποιους βοηθησαν

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Το kartointernet που εχω, λήγει το ποσό 10/8/2018 και το νούμερο λήγει Ιούνιο του 2019 ,αν αγοράσω τώρα το πακέτο με τα 2gb (για ενα μήνα) και πρίν την λήξη των χρημάτων(10/8/18) αγοράσω και το πακέτο με τα 80gb (προσφορά) θα μου προσθέσει τα εναπομείναντα gb και όλα μαζί θα έχουν ισχύ για ενα χρόνο?Ασχέτως αν το νουμερο λήγει Ιούνιο του 2019?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αν ανανεώσεις data λογικά θα παραταθεί και η διάρκεια ισχύος της σύνδεσής σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα πρόσφατα ένα Cosmote Mobile Internet με κάρτα (sim only) και το έβαλα σε αυτό εδώ το μηχανάκι https://www.skroutz.gr/s/10777698/TP-LINK-M7300-v2.html#specs

 

Πήγα και απο ένα κατάστημα Cosmote και έκανα την δήλωση για να ενργοποιηθεί.

 

Απο εκεί και πέρα όμως, το TP-LINK διαβάζει το profile αλλά δεν συνδέεται με τίποτα ούτε σε 3G ούτε σε 4G και παραμένει ώς "Disconnected". Σε Voda συνδέεται μια χαρά (αλλά όχι 4G επειδή δεν έχω 4G κάρτα). Προφανώς και εκεί που το τεστάρω, πιάνει φουλ και 4G και 3G.

 

Στο παρακάτω link οι ρυθμίσεις του profile - https://imgur.com/a/8poXmGe

Είναι κάτι λάθος;

Κάτι άλλο που μπορώ να ψάξω;

Λέτε το TP-Link να μην υποστηρίζει φάσμα Cosmote?

 

 

 

Any help would be appreciated

111s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα πρόσφατα ένα Cosmote Mobile Internet με κάρτα (sim only) και το έβαλα σε αυτό εδώ το μηχανάκι https://www.skroutz.gr/s/10777698/TP-LINK-M7300-v2.html#specs

 

Πήγα και απο ένα κατάστημα Cosmote και έκανα την δήλωση για να ενργοποιηθεί.

 

Απο εκεί και πέρα όμως, το TP-LINK διαβάζει το profile αλλά δεν συνδέεται με τίποτα ούτε σε 3G ούτε σε 4G και παραμένει ώς "Disconnected". Σε Voda συνδέεται μια χαρά (αλλά όχι 4G επειδή δεν έχω 4G κάρτα). Προφανώς και εκεί που το τεστάρω, πιάνει φουλ και 4G και 3G.

Στο παρακάτω link οι ρυθμίσεις του profile - https://imgur.com/a/8poXmGe

Είναι κάτι λάθος;

Κάτι άλλο που μπορώ να ψάξω;

Λέτε το TP-Link να μην υποστηρίζει φάσμα Cosmote?

 

 

 

Any help would be appreciated

Κάνε το PDP IPv4/IPv6 και το authentication type none ή PAP.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το PDP IPv4/IPv6 και το authentication type none ή PAP.

Εμένα έτσι μου δουλεύει σε ένα tplink MR6400 v2 αλλά δεν παίρνει dns server για τον ipv6.

 

IPV4 Address:

178.146.214.135

IPV6 Address:

2a02:1388:87:3236:c948:1675:cd61:b8f0

DNSV4 Server:

94.143.182.1

DNSV6 Server:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι μου δουλεύει σε ένα tplink MR6400 v2 αλλά δεν παίρνει dns server για τον ipv6.

 

IPV4 Address:

178.146.214.135

IPV6 Address:

2a02:1388:87:3236:c948:1675:cd61:b8f0

DNSV4 Server:

94.143.182.1

DNSV6 Server:

 

Δεν δίνει η Cosmote IPv6 DNS, δεν έγινε κάτι. Παίζει ο v4.

Αν θες, βάλε με το ζόρι το 2606:4700:4700::1111 και το 2606:4700:4700::1001

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει η Cosmote IPv6 DNS, δεν έγινε κάτι. Παίζει ο v4.

Αν θες, βάλε με το ζόρι το 2606:4700:4700::1111 και το 2606:4700:4700::1001

Δυστυχώς δεν έχει καρφωτό dns, κ για κάποιο λόγο (για να παραμείνουμε στο θέμα) η cosmote τον τελευταίο καιρό δν μου δίνει dns ipv6 ip ενώ στο παρελθόν 100% έδινε. Ενδέχεται φυσικά να έχει σχέση κ με πρόσφατη αναβάθμιση που έκανα στο router αλλά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι συνδέονται αυτά.

Τα παραπάτω παίρνω από το 4g router ως log

 

Jul 25 09:12:43 IPv6 NOTICE reateDhcp6sConfForDNS is error

Jul 25 09:12:43 IPv6 NOTICE reateDhcp6sConfForDNS is error

Jul 25 09:12:43 IPv6 INFO Start RADVD with prefix 2a02:1388:018a:2468::/64 succeedfully.

Jul 25 09:12:43 IPv6 INFO main 339 exit 1

Jul 25 09:12:43 IPv6 INFO Start dhcp6s with dns "" "" succeedfully.

Jul 25 09:12:43 IPv6 INFO Start npd6 with prefix 2a02:1388:018a:2468::/64 succeedfully.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω τα υπολειπόμενα mb στο προπληρωμενο πακετο 50 gb με router cosmote router tp link

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

 

Το πρωτο λινκ βγαζει μήνυμα οτι δεν υποστηρίζεται.

Το δεύτερο λινκ δεν λειτουργεί

Ειναι η υπηρεσια με τα 50 gb με γο ρούτερ αντίστοιχο της wind

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μια χαρα παιζει, αλλα πρεπει να εισαι συνδεδεμενος με data της cosmote,

το δευτερο δεν το ηξερα/ξερω

Link to comment
Share on other sites

Απο το κινητό μου λειτουργεί κανονικα ο συνδεσμος ο πρώτος.

 

Οταν μπαίνει με data αφού ειναι internet on the go βγάζει μήνυμα Σας ενημερώνουμε ότι υπηρεσια ίντερνετ δεν είναι διαθέσιμη κλπ κτλπ.

 

Μονο με data μπαίνει αφου δεν εχει wifi παροχη σταθερης γραμμης

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

α, οκ, καταλαβα, παρεξενο, επρεπε να δουλευει οπως δουλευει με το κινητο που γραφεις,

κανενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση εκανες;

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω αφού τα εξαντλησαμε ολα...

Εντωμεταξύ ουτε εγγραφή δεν μπορω να κάνω δεν ερχονται εισερχόμενα μηνύματα ..

Ακομα και μεσα απο το tp link ( ρούτερ ) οπου εχει πεδιο για εισερχομενα sms. Προφανώς εχουν κανει φραγή οποτε ούτε ετσι μπορω να αξιοποιήσω το εισερχόμενο sms για εγγραφη στο my cosmote.

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...