Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην ξοδεύεις τον χρόνο σου. Θέλεις συμβόλαιο...

 

καλημερα, ωραια ευχαριστω ετσι κι αλλιως ποιο πολυ συμφερει!

και μιλαμε παντα για ιντερνετ μονο δεν θελω κατι αλλο.

Ερωτησεις τωρα παλι, τα φτηνα πακετα που ειναι? οπως ειδαμε στα 2 μικρα 700 και 1500 δεν εχει αγορα, καταργηθηκαν και εχει απο 2,5 και πανω?

οταν περασει ο μηνας τα GB χανονται και δεν προστιθονται φανταζομαι οπως γινεται στα παγια γενικα.

Επειδη θα ειναι backup internet θα πηγαινουν χαμενα και θελω μικρο πακετο μην πληρωνω τοσα χρηματα τσαμπα τον μηνα.

Ο ελεγχος υπολοιπου με ποιον τροπο θα γινεται?

το μηχανημα που θα εχει το στικακι εχει τροπο να στελνει αλλα και να δεχεται SMS με W.U το εκανα.

 

Τελος τα ποσα στην σελιδα ειναι σιγουρα 100% οι ΤΕΛΙΚΕΣ τιμες? ή θα υπαρχουν μετα και αλλες χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε SMS σήμερα από Cosmote ότι χρησιμοποιούνται κανονικά.

 

με καλεσαν κ εμενα σημερα και με ενημερωσαν πως μπροουν να χρησιμοποιηθουν 2,5GB δωρεαν. Μετα υπαρχει ογκοχρεωση. Καθολου ασχημα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ωραια ευχαριστω ετσι κι αλλιως ποιο πολυ συμφερει!

και μιλαμε παντα για ιντερνετ μονο δεν θελω κατι αλλο.

Ερωτησεις τωρα παλι, τα φτηνα πακετα που ειναι? οπως ειδαμε στα 2 μικρα 700 και 1500 δεν εχει αγορα, καταργηθηκαν και εχει απο 2,5 και πανω?

οταν περασει ο μηνας τα GB χανονται και δεν προστιθονται φανταζομαι οπως γινεται στα παγια γενικα.

Επειδη θα ειναι backup internet θα πηγαινουν χαμενα και θελω μικρο πακετο μην πληρωνω τοσα χρηματα τσαμπα τον μηνα.

Ο ελεγχος υπολοιπου με ποιον τροπο θα γινεται?

το μηχανημα που θα εχει το στικακι εχει τροπο να στελνει αλλα και να δεχεται SMS με W.U το εκανα.

 

Τελος τα ποσα στην σελιδα ειναι σιγουρα 100% οι ΤΕΛΙΚΕΣ τιμες? ή θα υπαρχουν μετα και αλλες χρεωσεις?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή της Cosmote και θα είσαι μια χαρά θα τα βλέπεις όλα.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk (mobilemaps.freesite.host - Σύγκριση χαρτών κάλυψης)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ωραια ευχαριστω, θα παω συντομα σε οteshop να το συζητησω και εκει και να δω τι να βαλω. :)
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι οπωσδηποτε public ips για ιντερνετ απο usbstick 4G σε ενα mikrotik routerboard.

Επειδη ελεγα να βαλω whats up ειδα οτι παιρνει ip πισω απο ΝΑΤ, εστειλα email και μου απαντησαν οτι πρεπει να βαλω internet on the go, χωρις ομως να πουν αν θελει με παγιο.

Με καρτα δουλευει μονο public ip?

επισης εδω στα πακετα https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_Plans_Prs τα 2 μικρα δεν δειχνει να μπορεις να τα αγορασεις, καταργηθηκαν? δλδ το ποιο μικρο ειναι των 2.5GB?

 

Τελος να πω πως θελω να δουλευω VPN και χρειαζομαι ΝΑΤ masquerades και απο τις δοκιμες που εχω κανει με το whats up (εχω και twin sim) δεν δουλευει τπτ σωστα με ip πισω απο ΝΑΤ.

και εχω ιντερνετ εκει απο ασυρματο εξωτερικο δικτυο (awmn) και το θελω για εναλλακτικο backup οποτε θελω μικρο πακετο.

 

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι συμβόλαιο; Η Cosmote δίνει IPv6 σε όλους, θα έχεις public address κανονικά, απλά σε IPv6.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι συμβόλαιο; Η Cosmote δίνει IPv6 σε όλους, θα έχεις public address κανονικά, απλά σε IPv6.

 

μηπως κατι λές λαθος?

εχω cosmote w.u και δινει ΠΑΝΤΑ πισω απο ΝΑΤ, εκτος οτι το βλεπω εγω και εχω απειρα προβληματα δεν δουλευει τπτ σωστα οταν η καρτα ειναι σε στικακι πανω σε mikrotik OS routerboard το ειπε και η cosmote.

Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω internet on the go και οτι ΟΛΑ τα καρτοκινητα παιρνουν πισω απο ΝΑΤ ips.

στο αλλο ειναι ipv4/ipv6 dual stack.

Η καρτοκινητη ετσι κι αλλιως στο on the go ειναι 100% ασυμφορη οικονομικα για μενα ακομα και να υποθεσω οτι αυτη δινει public ips.

αυριο τυγχανει να μην δουλευω γιατι εχω να παω εφορια κτλ οποτε θα παω να το κανω μαλλον.

Τουλαχιστον θα ρωτησω, αν πειστω θα το κανω κιολας γιατι ηδη το απομακρυσμενο μερος εμεινε χωρις δικτυο εχει πεσει η παρνηθα παλι....

Link to comment
Share on other sites

500 φορές τα έχουμε πει..... Συμβόλαιο με τα καρτοκινητα γιοκ

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

μηπως κατι λές λαθος?

εχω cosmote w.u και δινει ΠΑΝΤΑ πισω απο ΝΑΤ, εκτος οτι το βλεπω εγω και εχω απειρα προβληματα δεν δουλευει τπτ σωστα οταν η καρτα ειναι σε στικακι πανω σε mikrotik OS routerboard το ειπε και η cosmote.

Μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω internet on the go και οτι ΟΛΑ τα καρτοκινητα παιρνουν πισω απο ΝΑΤ ips.

στο αλλο ειναι ipv4/ipv6 dual stack.

Η καρτοκινητη ετσι κι αλλιως στο on the go ειναι 100% ασυμφορη οικονομικα για μενα ακομα και να υποθεσω οτι αυτη δινει public ips.

αυριο τυγχανει να μην δουλευω γιατι εχω να παω εφορια κτλ οποτε θα παω να το κανω μαλλον.

Τουλαχιστον θα ρωτησω, αν πειστω θα το κανω κιολας γιατι ηδη το απομακρυσμενο μερος εμεινε χωρις δικτυο εχει πεσει η παρνηθα παλι....

Δοκίμασες στο PPP της καρτοκινητής να κάνεις και IPv6 negotiation?

Η IPv4 θα είναι πάντα πίσω από NAT, η IPv6 όμως θα είναι ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

με καλεσαν κ εμενα σημερα και με ενημερωσαν πως μπροουν να χρησιμοποιηθουν 2,5GB δωρεαν. Μετα υπαρχει ογκοχρεωση. Καθολου ασχημα

Το ίδιο είπαν σε φίλο μου.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εκανα αυτο χτες σε καταστημα Γερμανος στο κεντρο https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsOffer.jsp?productId=prod780026_prod

μια χαρα!! τελικα οντως δεν εχει μικροτερα πακετα εχουν καταργηθει, εχει μονο συνδυασμο με παγιο κινητης που εχει και ομιλια μαζι.

Δεν προλαβα να το δοκιμασω ομως, θα το δω σημερα...

οντως για να μην δινουν πισω απο ΝΑΤ ip θελει με παγιο.

 

Οπως με ενημερωσαν γινεται για οσους εχουν παγια κινητη cosmote με ιντερνετ να γινει συνδυαστικο πακετο και να εχουν μια 2η sim μονο ιντερνετ και δουλευει ΜΑΖΙ με του κινητου.

Ετσι πχ μπορεις να εχεις δεδομενα μονο σε ενα ταμπλετ, και στο κινητο εχεις και δεδομενα και ομιλια.

Τα πακετα λοιπον που ειχαν internet on the go παγιο 700ΜΒ και 1,5GB παιζουν μονο ετσι.

Απο 2,5GB και πανω παιζουν και σκετα πακετα ιντερνετ οπως αυτο που πηρα που εχει προσφορα μεχρι τελος του μηνα Ιουνιου και δωρο για το βραδυ αλλα 2.5GB ακομα.

 

Δοκίμασες στο PPP της καρτοκινητής να κάνεις και IPv6 negotiation?

Η IPv4 θα είναι πάντα πίσω από NAT, η IPv6 όμως θα είναι ελεύθερη.

 

οι υπηρεσιες που θελω να χρησιμοποιω δεν μπορουν να παιξουν ετσι. Δεν εχω ιδεα απο ipv6 κιολας σε mikrotik router OS πως θα καταφερω ολα αυτα που πρεπει να κανω, ειναι πολυ συνθετα πραγματα.

 

το ενα μηχανημα που εχω και θα δουλευει η συνδεση με ενα usbstick 4G και εξωτερικη κεραια Panel 35dbi 4G dual chain CRC9 ειναι αυτο https://routerboard.com/RB951G-2HnD

και εχω και αυτο εδω Αθηνα https://routerboard.com/CRS109-8G-1S-2HnD-IN

 

Τωρα το ερωτημα ειναι πως θα γινεται ελεγχος υπολοιπου? η υπηρεσια my cosmote κατι πως την λενε απαιτει τοπικα να εισαι εκει γιατι θελει απο το ιδιο δικτυο να συνδεθεις στην σελιδα.

Τα μηχανηματα αυτα εχουν τροπο να στελνουν και να λαμβανουν SMS, μπορει να γινεται ετσι?

αν ναι που στελνω μυνημα και τι? εχω ψαξει αλλα βρισκω παλια πραγματα και οχι κατι που να ισχυει σιγουρα ή κατι συγκεκριμενο.

Στα μηχανηματα παραπανω δεν μπορεις να γραφεις Ελληνικους χαρακτηρες.

 

Μερικες φωτος : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20151003_181045_zpsdsspyvqt.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20151003_161930_zpsaccfka9h.jpg

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20151003_092927_zpsnlei2uno.jpg

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια extra sim στο κινητό σου, η οποία να είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό του mobile internet. Στέλνεις sms από την extra sim (1 στο 1256) και δείχνει υπόλοιπο κανονικά. Κόστος 3Ε / μήνα Edited by scion
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια extra sim στο κινητό σου, η οποία να είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό του mobile internet. Στέλνεις sms από την extra sim (1 στο 1256) και δείχνει υπόλοιπο κανονικά. Κόστος 3Ε / μήνα

 

στο κινητο μου εχω w.u ειναι dual sim αλλα το θεωρω μανουρα και παραπανω κοστος, εστω και αν φαινεται μικρο, ειπα απο την αρχη θελω οσο γινεται ποιο λιγα να πληρωνω γιατι ειναι backup internet! ηθελα 1,5gb πακετο που ειχε πριν 11,90 ευρω/μηνα και το σταματησανε.

αφου ειπαμε οτι απο το ρουτερ που θα εχει το στικακι με αυτη την καρτα γινεται να στελνω και να λαμβανω sms! ρωτησα απλα που στελνω και τι γραφω.

Ακριβως απο πανω εχω βαλει φωτο που το εκανα με καρτα twin sim cosmote W.U. Να τη και παλι : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20151003_181045_zpsdsspyvqt.jpg

Μαλιστα μπορω να κανω και ενα script να το κανει πχ μια φορα την εβδομαδα αυτοματα.

 

Δηλαδη αμα στελνω απο εκει που θα ειναι η καρτα 1 στο 1256 δεν θα μου λεει ποσα GB εχω ακομα? μου κανει ετσι! https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/costcontrol_category.html

βρηκα και αυτο https://www.cosmote.gr/pdf/oroi_upiresias_elexos_upoloipou.pdf

 

Περισσοτερα εδω αν ενδιαφερεται κανεις mikrotik Router OS + SMS : https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Tools/Sms

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στο mikrotik έχεις πρόσβαση (π.χ. με ssh) και σου δίνει command line, τότε θα σου δουλέψει λογικά το sms. Ο άλλος τρόπος που σου είπα έχει το bonus οτι μπορείς να χρησιμοποιείς και τα data που έχεις στο mobile internet.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στο mikrotik έχεις πρόσβαση (π.χ. με ssh) και σου δίνει command line, τότε θα σου δουλέψει λογικά το sms. Ο άλλος τρόπος που σου είπα έχει το bonus οτι μπορείς να χρησιμοποιείς και τα data που έχεις στο mobile internet.

 

η προσβαση ειναι βασικα με ενα ειδικο προγραμμα, το winbox η φωτο που εβαλα παραπανω αν την ειδες, οποτε εχει γραφικο περιβαλλον, εχει και μεσω web interface και με telnet.

To ξερω αλλα δεν με ενδιαφερει, καθως στο W.U εχω μονο ιντερνετ και στην πραξη απεριοριστο και εχω φτασει πολλα GB παραπανω απο αυτα που δινει το μηνα το προγραμμα του C.I.O.T.G! και εκει προστιθονται αν ανανεωσεις το πακετο ιντερνετ ΠΡΙΝ την ληξη του, ενω στο προγραμμα που λεμε εδω καθε μηνα οσα δεν δουλεψεις απλα τα χανεις....

 

ειπα και σε αλλα ποστς μου οτι αν η W.U εδινε ips public και οχι πισω απο ΝΑΤ θα εβαζα μια καρτα W.U αντι να βαλω παγιο C.I.O.T.G, το κοστος μου θα ηταν κατω αρκετα μαλλον απο τα μισα χρηματα, ειναι backup internet και οχι βασικο ιντερνετ. Αν ειμαι εκει εγω μπορω να εχω ιντερνετ και απο το W.U γιατι εχω twin sim και παιζει στο στικ, απλα μενω χωρις κινητο οση ωρα παιζει εκει η καρτα.

Ο μονος λογος και πολυ βασικος που πηγα εδω ειναι επειδη θελω ΠΑΝΤΑ να εχω public ips γιατι θα παιζει σε ρουτερ η καρτα και θελω καποια πραγματα πολυπλοκα να κανω που εχουν σχεση με Nat masquerades, VPN clients, routing, gateway failovers, καθως και firewall rules για να μην ειναι το ιντερνετ αυτο σουρωτηρι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά στο 4g pocket Router της Huawei που δίνει μπορώ να βάλω κάρτα της frog και να χρησιμοποιήσω τα mb που έχω εκεί?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη δεν ήξερα σε πιο θέμα έπρεπε να γράψω... Εαν είναι άκυρο να σβηστεί σας παρακαλώ. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το internet on the go με κάρτα πλέον δίνει 15GB ,αντί για 5 με την ίδια τιμή, δηλαδή 30 ευρω.Λογικά μόνο για το καλοκαίρι αφού και πέρσυ τα 5GB τα έκανε 10.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, και εγω που εχω προγραμμα με παγιο 15.90 (με εκπτωση παγιου) κανονικα ειναι 25 για 2,5+2.5GB (βραδυ) στην εφαρμογη στο κινητο μου βγαζει πακετα επιπλεον GB. Και τωρα εχει προσφορες, απλα στο παγιο μπαινουν στον λογαριασμο μας λογικα ή πληρωμη εφαπαξ με καρτα.

Αυτα ειναι καλοκαιρινες προσφορες δεν ειναι συνεχεια οι τιμες αυτες.

 

Εμενα λεει πχ GIGA NOW SUMMER - Πάρε 10GB για 30 μέρες μονο με 9.99 Ευρώ!

αν πατησω περισσοτερες επιλογες πακετων εχει και GIGA NOW week 5gb 7 μερες με 6.90 ευρω

GIGA NOW weekend 5gb για το ΣΚ με 2.90 ευρω

και GIGA NOW day 2gb 24 ωρες με 1.90 ευρω

 

πριν τον ιουλιο ισως και ιουνιο τα πακετα ειχαν αλλα ονοματα και ηταν λιγοτερα GB με ακριβοτερες τιμες.

Τα παραπανω αφορουν ΜΟΝΟ ΠΑΓΙΑ συνδεση και οχι καρτα.

 

Mπορειτε να τα δειτε αναλυτικα εδω Πακέτα για προγράμματα COSMOTE Business Mobile https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/packs_giga_now_bus.html

Link to comment
Share on other sites

Το internet on the go με κάρτα πλέον δίνει 15GB ,αντί για 5 με την ίδια τιμή, δηλαδή 30 ευρω.Λογικά μόνο για το καλοκαίρι αφού και πέρσυ τα 5GB τα έκανε 10.

Για ενα μήνα φαντάζομαι, πως ενεργοποιείται?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.Ενεργοποιείται , όπως πάντα, μέσα από την εφαρμογή του cosmote internet on the go.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
το φοιτητικο ιντερνετ στικακι με καρτα ξερετε αν ληγει? και θελει ας πουμε να βαζει πακετα ανα τακτα? ή μπορεις να βαλεις ενα πακετο τωρα και μετα απο 1μιση χρονο αλλο χωρις ανανεωση?
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Στους 13 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση ακυρώνεται και πρέπει να αγοράσεις καινούριο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Έχω ένα πρόγραμμα συμβολαίου Data 12gb στα 20€/μήνα κ θέλω να ρωτήσω εάν η Cosmote προμηθεύει τους συνδρομητές με κάποια συσκευή για net sharing δεδομένου ότι η sim κάρτα είναι "κουμπωμένη" στο iPad της μικρής κ τα κινητά της οικογένειας έγιναν πλέον what's up.

Σε κοντινή απόσταση εξυπηρετεί το iPad σαν hotspot όταν όμως οι συσκευές δεν είναι μαζί τι θα μπορούσα να κάνω;

 

Ευχαριστώ!

Edited by nikosbalos
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μακριά θα είναι;

Αν είναι τελείως ανεξάρτητα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με το what's up.

Αν είναι κοντά μόνο hotspot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...