Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε, μόλις είδα το μνμ σου το προσπάθησα, και μου έκανε τα ίδια ακριβώς...

αν και αφού ανοίγει το sam.apps τότε δεν τρέχει πρόβλημα... άλλο ένα αποτυχημένο update...

 

Σημ.: έχω το official 2.0 για το Ellada...

 

Έκανε update το Samsung Apps χθες ή προχθές σε μένα. Με πέταξε στο menu κατά τη διάρκεια του update αλλά το πήρε μετά από ένα restart και τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

 

Ο browser παραμένει χειρότερος από της 1.2. Δοκίμασα να ανοίξω ότι ακριβώς ανοίγει το παλικάρι και τα κατάφερα ακριβώς με την ίδια ευκολία (δυσκολία για την ακρίβεια). Τουλάχιστον, στην 1.2 έβαζα CP UART και άνοιγα 7 tabs ταυτόχρονα. Τώρα έχει καταντήσει χειρότερο από v1.0 το κινητό...

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φίλε μου δεν την ξέρω τη δυνατότητα. πώς γίνεται? !

 

Πατάς μέσα μια επαφή και μετά πατάς το κουμπί "Προσθήκη στην αρχική οθόνη":) Το κουμπί αυτό θα πάψει να σου εμφανίζεται όταν θα έχεις βγάλει έξω 10 επαφές.

 

Και αυτό γίνεται. Παίρνεις τον φάκελο και τον προσθέτεις και έξω.

 

Guz αναφέρομαι σε φάκελο που δεν τον φτιάχνεις βάζοντας του μέσα εφαρμογές αλλά σε φάκελο που έχει μέσα του αρχεία.Πχ μέσα στο φάκελο "Τα αρχεία μου" έχω έναν υποφάκελο "Photos" που μέσα του έχει φωτογραφίες ή έναν υποφάκελο "Papers" που έχω μέσα έγγραφα. Δεν έχω βρει τρόπο να βγάλω τους υποφακέλους στην επιφάνεια εργασίας και δεν νομίζω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πατάς μέσα μια επαφή και μετά πατάς το κουμπί "Προσθήκη στην αρχική οθόνη":) Το κουμπί αυτό θα πάψει να σου εμφανίζεται όταν θα έχεις βγάλει έξω 10 επαφές.

 

ευχαριστώ φίλε μου, αλλά σταματάει στις 10? αφού έχει χώρο και για άλλες. με το lagarisma ξέρεις τίποτα. γιατί κάποιες στιγμές "ξεκολλάει" και πάει φέτες. αλλα συνήθως σέρνεται

Link to comment
Share on other sites

Guz αναφέρομαι σε φάκελο που δεν τον φτιάχνεις βάζοντας του μέσα εφαρμογές αλλά σε φάκελο που έχει μέσα του αρχεία.Πχ μέσα στο φάκελο "Τα αρχεία μου" έχω έναν υποφάκελο "Photos" που μέσα του έχει φωτογραφίες ή έναν υποφάκελο "Papers" που έχω μέσα έγγραφα. Δεν έχω βρει τρόπο να βγάλω τους υποφακέλους στην επιφάνεια εργασίας και δεν νομίζω να γίνεται.

 

ναι όντως υποφακελους μέσα στον φάκελο αρχεία δεν μπορείς να τους βγάλεις έξω..

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει λυθεί εκείνο το θέμα με την εγκατάσταση των θεμάτων απο το samsung apps?

δοκιμάζω και από το κινητό, και από το KIES και τπτ....

ολο σφάλματα...

και έχω δοκιμάσει και με τις ρυθμίσεις για αποθήκευση στην κάρτα ή στο τηλέφωνο...

 

Edit: Επειδή μπορεί να φταίει και το θέμα, αν μπορεί κάποιος ας δοκιμάσει να κατεβάσει το Baduave (δωρεάν είναι)

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει λυθεί εκείνο το θέμα με την εγκατάσταση των θεμάτων απο το samsung apps?

δοκιμάζω και από το κινητό, και από το KIES και τπτ....

ολο σφάλματα...

και έχω δοκιμάσει και με τις ρυθμίσεις για αποθήκευση στην κάρτα ή στο τηλέφωνο...

 

Edit: Επειδή μπορεί να φταίει και το θέμα, αν μπορεί κάποιος ας δοκιμάσει να κατεβάσει το Baduave (δωρεάν είναι)

 

κι εγω εχω το ιδιο προβλημα με οποιοδηποτε θεμα παω να κατεβασω..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει λυθεί εκείνο το θέμα με την εγκατάσταση των θεμάτων απο το samsung apps?

δοκιμάζω και από το κινητό, και από το KIES και τπτ....

ολο σφάλματα...

και έχω δοκιμάσει και με τις ρυθμίσεις για αποθήκευση στην κάρτα ή στο τηλέφωνο...

 

Edit: Επειδή μπορεί να φταίει και το θέμα, αν μπορεί κάποιος ας δοκιμάσει να κατεβάσει το Baduave (δωρεάν είναι)

 

Oταν κατεβαζεις ενα θεμα απο το νετ....το τοποθετεις στον φακελο<< ΑΛΛΑ>> της μνημης του κινητου.ΔΕΝ το τρεχεις απο εκει γιατι βγαζει σφαλμα,το διαλεγεις απο ρυθμισεις-->οθονη-->θεμα και εγκαθισταται μια χαρα.Δεν καταλαβαινω,κανετε αυτο που ειπα και δεν σας μπαινει το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Oταν κατεβαζεις ενα θεμα απο το νετ....το τοποθετεις στον φακελο<< ΑΛΛΑ>> της μνημης του κινητου.ΔΕΝ το τρεχεις απο εκει γιατι βγαζει σφαλμα,το διαλεγεις απο ρυθμισεις-->οθονη-->θεμα και εγκαθισταται μια χαρα.Δεν καταλαβαινω,κανετε αυτο που ειπα και δεν σας μπαινει το θεμα?

 

μιλάμε για θέματα μέσω του Samsung apps, όχι από forums κτλ...

όσα κατεβάζω τα περνάω με Stune και είναι μια χαρά...

με το Samsung apps δεν γίνεται τπτ...

δοκίμασε να κατεβάσεις το θέμα που λέω, να πάρουμε και μια άλλη γνώμη...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά μια χαρά τα εγκαθιστά. Όσα κατέβασα από Samung Apps περάσαν από μόνα τους στον φάκελο Άλλα της μνήμης του τηλεφώνου και να ανοίγει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Εχει προσεξει κάποιος πως εχει μειωθει ο χρονος διαρκειας της μπαταριας του μετα την αναβαθμιση BADA2?

 

Εμένα πάντως εκει που κραταγε 5 μερες η μπαταρία, τωρα σε 2 μερες ειναι off & με την ιδια χρηση του κινητου.

 

Επίσης , αν εχει καποιος βρει πως βάζουμε διαφορετικό ήχο κλήσης σε ομάδες επαφών ας το αναφέρει, εχω ψάξει παντού & δεν μπορώ να το βρώ στο BADA2.

Link to comment
Share on other sites

με την μπαταρία σε κατάσταση AP UART δεν υπάρχει καμιά διαφορά σε γενικές γραμμές σε μένα. Mε το Samsung Apps παίζει κατι αυτές τις μέρες. Μετά την ενημέρωση του δεν μπορώ να μπω στον λογαριασμό μου.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για θέματα μέσω του Samsung apps, όχι από forums κτλ...

όσα κατεβάζω τα περνάω με Stune και είναι μια χαρά...

με το Samsung apps δεν γίνεται τπτ...

δοκίμασε να κατεβάσεις το θέμα που λέω, να πάρουμε και μια άλλη γνώμη...

 

Ναι το περασα κανονικα,δεν εχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εγω παιδια εχω καταβολευτει με την "εγγραφη συνομιλιας" για αμεσες σημειωσεις οταν δεν υπαρχει τριγυρω χαρτι, στυλο, κτλ.

Ωστοσο, επειδη το χρησιμοποιω με συνδεδ.το bluetooth, παρατηρησα οτι τα εισερχομενα μηνυματα, δεν ακουγονται παρα μονο υπαρχει δονηση. μικρο αλλα υπαρκτο bug. κατα τ αλλα ευχαριστημενος από το bada 2. δεν υπαρχει επιστροφη σε 1.2 πλεον.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από το πρωί να βγάλω μια άκρη με τα θέματα....

Έψαξα σε ξένα forums, και φαίνεται ότι ελάχιστοι έχουνε αυτό το πρόβλημα... βρήκα 1-2 περιπτώσεις μόνο, που και αυτοί δεν πήραν απάντηση στο πρόβλημα τους...

Έχω ποστάρει το πρόβλημα, αν βρω λύση εννοείτε θα την μοιραστώ.

Προσπάθησα να κάνω ότι πρότειναν στους υπόλοιπους, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα. Αναφέρω τις λύσεις μπας και θέλει κανείς να δοκιμάσει:

1ον, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε όσους έχουν "πειράξει" το κινητό με το sTune για να περάσουν έξτρα θέματα. Αν μπορούν οι υπόλοιποι που έχουν το πρόβλημα να μου το επιβεβαιώσουν, θα βοηθήσει.

2ον, προτείνουν να αντιγράψουμε τα επιπλέον θέματα που έχουμε περάσει με το sTune στο φάκελο "AppEx/Sys/Theme" (και όχι στον "AppEx/User/Theme/Download")

Με αυτόν τον τρόπο θα γίνουν system themes και θα μας επιτραπεί να εγκαταστήσουμε θέματα από το sam apps

3ον, προτείνουν να σβήσουμε όλα τα θέματα που έχουμε περάσει από το sTune στο κινητό και να προσπαθήσουμε πάλι

Επαναλαμβάνω σε μένα δεν δούλεψε τπτ από τα παραπάνω.

Θυμάμαι με το που πέρασα την 2.0 από το KIES, μπορούσα να περάσω κανονικά θέματα. Μετά τα Hard Reset μαμήθηκε η δουλειά και δεν μπορώ. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν έγινε το πρόβλημα πριν ή μετά που έβαλα θέματα με το sTune στο κινητό.

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από το πρωί να βγάλω μια άκρη με τα θέματα....

Έψαξα σε ξένα forums, και φαίνεται ότι ελάχιστοι έχουνε αυτό το πρόβλημα... βρήκα 1-2 περιπτώσεις μόνο, που και αυτοί δεν πήραν απάντηση στο πρόβλημα τους...

Έχω ποστάρει το πρόβλημα, αν βρω λύση εννοείτε θα την μοιραστώ.

Προσπάθησα να κάνω ότι πρότειναν στους υπόλοιπους, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα. Αναφέρω τις λύσεις μπας και θέλει κανείς να δοκιμάσει:

1ον, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε όσους έχουν "πειράξει" το κινητό με το sTune για να περάσουν έξτρα θέματα. Αν μπορούν οι υπόλοιποι που έχουν το πρόβλημα να μου το επιβεβαιώσουν, θα βοηθήσει.

2ον, προτείνουν να αντιγράψουμε τα επιπλέον θέματα που έχουμε περάσει με το sTune στο φάκελο "AppEx/Sys/Theme" (και όχι στον "AppEx/User/Theme/Download")

Με αυτόν τον τρόπο θα γίνουν system themes και θα μας επιτραπεί να εγκαταστήσουμε θέματα από το sam apps

3ον, προτείνουν να σβήσουμε όλα τα θέματα που έχουμε περάσει από το sTune στο κινητό και να προσπαθήσουμε πάλι

Επαναλαμβάνω σε μένα δεν δούλεψε τπτ από τα παραπάνω.

Θυμάμαι με το που πέρασα την 2.0 από το KIES, μπορούσα να περάσω κανονικά θέματα. Μετά τα Hard Reset μαμήθηκε η δουλειά και δεν μπορώ. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν έγινε το πρόβλημα πριν ή μετά που έβαλα θέματα με το sTune στο κινητό.

Εγω εχω περασει το filmware απο το kies χωρις να πειραξω το κινητο ποτε. Δοκιμασα αυτα που λες και τιποτα δεν δουλεψε, ομως εκανα το κινητο hard reset 2 φορες. Την δευτερη φορα ομως προσπαθησα να εγκαταστησω θεματα πριν να κανω backup τις εφαρμογες μου και τα εκανε κανονικα εγκατασταση οτι θεμα και να δοκιμασα, μετα ομως το backup παλι μου βγαζει το γνωστο προβλημα που λεει για λαθος. Ελπιζω να βοηθησα να βρει καποιος μια λυση γιατι ειναι προβλημα να μπορουμε να βαζουμε θεματα μονο απο sites και οχι απο samsung upps

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσεξει κάποιος πως εχει μειωθει ο χρονος διαρκειας της μπαταριας του μετα την αναβαθμιση BADA2?

 

Εμένα πάντως εκει που κραταγε 5 μερες η μπαταρία, τωρα σε 2 μερες ειναι off & με την ιδια χρηση του κινητου.

 

Επίσης , αν εχει καποιος βρει πως βάζουμε διαφορετικό ήχο κλήσης σε ομάδες επαφών ας το αναφέρει, εχω ψάξει παντού & δεν μπορώ να το βρώ στο BADA2.

 

Kι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά τελικά οφειλόταν στο ότι είχε ενεργοποιηθεί το 3g μετά την αναβάθμιση.Νομίζω πως είναι ίδια η διάρκεια :)

 

Το άλλο που λες περί ήχου κλήσης ομάδας επαφών ούτε εγώ μπορώ να το κάνω και δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει το filmware απο το kies χωρις να πειραξω το κινητο ποτε. Δοκιμασα αυτα που λες και τιποτα δεν δουλεψε, ομως εκανα το κινητο hard reset 2 φορες. Την δευτερη φορα ομως προσπαθησα να εγκαταστησω θεματα πριν να κανω backup τις εφαρμογες μου και τα εκανε κανονικα εγκατασταση οτι θεμα και να δοκιμασα, μετα ομως το backup παλι μου βγαζει το γνωστο προβλημα που λεει για λαθος. Ελπιζω να βοηθησα να βρει καποιος μια λυση γιατι ειναι προβλημα να μπορουμε να βαζουμε θεματα μονο απο sites και οχι απο samsung upps

 

Δηλαδή δεν είχες περάσει έξτρα θέματα από το sTune στο κινητό? αυτό εννοώ με το "πειράξει", ότι κάτι τρελό...

Έτσι όπως το λες, το πρόβλημα δημιουργείτε με τις ρυθμίσεις που επαναφέρει το backup και όχι εξ αρχής.... πολύ σημαντικό αυτό που ανακάλυψες, δεν το είχα προσέξει....

αυτό που μένει τώρα είναι κάποιος που δεν βαριέται να κάνει πειράματα με τα hard reset και να δοκιμάζει να επαναφέρει συγκεκριμένα πράγματα απο το backup μπας και καταλάβει ποιο κάνει την ζημιά.... μπίζιλη διαδικασία....

 

Για το θέμα της μπαταρίας, να πω και γω ότι σε γενικές γραμμές μου φαίνεται η ίδια. Η διαφορά με την 2.0 μάλλον θα οφείλεται σε όσους χρησιμοποιούν όλα τα widgets της οθόνης με το "τετραγωνάκι" (αυτήν που δεν μπορείς να αφαιρέσεις) και επιπλέον άλλα widgets στις υπόλοιπες οθόνες, οπότε μαζεύεται πολύ φόρτος εργασίας για την cpu.... λέω εγώ τώρα....

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν είχες περάσει έξτρα θέματα από το sTune στο κινητό? αυτό εννοώ με το "πειράξει", ότι κάτι τρελό...

Έτσι όπως το λες, το πρόβλημα δημιουργείτε με τις ρυθμίσεις που επαναφέρει το backup και όχι εξ αρχής.... πολύ σημαντικό αυτό που ανακάλυψες, δεν το είχα προσέξει....

αυτό που μένει τώρα είναι κάποιος που δεν βαριέται να κάνει πειράματα με τα hard reset και να δοκιμάζει να επαναφέρει συγκεκριμένα πράγματα απο το backup μπας και καταλάβει ποιο κάνει την ζημιά.... μπίζιλη διαδικασία....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4017073#post4017073

 

"Το μόνο διαφορετικό που έκανα αυτή τη φορά, είναι στο restore απο το backup, ΔΕΝ διάλεξα να επαναφέρει το "Preferences and ringtones" (έχω το KIES στα αγγλικά, είναι η τέταρτη επιλογή από το τέλος για όποιον ενδιαφέρεται) και φαίνεται ότι αυτός ήταν ο υπαίτιος. Αν και όπως είχα πει, μετά το πρώτο Hard reset, χωρίς να επαναφέρω το backup, πάλι μου έκανε κολλήματα."

 

Έκανα 2 hard reset και restore backup με τον παραπάνω τρόπο και όλα ΟΚ :)

 

Thanks ptmax13 ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4017073#post4017073

 

"Το μόνο διαφορετικό που έκανα αυτή τη φορά, είναι στο restore απο το backup, ΔΕΝ διάλεξα να επαναφέρει το "Preferences and ringtones" (έχω το KIES στα αγγλικά, είναι η τέταρτη επιλογή από το τέλος για όποιον ενδιαφέρεται) και φαίνεται ότι αυτός ήταν ο υπαίτιος. Αν και όπως είχα πει, μετά το πρώτο Hard reset, χωρίς να επαναφέρω το backup, πάλι μου έκανε κολλήματα."

 

Έκανα 2 hard reset και restore backup με τον παραπάνω τρόπο και όλα ΟΚ :)

 

Thanks ptmax13 ;)

 

Χαίρομαι που βοήθησα :happy:

Τι πρόβλημα είχες? κολλήματα?

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Mε το Samsung Apps παίζει κατι αυτές τις μέρες. Μετά την ενημέρωση του δεν μπορώ να μπω στον λογαριασμό μου.

 

Eμενα αν μπω στον λογαριασμο μου στο Apps απο τον browser ολα καλα, αν παω στο Apps απο το Kiess μου βγαζει μηνυμα λαθους και μου το κανει κι εμενα μετα την ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα αν μπω στον λογαριασμο μου στο Apps απο τον browser ολα καλα, αν παω στο Apps απο το Kiess μου βγαζει μηνυμα λαθους και μου το κανει κι εμενα μετα την ενημερωση.

 

Έχω κάνει την ενημέρωση και στο app στο τηλέφωνο και στο KIES πριν λίγο και μπαίνω κανονικά στο λογαριασμό μου...

:worry:

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Eμένα συνεχίζει να βγάζει αποτυχία σύνδεσης. οτιδήποτε άλλο στο internet το βλέπω κανονικά. ϊσως να χρειάζεται καινούριο λογαριασμό να κάνω.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά εδώ, ΟΛΟΙ!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4049359#post4049359

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είστε γραμμένοι σε store άλλης χώρας και προσπαθείτε πχ να μπείτε με username του ελληνικού?

 

όχι, χρησιμοποιώ το ελληνικό username που χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια. Μέχρι πριν την τελευταία ενημέρωση του samsung apps στο κινητό όλα πήγαιναν μια χαρά. Μετά την τελευταία ενημέρωση δεν μπαίνει στο username μου και ούτε μπορώ να ανοίξω καινούριο. Από το Kies όμως μπαίνω μια χαρά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...