Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω τύχει σε κάποια τέτοια περίπτωση. Με όσα video έχω δοκιμάσει (2-3) έπαιξε μιά χαρά όταν τα είχα κάνει convert UTF-8. Χαζή ερώτηση απλά για σιγουριά ρωτάω: save πάτησες μετά το convert έτσι; :p

 

:p:p:p εννοείται :lol::lol:

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωχ!κ ενας φιλος μου με iphone μου ειπε οτι συμβαινει αυτο κ στα iphone κ δεν ειναι τιποτα

 

 

 

Μου βγαζει

<SW VER>

S8500XXJEE

<CSC VER>

S8500OXCJEC

 

 

Παιδια μου χει κολλησει οταν τρεχω προγραμματα.

Ανεβαζει και εσας θερμοκρασια απο πισω,στην περιοχη της μπαταριας?

 

ε καλά και ποιο δεν ανεβάζει θερμοκρασία. Για το χειμώνα θα είναι ότι πρέπει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει convert τους υπότιτλους σε UTF-8 αλλά πάλι κογκολέζικα βλέπω. Το άλλο πρόγραμμα λέγεται Napi Player και πρέπει και εκεί να κάνεις convert σε UTF-8.

 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Ο ενσωματωμένος player δείχνει τους υπότιτλους "κινέζικα" (ή μάλλον κορεάτικα! :P ) ακόμα κι αν μετατρέψω το encoding σε UTF-8. Ο napi player τους δείχνει μια χαρά (σε UTF-8 πάντα, αλλιώς κι αυτός δεν τα δείχνει σωστά), αλλά θα ήθελα κι εγώ να ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτό, γιατί δε βρίσκω το λόγο να χρειαζόμαστε 3rd party app από τη στιγμή που ο ενσωματωμένος player είναι μια χαρά σε οτιδήποτε άλλο.

 

@kcypre: απλά για να είμαστε σίγουροι, στα video που δοκίμασες οι υπότιτλοι ήταν ξεχωριστό file .srt έτσι; Μήπως ήταν άλλη μορφή/ενσωματωμένοι στο video;

 

Να βρούμε καμιά άκρη! :)

Link to comment
Share on other sites

@kcypre: απλά για να είμαστε σίγουροι, στα video που δοκίμασες οι υπότιτλοι ήταν ξεχωριστό file .srt έτσι; Μήπως ήταν άλλη μορφή/ενσωματωμένοι στο video;

 

Να βρούμε καμιά άκρη! :)

 

Ξεχωριστό srt.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Ο ενσωματωμένος player δείχνει τους υπότιτλους "κινέζικα" (ή μάλλον κορεάτικα! :P ) ακόμα κι αν μετατρέψω το encoding σε UTF-8. Ο napi player τους δείχνει μια χαρά (σε UTF-8 πάντα, αλλιώς κι αυτός δεν τα δείχνει σωστά), αλλά θα ήθελα κι εγώ να ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτό, γιατί δε βρίσκω το λόγο να χρειαζόμαστε 3rd party app από τη στιγμή που ο ενσωματωμένος player είναι μια χαρά σε οτιδήποτε άλλο.

 

@kcypre: απλά για να είμαστε σίγουροι, στα video που δοκίμασες οι υπότιτλοι ήταν ξεχωριστό file .srt έτσι; Μήπως ήταν άλλη μορφή/ενσωματωμένοι στο video;

 

Να βρούμε καμιά άκρη! :)

 

ξεχωριστό αρχείο srt

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου χει κολλησει οταν τρεχω προγραμματα.

Ανεβαζει και εσας θερμοκρασια απο πισω,στην περιοχη της μπαταριας?

 

Απο την αρχη σου το κανει αυτο? Εγω απο τη στιγμη που εκανα εγκατασταση μια εφαρμογη HTC clock (απο ενα forum, που γινεται αναφορα σε προηγουμενα post), αρχισε και κολλουσε , ηταν συνεχεια ζεστο (χωρις να ειναι ανοικτο το WiFi) και μου αδειαζε την μπαταρια σε λιγες ωρες!! Το εσβησα ομως και εφτιαξε, μηπως συμβαινει και σε εσενα κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

το πισω καπακι πρεπει να ειναι και κεραια καποιου ειδους (wi-fi ισως?) εχει επαφες αν δειτε στο κατω μερος του

 

Βεβαια το οτι ειναι αλουμηνενιο το τηλεφωνο συμβαλει στην μεταφορα της θερμοτητας αλλα και στην αποβολη της.

Τα πλαστικα τηλεφωνα μπορει να φαινονται ψυχροτερα αλλα μεσα βραζουν. Απλα η ζεστη δεν περναει στους χρηστες (και κατα συνεπεια στο περιβαλλον) λογω μονωσης απο το πλαστικο.

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω από που κατεβάζετε ταινίες.Εδώ και 2 χρόνια είναι όλες με ενσωματωμένους υποτίτλους.Έχω βάλει από avi,dvix,μέχρι και Mkv και τα έπαιξε άριστα και χωρίς σπασίματα στα frames όπως υποστηρίζουν κάποιοι εδώ μέσα:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ωχ!κ ενας φιλος μου με iphone μου ειπε οτι συμβαινει αυτο κ στα iphone κ δεν ειναι τιποτα

 

Μου βγαζει

<SW VER>

S8500XXJEE

<CSC VER>

S8500OXCJEC

 

 

Παιδια μου χει κολλησει οταν τρεχω προγραμματα.

Ανεβαζει και εσας θερμοκρασια απο πισω,στην περιοχη της μπαταριας?

 

 

Δεν ξέρω για το iphone αλλά στο Wave δεν συμβαίνουν αυτά. Ούτε λαγκάρει, ούτε θερμοκρασία ανεβάζει, ούτε κολάει. Προσωπικά δεν μου έχει κολήσει ποτέ.

 

Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάτι που τρέχει συνέχεια background και σου τραβάει συνέχεια μπαταρία? Τι αυτονομία έχεις?

 

Απλά πληροφοριακά:

 

sw version : S8500XXJEF

csc version : S8500XCJEC

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει

<SW VER>

S8500XXJEE

<CSC VER>

S8500OXCJEC

 

 

Παιδια μου χει κολλησει οταν τρεχω προγραμματα.

Ανεβαζει και εσας θερμοκρασια απο πισω,στην περιοχη της μπαταριας?

 

Για σύνδεσέ το για αναβάθμιση στο Kies, μήπως είναι θέμα λογισμικού! Έχει βγει αναβάθμιση! Διότι όπως προαναφέρθηκε, αυτό δεν είναι φυσιολογικό για το Wave(λαγκαρίσματα και τα σχετικά) :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λαγκαρίσματα να πω πως έχω παρατηρήσει κι εγώ και μάλλον έχω καταλάβει πότε συμβαίνουν. Όταν από HSDPA το γυρνάει σε GSM λαγκάρει το κινητό. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

 

@Gilgames: Το μόνο που έχω να προτείνω πλέον είναι να δοκιμάσεις να τα μετατρέψεις αλλιώς σε UTF-8 μήπως παίζει κανα θέμα (ούτε που μπορώ να φανταστώ τι) στο PC σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω από που κατεβάζετε ταινίες.Εδώ και 2 χρόνια είναι όλες με ενσωματωμένους υποτίτλους.Έχω βάλει από avi,dvix,μέχρι και Mkv και τα έπαιξε άριστα και χωρίς σπασίματα στα frames όπως υποστηρίζουν κάποιοι εδώ μέσα:confused:

 

Αν όλες οι ταινίες που κατεβάζεις εσύ είναι με ενσωματωμένους πάμε πάσο. Αλλά όλες δεν είναι με ενσωματωμένους υπότιτλους όπως υποστηρίζεις. Βέβαια υπάρχει και η λύση να τους ενσωματώσουμε εμείς και να τελειώνει το θέμα, αρκεί να βρούμε κανά καλό και εγγυημένο προγραμματάκι. Αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό ευπρόσδεκτος.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λαγκαρίσματα να πω πως έχω παρατηρήσει κι εγώ και μάλλον έχω καταλάβει πότε συμβαίνουν. Όταν από HSDPA το γυρνάει σε GSM λαγκάρει το κινητό. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

 

Αυτό το παρατήρησες αφότου αναβάθμισες στην έκδοση JEF ή με την αρχική έκδοση λογισμικού που φέρει η συσκευή; Γιατί εγώ με το που το ενεργοποίησα αρχικά το συνέδεσα απευθείας για αναβάθμιση και δε γνωρίζω αν με την αρχική έκδοση παρουσίαζε lags.

Link to comment
Share on other sites

Αν όλες οι ταινίες που κατεβάζεις εσύ είναι με ενσωματωμένους πάμε πάσο. Αλλά όλες δεν είναι με ενσωματωμένους υπότιτλους όπως υποστηρίζεις. Βέβαια υπάρχει και η λύση να τους ενσωματώσουμε εμείς και να τελειώνει το θέμα, αρκεί να βρούμε κανά καλό και εγγυημένο προγραμματάκι. Αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό ευπρόσδεκτος.

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php Απλό και πολύ εύκολο πρόγραμμα για ενσωμάτωση υποτίτλων. Ωστόσο εμένα δεν δείχνει υπότιτλους ούτε το δικό του πρόγραμμα αλλά ούτε και το napi player. Με ξεχωριστό αρχείο .avi και .srt σε UTF-8 το napi player μου το παίζει, όχι όμως και το δικό του πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παρατήρησες αφότου αναβάθμισες στην έκδοση JEF ή με την αρχική έκδοση λογισμικού που φέρει η συσκευή; Γιατί εγώ με το που το ενεργοποίησα αρχικά το συνέδεσα απευθείας για αναβάθμιση και δε γνωρίζω αν με την αρχική έκδοση παρουσίαζε lags.

 

Με την αναβαθμισμένη έκδοση. Κι εγώ το αναβάθμισα με το καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν βάζω τα γενέθλια μιας επαφής δεν εμφανίζεται στο ημερολόγιο την ημέρα που γιορτάζει? Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε αυτό?
Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

κι εγω τις πρωτες μερες που το ειχα παρει μου εκανε τετοια "λαγκαρισματα" που λετε.

 

και πριν την αναβαθμιση και μετα.

 

αφοτου το αναβαθμισα συνεχισε να μου το κανεια αλλα εντελως κατα περιεργο τροπο σταματησε μονο του να το κανει μετα απο 2 μερες.

 

ουτε ρυθμιση του εκανα καποια ουτε ΡΕΣΕΤ ουτε τιποτα.

 

κι ολα καλα απο μονο του.

 

τα φαντασματα των μηχανων.. :)

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λαγκαρίσματα να πω πως έχω παρατηρήσει κι εγώ και μάλλον έχω καταλάβει πότε συμβαίνουν. Όταν από HSDPA το γυρνάει σε GSM λαγκάρει το κινητό. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

 

Μπορεις να γινεις λίγο πιο συγκεκριμένος για το τι είδους λαγκάρισμα παρατηρείς τότε?

Το να γυρίσει τους πομποδέκτες από 3,5G σε GSM ή DCS δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία, όπως και το handover στους σταθμούς της ανάλογης τεχνολογίας και η εγγραφή του. Οι δύο τεχνολογίες είναι η μέρα με την νύχτα. Οπότε μην ξεχνάμε ότι είναι κινητό και την μέγιστη προτεραιότητα την έχει το κομμάτι της επικοινωνίας. Όσα τηλέφωνα περάσανε από τα χέρια μου είχαν θέμα κατά την διαδικασία αυτή.

'Αλλωστε και οι 3 πάροχοι έχουν σοβαρό θεμα στο να διατηρήσουν τερματισμένη μία κλήση κατα την εναλλαγη (είτε data είναι αυτή είτε voice). 8 στις 10 κλήσεις θα διακοπούν.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κολάει όταν είμαι στο δρόμο και προχωράω για παράδειγμα με το αυτοκίνητο. Σταματάω και πάω να το χρησιμοποιήσω και κολάει για 10-20secs. Όταν είμαι ακίνητος κάπου (π.χ. σπίτι, δουλειά) ποτέ δε μου έχει κολήσει.

Τώρα έχω δει ότι ακριβώς πριν κολήσει έχει το σήμα 3G+ πάνω αριστερά, κολάει και όταν ξεκολήσει δεν έχει το σήμα. Έτσι έβγαλα το "επιστημονικό" συμπέρασμα ότι κολάει όταν κάνει handover μεταξύ HSDPA και GSM. :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν βάζω τα γενέθλια μιας επαφής δεν εμφανίζεται στο ημερολόγιο την ημέρα που γιορτάζει? Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε αυτό?

εμφανίζονται φίλε μου απότι έχω καταλάβει τα γενέθλια των επόμενων 30 ημερών περίπου και όχι όλα, δηλαδή αν πρόσθεσες τα γενέθλια κάποιου που γεννήθηκε τον ιανουάριο, θα στο βγάλει στο widget κανένα μήνα πριν

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κάποια widget στην κεντρική οθόνη και βρέθηκα με 5 οθόνες, πως μπορώ να τις επαναφέρω στις 3 αρχικές μόνο;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά κολάει όταν είμαι στο δρόμο και προχωράω για παράδειγμα με το αυτοκίνητο. Σταματάω και πάω να το χρησιμοποιήσω και κολάει για 10-20secs. Όταν είμαι ακίνητος κάπου (π.χ. σπίτι, δουλειά) ποτέ δε μου έχει κολήσει.

Τώρα έχω δει ότι ακριβώς πριν κολήσει έχει το σήμα 3G+ πάνω αριστερά, κολάει και όταν ξεκολήσει δεν έχει το σήμα. Έτσι έβγαλα το "επιστημονικό" συμπέρασμα ότι κολάει όταν κάνει handover μεταξύ HSDPA και GSM. :P

 

:confused:

Όχι. Τέτοιο πράγμα δεν έχω παρατηρήσει ούτε εγώ. Ένας στιγμιαίος δισταγμός ναι, αλλά κόλλημα 10 - 20 δευτερόλεπτα, όχι δεν έχω αντιμετωπήσει τέτοιο πράγμα.

 

 

Έβαλα κάποια widget στην κεντρική οθόνη και βρέθηκα με 5 οθόνες, πως μπορώ να τις επαναφέρω στις 3 αρχικές μόνο;

 

 

Κοίτα 1 - 2 - 3 σελίδες πιο πίσω. Το ίδιο πράγμα ρώτησα και εγώ και μου απάντησαν. Για να μην λέμε τα ίδια, ρίξε μια ματιά και αν δεν τα βρεις εδώ είμαστε

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS με κανέναν τρόπο :angry:

 

Με το πρόγραμμα περιήγηση που είναι στο μενού, το ανοίγω δεν εμφανίζει τους δρόμους, όση ώρα και να το αφήσω γράφει λήψη θέσης και με βγάζει χιλιόμετρα μακριά από εκεί που είμαι :angry:

 

Με το google maps το ανοίγω και μου γράφει δεν μπορεί να εντοπιστεί η θέση σας :angry:

 

Με το Ndrive Portugal http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=000000042823&listYN=Y

μπαίνω στο Samsung Apps από το κινητό για να κατεβάσω, πατάω λήψη και πηγαίνει το εικονίδιο του Ndrive Portugal στο μενού για να αρχίσει να κατεβαίνει αλά δεν κατεβαίνει γράφει κάτω από το εικονίδιο του Ndrive Portugal ότι έγινε παύση :angry:

 

:knife:

Edited by nikos00000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...