Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, στα windows απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετά πιο μπερδεμένα τα πράγματα.

 

Σε windows μπορείς να συγχρονίσεις μόνο με φακέλους ή το iTunes συνεργάζεται και με κάποια εφαρμογή;

 

Με το iTag μπορείς να αλλάξεις τα δεδομένα των φωτογραφιών ώστε να εμφανίζονται με την σειρά που θέλεις. Στο support forum της Apple αναφέρεται ότι μέχρι την 4.0 η αυτόματη κατηγοριοποίηση γινόταν αλφαβητικά ενώ πλέον γίνεται με χρονολογική σειρά. Στο iPad είναι πιθανότερο να ισχύει ότι και για το iOS 4, παρόλο που έχει την έκδοση 3.2.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Αir Video όλοι ξέρουμε ότι είναι ένα από τα διαμάντια του App Store.

 

Αυτό που δεν ξέραμε μέχρι τώρα (ή τουλάχιστον εγώ δεν ήξερα) είναι ότι οι δυνατότητες του είναι ακόμη περισσότερες από αυτές που παρέχει επίσημα ο δημιουργός του!

 

Με απλή αντικατάσταση ορισμένων αρχείων της εφαρμογής στο Mac/PC μπορούμε να παρακολουθήσουμε μέσω live streaming (Wifi/3G) κανάλια από τον αποκωδικοποιητή Dreambox. Δεν χρειάζεται jailbreak αφού η αντικατάσταση των αρχείων γίνεται στον υπολογιστή.

 

Οδηγίες εδώ. Enjoy!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, δεν ξέρω πως γίνεται η κατηγοριοποίηση όταν οι φωτογραφίες βρίσκονται σε κάποιο φάκελο ωστόσο εάν τις έχεις περάσει στο iPhoto τότε μπορείς να τις ταξινομήσεις σε albums και να ορίσεις τη σειρά με την οποία θα εμφανίζονται. Με τον συγχρονισμό, περνάνε στο iPad με τη σειρά που βρίσκονται στα albums του iPhoto.

 

Μπορείς να επιλέξεις τον τρόπο κατηγοριοποίησης από το tab View:

 

http://img651.imageshack.us/img651/2344/screenshot20100709at408.png

 

Σ ευχαριστω Περικλη, δεν ειχα δει το μηνυμα σου γιατι γραφαμε την ιδια στιγμη.

Το προβλημα που εχει να κανει κυριως με το οτι δεν εμφανιζεται το ονομα της φωτογραφιας. Καταφερνω να τις βαλω στο iPhoto με την σειρα που θελω αλλα αν δεν βλεπω το ονομα της φωτογραφιας δεν με βοηθα η προεσκοπιση να αναγνωρισω το περιεχομενο.

Συγκεκριμενα:

Προκειται για φωτογραφιες απο καταλογο με τα προιοντα της εταιρειας μας, οποτε θελω να ανοιγω τον φεκελο με την υποκατηγορια και να βλεπω την ονομασια ωστε να επιλεγω το συγκεκριμενο κωδικο προιοντος γιατι δεν μπορω να θυμαμαι απο την φωτο ποιο ειναι ποιο.

Η αναζητηση πρεπει να γινεται λοιπον με την ονομασια της φωτογραφιας.

 

Το Αir Video όλοι ξέρουμε ότι είναι ένα από τα διαμάντια του App Store.

 

Αυτό που δεν ξέραμε μέχρι τώρα (ή τουλάχιστον εγώ δεν ήξερα) είναι ότι οι δυνατότητες του είναι ακόμη περισσότερες από αυτές που παρέχει επίσημα ο δημιουργός του!

 

Με απλή αντικατάσταση ορισμένων αρχείων της εφαρμογής στο Mac/PC μπορούμε να παρακολουθήσουμε μέσω live streaming (Wifi/3G) κανάλια από τον αποκωδικοποιητή Dreambox. Δεν χρειάζεται jailbreak αφού η αντικατάσταση των αρχείων γίνεται στον υπολογιστή.

 

Οδηγίες εδώ. Enjoy!! ;)

 

Πολυ ενδιαφερον αυτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα μπορουσε καποις να με πληροφορησει σχετικα με το τι χρειαζεται για να φτιαξει κανεις e-book? Χρειαζεται το SDK του iPad? Χρειαζεται και καποιο αλλο προγραμμα(σημειωτεον οτι εχω Mac)?

Δεν με ενδιαφερει να κανω καποια μετατροπη σε pdf αλλα να μπορω να δημιουργησω κανονικα e-book συμβατο με το ipad-iphone κτλ.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Περικλη, δεν ειχα δει το μηνυμα σου γιατι γραφαμε την ιδια στιγμη.

Το προβλημα που εχει να κανει κυριως με το οτι δεν εμφανιζεται το ονομα της φωτογραφιας. Καταφερνω να τις βαλω στο iPhoto με την σειρα που θελω αλλα αν δεν βλεπω το ονομα της φωτογραφιας δεν με βοηθα η προεσκοπιση να αναγνωρισω το περιεχομενο.

Συγκεκριμενα:

Προκειται για φωτογραφιες απο καταλογο με τα προιοντα της εταιρειας μας, οποτε θελω να ανοιγω τον φεκελο με την υποκατηγορια και να βλεπω την ονομασια ωστε να επιλεγω το συγκεκριμενο κωδικο προιοντος γιατι δεν μπορω να θυμαμαι απο την φωτο ποιο ειναι ποιο.

Η αναζητηση πρεπει να γινεται λοιπον με την ονομασια της φωτογραφιας.

 

Αν κατάλαβα καλά τι προσπαθείς να κάνεις, έχω την εντύπωση ότι το Evernote προσφέρει ακριβώς αυτό που ζητάς. Αναγνωρίζει το κείμενο μέσα στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει (ισχύει νομίζω μονο για λατινικούς χαρακτήρες) και σου επιτρέπει να κάνεις αναζήτηση.

 

Ωστόσο η δωρεαν έκδοση εχει περιορισμό δεδομένων και μαλλον οι φωτογραφίες που έχεις θα ξεπερνούν τα MBs που παρέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα μπορουσε καποις να με πληροφορησει σχετικα με το τι χρειαζεται για να φτιαξει κανεις e-book? Χρειαζεται το SDK του iPad? Χρειαζεται και καποιο αλλο προγραμμα(σημειωτεον οτι εχω Mac)?

Δεν με ενδιαφερει να κανω καποια μετατροπη σε pdf αλλα να μπορω να δημιουργησω κανονικα e-book συμβατο με το ipad-iphone κτλ.

 

Ευχαριστω

 

Αυτό, ίσως, σε βοηθήσει http://www.iphonetech.gr/blog/apple-posts-ibookstore-requirements-for-publishers

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τι προσπαθείς να κάνεις, έχω την εντύπωση ότι το Evernote προσφέρει ακριβώς αυτό που ζητάς. Αναγνωρίζει το κείμενο μέσα στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει (ισχύει νομίζω μονο για λατινικούς χαρακτήρες) και σου επιτρέπει να κάνεις αναζήτηση.

 

Ωστόσο η δωρεαν έκδοση εχει περιορισμό δεδομένων και μαλλον οι φωτογραφίες που έχεις θα ξεπερνούν τα MBs που παρέχονται.

 

H καλυτερη λυση ειναι το Good reader εφοσον μετατρεψω τις φωτογραφιες σε pdf.

 

Προσπαθησα να κανω τις μετατροπες αυτοματα δηλαδη να δωσω εντολη σ ενα φακελο ( για mac μιλαμε) οτι ριχνω μεσα να μετατρεπεται σε pdf αλλα δεν μου το κανει. Υπάρχει αντιστοιχη εντολη για να γινονται jpg, αλλα δεν καταφερα να κανω την δικη μου εντολη να δουλεψει. Ναι μεν το κανει pdf αλλα δεν ανοιγει το αρχειο. :D

 

Μετα ειναι ευκολο να δουλεψει σωστα στο Good reader. Το καθε PDF εχει σαν ονομασια τον κωδικο του προιόντος, οποτε και αναζητηση δουλευει αλλα και ολες οι ευκολιες αυτου του τρομερου και παμφθηνου προγραμματος, το οποιο θεωρω ενα απο τα κορυφαια στο app store.

 

Το Evernote κανει αλλα πρεπει να εισαι συνδεδεμενος. Και πιθανως ουτε τα 500 ΜΒ που εχω διαθεσιμα (εχω premium) να ειναι αρκετα.

 

Αν καταφερω να μετατρεπω αυτοματα τις φωτο σε pdf θα λυσω το προβλημα μου για παντα.

 

EDIT

Μια διευκρίνιση: το Evernote όταν έχεις premium account σου δίνει την δυνατότητα να δουλέψει και χωρίς σύνδεση. Απλά δεν κάνει συχρονισμο με το pc.

Kοστιζει 36 ευρώ το χρόνο αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Μπορείς να έχεις ολοκληρομενες σημειώσεις.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα δοκίμασε αυτή την εφαρμογή (automator script).

 

Επέλεξε τις φωτογραφίες που θέλεις να μετατρέψεις και με drag and drop "ρίξε" τις πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής (μπορείς να "ρίξεις" και ολόκληρο φάκελο). Αφού ολοκληρώσει την μετατροπή θα αποθηκεύσει τα pdfs στον φάκελο που βρίσκονται ήδη οι φωτογραφίες.

 

Στο Evernote εφόσον οι σημειώσεις συγχρονίζονται με τον server υποθέτω ότι αν τρέξεις την εφαρμογή έστω και μία φορά μετά που θα ανεβάσεις τις φωτογραφίες θα κατέβουν στη συσκευή και θα είναι διαθέσιμες offline. Ή μήπως κάνω λάθος;

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αντικατάσταση του αρχείου ffmpeg στο AirVideo, κάθε φορά που έτρεχε η εφαρμογή μου ζητούσε να επιτρέψω τις εισερχόμενες συνδέσεις. Το πρόβλημα αυτό το συζητήσαμε θυμάμαι σε κάποια φάση και με τον Σπύρο και τον Αρτέμη αλλά δεν θυμάμαι αν είχαμε αναφέρει τότε την λύση. Την γράφω κι εδώ για όσους αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα, είτε με το AirVideo ή με κάποια άλλη εφαρμογή στο Mac.

 

1. Τρέχουμε την εφαρμογή Keychain Access (Utilities).

2. Από το μενού certificate assistant επιλέγουμε create certificate.

3. Ονομάζουμε το καινούριο certificate (το όνομα θα το χρησιμοποιήσουμε στη συνέχεια, χρησιμοποιήστε κάποιο που να έχει σχέση με την εφαρμογή).

4. Identity Type: self signed root.

5. Type of Certificate: code signing.

6. Check "overwrite standard values" -> continue.

7. serial number: 1; days valid: 900.

8. Πατήστε continue σε όλα τα υπόλοιπα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

9. Όταν το certificate αποθηκευτεί, κλείστε το Keychain Access.

10. Τρέξτε το Terminal.

11. Πληκτρολογήστε "codesign -s όνομαΤΟΥcertificate -f /Applications/όνομαΤΗΣεφαρμογής.app".

12. Τρέξτε την εφαρμογή (πχ AirVideo) και επιλέξτε Allow όταν ερωτηθείτε για incoming network connections, θα είναι η τελευταία φορά! ;)

Link to comment
Share on other sites

@aim / Te_salat / pperiklis

 

Υπάρχουν και οι λύσεις tap forms και bento που επιτρέπουν να στήσει κανείς μια απλή βάση δεδομένων με κάποια από τα πεδία της να είναι φωτογραφίες, οπότε οι δυνατότητες είναι αρκετές για αναζήτηση, ομαδοποίηση κλπ αξιοποιώντας και άλλα εν δυνάμει πεδία.

 

Ειδικά το bento που έχει ειδική έκδοση για iPad είναι πολύ καλό, ενώ και στις δύο περιπτώσεις γλυτώνεις τον κόπο να μετατρέπεις σε pdf τις φωτογραφίες.

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο οι εφαρμογές αυτές δεν είναι συμβατές με το iPad (edit: λάθος, τώρα είδα ότι υπάρχει bento για iPad!) ακόμη και φαντάζομαι θα χαλάνε την ποιότητα της εικόνας στον διπλασιασμό.

 

Πάντως συμφωνώ κι εγώ ότι κάποια άλλη λύση θα πρέπει να υπάρχει γιατί η μετατροπή σε pdf φαίνεται λίγο μπελάς..

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Κώστα δοκίμασε αυτή την εφαρμογή (automator script).

 

Επέλεξε τις φωτογραφίες που θέλεις να μετατρέψεις και με drag and drop "ρίξε" τις πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής (μπορείς να "ρίξεις" και ολόκληρο φάκελο). Αφού ολοκληρώσει την μετατροπή θα αποθηκεύσει τα pdfs στον φάκελο που βρίσκονται ήδη οι φωτογραφίες.

 

Στο Evernote εφόσον οι σημειώσεις συγχρονίζονται με τον server υποθέτω ότι αν τρέξεις την εφαρμογή έστω και μία φορά μετά που θα ανεβάσεις τις φωτογραφίες θα κατέβουν στη συσκευή και θα είναι διαθέσιμες offline. Ή μήπως κάνω λάθος;

 

Χιλια ευχαριστω Περικλη.

Αυτη ειναι η μαγια των MAC. Σιγουρα για να γινει το ιδιο στα windows θα χρειαζεται καποιον περιπλοκο converter.

 

Μ αυτο το script θα μετατρεψω ολες τις φωτο που χρησιμοποιω για την δουλεια μου και θα τις διαχειριζομαι ανεξαρτητα απο το iPhotos που το θελω για τα προσωπικα μου γεγονοτα.

 

Η δυνατοτητα για off line χρηση των αρχειων στο evernote ειναι προνομιο των premium. Δεν ξερω αν δουλευει και στους free λογαριασμους, αλλα τουλαχιστον αυτο αναφερει στα συν των premium.

Και ισχυει μονο για την εκδοση iphone, iPod, iPad. Στα android & WM δεν ειναι διαθεσιμη.

Στα WM σιγουρα γιατι εχω την εφαρμογη και στο HD2 και το εχω δοκιμασει.

 

EDIT

καθολου μπελας δεν ειναι με το προγραμματακι που μου εδωσες.

Απλα ριχνεις πανω τον φακελο και πολυ γρηγορα σου εχει φτιαξει τα αντιγραφα σε PDF. Τα σορταρεις ανα κατηγορια και παιρνεις τα PDF τα οποια τα βαζεις σε νεο φακελο τον ζιπαρεις και κατευθειαν τον συχρονιζεις με το Good Reader η μεσω DropBox.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το iAnnotate κατάφερα να εως ενα σημείο να μπορω να παρουσιάσω με τη σειρά που θέλω τις παρουσιάσεις μου. Το iAnnotate ειναι εξαιρετικό στην ανάγνωση και μεγάλων pdf (δοκίμασα 100mb..μια χαρά.. ) , εύκαλα του περνάς αρχεία και οι δυνατότητες σημειώσεων πανω στα αρχεία εκπληκτικές.. Ακριβό μεν.. 8ε αλλά αξίζει για όποιον πραγματικά χρησιμοποιεί pdf αρχεία.

 

Ωστόσο, ψάχνω κάτι ανάλογο ωστε να μπορώ να περάσω και να "παίζω" τα power point αρχεία μου. Στο itunes βρήκα το i-clickr και το slideshow remote αλλά αυτά ειναι μόνο remote controlers.. η μόνη μου επιλογή μάλλον ειναι το keynote...

Το έχει κανέις? Μπορέι να διαβάσει ppt αρχεία? Εχει πρόβλημα με τα μεγάλα αρχεία?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, ψάχνω κάτι ανάλογο ωστε να μπορώ να περάσω και να "παίζω" τα power point αρχεία μου. Στο itunes βρήκα το i-clickr και το slideshow remote αλλά αυτά ειναι μόνο remote controlers.. η μόνη μου επιλογή μάλλον ειναι το keynote...

Το έχει κανέις? Μπορέι να διαβάσει ppt αρχεία? Εχει πρόβλημα με τα μεγάλα αρχεία?

 

Ευχαριστώ!

 

Το keynote διαβάζει αρχεία ppt ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει κάποιο μεγαλύτερο από 30mb για να διαπιστώσω αν "δυσκολεύεται".

 

Αν θέλεις μόνο να "παίζεις" και όχι και να επεξεργάζεσαι αρχεία powerpoint μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές εφαρμογές που υποστηρίζουν προβολή σε vga out όπως το Goodreader και το Projector!.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το iAnnotate κατάφερα να εως ενα σημείο να μπορω να παρουσιάσω με τη σειρά που θέλω τις παρουσιάσεις μου. Το iAnnotate ειναι εξαιρετικό στην ανάγνωση και μεγάλων pdf (δοκίμασα 100mb..μια χαρά.. ) , εύκαλα του περνάς αρχεία και οι δυνατότητες σημειώσεων πανω στα αρχεία εκπληκτικές.. Ακριβό μεν.. 8ε αλλά αξίζει για όποιον πραγματικά χρησιμοποιεί pdf αρχεία.

 

Ωστόσο, ψάχνω κάτι ανάλογο ωστε να μπορώ να περάσω και να "παίζω" τα power point αρχεία μου. Στο itunes βρήκα το i-clickr και το slideshow remote αλλά αυτά ειναι μόνο remote controlers.. η μόνη μου επιλογή μάλλον ειναι το keynote...

Το έχει κανέις? Μπορέι να διαβάσει ppt αρχεία? Εχει πρόβλημα με τα μεγάλα αρχεία?

 

Ευχαριστώ!

 

Επιπλέον των παρατηρήσεων του Σοφοκλή, το keynote διαβάζει τα αρχεία powerpoint αντιγράφοντάς τα και μετατρέποντάς τα στο δικό του format το οποίο δεν είναι 100% συμβατό με το powerpoint, ειδικά δε με ορισμένες γραμματοσειρές (ελληνικές και symbol) όπως και με σχήματα / πίνακες υπάρχουν από μικρές έως μεγάλες ασυμβατότητες. Σε κάθε περίπτωση αν κάνεις edit το αρχείο που έχει προέλθει εκ μετατροπής στη συνέχεια δεν μπορείς να το "γυρίσεις" απευθείας σε powerpoint παρά μόνο στέλνοντάς το στο keynote ενός Mac και κάνοντας εκεί τη μετατροπή, με ενδεχόμενες απώλειες όπως ανέφερα προηγούμενα.

 

Γενικά η δική μου εμπειρία λέει ότι οι 2 πλατφόρμες ακόμη δεν συνεργάζονται αψεγάδιαστα αν πρόκειται για σχετικά απαιτητικά αρχεία (ως προς το περιεχόμενο) ειδικά για τους Έλληνες χρήστες.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

sofokliss και kklog, σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.

 

Ναι, όντως το πρόγραμμα ΔΕΝ το θέλω για επεξεργασία παρα μόνο για παρουσίαση και βασικά όντως τελικά άκουσα απο άλλους χρήστες οτι το keynote έχει κάποια θέματα. Θα δω ενα μπορώ να βολευτώ με μια οτι τις παραπάνω λύσεις.

 

μερσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή από το iWork.

Τις έχω δοκιμάσει (κυρίως το excel & word). Το excel είναι απαράδεκτο ενώ το word έχει καλά στοιχεία αλλά υπάρχει το θέμα που πρέπει κάθε αρχείο να το στέλνεις με mail για να είναι διαθέσιμο από άλλες εφαρμογές.

Το χρησιμοποιώ μόνο για να συνταξω κάποιο επίσημο έγγραφο επειδή έχει αρκετά καλες ετοιμες φόρμες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Επειδή βλέπω από πολλούς χρήστες πως το iPad με τη χρήση ελληνικού πληκτρολογίου αποκτά άλλη αίσθηση σα συσκευή και επειδή θα ήθελα να το έχω σαν έργαλείο στη σχολή μου σκέφτομαι να καταφύγω σε jailbreak - εφόσον πλέον γίνεται τόσο γρήγορα κ εύκολα. Ωστόσο θέλω να ξακαθαρίσω μερικά πράγματα τα οποία πιστεύω ότι υπάρχουν στο μυαλό των περισσοτέρων που είναι λίγο πολύ άσχετοι με το θέμα.

 

1. Καταρχήν με το jailbreak κινδυνεύει κάτι στη συσκευή? Στη λειτουργικότητα? Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει κάτι? Να πηγαίνει πιο αργά το iPad? Να κρασάρουν εφαρμογές?

 

2. Ξέρω ότι χάνεται η εγγύηση αλλά υπάρχει επιστροφή? Είναι ομαλή? Και αυτό θα μπορούν να το καταλάβουν από τo Apple Store?

 

3. Όλες οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από App Store χάνονται ή υπάρχουν ακόμα? Αν βγάλω το jailbreak θα τις ξαναβρώ, ακόμα και τις αγορασμένες?

 

4. Με το jailbreak όλες οι εφαρμογές από App Store, ακόμα κ αυτές των 100δων ευρώ είναι όλες δωρεάν? Και τι ακριβώς είναι το Cydia?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1. Καταρχήν με το jailbreak κινδυνεύει κάτι στη συσκευή? Στη λειτουργικότητα? Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει κάτι? Να πηγαίνει πιο αργά το iPad? Να κρασάρουν εφαρμογές?

 

Δεν εχω παρατηρησει κατι ... μια χαρα παει

 

 

2. Ξέρω ότι χάνεται η εγγύηση αλλά υπάρχει επιστροφή? Είναι ομαλή? Και αυτό θα μπορούν να το καταλάβουν από τo Apple Store?

 

Πολυ απλη , κανεις ενα restore απο το ipad η μεσω του itunes και εισαι σαν πριν

 

3. Όλες οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από App Store χάνονται ή υπάρχουν ακόμα? Αν βγάλω το jailbreak θα τις ξαναβρώ, ακόμα και τις αγορασμένες?

 

Δεν χανεται τιποτε ....

 

4. Με το jailbreak όλες οι εφαρμογές από App Store, ακόμα κ αυτές των 100δων ευρώ είναι όλες δωρεάν? Και τι ακριβώς είναι το Cydia?

 

Δωρεαν .... χμμ ναι σπασμενες ειναι και ειναι παρανομο ....πειρατικα ...... το cydia ... ειναι πολλα , αλλα μη δοκιμαζεις και ο,τι βρεις εκει μεσα γιατι θα το κανεις $$%$%$%

Θελεις σχετικο διαβασμα ....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Το keynote διαβάζει αρχεία ppt ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει κάποιο μεγαλύτερο από 30mb για να διαπιστώσω αν "δυσκολεύεται".

 

Αν θέλεις μόνο να "παίζεις" και όχι και να επεξεργάζεσαι αρχεία powerpoint μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές εφαρμογές που υποστηρίζουν προβολή σε vga out όπως το Goodreader και το Projector!.

 

sofokliss, μάλλον θα δοκιμάσω το projecor! μιας και το goodreader το έχω, δοκίμασα ppt αλλά εμφανίζει μόνο το πρώτο καρε και τα υπόλοιπα ειναι λευκές σελίδες..... επισης στο goodreader δε μου αρέσει που δεν έχει έστω ενα απλο fade in/fade out transition....

Το projecor! το έχεις δοκιμάσει? εχει transition?

Link to comment
Share on other sites

sofokliss και kklog, σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.

 

Ναι, όντως το πρόγραμμα ΔΕΝ το θέλω για επεξεργασία παρα μόνο για παρουσίαση και βασικά όντως τελικά άκουσα απο άλλους χρήστες οτι το keynote έχει κάποια θέματα. Θα δω ενα μπορώ να βολευτώ με μια οτι τις παραπάνω λύσεις.

 

μερσι.

 

Εφόσον δεν τίθεται θέμα editing, η πιο αποτελεσματική λύση κατά την άποψή μου είναι μετατροπή του ppt σε pdf (ειδικά αν δουλεύεις σε περιβάλλον mac η μετατροπή γίνεται ταχύτατα και μπορεί να αυτοματοποιηθεί, ενώ σε συνδυασμό με τη λύση του dropbox να υπάρχει πρόσβαση από τη συσκευή ακόμη πιο εύκολα) και χρήση του good reader του οποίου το κόστος είναι αμελητέο και επιπλέον είναι ταχύτατο και με πολλές "cloud" δυνατότητες.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το docs to go το οποίο μπορεί να διαχειριστεί αρχεία ppt. Είχα δοκιμάσει πριν αρκετό καιρό μία παρουσίαση συνδέοντας το στην τηλεόραση και δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει προβλήματα.

 

Πέρα από ανάγνωση, επιτρέπει και editing των αρχείων ppt αλλά μιλάμε για εξαιρετικά βασικά και απλοϊκά πράγματα.

 

Κώστα, τι ταχύτητες έχεις με το mifi της vodafone; Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις στο ίδιο μέρος την ταχύτητα από το iPhone και το MiFi; Υπάρχουν διαφορές; Τα 7,2 Mbps που αναφέρουν είναι εντελώς εξωπραγματικό νούμερο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το docs to go το οποίο μπορεί να διαχειριστεί αρχεία ppt. Είχα δοκιμάσει πριν αρκετό καιρό μία παρουσίαση συνδέοντας το στην τηλεόραση και δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει προβλήματα.

 

Πέρα από ανάγνωση, επιτρέπει και editing των αρχείων ppt αλλά μιλάμε για εξαιρετικά βασικά και απλοϊκά πράγματα.

 

Κώστα, τι ταχύτητες έχεις με το mifi της vodafone; Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις στο ίδιο μέρος την ταχύτητα από το iPhone και το MiFi; Υπάρχουν διαφορές; Τα 7,2 Mbps που αναφέρουν είναι εντελώς εξωπραγματικό νούμερο;

 

Πρόκειται για εξαιρετικό μηχανάκι Περικλή, ακολουθούν φωτογραφίες από το speedtest με κάρτα όμως cosmote όλες στο ίδιο σημείο (κέντρο Αθήνας).

 

iPhone 3Gs με τη δική του SIM 3G (cosmote):

http://farm5.static.flickr.com/4096/4786756303_09f823150d.jpg

 

iPhone 3Gs με mifi (internet on the go cosmote):

http://farm5.static.flickr.com/4102/4786756153_b2ac68c4ce.jpg

 

iPad με mifi (internet on the go cosmote):

http://farm5.static.flickr.com/4140/4786756525_6de70b6315.jpg

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάνει εγκατάσταση το ελληνικό πληκτρολόγιο, όμως θέλω να έχω default το αγγλικό, γιατί σε ορισμένες εφαρμογές το πετάει pop up !!! Αλλάζει, και πως;
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά όταν δίνω Ίντερνετ στο iPad από το HD2 έχω διπλάσια ταχύτητα απ ότι όταν παίρνει απ ευθείας από το adsl μου.

Υπάρχει πρόβλημα με τις τηλεφωνικές γραμμές δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν με αποτέλεσμα η ταχύτητα να πέφτει πολύ ειδικά σε ώρες αιχμής.

 

Επισης Σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία γιατί η etisalat προσφέρει πολύ καλό πακέτο σε φοβερή τιμή. 1,5 γιγα τον μήνα με 13 ευρώ και πολύ καλύτερο 3G σήμα.

 

 

@@@Και μια είδηση

«Ερχονται» τουλάχιστον 20 tablet pc με Windows 7

Δευτέρα 12 Ιουλίου 2010 [ 23:44 ]

 

Υπολογιστές-ταμπλέτες που τρέχουν Windows 7 θα παρουσιαστούν φέτος από τουλάχιστον 20 κατασκευαστές, ανακοίνωσε ο διευθύνων σύμβουλος της Microsoft Στιβ Μπάλμερ στην τελευταία επίθεσή του κατά του επιτυχημένου iPad της Apple.

 

Όπως αναφέρει*σήμερα Δευτέρα το Reuters, οι Acer, Dell, Samsung, Toshiba, HP και Sony είναι μερικές από τις εταιρείες που περιλαμβάνονται στη λίστα του Μπάλμερ.

 

«Τη φετινή χρονιά, μια από τις σημαντικότερες κινήσεις που ετοιμάζουμε στην κατηγορία των έξυπνων συσκευών είναι η δυναμική προώθηση των ταμπλετών με Windows 7. Είναι ένας πραγματικά σημαντικός τομέας για εμάς» είπε ο ίδιος σε συνέδριο συνεργατών της Microsoft που πραγματοποιείται στο Σιάτλ.

 

Το λογότυπο της Hewlett-Packard εμφανίστηκε μεν στη λίστα των κατασκευαστών που παρουσιάστηκε στο συνέδριο, ωστόσο το αφεντικό της Microsoft απέφυγε να αναφερθεί στην επερχόμενη ταμπλέτα της HP που τρέχει το λειτουργικό σύστημα της Palm (την οποία εξαγόρασε φέτος η HP), αντί για Windows.

 

Ο μεγάλος αντίπαλος της Microsoft σε αυτή τη νέα κατηγορία υπολογιστών είναι βέβαια το iPad της Apple, το οποίο έχει ήδη πετύχει δύο εκατομμύρια πωλήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...