Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω και γω την άποψή μου.

Στην κατοχή μου έχω μονο μια συσκευή απο την apple. Ειναι ένα ipod classic όπως το ονομάσανε τώρα 80GB το οποίο είναι μόμιμα συνδεδεμένο στο αυτοκίνητο για να ακούω μουσική podcast κλπ.

Τώρα με το ipad ξαφνικά θα γίνουμε όλοι αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων περιοδικών και εφημερίδων;

Μα ποια ελληνικά βιβλία υπάρχουν ψηφιακά; ποια ΕΛΛΗΝΙΚΑ περιοδικά υπάρχουν ψηφιακά. Ποιες ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ εφημερίδες υπάρχουν ψηφιακές. Προσοχή όχι σε html μορφή, γιατί αυτές μπορούμε να τις διαβάσουμε με οποιαδήποτε συσκευή, όπως κάνω και γω, με το laptop, desktop στο σπίτι, δουλειά.

Αμερικανοί δεν είμαστε για να πηγαίνουμε στις καφετέρειες με το ipad για να διαβάσουμε εφημερίδες, μιας και για τον καφέ είναι διαφορετικός ο τρόπος που τον απολαμβάνουμε.

Κινητό θα πρέπει να έχω μαζί μου μιας και αν δω κανένα να μιλάει και να έχει στο αυτί το ipad, το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να ψάξω να βρω ντομάτες ληγμένες :D . Αν το ενεργοποιείσουν με bluetouth, αυτό είναι ένα + για την συσκευή. Αρα άλλη μια συσκευή που θα πρέπει να κουβαλάω μαζί (σε τσαντα).

Για να δω βιντεάκια ή να σερφάρω στο ιντερνετ με το ipad δεν νομίζω διότι δεν θα παω να αγοράσω μια συσκευή για να κάνει αυτό το πράγμα, μιας και έχω στην κατοχή μου laptop και όποτε θελήσω ανοίγω το καπάκι και σε 3-4 δευτερόλεπτα κάνω κλικ στις σελίδες που θέλω.

Στην δουλειά πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρουμε διότι windows εφαρμογές δεν θα παίζει οπότε ...

 

Αυτά

Edited by evagelos
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το μονο πραγμα που κανει το HP SLATE ειναι να το παρει ο Κτσακ και να βαλει Snow Leopard,αλλα και παλι εχει μονο ενα γιγα ραμ.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο και δεν πρόκειται να πουλήσουν ούτε το 5% των πωλήσεων που θα κάνει το iPad στην συγκεκριμένη κατηγορία. Όσο προσπαθούν να μιμηθούν κάτι και να το ανταγωνιστούν διαφημίζοντας τα "όποια" προτερήματα έχει έναντι του άλλου τόσο θα βλέπουν το μερίδιο αγοράς τους να συρρικνώνεται όλο και περισσότερο. Δυστυχώς για όλους εμάς που επωφελούμαστε από τον υγιή ανταγωνισμό. ;)

 

Αυτο εχει πολλες αιτιες Αρτεμη.

Πρωτα απ᾽ολα αν ειδες τα στατιστικα απο τους πρωτους αγοραστες, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι εν δυναμει χρηστες Mac και δευτερον το 78% αν δεν κανω λαθος, δεν ειχαν σκοπο να αγορασουν καποια συσκευη. Το εκαναν γιατι βγηκε ενα ακομα προιον απο την apple για το οποιο μπορουν να βρουν χρησεις.

 

Τι θελω να πω μ αυτο:

Οι mac users ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια. Ειναι ανθρωποι που ψαχνονται, γκατζετακιδες στην πλειοψηφια τους.

Υποστηριζουν οτιδηποτε βγαλει η εταιρεια γιατι αισθανονται διαφορετικοι αυτοματα με την πρωτη αγορα καποιου mac.

 

Αντιθετα οι υπολοιποι χρηστες που εχουν ενα pc κι ενα οποιοδηποτε laptop για να προβουν σε μια τετοια αγορα, θα πρεπει σιγουρα να το εχουν αναγκη, αφου δεν τους σπρωχνει η παρορμιση που εχουμε ολοι μας στο να αγοραζουμε καθε νεο προιον της apple.

Επειτα δεν γνωριζουν τις εφαρμογες και το τι μπορουν να κανουν μ᾽αυτες. Το βλεπουν σαν ενα μικρο λαπτοπ και βαση αυτου θα επιλεξουν μεταξυ ενος netbook και ενος «πλακιδιου» οπως σωστα το χαρακτηρισε ο Οδυσσεας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο με τις αγορες αλλα και με τις πωλησεις...γιατι υποψιαζομαι οτι τουλαχιστο το 90% απο τους αγοραστες μετα απο το πολυ ενα μηνα θα γινουν πωλητες...θα απογοητευτουν και θα αρχισουν να το πουλανε...θα το δειτε...:ninja:

 

Οι πωλήσεις ήδη έχουν ξεκινήσει με premium πάνω από 100$ (για το βασικό μοντέλο) και όπως καταλαβαίνεις δεν είναι από απελπισία, αλλά από κέρδος...

Link to comment
Share on other sites

Φτανει με τα βιντεο καταστροφης, εδω ενα δημιουργιας

 

Απλά εκπληκτικό! Δεν ήξερα ότι η Autodesk είχε τέτοια κρυφά ταλέντα!

Link to comment
Share on other sites

Φτανει με τα βιντεο καταστροφης, εδω ενα δημιουργιας

 

Όντως πολύ εντυπωσιακό! Φοβερό θα έλεγα.

 

Ας βγάλει η Autodesk και ΑutoCAD για iPad και θα το σκεφτώ σοβαρά να το αγοράσω.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το μονο πραγμα που κανει το HP SLATE ειναι να το παρει ο Κτσακ και να βαλει Snow Leopard,αλλα και παλι εχει μονο ενα γιγα ραμ.

 

Σταματη, Χρονια Πολλα :). Σε πληροφορω οτι μια χαρα παιζει με το 1GB RAM το Dellακι το Snow Leopard :D. Οποτε και στο Slate δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, μακαρι να γινεται :rolleyes:

BTW που εμαθες εσυ οτι ασχολουμαι με το Mac OS σε διαφορα "μη οπωρωφορα" μηχανηματα ? Ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση, οχι για τιποτε αλλο :blink:. Τοσο πολυ διαδοθηκε ? Σιγα σιγα θα με κανετε και φιρμα :p Να αρχισω να ανησυχω ? :worry:

Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

 

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/04/2010-04-05slatespecs.jpg

 

 

δεν ξερω γιατι πολλοι ειδα αρχισαν να λενε οτι η ΗP εχει αρχισει να αντιγραφει το ipad. πραγματικα το SLATE ερχεται με παρα πολυ δυνατο hardware. 2 καμερες, usb, flash, sim card....

 

πιστευω οτι αξιζει μια ιδιαιτερης προσοχης (αν βεβαια το λειτουργικο των windows καταφερει να σταθει στο επιπεδο multitouch kai experience που προσφερει το iphoneOS)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο εχει πολλες αιτιες Αρτεμη.

Πρωτα απ?ολα αν ειδες τα στατιστικα απο τους πρωτους αγοραστες, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι εν δυναμει χρηστες Mac και δευτερον το 78% αν δεν κανω λαθος, δεν ειχαν σκοπο να αγορασουν καποια συσκευη. Το εκαναν γιατι βγηκε ενα ακομα προιον απο την apple για το οποιο μπορουν να βρουν χρησεις.

 

Τι θελω να πω μ αυτο:

Οι mac users ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια. Ειναι ανθρωποι που ψαχνονται, γκατζετακιδες στην πλειοψηφια τους.

Υποστηριζουν οτιδηποτε βγαλει η εταιρεια γιατι αισθανονται διαφορετικοι αυτοματα με την πρωτη αγορα καποιου mac.

 

Αντιθετα οι υπολοιποι χρηστες που εχουν ενα pc κι ενα οποιοδηποτε laptop για να προβουν σε μια τετοια αγορα, θα πρεπει σιγουρα να το εχουν αναγκη, αφου δεν τους σπρωχνει η παρορμιση που εχουμε ολοι μας στο να αγοραζουμε καθε νεο προιον της apple.

Επειτα δεν γνωριζουν τις εφαρμογες και το τι μπορουν να κανουν μ?αυτες. Το βλεπουν σαν ενα μικρο λαπτοπ και βαση αυτου θα επιλεξουν μεταξυ ενος netbook και ενος «πλακιδιου» οπως σωστα το χαρακτηρισε ο Οδυσσεας.

 

Θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου σχετικά με το από που πηγάζουν οι πωλήσεις όλων ( και όχι μόνο του ipad - εκτός βέβαια ελαχίστων εξαιρέσεων ) των προϊόντων που δημιουργεί η μαμά apple. Βέβαια εδώ θα προσθέσω πως αυτό το hype η η τάση εάν θες δεν προήλθε από παρθενογενεση. Είναι η ίδια η εταιρεία που με τα πολύ ποιοτικά προιόντα της τόσο όσο αναφορά το hardware αλλά και το software έθεσε τις βάσεις για την συσπείρωση του αγοραστικου κοινού γύρω από το όνομα της. Δεν νομίζω δηλαδή πως όλοι εμείς που χρησιμοποιούμε καθημερινά τα προϊόντα της είμαστε ένα ματσο άσχετοι που το μόνο που κοιτάμε είναι πως θα κάνουμε εντύπωση στον διπλανό μας. ;)

 

Νομίζω πως εγινα κατανοητος.

Σε κάθε περίπτωση πάντως το ipad είναι μια συσκευή που στην κατηγορία που ανήκει έχει ελάχιστο ανταγωνισμό εώς τώρα και ισως αυτός να είναι και ο λόγος της πολύ μεγάλης απήχησης που τυγχάνει τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας του.

 

@pperiklis

 

Οι δέκα εντολές εν ετοι 2010. Πολύ πετυχημένες ! :)

 

Όσον αφορά το HP slate και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του άποψη μου είναι πως θα πρέπει πρώτα να δούμε στην πράξη πόσο αρμονικά θα ταιριαξει το hardware με το λειτουργικό και μετά να το κρίνουμε ως βασικό ανταγωνιστή του iPad.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα σιγα το hardware,ενα netbook χωρις keyboard ειναι και μαλιστα με 1 giga ram που για win 7 μου φαινονται λιγα(τωρα στο λαπτοπ,μονο με MSN και Firefox μου τρωνε 1,15 giga) και με μικρη αυτονομια.

Ασε που σε win 7 θα πρεπει να τρεχεις και antivirus!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αλλά ήμουν δύσπιστος μέχρι που πήρα iphone. Τελικά είδα οτι έχει κάποια ποιότητα και κάποιες δυνατότητες που πραγματικά με διευκόλυναν. Ετσι κάποια στιγμή που άλλαξα laptop πήρα macbook pro!

Τώρα για το ipad. Εκτός του ότι στην εμφάνιση "τα σπάει", απο εκεί και πέρα δε μπορεί να αντικαταστήσει το laptop αλλά ούτε και το iphone. Φυσικά δε μπορείς να κουβαλάς μαζί σου τα πάντα. Πιστεύω οτι αρχικά στην Ελλάδα θα το πάρουν όσοι διαθέτουν χρήματα και θέλουν να δοκιμάζουν τα πάντα! Στη συνέχεια κάποιοι που πραγματικά το χρειάζονται.

Πάντως κι εγώ περιμένω να έρθει στην Ελλάδα να το δώ απο κοντά. Τώρα αν η τιμή του ήταν αυτή που έπρεπε και αυτή που ισχύει και στην Αμερική, τότε σίγουρα θα το αγόραζαν πολλοί περισσότεροι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως γινεται να πουλησεις μουρη σε "Ελληναρες".... με apple προιον οταν το 99% δεν γνωριζουν καν τι ειναι αυτο. Να αγορασεις κανα Μπερμπερης η Λουηβιτον μαλιστα.

HP ADVANTAGE - HP threat..........πραγματικα αηδιαστικο marketing

 

 

Βασικα αυτο "υποτιθεται" οτι ειναι ενα εσωτερικο document που μοιραστηκε στα στελεχη της HP,κατα την κυκλοφορια του ipad.Τετοιου ειδους χαρ/σμοι χρησιμοποιουνται συνηθως κατα τη συγκριση εταιρικων προιοντων με ανταγωνιστικα.Ειναι κοινος τοπος,δεν ειναι επιθετικο marketing,δηλαδη.

 

Εξαλλου ο Jobs εχει "στολισει" κατα καιρους τον ανταγωνισμο με πολυ χειροτερα :lol:

 

Εβλεπα χθες σ'ενα review την εφαρμογη ibooks,στην οποια ενσωματωνεται λεξικο:μαρκαρεις τη λεξη που σ'ενδιαφερει,ενεργοποιεις το λεξικο και διαβαζεις τον ορισμο,ή ξεκινας search στο web.Και μου ρθαν συνειρμικα στο μυαλο τα προσχολικα μου χρονια,οταν ειχα αρχισει να διαβαζω βιβλια.Θυμαμαι να ρωταω συνεχεια:"Μπαμπα/Μαμα τι σημαινει αυτο?Τι σημαινει τ'αλλο?"Επρεπε δλδ να βρισκεται καποιος στο σπιτι οταν διαβαζα,αλλιως εμενα με την απορια :lol:.

Ε,λοιπον ποσο θα μου ελυνε τα χερια ενα εργαλειο σαν το ipad,ή οποιοδηποτε αντιστοιχο e-book reader.Γι'αυτο δεν πιστευω οτι πλεον τιθεται θεμα απαξιωσης του συμβατικου βιβλιου.Σκεφτειτε μαλιστα,οτι ενα ipad με την καταλληλη εφαρμογη μπορει σημερα να αντικαταστησει με επαρκεια μια σχολικη τσαντα.Ηδη σε καποια εκπαιδευτικα ιδρυματα το ipad θα αποτελει μερος του προβλεπομενου φοιτητικου εξοπλισμου.Ετσι οπως βλεπω να εξελισσονται τα πραγματα,συσκευες οπως το Ipad ειναι το μελλον. :)

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο δεν πιστευω οτι πλεον τιθεται θεμα απαξιωσης του συμβατικου βιβλιου.

 

Οσο ένα κανονικό paperback βιβλίο θα κοστίζει λιγότερο (σχεδόν τα μισά!) από την digital έκδοση που βλέπω στο Kindle Store, χωρίς να παρέχει τίποτα παραπάνω, θα κατεβάζω μόνο ό,τι βρίσκω δωρεάν :p

 

Το μέλλον συμφωνώ ότι είναι στα multimedia κείμενα και εκεί σκοπεύουν όσα πανεπιστήμια πιλοτικά εντάξουν το iPad στις παροχές του. Μην ξεχνάμε ότι ήδη από νωρίς πολλοί εκπαιδευτές είχαν προβλέψει την αξία των multimedia κι έτσι περάσαμε από το στάδιο του κονσερβαρισμένου υλικού σε CD και αργότερα σε DVD, μετά στα multimedia websites, αλλά όπως φαίνεται μια πραγματικά "αόρατη" (unobtrusive) multimedia εμπειρία μάλλον ευνοείται από συσκευές σαν το iPad.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους, 2 νομίζω πολύ αντιπροσωπευτικές τοποθετήσεις:

 

http://www.tuaw.com/2010/04/05/iwasnt-but-now-iam-an-ipad-saga/

http://www.macworld.com/article/150424/2010/04/ipad.html?lsrc=rss_main

(μετά την εμπειρία μου στο Apple Store νομίζω ότι οι συγγραφείς των άρθρων εκφράζουν απόλυτα και τη δική μου διαμόρφωση γνώμης από τον αρνητισμό της πρώτης ανακοίνωσης του Ιανουαρίου έως την ζωντανή επαφή του Σαββάτου)

 

Και μια πολύ επίσης νομίζω καλή σύγκριση μεταξύ του iPad / Netbook:

http://www.macworld.com/article/150416/2010/04/ipad_netbooks.html?lsrc=rss_main

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Οσο ένα κανονικό paperback βιβλίο θα κοστίζει λιγότερο (σχεδόν τα μισά!) από την digital έκδοση που βλέπω στο Kindle Store, χωρίς να παρέχει τίποτα παραπάνω, θα κατεβάζω μόνο ό,τι βρίσκω δωρεάν :p

 

Χωρις να ξερω που περιπου κινουνται οι τιμες,πιστευω οτι αποτελουν σαφως ενα θεμα,αλλα πιστευω επισης οτι ειναι ακομη υπο διαμορφωση με χρηματιστηριακους ορους προσφορας-ζητησης.Mε αλλα λογια αν δεν πουλησει το μαγαζι,θ'αναγκαστουν να ριξουν τις τιμες.

Εξαλλου υπαρχει το μοντελο τιμολογησης του iTunes που απεδειξε οτι η διαθεση ψηφιακου περιεχομενου μπορει να ειναι ανταγωνιστικη,για καποιον που δεν ενδιαφερεται για βινυλιο ή ασυμπιεστο ηχο.

Ομως μη μενεις εκει.Σκεψου πως θα διαμορφωθει το τοπιο στα μεσα ενημερωσης αν "πιασει" η μοδα των πλακιδιων.Μια συσκευη σαν το ipad ή το Slate θα ειναι ταυτοχρονα εφημεριδα,περιοδικο,βιβλιο,comic book κτλ.Κι οσο περισσοτεροι παικτες εισερχονται τοσο ο ανταγωνισμος θα λειτουργει προς οφελος των καταναλωτων.

Υπο αυτο το πρισμα,λοιπον,τι ζωτικος χωρος θα απομεινει στα παραδοσιακα εντυπα μεσα?Τα cd-δωρο με τις τελευταιες επιτυχιες της Βισση,ή το δειγμα-δωρεαν του τελευταιου αρωματος του Ck?Προβλεπω αλλαγες αναλογες με αυτες εγιναν στη διανομη της μουσικης την τελευταια δεκαετια.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω που περιπου κινουνται οι τιμες,πιστευω οτι αποτελουν σαφως ενα θεμα,αλλα πιστευω επισης οτι ειναι ακομη υπο διαμορφωση με χρηματιστηριακους ορους προσφορας-ζητησης.Mε αλλα λογια αν δεν πουλησει το μαγαζι,θ'αναγκαστουν να ριξουν τις τιμες.

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση που η ψηφιακή έκδοση είναι ακριβότερη από το τυπωμένο βιβλίο. Θεωρητικά θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο, αφού στην ψηφιακή έκδοση δεν υπεισέρχονται ένα σωρό κόστη (χαρτί, μελάνι, τύπωμα, διακίνηση, αποθήκευση) και επιπλέον για να διαβάσουμε την ψηφιακή έκδοση θα πρέπει να αγοράσουμε με δικά μας έξοδα το e-reader. Το Kindle για μένα θα έπρεπε να δίνεται δωρεάν ή πάντως η αξία του να μετατρέπεται σε δωρεάν ebooks από τον κατάλογο του Amazon.

 

Αν όμως ισχύει κι εδώ ο νόμος προσφοράς-ζήτησης, τότε σημαίνει ότι περισσότεροι επιλέγουν την ψηφιακή πλατφόρμα από το paperback κι επομένως, έτσι διατηρούνται οι τιμές υψηλότερες. Ακούστηκε ότι η Apple θα ρίξει το μέσο όρο τιμής/βιβλίο, αν και αυτό δεν μας αφορά άμεσα, αφού το iBookStore δεν είναι ακόμα διαθέσιμο εκτός ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η εμπειρία που από ότι φαίνεται ενσωματώνει η Apple στο iPad πάει και στο επόμενο iPhone (συνδυασμός μπαταρίας / επεξεργαστή) φαίνεται ότι θα έχουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή, σύμφωνα με αυτές τις δοκιμές :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ IPAD που παραγγειλα στην αμερικη αγοραστηκε.

εντυπωσεις απο τον ξαδερφομου που θα το στειλει:

1)η μπαταρια ειναι σκαλεσ καλυτερη απο το iphone

2)o επεξεργαστης πολυ γρηγορος.δεν κολλαει καθολου

3)εχει προεγκαταστημενες καποιεσ εφαρμογες δεν μου ειπε ποιεσ

4)αριστη εμφανιση

αρνητικα:

1)ακριβεσ εφαρμογεσ στο store

2)δεν τρεχει ορισμενα βιντεο(οflash πρεπει να ιεναι)

3)τραγικη η ελλειψη usb

αυτα εωσ τωρα

ειναι το 16αρι wifi

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ IPAD που παραγγειλα στην αμερικη αγοραστηκε.

εντυπωσεις απο τον ξαδερφομου που θα το στειλει:

1)η μπαταρια ειναι σκαλεσ καλυτερη απο το iphone

2)o επεξεργαστης πολυ γρηγορος.δεν κολλαει καθολου

3)εχει προεγκαταστημενες καποιεσ εφαρμογες δεν μου ειπε ποιεσ

4)αριστη εμφανιση

αρνητικα:

1)ακριβεσ εφαρμογεσ στο store

2)δεν τρεχει ορισμενα βιντεο(οflash πρεπει να ιεναι)

3)τραγικη η ελλειψη usb

αυτα εωσ τωρα

ειναι το 16αρι wifi

 

και λιγα αρνητικα ειπες...θα διαπιστωσεις και αλλα μολις σου ερθει...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γιατι πολλοι ειδα αρχισαν να λενε οτι η ΗP εχει αρχισει να αντιγραφει το ipad. πραγματικα το SLATE ερχεται με παρα πολυ δυνατο hardware. 2 καμερες, usb, flash, sim card....

 

πιστευω οτι αξιζει μια ιδιαιτερης προσοχης (αν βεβαια το λειτουργικο των windows καταφερει να σταθει στο επιπεδο multitouch kai experience που προσφερει το iphoneOS)

 

Χριστιφορε για μενα η δυναμη του iPad βρισκεται στις εφαρμογες του οι οποιες φαινονται πολύ ουσιαστικες και λογο μεγεθους οθονης θα εχουν πραγματικη χρησιμοτητα.

Αν ειναι να χρησιμοποιηθει σαν netbook ποιος ο λογος να μην παρει καποιος τα πολυ πιο φτηνα και καταπληκτικα νεα netbooks που τρεχουν με ανεση τα 7αρια και ολες τις γνωστες Windowsss εφαρμογες.

Το κακο ειναι οτι στην ελλαδα θα χασουμε ενα 30% απο την χρηστικοτητα του.

 

Ισως σε καποια επομενη εκδοση να το σκεφτω. Οπως ειναι τωρα δεν καλυπτομαι απο hardware για να πω οτι θα το χρησιμοποιω χωρις να χρειαζεται να εχω και το macbook στην διπλανη θηκη της τσαντας μου.

Ναι μεν μοναδικες οι εφαρμογες του αλλα αν προσθεταν 2-3 πραγματακια θα μπορουααμε να κανουμε το 80% οσων κανουμε με το λαπτοπ ωστε να ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που χρειαζομαστε και τα δυο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ ωραιο αρθρο εδω με τιτλο "iPad vs. Netbook: It's a close call" Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και τι λέει η μόνη συσκευή που αυτή τη στιγμή κυκλοφορεί στην αγορά ως ανταγωνιστής του iPad ... εδώ (μεγάλη οθόνη, flash, ... καλά ακούγονται μήπως όμως και όχι; )

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και τι λέει η μόνη συσκευή που αυτή τη στιγμή κυκλοφορεί στην αγορά ως ανταγωνιστής του iPad ... εδώ (μεγάλη οθόνη, flash, ... καλά ακούγονται μήπως όμως και όχι; )

 

God is in the details.

 

Αυτό που διαφοροποιεί το iPad είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να καλυφθεί από τον ανταγωνισμό. Την ίδια στιγμή που ανακοινώνονται συσκευές με ταχύτερους επεξεργαστές, μεγαλύτερες μνήμες και επιπλέον θύρες, η Apple συρρικνώνει το λειτουργικό -και μέσω του SDK και το λογισμικό- (σε μέγεθος και απαιτήσεις), επενδύει στην ασύρματη τεχνολογία και ενισχύει την αυτονομία, την εργονομία και την λειτουργικότητα ενώ, παράλληλα, μέσα από ένα ολόκληρο οικοσύστημα εφαρμογών και υπηρεσιών προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη λύση για πρόσβαση σε περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...