Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω ειμαι κατοχος του Elm

ρε παιδια να ρωτησω κατι ;;;

A]εχω καρτοκινητη vodafon χωρις ιντερνετ κτλ

η εφαρμογη tracker οταν την ενεργοποιω ψαχνει δορυφορους και μενει στο ψαξιμο χωρις να βρισκει στιγμα,,,

B] οταν συνδεωμαι με WI-FI κατεβαινουν οι χαρτες google maps οταν ομως ζηταω να μου βρει το στιγμα μου πανω στον χαρτη παλι δεν το βρισκει.

πρεπει και στις δυο περιπτωσεις να υποστιριζει και η συνδεση της vodafon το Α-GPS για να βρει δορυφορους και στιγμα ;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα το πήρα και εγώ προχτές απο επιδότηση το μόνο που θα ήθελα να ξέρω είναι αν γίνεται να βγεί το λογισμικό της Cosmote που είναι προεγκατεστημένο και να μπει το μητρικό...γίνεται κάτι τέτοιο και πως?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το πήρα και εγώ προχτές απο επιδότηση το μόνο που θα ήθελα να ξέρω είναι αν γίνεται να βγεί το λογισμικό της Cosmote που είναι προεγκατεστημένο και να μπει το μητρικό...γίνεται κάτι τέτοιο και πως?

 

Με δική σου ευθύνη διάβασε αυτό...

 

Το είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος τις προηγούμενες μέρες...;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται με τα θεματα? Κατεβαζω απο διαφορα site θεματα που ειναι για το ELM κ οταν κανει εφαρμογη λεει "Κατεστραμμενο θεμα. Δεν ηταν δυνατος ο ορισμος του." Αυτο γινεται κ οταν παιρνω θεματα απο αλλα SE κινητα. :S
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται με τα θεματα? Κατεβαζω απο διαφορα site θεματα που ειναι για το ELM κ οταν κανει εφαρμογη λεει "Κατεστραμμενο θεμα. Δεν ηταν δυνατος ο ορισμος του." Αυτο γινεται κ οταν παιρνω θεματα απο αλλα SE κινητα. :S

 

Πρέπει να τ' ανοίξεις με το Themes Creator, να τ' αποθηκεύσεις και να τα φορτώσεις πάλι στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

επισης βρηκα και αυτο , το δοκιμασε κανείς ;;;;;http://we-travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_kunena&Itemid=18&func=view&catid=1&id=14230&lang=en

το δοκιμασα δουλευει

το κακο ειναι οτι ο χαρτης ειναι για πεταμα και η χρηστικότιτά για κλαματα

το καλο ειναι οτι ειναι δωρεαν και οταν βρει δορυφορους μπορεις παραλληλα να δουλεψης το tracker

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να αλλαξουμε αυτο με τα νεα συμβαντα.....δηλαδη οταν πχ. σκαει ενα μυνημα να μην πεταγετε στην κεντρικη οθονη οι πρωτες γραμες του μυνηματος και αντι αυτου να λεει μονο ΄΄εληφθει 1 νεο μυνημα''
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να αλλαξουμε αυτο με τα νεα συμβαντα.....δηλαδη οταν πχ. σκαει ενα μυνημα να μην πεταγετε στην κεντρικη οθονη οι πρωτες γραμες του μυνηματος και αντι αυτου να λεει μονο ΄΄εληφθει 1 νεο μυνημα''

 

Στις ρυθμισεις πας 'Νεα Συμβαντα' και το αλλαζεις σε 'αναδυομενο κειμενο' αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να αλλαξουμε αυτο με τα νεα συμβαντα.....δηλαδη οταν πχ. σκαει ενα μυνημα να μην πεταγετε στην κεντρικη οθονη οι πρωτες γραμες του μυνηματος και αντι αυτου να λεει μονο ΄΄εληφθει 1 νεο μυνημα''

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, όπως στα προηγούμενα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να αλλαξουμε αυτο με τα νεα συμβαντα.....δηλαδη οταν πχ. σκαει ενα μυνημα να μην πεταγετε στην κεντρικη οθονη οι πρωτες γραμες του μυνηματος και αντι αυτου να λεει μονο ΄΄εληφθει 1 νεο μυνημα''

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, όπως στα προηγούμενα μοντέλα.

 

 

κοιτα μ@λ@κ... ελπιζω με καποια αναβαθμιση να γινει κατι με αυτο!!!

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες παιρνω το πρωτο ελμ και μετα απο δυο μερες στις εισερχομενες δεν ειχε ηχο και δονηση με ρεσταρτ εφτιαχνε,,,,,,, το πηγα πισω και το αλλαξανε ,,,,,,,το δευτερο μου κανει τα ιδια μετα απο ενα μηνα λειτουργιας λετε να φταιει η σιμ που ειναι 8 ετων ή επεσα σε ελλατωματικη παρτιδα ;;;

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο ;;;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες παιρνω το πρωτο ελμ και μετα απο δυο μερες στις εισερχομενες δεν ειχε ηχο και δονηση με ρεσταρτ εφτιαχνε,,,,,,, το πηγα πισω και το αλλαξανε ,,,,,,,το δευτερο μου κανει τα ιδια μετα απο ενα μηνα λειτουργιας λετε να φταιει η σιμ που ειναι 8 ετων ή επεσα σε ελλατωματικη παρτιδα ;;;

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο ;;;

 

καλησπερα φιλε.

ναι ετυχε σε εμενα σε elm j10i2 πριν κανα μηνα.

το πηγα για ελενχο σερβις μιας και ειχε εγγυηση...λοιπον κατα την επιστροφη του κινητου μετα απο 15 μερες περιπου ,ειδα στο χαρτι επιστροφης που το συνοδευε οτι κανανε αναβαθμιση .Αυτο μονο...

και ομως μου το ξαναπαρουσιασε ..αυτο που εκανα ηταν απο τις ρυθμισεις πατησα ολικη επαναφορα (γιατι με πηγε τα μυαλα στα κοκκινα)..

απο τοτε κανενα προβλημα..χτυπαει κανονικα και με ηχο και με δονηση

απλα περιμενω το usb ετσι ωστε να κανω εγω τις περιβοητες αναβαθμισεις και οχι να μου τις κανουν αλλοι και να περιμενω καμια 15μερες να μου ερθει.(θα πειραματιστω εγω στο κινητο)

αυτο που ξερω απο το ενχειριδιο ειναι πως πολλα προβληματακια τα λυνει μια αναβαθμιση.

δεν ξερω εαν σου εδωσα κουραγιο ...η σε εδωσα να καταλαβεις πως ....Καντο μονος σου.

φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες παιρνω το πρωτο ελμ και μετα απο δυο μερες στις εισερχομενες δεν ειχε ηχο και δονηση με ρεσταρτ εφτιαχνε,,,,,,, το πηγα πισω και το αλλαξανε ,,,,,,,το δευτερο μου κανει τα ιδια μετα απο ενα μηνα λειτουργιας λετε να φταιει η σιμ που ειναι 8 ετων ή επεσα σε ελλατωματικη παρτιδα ;;;

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο ;;;

 

Ακριβώς το ίδιο έγινε σε φίλο μου. Μόνο που το δεύτερο που του έδωσαν, του το έκανε μέσα στην πρώτη βδομάδα. Του άλλαξαν την sim (χωρίς χρέωση) στην Cosmote και έκτοτε δεν του το ξανάκανε. Και οι δύο οι συσκευές ήταν customized για την Cosmote και είχαν το τελευταίο firmware (για Cosmote)...

Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο το media mark και 1-2 φορες μοθ το ρκανε και εμενα αυτο που λετε.....με επανεκνιση ολα οκ εδω και 1-2 μερεσ δεν μου το εχει κανει να δουμε τωρα......
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο περιεργο.... η λειτουργια καταστολης θορυβου μπορουμε να την ενεργοποιησουμε μονο απο το κρυφο μενου!(>*<<*<*)εγω την εχω ενεργοποιησει! σωστα ε? γιατι ετσι? μηπως επηρεαζει(αρνητικα)την λειτουργια του τηλεφονου?
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο περιεργο.... η λειτουργια καταστολης θορυβου μπορουμε να την ενεργοποιησουμε μονο απο το κρυφο μενου!(>*<<*<*)εγω την εχω ενεργοποιησει! σωστα ε? γιατι ετσι? μηπως επηρεαζει(αρνητικα)την λειτουργια του τηλεφονου?

 

την λειτουργια καταστολης θορυβου μπορουμε να την ενεργοποιησουμε οταν δεχθουμε εισερχομενη κληση μετα ειναι μονιμα ενεργοποιημενη ...εκτος εαν παλι σε εισερχομενη κληση την απενεργοποιήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες απεκτησα το ελμ.πρωτη εντυπωση πολυ καλη. θα ηθελα να μου προτεινετε καποια εφαρμογη για να μπαινω στο ιντερνετ εχει απο μονο του την αναζητηση αλλα δεν ειναι και πολυ χρηστικο.πηγα να κατευβασω το οπερα αλλα δεν υπαρχει για το ελμ αν κατευασω το οπερα για καποιο αλλο μοντελο με ιδια αναλυση οθονης θα λειτουργει κανονικα??

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες απεκτησα το ελμ.πρωτη εντυπωση πολυ καλη. θα ηθελα να μου προτεινετε καποια εφαρμογη για να μπαινω στο ιντερνετ εχει απο μονο του την αναζητηση αλλα δεν ειναι και πολυ χρηστικο.πηγα να κατευβασω το οπερα αλλα δεν υπαρχει για το ελμ αν κατευασω το οπερα για καποιο αλλο μοντελο με ιδια αναλυση οθονης θα λειτουργει κανονικα??

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Λογικά θα λειτουργήσει...Δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και από μένα...

Έχω το Elm κι εγώ και έχω ένα μικρό πρόβλημα το οποίο δε λύθηκε με την επίσκεψή μου στην Cosmote.

Δεν έχω αυτό το internet με 4 ή 5 €/μήνα και όποτε θέλω δίκτυο συνδέομαι με wifi, είτε με το δικό μου είτε με άλλο ελεύθερο.

1. Προφανώς γι αυτό δε χρεώνομαι... σωστά;

Επειδή μου ήρθε λίγο φουσκωμένος ο λογαριασμός, λόγω δεδομένων...

2.μήπως χρεώνομαι όταν σε ανύποπτη στιγμή που είμαι Online μου εμφανίζεται μία υδρόγειος δίπλα στο σηματάκι του wifi;

3. Και τί σημαίνει αυτή; Ότι χρησιμοποιώ το internet της cosmote;

4. Α (τελευταίο) και αν ισχύει κάτι τέτοιο, πως το απενεργοποιώ;

Ευχαριστώ

6. (σας έπρηξα;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες! Πάμε στα ερωτήματά σου τώρα! :)

 

1) Όχι δεν χρεώνεσαι

2)-3) Ναι αυτό ακριβώς σημαίνει.

4) Δες αυτό

6) Κανένα πρήξιμο!

 

Υ.Γ.: Το 5) πού είναι; :p Και πάλι καλώς ήρθες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδες παιρνω το πρωτο ελμ και μετα απο δυο μερες στις εισερχομενες δεν ειχε ηχο και δονηση με ρεσταρτ εφτιαχνε,,,,,,, το πηγα πισω και το αλλαξανε ,,,,,,,το δευτερο μου κανει τα ιδια μετα απο ενα μηνα λειτουργιας λετε να φταιει η σιμ που ειναι 8 ετων ή επεσα σε ελλατωματικη παρτιδα ;;;

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο ;;;

αλλαξα εταιρια πηγα κοσμοτε και μου το ξανακανε

θα το σπασω :angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο κινητό είναι ικανοποιητικό για πλοήγηση στο internet.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας!

 

Πριν από λίγες μέρες πήρα με επιδότηση cosmote το elm αλλά παρόλο που το έψαξα δεν έχω βρει απάντηση στα παρακάτω:

 

1. Σε αρκετές ελληνικές σελίδες εμφανίζονται "κινέζικα", κάτι το οποίο συνέβαινε και με παλιότερα sony ericsson που δοκίμασα. Προφανώς είναι θέμα κωδικοποίησης χαρακτήρων, αλλά δεν έχω βρει τρόπο να την αλλάξω (εκτός αν δε γίνεται). Καμιά ιδέα;

 

2. Facebook, Google maps, youtube και πλοήγηση "παίζουν" με wifi;

 

3. Όταν είναι ενεργοποιημένο το GPS αλλά δε χρησιμοποιώ κάποια σχετική εφαρμογή, υπάρχει χρεώση;

 

4. Παρόλο που έχω ενεργοποιήσει το GPS και υπάρχει λογαριασμός δεδομένων (το πακέτο basic για το οποίο μου ήρθαν ρυθμίσεις και τις εγκατέστησα), η πλοήγηση αλλά και το tracker λένε ότι δεν υπάρχει gps.

 

5. Το facebook δουλεύει αλλά δεν εμφανίζονται τα εισερχόμενα, δηλαδή η αντίστοιχη σελίδα δείχνει ότι φορτώνει και μετά παραμένει κενή. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό;

 

Αυτά τα λίγα και ευχαριστώ για την υπομονή όποιου τα διαβάσει!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...