Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι άλλη μπαταρία δεν υπάρχει, αλλά όταν συνδέεται το λαπτοπ στην παροχή ρεύματος (με δύο διαφορετικά τροφοδοτικά), δείχνει ότι η μπαταρία φορτίζει, άρα υποθέτω ότι η υποδοχή του τροφοδοτικού λειτουργεί.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έχει μπει σε bootloop ; Δοκίμασε να βγάλεις τον δίσκο και δες αν κάνει τα ίδια.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Να το ξεκινήσω χωρίς να έχει καθόλου το δίσκο επάνω;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Nαι και δες αν κάνει το ίδιο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά (ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος) Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα...χθες αποφάσισα από τα windows 10 να δοκιμάσω το Ubuntu..κατέβασα το λογισμικό σε φιλαράκι το έβαλα στον υπολογιστή όλα καλά μπήκα στο boot menu και ξεκίνησα την εγκατάσταση..όπως πάντα πριν ακόμα ξεκινήσει μας δίνει την δυνατότητα να διαγράψουμε, να καθαρίσουμε τον σκληρό μας δίσκο και εγώ μιας και το ήθελα αυτό κληκαρα σε αυτή την επιλογή..τα Ubuntu δεν κατέβηκαν τελείως λόγο κάποιου προβλήματος που εμφανιζόταν αλλά μπορούσα να μπο στο desktop μέχρι να βγάλω το φλασακι που τα είχα κατεβασμένα....Έτσι επέλεξα να ξαναβάλω τα windows 7 τα οποία είχα κρατήσει σε φλασακι μπενω κανονικά στην εγκατάσταση τον

Windows αλλά δεν μπορώ να τα κατεβάσω μου δείχνει ότι ο δίσκος από τα 463gb έχει ελεύθερα 0gb και λέει ότι τα windows δεν μπορούν να εγκαταστηθουν σε αυτό τον χώρο του σκληρού δίσκου.Πρεπει να γίνει η εγκατάσταση σε ένα διαμέρισμα που έχει διαμορφωθεί ως ntfs και ότι ο τύπος του σκληρού δίσκου δεν είναι αναγνωρίσιμο..Τι μπορεί να έγινε κάηκε ο σκληρός δίσκος?... Και πως μπορώ να το διορθώσω αν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά (ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος) Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα...χθες αποφάσισα από τα windows 10 να δοκιμάσω το Ubuntu..κατέβασα το λογισμικό σε φιλαράκι το έβαλα στον υπολογιστή όλα καλά μπήκα στο boot menu και ξεκίνησα την εγκατάσταση..όπως πάντα πριν ακόμα ξεκινήσει μας δίνει την δυνατότητα να διαγράψουμε, να καθαρίσουμε τον σκληρό μας δίσκο και εγώ μιας και το ήθελα αυτό κληκαρα σε αυτή την επιλογή..τα Ubuntu δεν κατέβηκαν τελείως λόγο κάποιου προβλήματος που εμφανιζόταν αλλά μπορούσα να μπο στο desktop μέχρι να βγάλω το φλασακι που τα είχα κατεβασμένα....Έτσι επέλεξα να ξαναβάλω τα windows 7 τα οποία είχα κρατήσει σε φλασακι μπενω κανονικά στην εγκατάσταση τον

Windows αλλά δεν μπορώ να τα κατεβάσω μου δείχνει ότι ο δίσκος από τα 463gb έχει ελεύθερα 0gb και λέει ότι τα windows δεν μπορούν να εγκαταστηθουν σε αυτό τον χώρο του σκληρού δίσκου.Πρεπει να γίνει η εγκατάσταση σε ένα διαμέρισμα που έχει διαμορφωθεί ως ntfs και ότι ο τύπος του σκληρού δίσκου δεν είναι αναγνωρίσιμο..Τι μπορεί να έγινε κάηκε ο σκληρός δίσκος?... Και πως μπορώ να το διορθώσω αν γίνεται

 

Δε σου δινει την επιλογη να κανεις delete/format τον δισκο; :confused:

 

http://www.sevenforums.com/attachments/tutorials/2441d1231630473-clean-install-windows-7-a-step8.jpg

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να κανω φορματ στο laptop γνωριζετε να εγκαταστησω καποια εφαρμογη για να κανω back up καποια αρχεια που θελω?
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,καποια στιγμη ειχα θεμα με τους drivers του Touchpad στον Dell της υπογραφης μου(Synaptics Touchpad).Εβαλα τους Drivers αλλα οι drivers touchpad synaptics δεν μπηκαν σωστα.Το αποτελεσμα ειναι να μην μπορω να δουλεψω το touchpad.Καμια λυση? Εχω το Logitech M185 σαν ποντικι αλλα και παλι,θελω να δουλευει στην αναγκη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Nαι και δες αν κάνει το ίδιο.

 

Λοιπόν, χωρίς να είναι ο δίσκος κουμπωμένος επάνω κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Πάει να ξεκινήσει και ανάβουν όλα τα λαμπάκια και μετά σβήνουν σαν να κόβεται η παροχή ρεύματος, προτού διαβάσει το bios. Και συνεχίζει μετά συνέχεια σε αυτή τη λούπα, πάει πάλι να ξεκινήσει και ξανακλείνει...

Υπενθυμίζω ότι δοκίμασα με και χωρίς μπαταρία, με και χωρίς τροφοδοτικό και όταν συνδέω μπαταρία και τροφοδοτικό μαζί, η μπαταρία φορτίζει, αλλά η συμπεριφορά του είναι πάντα η ίδια.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η μητρική σου μας άφησε χρόνους.. :worry:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χωρίς να είναι ο δίσκος κουμπωμένος επάνω κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Πάει να ξεκινήσει και ανάβουν όλα τα λαμπάκια και μετά σβήνουν σαν να κόβεται η παροχή ρεύματος, προτού διαβάσει το bios. Και συνεχίζει μετά συνέχεια σε αυτή τη λούπα, πάει πάλι να ξεκινήσει και ξανακλείνει...

Υπενθυμίζω ότι δοκίμασα με και χωρίς μπαταρία, με και χωρίς τροφοδοτικό και όταν συνδέω μπαταρία και τροφοδοτικό μαζί, η μπαταρία φορτίζει, αλλά η συμπεριφορά του είναι πάντα η ίδια.

 

Και μια τελευταια προσπαθεια αν μπορεις βγαλε και τη μπαταρια του bios να γινει reset, οπως και τις μνημες.... αλλα μαλλον μητρικη απ' οτι φαινεται.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Δεν έγινε τίποτε με το reset του bios άρα καταλήγουμε σε καμμένη μητρική, που υποθέτω ότι δεν αξίζει να φτιαχτεί/αλλαχτεί, έτσι δεν είναι;

Να το πάρω απόφαση για νέα έξοδα;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Δεν έγινε τίποτε με το reset του bios άρα καταλήγουμε σε καμμένη μητρική, που υποθέτω ότι δεν αξίζει να φτιαχτεί/αλλαχτεί, έτσι δεν είναι;

Να το πάρω απόφαση για νέα έξοδα;

 

Eξαρταται τι μηχανημα ειναι και ποσο κανει μια νεα μητρικη. Αν στην κανει αλλος τη δουλεια και δεν την αλλαξεις εσυ, κατω απο 50αρικο μονο για εργασια μη περιμενεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα πάρω μια εκτίμηση από έναν τεχνικό. Ευχαριστώ όλους σας.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Aλλαγή μητρικής γίνεται χωρίς format?

Υπάρχει περίπτωση να μην χρειαστεί, δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να γινει όμως για να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Σωστός.

Εδώ νέο δίσκο βάζεις και προτιμάται εγκατάσταση από την αρχή, παρά cloning.

Ειδικά σε κάτι τόσο βασικό όπως η μητρική, καλό είναι να γίνεται φορματ.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Εδώ νέο δίσκο βάζεις και προτιμάται εγκατάσταση από την αρχή, παρά cloning.

Ειδικά σε κάτι τόσο βασικό όπως η μητρική, καλό είναι να γίνεται φορματ.

 

Unleashed by my M1 NOTE

Εγώ, ρώτησα για το αν γίνεται φορμάτ, γιατί ένα hp το πηγα 4 φορές στην info quest γιατί μου χάλαγε τις μπαταρίες, μου είπαν ότι άλλαξαν μητρική(δεύτερη φορά σε 3 μήνες) το πήγα και περίμενα μια ώρα και το πήρα χωρίς να πειράξουν τίποτε. Γι'αυτό ρώτησα μήπως με δούλεψαν.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ρώτησα για το αν γίνεται φορμάτ, γιατί ένα hp το πηγα 4 φορές στην info quest γιατί μου χάλαγε τις μπαταρίες, μου είπαν ότι άλλαξαν μητρική(δεύτερη φορά σε 3 μήνες) το πήγα και περίμενα μια ώρα και το πήρα χωρίς να πειράξουν τίποτε. Γι'αυτό ρώτησα μήπως με δούλεψαν.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν είναι ακριβώς ίδιος τύπος μητρικη δεν βλέπω τον λόγο να χρειαστεί φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας , έχω ένα Toshiba satellite L850-1MK και Θέλω να αγοράσω μια μπαταρία μιας και η άλλη μας άφησε .. Κάνοντας μια μικρή έρευνα βλέπω ότι για να πάρω original από Ελλάδα θέλω 50+ ευρώ και θα ήθελα να το αποφύγω . Υπάρχει κάποια αξιόπιστη λυση είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μηπως γνωριζει καποιος ποσες μερες παιρνει περιπου η αλλαγη οθονης απο Public? Ή γενικα ποιος ειναι ο γρηγοροτερος τροπος να επισκευαστει? Μολις ειχα ενα ατυχημα και εσπασε η οθονη του λαπτοπ(hp 15.6") κατω δεξια, οταν την ανοιγοκλεινω κανει γραμμες απο δω και απο εκει. Φευγω εξωτερικο σε λιγοτερο απο 10 μερες χωρις εισητηριο επιστροφης. Τι κανουμε, παιρνουμε καινουριο? Να σημειωσω οτι ειναι 2 χρονων και δεν εχει περασει μηνας που εγινε φορματ και μπηκε καινουριος σκληρος δισκος, παει σφαιρα..

 

 

Edit σε περιπτωση που χρειαστει σε καποιον αλλον: 3-4 εργασιμες μου ειπαν, 90-120€ αναλογα το μοντελο.

Edited by lostdmd
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...