Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο browsing ομως,http://www.viddler.com/explore/engadget/videos/869/2.995 :p

Καλα αυτο ειναι και λιγο σχετικο,σε μια ηλιολουστη μερα.

 

Αυτο απο εμενα για σενα με πολυ αγαπη :lol::lol::lol:

 

@Nikos2k5 - Νικο οι Αγγλοι δεν εχουν θεματα τετοια με τελωνεια κλπ... Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν αυτές οι γελοιότητες...

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

@Nikos2k5 - Νικο οι Αγγλοι δεν εχουν θεματα τετοια με τελωνεια κλπ... Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν αυτές οι γελοιότητες...

 

Δεν έχουν τα διαδικαστικά ή δεν έχουν και το κόστος?

Δηλαδή τελικά τους έρχεται το κόστος στα $530 συν μεταφορικά?

Αν ναι, τότε ενδέχεται να δούμε και φθηνότερα από βρετανούς τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν τα διαδικαστικά ή δεν έχουν και το κόστος?

Δηλαδή τελικά τους έρχεται το κόστος στα $530 συν μεταφορικά?

Αν ναι, τότε ενδέχεται να δούμε και φθηνότερα από βρετανούς τις επόμενες μέρες.

 

Ισως τι να σου πω... Απλα θα ειναι πολλοι οι Αγγλοι που θα το θελουν για την παρτυ τους. Ίδωμεν... Οι τιμες ομως θα ειναι Ευρωπης...

Link to comment
Share on other sites

Ισως τι να σου πω... Απλα θα ειναι πολλοι οι Αγγλοι που θα το θελουν για την παρτυ τους. Ίδωμεν... Οι τιμες ομως θα ειναι Ευρωπης...

 

Ναι, λέω να πάρει κάποιος έναν αριθμό με σκοπό να τα πουλήσει μέσω ebay στους υπόλοιπους στην ΕΕ (χωρίς τελωνείο), προσθέτοντας ένα ποσό στο δικό του κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέω να πάρει κάποιος έναν αριθμό με σκοπό να τα πουλήσει μέσω ebay στους υπόλοιπους στην ΕΕ (χωρίς τελωνείο), προσθέτοντας ένα ποσό στο δικό του κόστος.

 

Μεχρι 5 μπορει να αγορασει ο καθενας απο το site...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω στο xda, στο ΗΒ τους τα στέλνουν με DHL.

 

Αρχικά δεν τους χρεώνουν ΦΠΑ, αλλά θα τους στείλει μετά τιμολόγιο η DHL να το πληρώσουν (17.5%)

 

Δασμοί εισαγωγής απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχουν στα κινητά (ίσως μόνο στο τροφοδοτικό, αν ζητήσουν τροφοδοτικό επιπλέον για UK που κάνει $20) (Import Duty = 6%)

 

Άρα αν τους to χρεώνουν $530 + $20 το τροφοδοτικό + $30 τα ταχυδρομικά, με ισοτιμία GBPUSD στο 1.6, τους βγαίνει περίπου 363 λίρες, + 63 λίρες το ΦΠΑ + κάτι ψιλά η DHL, θα τους βγαίνει το κόστος γύρω στις 430 λίρες (480 ευρώ). Αν βάλουμε και το κέρδος τους και το κόστος αποστολής από αγγλία, κάτω από 530 ευρώ δεν το παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω στο xda, στο ΗΒ τους τα στέλνουν με DHL.

 

Αρχικά δεν τους χρεώνουν ΦΠΑ, αλλά θα τους στείλει μετά τιμολόγιο η DHL να το πληρώσουν (17.5%)

 

Δασμοί εισαγωγής απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχουν στα κινητά (ίσως μόνο στο τροφοδοτικό, αν ζητήσουν τροφοδοτικό επιπλέον για UK που κάνει $20) (Import Duty = 6%)

 

Άρα αν τους to χρεώνουν $530 + $20 το τροφοδοτικό + $30 τα ταχυδρομικά, με ισοτιμία GBPUSD στο 1.6, τους βγαίνει περίπου 363 λίρες, + 63 λίρες το ΦΠΑ + κάτι ψιλά η DHL, θα τους βγαίνει το κόστος γύρω στις 430 λίρες (480 ευρώ). Αν βάλουμε και το κέρδος τους και το κόστος αποστολής από αγγλία, κάτω από 530 ευρώ δεν το παίρνουμε.

 

Ακριβως! Εμενα μου βγηκε γυρω στα 530 στην πορτα μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να το γλυκοκοιτάω λίγο και εγώ.... :p

 

Νομίζω ότι θα κάνω την απόπειρα όταν το φέρει η Vodafone..... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να το γλυκοκοιτάω λίγο και εγώ.... :p

 

Νομίζω ότι θα κάνω την απόπειρα όταν το φέρει η Vodafone..... :lol:

 

Άνοιξη και ...βαλε!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ μέχρι τότε μπορεί να έχουμε μάθει specs του καινούριου iPhone και να έχω αλλάξει γνώμη :p
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ μέχρι τότε μπορεί να έχουμε μάθει specs του καινούριου iPhone και να έχω αλλάξει γνώμη :p

 

Οι φήμες λένε οτι μέσα στο Γενάρη θα ανακοινωθεί το νέο iPhone:D που ξέρεις, μπορει και να βαλουν και φλας πλεον!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο android, υπάρχουν προγράμματα πλοήγησης τύπου igo / destinator? (με offline χάρτες που να μην απαιτείται data σύνδεση)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο εμενα για σενα με πολυ αγαπη :lol::lol::lol:

 

Γενικα αυτα τα βιντεακια που δειχνουν μια τον εναν να προηγειται και μια τον αλλον,ειναι αναξιοπιστα και δεν μπορουν να αποτελουν μετρο συγκρισης.Συχνα επηρρεαζονται απο παραγοντες οπως ο τυπος και η καλυψη του δικτυου,η χρηση wi-fi ή μη κτλ.

 

Εχω βρει versus' που αλλοτε κερδιζει το 3GS,αλλοτε το Pre,αλλοτε το HD2 κι αλλοτε το 3G :wacko:.Δε βγαζεις ακρη,γι αυτο κι εγω για χαβαλε το ποσταρα,ειλικρινα δε δινω πολλη σημασια :p

 

Οι φήμες λένε οτι μέσα στο Γενάρη θα ανακοινωθεί το νέο iPhone:D που ξέρεις, μπορει και να βαλουν και φλας πλεον!

 

Το iphone τεταρτης γενιας,99% θ'αργησει μεχρι το καλοκαιρι.Αυτο που θα κανει την εμφανιση του μαζι με το φημολογουμενο islate,ειναι ενα preview του iphone OS 4.0(beta) μαζι με το νεο SDK.Κραταω ομως και 1% για επιφυλαξη...

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Στο android, υπάρχουν προγράμματα πλοήγησης τύπου igo / destinator? (με offline χάρτες που να μην απαιτείται data σύνδεση)

 

ναι υπαρχει το "copilot" και το "Νdrive"

Link to comment
Share on other sites

Όποιος παραγγείλει μακρυά από ταχυμεταφορικές FedEx, UPS, DHL κλπ, ΜΟΝΟ USPS !

 

USPS 99,9% ΔΕΝ περνάει τελωνείο ενώ οι ταχυμεταφορικές 99,9% περνάνε από τελωνείο! Με το tracking number πηγαίνετε εδώ: http://www.elta-courier.gr/trackit/ και το βρίσκεται, συνήθως από ΗΠΑ 7 ημερολογιακές μέρες (τις τελευταίες 2 βδομάδες έχω πάρει 2 πακέτα από ΗΠΑ με USPS μέσα σε 6 μέρες).

 

Άντε με το καλό σε όσους το πάρουν, προσωπικά θεωρώ το Droid πιο ολοκληρωμένο :P

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος παραγγείλει μακρυά από ταχυμεταφορικές FedEx, UPS, DHL κλπ, ΜΟΝΟ USPS !

 

USPS 99,9% ΔΕΝ περνάει τελωνείο ενώ οι ταχυμεταφορικές 99,9% περνάνε από τελωνείο! Με το tracking number πηγαίνετε εδώ: http://www.elta-courier.gr/trackit/ και το βρίσκεται, συνήθως από ΗΠΑ 7 ημερολογιακές μέρες (τις τελευταίες 2 βδομάδες έχω πάρει 2 πακέτα από ΗΠΑ με USPS μέσα σε 6 μέρες).

 

Άντε με το καλό σε όσους το πάρουν, προσωπικά θεωρώ το Droid πιο ολοκληρωμένο :P

 

που είχα πάρει μία κάρτα ήχου από ebay, με usps, μου χρεώσανε τελωνείο (3 ευρό δηλαδή-τίποτα. απλά λέω πως κι αυτά περνάνε)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

που είχα πάρει μία κάρτα ήχου από ebay, με usps, μου χρεώσανε τελωνείο (3 ευρό δηλαδή-τίποτα. απλά λέω πως κι αυτά περνάνε)

 

Παράξενο, 3 ευρώ χρεώνουν σε αυτά που έρχονται συνήθως από Ασία καθαρά σαν έξοδα διαχείρισης τελωνείου - ούτε αυτά περνάνε ουσιαστικά τελωνείο.

 

Φυσικά 3 ευρώ δεν είναι τίποτα τελικά :lol:

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα από eBay με USPS. Έχω πάρει και το laptop μου πριν 9 μήνες με τον ίδιο τρόπο και ήρθε κανονικά αλλά πέρασε τελωνείο. Ελπίζω αυτή τη φορά να είμαι πιο τυχερός.
Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει το "copilot" και το "Νdrive"

 

Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Από ακρίβεια χαρτών πώς πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Από ακρίβεια χαρτών πώς πάνε?

 

Μην με παρεξηγήσεις αλλα τοπογράφος ή πολιτικός μηχανικος είσαι? ακρίβεια έχουν οσο εχει μια συσκευή GPS που αξίζει 100- 200 ευρο. ;) επισης υπάρχει και το sygic.

 

οποιος το παραλάβει πρώτος ας μας πει τι παιζει.

Edited by chagg
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα από eBay με USPS. Έχω πάρει και το laptop μου πριν 9 μήνες με τον ίδιο τρόπο και ήρθε κανονικά αλλά πέρασε τελωνείο. Ελπίζω αυτή τη φορά να είμαι πιο τυχερός.

 

Είμαστε λιγο off topic αλλα τι εννοείς πέρασε τελωνείο? ποιές ηταν οι συνέπειες? πόσο πλήρωσες? Σήμερα μίλησα με ενα παιδί απο ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και μου είπε αυτό που ξέρουμε όλοι, απλή αποστολή , τυλιγμένο δώρο, μικρή τιμή δηλωμένο, οσο πιο μικρο πακέτο, και κατα 99% περνάει.

 

Και σε περίπτωση στραβής (φτου κακα μακριά απο εμάς) πληρώνεις την τιμή που υπολογιζεται οτι κοστίζει εντος Ελλαδας :X .

Edited by chagg
Link to comment
Share on other sites

Όποιος παραγγείλει μακρυά από ταχυμεταφορικές FedEx, UPS, DHL κλπ, ΜΟΝΟ USPS !

 

USPS 99,9% ΔΕΝ περνάει τελωνείο ενώ οι ταχυμεταφορικές 99,9% περνάνε από τελωνείο! Με το tracking number πηγαίνετε εδώ: http://www.elta-courier.gr/trackit/ και το βρίσκεται, συνήθως από ΗΠΑ 7 ημερολογιακές μέρες (τις τελευταίες 2 βδομάδες έχω πάρει 2 πακέτα από ΗΠΑ με USPS μέσα σε 6 μέρες).

 

Άντε με το καλό σε όσους το πάρουν, προσωπικά θεωρώ το Droid πιο ολοκληρωμένο :P

 

Σωστός και εγω έτσι το περιμένω usps ... και αν μπορεί ο αποστολέας να γράφει επάνω οτι είναι για δώρο ! Περνάει στα σίγουρα. !

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες επειδή και εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω απο ebay(αν και δεν έχουν κοπάσει οι τιμές) κάνω μερικές τελευταίες ερωτήσεις:

1)Το πακέτο περιλαμβάνει και φορτιστή...θα κάνει όμως στην πρίζα μας;Οι Αμερικάνοι δεν έχουν ρεύμα που δουλεύει στα 120V;

2)Αυτό με το multitouch τι ποσοστό βάζετε να λύνεται με root;(εγώ βάζω 100% αλλά για να είμαι σίγουρος :Ρ)

3)Είπαμε το δηλώνουμε ως δώρο με τιμή κάτω από 50$ και γλιτώνουμε τελωνείο.Ο πατέρας μου, μου είπε οτι άμα το στείλει με courier(π.χ. FedEx) δεν περνάει καθόλου τελωνείο..κάτι τέτοιο ισχύει;(γιατί φαντάζομαι θα έρχεται και ποιο γρήγορα)

4)Άμα θέλω(που θέλω) φορτιστή αυτοκινήτου απο πού τον παίρνω(τον φορτιστή);

 

Αυτά!Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες επειδή και εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω απο ebay(αν και δεν έχουν κοπάσει οι τιμές) κάνω μερικές τελευταίες ερωτήσεις:

1)Το πακέτο περιλαμβάνει και φορτιστή...θα κάνει όμως στην πρίζα μας;Οι Αμερικάνοι δεν έχουν ρεύμα που δουλεύει στα 120V;

 

 

στα 110V δουλεύει, αν έχει μέσα μετασχηματιστή προφανώς αυτό είναι θέμα της κάθε αγγελίας. Πάντως και στην Ελλάδα πουλάνε τέτοιους....

 

2)Αυτό με το multitouch τι ποσοστό βάζετε να λύνεται με root;(εγώ βάζω 100% αλλά για να είμαι σίγουρος :Ρ)

 

Περιμένεις κάποια σίγουρη απάντηση?

 

3)Είπαμε το δηλώνουμε ως δώρο με τιμή κάτω από 50$ και γλιτώνουμε τελωνείο.Ο πατέρας μου, μου είπε οτι άμα το στείλει με courier(π.χ. FedEx) δεν περνάει καθόλου τελωνείο..κάτι τέτοιο ισχύει;(γιατί φαντάζομαι θα έρχεται και ποιο γρήγορα)

 

Όλες οι courier 99,9% περνάνε τελωνείο. Επίσης να έχεις υπόψιν ότι αν το δηλώσει ο αποστολέας με την Χ τιμή τότε αν χαθεί την Χ αποζημίωση παίρνεις και τίποτα παραπάνω. Αυτό είναι το 'μειονέκτημα' σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

4)Άμα θέλω(που θέλω) φορτιστή αυτοκινήτου απο πού τον παίρνω(τον φορτιστή);

 

Αυτά!Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα :Ρ

 

Σε μαγαζί με φορτιστές αυτοκινήτου που βγάζουν 5V/1A ή την όποια προδιαγραφή έχει το n1

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...