Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστηχώς η οθόνη του κινητού κατασκευαστικά υποστηρίζει multitouch μόνο 2 σημείων....Ο αισθητήρας του κινητού είναι ο clearpad 2000 ο οποίος υποστηρίζει μέχρι 2 ταυτόχρονα αγκίγματα.

http://www.phonearena.com/htmls/Nexus-Ones-touchscreen-has-hardware-limitations-that-affect-its-performance-article-a_10197.html

 

http://www.synaptics.com/solutions/products/clearpad

 

Όπως βλέπεται υπάρχει και ο clearpad 3000 ο οποίος μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 10 αγκίγματα αλλά η htc προτίμησε δυστηχώς να ενσωματώσει τον 2000. Ουσιαστικά το multitouch του κινητού περιοριζεται σε pinch and zoom gestures αφού υπάρχει και το γνωστό πρόβλημα με την αναστροφή των αξόνων όταν τα 2 δάχτυλα πλησιάζουν...

 

Δεν πειράζει .. :P απλά δεν θα μπορούμε να παίζουμε τα τελευταία games που θα βγούν .

σιγα τα ωά ..

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

To case-mate έχει μια που φαίνεται εξαιρετική (tough case), αλλά προσωπικά τα 30$ (+μεταφορικά) τα θεωρώ πολλά. Πιστεύω και με τις σιλικονάτες απο το ebay γίνεται δουλειά. Εντυπώσεις σε 1-2 μήνες να έχει χρησιμοποιηθεί και λίγο ;)
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Σε κανα 10 ήμερο θα έχω την tough case & the silicon from casemate .. θα σας πω εντυπώσεις :)

αν και απο οτι διαβαζω ειναι οι καλύτερες στο είδος τους.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

λίγο off topic, αλλά αν η θήκη στο Nexus (και στα υπόλοιπα) ήταν απαραίτητη, γιατί δεν την βάζει η google μόνη της? Και δημιουργείται secondary market?

Μήπως είναι μια χαρά το κινητό κ χωρίς θήκη? ...περί ορέξεως... :O

Link to comment
Share on other sites

λίγο off topic, αλλά αν η θήκη στο Nexus (και στα υπόλοιπα) ήταν απαραίτητη, γιατί δεν την βάζει η google μόνη της? Και δημιουργείται secondary market?

Μήπως είναι μια χαρά το κινητό κ χωρίς θήκη? ...περί ορέξεως... :O

 

Νομίζω είναι λίγο αυτονοητη η απάντηση....γιατί υπάρχουν θήκες για όλα τα κινητά και καμία εταιρεία δεν προσφέρει στην αρχική συσκευασία; Κόστος; Εμπόριο; Accessories; ;)

 

μηπως ασχολειθηκαμε πολυ με θηκες;;;;λεω εγω τωρα........

Ε με κάτι πρέπει να ασχολούμαστε....:happy:

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Έγινα κι εγώ ένας ακόμα ευτυχισμένος κάτοχος Ν1!

 

Πάμε στις απορίες μου λοιπόν (δεν το έχω κάνει ακόμα root):

 

Δεν μου φτάνει Η εσωτερική μνήμη, έχω φτάσει να έχω καμία 50αριά MB ελεύθερα μόνο. Η cynogenmod αφήνει περισσότερη διαθέσιμη αποθηκευτική μνήμη από από την original? (192MB διαθέσιμα από τα 512 είναι λίγα) :(

Κανένα κόλπο να απελευθερώσω μνήμη;

 

 

Μπορώ να του δώσω ιντερνετ από την usb όπως σε winmob με το activesync;

Έχω φάει τα ιντερνέτια αλλά δεν βρήκα λύση!

 

 

 

Πιο navigation πρόγραμμα παίζει καλά; Δοκίμασα το motonav αλλά είναι στα αγγλικά το μενού και λίγο αργό.

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αργει πολυ να παρει δεδομενα απο δορυφορους.. το assisted gps δουλευει απο μονο του ή πρεπει να κανω καποιοες ρυθμισεις ? ειμαι με cyanogen..

ευχαριστω :)

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
ρε παιδια αργει πολυ να παρει δεδομενα απο δορυφορους.. το assisted gps δουλευει απο μονο του ή πρεπει να κανω καποιοες ρυθμισεις ? ειμαι με cyanogen..

ευχαριστω :)

 

Το αντίθετο θα έλεγα! Κλειδώνει πιο γρήγορα από ότι το iphone.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια δύσκολη ερώτηση!

 

Το nexus με κάποιον τρόπο σύγκρινε τις επαφές του καταλόγου μου με αυτές του facebook και σε έναν μου έκανε αντιστοιχία μέσα στον κατάλογο και βλέπω τι γράφει στο facebook μέσα από το contac info κτλ.

 

Το όνομα του φίλου μου βέβαια στο facebook είναι γραμμένο στα Ελληνικά και έχει και το κινητό του οπότε από κάπου εκεί το τσίμπησε.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω αντιστοιχία και τους άλλους φίλους μου.

Το κάνει μόνο του αυτόματα. Έχει καμία ιδέα κανένας αν μπορώ να το κάνω χειροκίνητα;

 

 

EDIT________________

Λύση είναι επίπονη αλλά και ν μόνη που βρήκα τελικά!

Ονομάζεις την επαφή όπως έχει το όνομα ο φίλος σου στο facebook και μετά κάνει sync contacts από τα settings του facebook. Μετά μπορείς να αλλάξεις το όνομα του φίλου σου στο κανονικό που είχες πριν.

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω android κινητό, έχετε προσπαθήσει να προσθέσετε e-mail σε κάποια επαφή να δείτε αν συγχρονιστεί αυτόματα με τις επαφές του fb? (μπελαλίδικο μεν αλλά γλυτώνετε κάποιο χρόνο παραπάνω από τον τρόπο που περιγράφει ο nomedor παραπάνω).
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει έτσι!

 

Από ότι είδα μόνο με ονοματεπώνυμο ελέγχει. Για τώρα δηλαδή. Ελπίζω να το φτιάξουν γιατί πολλά άτομα ψάχνουν λύση σε αυτό.

 

Είναι καλή φάση όμως.

 

Πατώντας σε μια επαφή μπορείς να:

1. Πάρεις τηλέφωνο

2. Στείλεις SMS/MMS/EMAIL

3. Να δεις που είναι στο χάρτη και να σε οδηγήσει προς τα εκεί.

4. Να δεις το facebook profile της/Να δεις το τελευταίο πράγμα που έχει γράψει στον τοίχο (Άμα το έχει κάνει συντόμευση στο desktop αλλιώς μέσα από το contact info)

Το ιντερνετ είναι must με λίγα λόγια.

 

ΥΓ: Ακόμα περιμένω κανέναν που ξέρει να απαντήσει στα άλλα μου ερωτήματα.

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο θα έλεγα! Κλειδώνει πιο γρήγορα από ότι το iphone.

:)

 

ρε φιλε εμενα μπορει να κανει και εικοσι λεπτα μεχρι να βρει σημα.. νομιζω δεν πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο ή να δουλευει σωστα το a-gps .. αλλα και απο τιν αλλη δεν βρισκω καποια ρυθμιση.. υπαρχει καποια εναλλακτικη εφαρμογη να ενεργοποιει το a-gps? :X

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
ρε φιλε εμενα μπορει να κανει και εικοσι λεπτα μεχρι να βρει σημα.. νομιζω δεν πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο ή να δουλευει σωστα το a-gps .. αλλα και απο τιν αλλη δεν βρισκω καποια ρυθμιση.. υπαρχει καποια εναλλακτικη εφαρμογη να ενεργοποιει το a-gps? :X

 

20λεπτά? Κάτι δεν πάει καλά! Εγώ καθε φορά που ανοίγω εφαρμογή που χρειάζεται το GPS έχω κλείδωμα μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα! Μήπως έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις σχετικά με το αν θα χρησιμοποιεί τα location services??? Εκτός και αν το δοκιμάζεις σε εντελώς κλειστούς χώρους!

Link to comment
Share on other sites

20λεπτά? Κάτι δεν πάει καλά! Εγώ καθε φορά που ανοίγω εφαρμογή που χρειάζεται το GPS έχω κλείδωμα μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα! Μήπως έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις σχετικά με το αν θα χρησιμοποιεί τα location services??? Εκτός και αν το δοκιμάζεις σε εντελώς κλειστούς χώρους!

 

να το κοιταξω ! θα το ξαναδοκιμασω αυριο και θα σας πω ! :)

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

20λεπτά? Κάτι δεν πάει καλά! Εγώ καθε φορά που ανοίγω εφαρμογή που χρειάζεται το GPS έχω κλείδωμα μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα! Μήπως έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις σχετικά με το αν θα χρησιμοποιεί τα location services??? Εκτός και αν το δοκιμάζεις σε εντελώς κλειστούς χώρους!

 

4-5 δευτερόλεπτα;; Εγώ κάνω κάπου στο 1.5 λεπτό αλλά με 2g only.(δηλαδή χωρίς το a-gps)

Link to comment
Share on other sites

to Agps δεν νομιζω να εχει σχεση με το αν ειναι 3g η gprs

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα με το gps. Δεν πιάνει κανένα δορυφόρο.

 

Από ότι διαβάζω κάτι έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της ώρας αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά.

 

Bill εσένα που πιάνει αμέσως, τι ρυθμίσεις έχεις;

Εμένα πάντως βρίσκει ξεκάρφωτα στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Κι εγώ έχω πρόβλημα με το gps. Δεν πιάνει κανένα δορυφόρο.

 

Από ότι διαβάζω κάτι έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της ώρας αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά.

 

Bill εσένα που πιάνει αμέσως, τι ρυθμίσεις έχεις;

Εμένα πάντως βρίσκει ξεκάρφωτα στο αυτόματο.

 

Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο στις ρυθμίσεις! Το γεγονος είναι πως είτε ανοίγω το google maps, είτε το compass, είτε το Navigon, έχω σήμα μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο, αλλά έχω σύνδεση wind με καλό σήμα 3g & HSPA και συνεχόμενη χρήση data (δεν έχω κλείσει το sync και τα background data). Επίσης στις ρυθμίσεις στο Location & security έχω ενεργό το "Use GPS satellites"

:)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε και το δικό μου Ν1 -ήμουν τόσο σίγουρος που το έχω κάνει engraved κιόλας...πολύ ωραίο!

Πήρα και το doc της google μαζί, θα γράψω εντυπώσεις όταν φορτίσει το τηλ (από PC USB το φορτίζω αρχικά, δεν νομίζω να κάνει διαφορά...).

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Επιτέλους ήρθε και το δικό μου Ν1 -ήμουν τόσο σίγουρος που το έχω κάνει engraved κιόλας...πολύ ωραίο!

Πήρα και το doc της google μαζί, θα γράψω εντυπώσεις όταν φορτίσει το τηλ (από PC USB το φορτίζω αρχικά, δεν νομίζω να κάνει διαφορά...).

Καλημέρα!

 

Καλό θα ήταν να το φορτίσεις από τον κανονικό φορτιστή μιας και είναι αρχή γιατί το usb δεν το φορτίζει 100%

 

Με γειες!

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...