Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτήσεις λοιπόν , να καταλάβουμε πρώτα τι γίνεται και μετά έρχεται βοήθεια...:)

1) πόσο καιρό είσαι με την FRF91? μαμά να φανταστώ εε?? εδώ και κανά 2μηνο σχεδόν δε σου ήρθε ενημέρωση ΟΤΑ για την FRG83? ή έστω ενημέρωση πριν κανά 20ήμερο για την FRG83D?

2)είσαι rooted? με ποιο τρόπο?? κλειδωμένο το bootloader?

3) έχεις βάλει τίποτα scripts, όπως A2SD κτλ?

4) έχεις περάσει custom recovery ή έχεις την μαμά?

 

άλλο πείραγμα στο τηλέφωνο? :)

 

δώσε την σχετική εικόνα και βλέπουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

ερωτήσεις λοιπόν , να καταλάβουμε πρώτα τι γίνεται και μετά έρχεται βοήθεια...:)

1) πόσο καιρό είσαι με την FRF91? μαμά να φανταστώ εε?? εδώ και κανά 2μηνο σχεδόν δε σου ήρθε ενημέρωση ΟΤΑ για την FRG83? ή έστω ενημέρωση πριν κανά 20ήμερο για την FRG83D?

2)είσαι rooted? με ποιο τρόπο?? κλειδωμένο το bootloader?

3) έχεις βάλει τίποτα scripts, όπως A2SD κτλ?

4) έχεις περάσει custom recovery ή έχεις την μαμά?

 

άλλο πείραγμα στο τηλέφωνο? :)

 

δώσε την σχετική εικόνα και βλέπουμε...:)

 

1)με την FRF91 είμαι από τότε που έβαλα το froyo, δεν το έχω πειράξει καθόλου είναι η μαμά ρομ. ναι 2 μήνες τώρα παλεύω για την αναβάθμιση OTA άλλα τίποτα.

2)είμαι rooted με το πρόγραμμα που υπάρχει στο μάρκετ (universal root, κάπως έτσι λέγετε) και έχω και κλειδωμένο bootloader.

3) δεν ξερό καν τη είναι τα scripts και A2SD

4)είναι η μαμά, αν και παλιότερα είχα περάσει custom rom.

Link to comment
Share on other sites

α γεια σου...με το 4) έβγαλα άκρη τι συμβαίνει γιατί μέχρι και που διάβαζα το 3) , κάτι δε πήγαινε καλά...

μέχρι το 3. λοιπόν , θα έπρεπε να σου είχε δουλέψει από την αρχή η ΟΤΑ αναβάθμιση (over the air) και να είχες ήδη την FRG83D (2.2.1), που είναι και η τελευταία ως τώρα.

αντιθέτως , αφού όπως λες στο 4. είχες περάσει παλιά custom rom, σημαίνει ότι έχεις αλλάξει την recovery του τηλεφώνου. Γνωρίζεις αν έχεις την clockworkmod ή την AmonRa?

Υπ'οψιν ότι με custom recovery, δε μπορείς να κάνεις ΟΤΑ αναβάθμιση ...οπότε τσέκαρε να δεις ποια έχεις και ψάξε στο xda για την rom του geo411m ([ROM] FRG83(D) Stock, Deodexed, rooted, busybox, battery %, TB alert/wake 11/20/10)...κατά προτίμηση την Completely Stock Deodexed with busybox (No add-ons or tweaks) (MD5 56484057af212a6b736ed3b9dae6303e) :)

good luck...αν έχεις απορίες, ρωτάς πάλι...:)

Link to comment
Share on other sites

α γεια σου...με το 4) έβγαλα άκρη τι συμβαίνει γιατί μέχρι και που διάβαζα το 3) , κάτι δε πήγαινε καλά...

μέχρι το 3. λοιπόν , θα έπρεπε να σου είχε δουλέψει από την αρχή η ΟΤΑ αναβάθμιση (over the air) και να είχες ήδη την FRG83D (2.2.1), που είναι και η τελευταία ως τώρα.

αντιθέτως , αφού όπως λες στο 4. είχες περάσει παλιά custom rom, σημαίνει ότι έχεις αλλάξει την recovery του τηλεφώνου. Γνωρίζεις αν έχεις την clockworkmod ή την AmonRa?

Υπ'οψιν ότι με custom recovery, δε μπορείς να κάνεις ΟΤΑ αναβάθμιση ...οπότε τσέκαρε να δεις ποια έχεις και ψάξε στο xda για την rom του geo411m ([ROM] FRG83(D) Stock, Deodexed, rooted, busybox, battery %, TB alert/wake 11/20/10)...κατά προτίμηση την Completely Stock Deodexed with busybox (No add-ons or tweaks) (MD5 56484057af212a6b736ed3b9dae6303e) :)

good luck...αν έχεις απορίες, ρωτάς πάλι...:)

 

ευχαριστώ πολύ !

έχω την clockworkmod

Link to comment
Share on other sites

PARASwrite αν την πέρασες ήδη , όλα οκ...

αν έχεις λίγο υπομονή πάντως , σε λίγες μέρες θα βγάλει ο geo411m τη νέα gingerbread based ROM, pre-rooted με busybox και superuser, οπότε κάνεις την διαδικασία μια και καλή...:)

πρόσεξε επίσης από την εφαρμογή ROM Manager να περάσεις την τελευταία clockworkmod (αν θυμάμαι καλά 2.5.0.8) !

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει βάλει κανείς καμιά καλή 2,3;; τι εντυπώσεις έχει;;

να περιμένουμε η να πάμε και μεις σε καμιά από αυτές που παίζουν;;

Εγώ είμαι με cyanogen 6.1.1 λίγο καλύτερη μπαταρία να είχε θα ήταν τέλεια!!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την συσκευή απλά για να παίζεις ή σαν δεύτερη μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες rom βασισμένες στην 2.3, στις οποίες όμως αρκετά χαρακτηριστικά υπολειτουργούν ή δεν λειτουργούν καθόλου...

προσωπικά, και μιας και το τηλέφωνό μου είναι πια εργαλείο, θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή 2 βδομάδες maximum και θα δεις το σηματάκι του update notification, όπου όλα θα παίζουν μια χαρά..;)

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι, μια που δοκίμασα κ γω χθες κ την έβγαλα σε 1 ώρα, δεν τραβούσε η ομάδα!

θα περιμένουμε λοιπόν..

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ απο το e-klick ,το τηλ. έχει Ελληνικά ??? Αν όχι μπορώ να περάσω?

Kαι αν γνωρίζεται κανένα άλλο μαγαζί διότι δεν το βρίσκω πουθενά :(

Edited by PANOSGR
Link to comment
Share on other sites

Καλά...βρες το πρώτα...νεξους παίρνεις (λέμε τώρα,κάτσε να βρεις) και σε νοιάζει αν θα έχει ελληνικά;αυτό είναι να του βγάζεις τα μάτια,να αλλάζεις ρομ για πρωινό κερνελ για μεσημέρι και radio το βραδακι που θα αραζεις στα παπλωματα...

Αν δεν το θες για τετοια δουλεια παρε desire.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά...βρες το πρώτα...νεξους παίρνεις (λέμε τώρα,κάτσε να βρεις) και σε νοιάζει αν θα έχει ελληνικά;αυτό είναι να του βγάζεις τα μάτια,να αλλάζεις ρομ για πρωινό κερνελ για μεσημέρι και radio το βραδακι που θα αραζεις στα παπλωματα...

Αν δεν το θες για τετοια δουλεια παρε desire.

 

Sent from my Milestone

 

Το έχει στο pixmania και στο expansys ..

 

Καλησπέρα και πάλι ,

επειδή έχουν γραφτεί πολλές σελίδες και θα μου ήταν αδύνατο να τις διαβάσω όλες θα ήθελα να μου πείτε ατην γνώμη σας και αν αξίζει τον κόπο να το αγοράσω.

Υπάρχει fm radio στην συσκευή?

Αυτή την στιγμή έχω το htc legend.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλά...βρες το πρώτα...νεξους παίρνεις (λέμε τώρα,κάτσε να βρεις) και σε νοιάζει αν θα έχει ελληνικά;αυτό είναι να του βγάζεις τα μάτια,να αλλάζεις ρομ για πρωινό κερνελ για μεσημέρι και radio το βραδακι που θα αραζεις στα παπλωματα...

Αν δεν το θες για τετοια δουλεια παρε desire.

 

Sent from my Milestone

Καλή και αυτή η άποψη, αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Τα κριτήρια του καθενός βαραίνουν αλλιώς.

 

PANOSGR, ψάξε λίγο την αγορά σου. Ποιος θα σου πει αν αξίζει για εσένα η συσκευή;

Για τη γνώμη του καθενός, καλύτερα διάβασε το thread, δε γίνεται με κάθε παρόμοια απορία να ξαναγράφουμε άλλες τόσες σελίδες, όσες βαριέσαι να διαβάσεις. Διάβασε και κανένα review, δες και τα χαρακτηριστικά της συσκευής. Επειδή είναι υποκειμενικά αυτά τα πράγματα, εσύ πρέπει να το ψάξεις.

Όσο για fm radio, μόνο με κάποιες custom rom μπορείς να έχεις στη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και γω σαν τους προηγουμενους σκεφτομαι να μεταβω απο htc hero σε nexus. Συμφωνω οτι πρεπει να ψαξει ο καθενας γιατι το θελει και αν του κανει. Εγω προσωπικα ο μονος λογος που το προτιμω απο ενα desire ειναι οτι ειναι κατω απο google. Οτι update βγαινει σχετικα γρηγορα παει στο nexus οπως θα γινει με το 2.3. Φανταζομαι οτι θα παρει και καποια μελλοντικα updates. Οποτε ειμαι σε αναζητηση μεταχειρισμενου nexus αν και δεν ειναι ευκολο. Εχει κανεις ιδεα αν μπορεις να κανεις το desire -> nexus ; Δηλαδη αν οταν βγαινει κατι καινουργιο για nexus μιας και ειναι ιδιο το hardware αν βγαινουν πληρως λειτουργικες custom rom για desire.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει στο pixmania και στο expansys ..

 

Καλησπέρα και πάλι ,

επειδή έχουν γραφτεί πολλές σελίδες και θα μου ήταν αδύνατο να τις διαβάσω όλες θα ήθελα να μου πείτε ατην γνώμη σας και αν αξίζει τον κόπο να το αγοράσω.

Υπάρχει fm radio στην συσκευή?

Αυτή την στιγμή έχω το htc legend.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

αν δεν εχεις σκοπο να "παιξεις" μαζι του δεν υπαρχει λογος να το παρεις. Το τηλέφωνο, ενα χρονο μετα την κυκλοφορια του παραμενει απο τα κορυφαια. Μοναδικό μειονέκτημα για μενα η μικρη εσωτερική μνημη που σε "αναγκαζει" να προσφυγεις σε αλλες λυσεις μιας και το επισημο app2sd μια μενα ειναι μεσοβέζικη λυση. Ραδιο υπαρχει σε custom roms οπως MIUI και Cyanogen 6.1 και νεοτερη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να ρυθμίσω τα χρώματα στο trackball χωρίς να είναι root h συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω για να κανω root to τηλ, σε Cyanogen επειδή είναι πρώτη φορά που θα το κάνω τα υπέρ και τα κατά και αν αξίζει.Θα με ενδιέφερε να έχω fm radio και light tracball,.Aν είναι off topic να μου πείτε που να κοιτάξω.Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Και αν μπορώ να το επαναφέρω με το δικό του λειτουργικό αφόσον το κανω root.

Edited by PANOSGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω για να κανω root to τηλ, σε Cyanogen επειδή είναι πρώτη φορά που θα το κάνω τα υπέρ και τα κατά και αν αξίζει.Θα με ενδιέφερε να έχω fm radio και light tracball,.Aν είναι off topic να μου πείτε που να κοιτάξω.Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Και αν μπορώ να το επαναφέρω με το δικό του λειτουργικό αφόσον το κανω root.

 

Δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο κατά, εκτός του ότι πιθανόν να χάσεις λίγο απο αυτονομία μπαταρίας. Η εγγύηση πρακτικά μας είναι άχρηστη εδώ οπότε...

 

Δύο θετικα είναι αυτα που αναφέρεις. Να προσθέσω εγώ οτι το τηλέφωνο γίνεται πιο γρήγορο και αποκτάς κι άλλους τρόπους να αποθηκευεις εφαρμογές στην κάρτα SD (apps2ext), πράγμα πολύ σημαντικό για μενα

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο κατά, εκτός του ότι πιθανόν να χάσεις λίγο απο αυτονομία μπαταρίας. Η εγγύηση πρακτικά μας είναι άχρηστη εδώ οπότε...

 

Δύο θετικα είναι αυτα που αναφέρεις. Να προσθέσω εγώ οτι το τηλέφωνο γίνεται πιο γρήγορο και αποκτάς κι άλλους τρόπους να αποθηκευεις εφαρμογές στην κάρτα SD (apps2ext), πράγμα πολύ σημαντικό για μενα

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

Ραδιόφωνο έχει? τo trackball light μπορεί να αλλάξει? και αν μπορεί να γυρίσει σε preroot κατάσταση..

Και αν αυτή η έκδοση Cyanogen Mod -6.1 είναι οκ

Ευχαριστώ.

Edited by PANOSGR
Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο έχει? τo trackball light μπορεί να αλλάξει? και αν μπορεί να γυρίσει σε preroot κατάσταση..

Και αν αυτή η έκδοση Cyanogen Mod -6.1 είναι οκ

Ευχαριστώ.

 

η MIUI και η cyanogen 6.1 και ανω εχουν ραδιο. Επισης μπορεις να ελεγξεις το trackball light σε βασικες εφαρμογες οπως mail, calls,sms, gtalk, facebook κλπ,κλπ. Για περισσοτερες παραμετροποιησεις υπαρχει και η εφαρμογη Trackball alert, free ή pro εκδοση.

 

το trackball παντως ειναι κατι που μου λειπει....:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι. Ειναι καλη η εκδοση του MicroMod και αν του βαλεις και το theme pack ειναι, πραγματικα, πολυ ομορφο. Αλλα κατι μου ελειπε απο σταθεροτητα. Αν θες να δοκιμασεις κατι τωρα,βαλε CM7 nightly. Την τρεχω αυτη τη στιγμη και δειχνει πολυ σταθερη

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο πότε θα βγεί η 2.3 Gingerbread?

 

επισημα εντος των εβδομαδων.

 

ανεπισημα κυκλοφορει ήδη :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...