Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανεις δεν συγχρονίζει με Live ??

 

Και σε μένα δεν μου βγάζει κουτάκι για να επιλέξω "contacts" στον Live λογαριασμός. Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω, διότι για τις τηλεφωνικές επαφές έχω φτιάξει έναν δεύτερο Live λογαριασμό, και τις έχω περάσει εκεί. Σε αυτόν τον λογαριασμό μου βγάζει κουτάκι στο "contacts".

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κανεις δεν συγχρονίζει με Live ??

 

Οσο αφορα τα Μβ με 250 που εχω και αρκετη χρηση με 2 mail και serfing δεν εχω κανενα προβλημα.

παντως πρεπει γρηγορα να βγει ενα app που να μετραει τα mb.

 

Και σε μένα δεν μου βγάζει κουτάκι για να επιλέξω "contacts" στον Live λογαριασμός. Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω, διότι για τις τηλεφωνικές επαφές έχω φτιάξει έναν δεύτερο Live λογαριασμό, και τις έχω περάσει εκεί. Σε αυτόν τον λογαριασμό μου βγάζει κουτάκι στο "contacts".

 

Τις επαφες δεν τις εχει για check γιατι ειναι default sync ενω το μαιλ μπορεις να το απενεργοποιησεις..

Εκανα τωρα μια δοκιμη και εκανα αλλαγες σε 2 επαφες στο PC στο hotmail και αμεσως μολις εκανα sync στο τηλεφωνο εμφανιστηκαν κανονικά ...Δεν καταλαβαινω γιατι δεν σου το κανει ...

 

Εκανες sync στο Live απο το τηλ μηπως εχει κολησει???

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το τρελο !! Mail κανονικότατα και εχω κανει 2-3 απανωτά sync άλλα δεν γίνονται Update :( Θα ξαναgooglaro μηπως και το βρω... thanks
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτεται να αγοράσει κινητό ο αδερφός μου και του είπα να κοιτάξει τα Windows Phone 7 αφού είναι φτηνά και εύχρηστα, αλλά χρησιμοποιεί Linux (Ubuntu). Μπορεί να γίνει sync ή ότι άλλο κάνουν τα WP7 μέσα από Linux? Δεν είναι και πολύ της τεχνολογίας, οπότε αν είναι κάτι περίπλοκο μπορεί να μην τα καταφέρει.

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά το Mango θα υποστηρίζει 100% Ελληνικά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτεται να αγοράσει κινητό ο αδερφός μου και του είπα να κοιτάξει τα Windows Phone 7 αφού είναι φτηνά και εύχρηστα, αλλά χρησιμοποιεί Linux (Ubuntu). Μπορεί να γίνει sync ή ότι άλλο κάνουν τα WP7 μέσα από Linux? Δεν είναι και πολύ της τεχνολογίας, οπότε αν είναι κάτι περίπλοκο μπορεί να μην τα καταφέρει.

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά το Mango θα υποστηρίζει 100% Ελληνικά έτσι?

 

'Οχι δεν συγχρονίζει. Βασικά δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τα ubuntu. Θα πρέπει να δουλεύει με τη λύση του cloud συνέχεια για να περνάει πχ φωτογραφίες, έγγραφα κλπ. Επίσης στις αναβαθμίσεις θα χρειαστεί windows. Τα windows phone θέλουν το zune, αλλά μη φανταστείς ότι κάνει και τίποτα τρομερό στο sync ή σαν πρόγραμμα.

 

Αν δεν έχει ποτέ πρόσβαση σε windows ή σπάνια, δεν θα το συνιστούσα.

Εγώ έχω dual boot windows - ubuntu (και χρησιμοποιώ τα δεύτερα) και όταν θέλω να περάσω τις φωτογραφίες μπαίνω στα windows για μια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Guest PranKsteR

Μετά το χθεσινό 15λεπτο επίσημο βίντεο από τη μαικροσοφτ, νομίζω η νέα έκδοση έρχεται.

Έχω μερικές απορίες, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Εχω ένα νέο live ID με περιοχή την Αμερική.

Στα σέττινγκς του κινητού έχω ολες τις ρυθμίσεις σε Ηνωμένο Βασίλειο. Έχω βάλει (μέσα από το κινητό) την πιστωτική μου (Ελληνική)

Το αποτέλεσμα: Αγοράζω εφαρμογές και μάλιστα έχω και πρόσβαση και σε εφαρμογές που είναι διαθέσιμες μονο στην Αμερική.

Το περίεργο είναι ότι αγοράζω ακόμα και τραγούδια από το zune net. Εμένα μου φαίνεται περίεργο ή έτσι είναι τελικά και τσάμπα χαίρομαι;

 

Το ερώτημα μου είναι, όταν έρθει το Μανγκο, σκέφτομαι (μιας και δεν την έχω πολλές μέρες τη συσκευή) να κάνω ενα ρεσετ και να βάλω το ελληνικό live ID που έχω.

Τί από τα πιο πάνω θα δουλεύει; Λογικά το Marketplace ναι, το Zune Net Ομως όχι ε?

Όπως επίσης θα πρέπει να ξεχάσω τις εφαρμογές που είναι διαθέσιμες μόνο σε Αμερική, σωστά;

 

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε γω έχω καταλάβει τι ακριβώς θα γίνει με αυτή την ιστορία, και ελπίζω να μην έχουμε τραβήγματα. Εγώ τον hotmail λογαριασμό μου τον έχω εδώ και δέκα χρόνια. Δεν μπορώ να φτιάξω εφεδρικό ελληνικό, διότι αν δεν κάνω λάθος μετά δεν θα μπορώ να έχω διαθέσιμες τις επαφές μου από το MSN. Από την άλλη όμως, δεν μπορώ να έχω το location του υπολογιστή σε UK, διότι ...δεν είμαστε στο UK. Και αν δεν τα "συγχρονήσω" αυτά τα δύο, δεν μπορώ να λογκάρω μέσω Zune.

Θα είναι τραγικό να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου, όταν υπάρχουν λογαριασμοί δεκαετίας που δημιουργήθηκαν σε εποχές που το hotmail ήταν μόνο ".com" και οι οποίοι περιέχουν μέσα δεκάδες επαφές. Θα πρέπει δηλαδή να πάμε σε εφαρμογές τρίτων για να δουλέψει το MSN σωστά;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest PranKsteR
Ούτε γω έχω καταλάβει τι ακριβώς θα γίνει με αυτή την ιστορία, και ελπίζω να μην έχουμε τραβήγματα. Εγώ τον hotmail λογαριασμό μου τον έχω εδώ και δέκα χρόνια. Δεν μπορώ να φτιάξω εφεδρικό ελληνικό, διότι αν δεν κάνω λάθος μετά δεν θα μπορώ να έχω διαθέσιμες τις επαφές μου από το MSN. Από την άλλη όμως, δεν μπορώ να έχω το location του υπολογιστή σε UK, διότι ...δεν είμαστε στο UK. Και αν δεν τα "συγχρονήσω" αυτά τα δύο, δεν μπορώ να λογκάρω μέσω Zune.

Θα είναι τραγικό να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου, όταν υπάρχουν λογαριασμοί δεκαετίας που δημιουργήθηκαν σε εποχές που το hotmail ήταν μόνο ".com" και οι οποίοι περιέχουν μέσα δεκάδες επαφές. Θα πρέπει δηλαδή να πάμε σε εφαρμογές τρίτων για να δουλέψει το MSN σωστά;

 

Κοίτα το ελληνικό e-mail θα δουλέψει σίγουρα μιας και πλέον το Marketplace υποστηρίζει την Ελλάδα. Το θέμα ουσιαστικά είναι αν

1) Θα το δεχτεί το ελληνικό ακάουντ κατευθείαν με το φόρεμα του Μανγκο ή αν θα χρειαστεί να περάσει κάποιο διάστημα (πιστεύω το πρώτο)

και

2) Αν θα υποστηρίζεται το Zune Net (κι αυτό μου φαίνεται χλωμό)

 

Και στην τελική τί να κάνω; Να κρατήσω το λογαριασμό ως έχει; δε με νοιάζουν οι επαφές ελάχιστες είναι κάνω νέα invites, τις έχω όλες στο google.

Κάτι άλλο που παρατήρησα: Άλλαξα τα σετινγκσ σε Ελλάδα, όλα. Και ακόμα και έτσι δούλευε το marketplace. Άσε που στην τελική συμφέρει να αγοράζεις σε δολλάρια :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες, διότι δεν έχω ασχοληθεί αρκετά φοβούμενοπς μήπως κάνω κάτι που δεν είναι αντιστρέψιμο. Περιμένω δηλαδή να ανοίξει το ελληνικό marketplace. Ούτε καν πιστωτική δεν έχω περάσει ακόμα.

 

Αυτό με τα settings εννοείς στο mail; Γιατί και γω τα έχω κάνει όλα "Ελλάδα" εκεί πέρα, αλλά εξακολουθεί να μην το βλέπει για ελληνικό.

 

Ίσως κάποιος που γνωρίζει καλύτερα να μπορεί να μας καλύψει και τους δύο.

 

EDIT:

Λοιπόν... έψαξα λίγο στο help του Zune και από ότι κατάλαβα το πρόβλημα υπάρχει μόνο σε χώρες χωρίς marketplace.

Στην δική μου περίπτωση, ο λογαριασμός λογικά παρόλο που είναι ***@hotmail.com αναγνωρίζεται σαν ελληνικός εφόσον δημιουργήθηκε σε παλαιολυθικές εποχές, απλά τρώει κόλλημα στο Zune όταν προσπαθώ να λογκάρω μη έχοντας ως Location ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ την Ελλάδα. Αν τον υπολογιστή τον γυρίσω σε H.B. τότε μπαίνω κανονικά στο Zune. Στο help άλλωστε λέει:

Συνήθως, αυτό το σφάλμα προκύπτει για έναν από τους παρακάτω λόγους:

1) Προσπαθείτε να εισέλθετε στο λογισμικό Zune σε χώρες ή περιοχές όπου η υπηρεσία Zune δεν είναι διαθέσιμη, ή

2) Ο υπολογιστής στον οποίο προσπαθείτε να εισέλθετε βρίσκεται σε διαφορετική περιοχή των Windows από αυτήν στην οποία βασίζεται ο λογαριασμός σας.

Το (2) δεν μπορεί να ισχύει, διότι και στην Ελλάδα βρίσκομαι τώρα, και ο υπολογιστής έχει location Ελλάδα, και το hotmail μου δημιουργήθηκε στην Ελλάδα και έχει και ελληνικές διαφημίσεις (όταν ήμουν Αγγλία και το είχα γυρίσει σε UK, τα banners με τις διαφημίσεις στο MSN ήταν Αγγλικά) και τα settings του κινητού είναι όλα Ελλάδα.

Συνεπώς το πρόβλημα εντοπίζεται στο (1), ότι δηλαδή η υπηρεσία δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα.

 

Για το δικό σου θέμα, μιας και δεν σε απασχολεί όπως είπες το ID του mail σου, πιστεύω ότι άμα φτιάξεις έναν ελληνικό λογαριασμό, θα μπαίνεις κανονικά σε όλες τις υπηρεσίες, όποτε αυτές ανοίξουν για εμάς εδώ.

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αγγλικό hotmail, UK στο κινητό και έχω βάλει πιστωτική κάρτα (ελληνική) με την οποία έχω αγοράσει διάφορα παιχνίδια και εφαρμογές. Αν κάνω νέο ελληνικό mail, θα χάσω ό,τι έχω αγοράσει, άρα δεν είναι λύση αυτή.

Επίσης reset δεν έχω καμία όρεξη να κάνω. Έχω διάφορα achievements στο xbox live, παιχνίδια που έχω φτάσει αρκετά μακρυά και τόσες εφαρμόγες που έχω περάσει και ρυθμίσει. Να το ξαναστήσω από την αρχή είναι ταλαιπωρία.

Μπορώ απλά να αλλάξω στο mail μου τη χώρα βάζοντας Ελλάδα, καθώς και στο κινητό χώρις reset και να είναι όλα οκ.

Χάνω τίποτα να τα αφήσω όλα UK; Πέρα από το πρόβλημα του Zune στο pc , ξέρει κανείς γιατί να μπω σ' αυτήν τη διαδικασία και τι κερδίζω να κάνω την αλλαγή; Το ελληνικό μενού δε μ' ενδιαφέρει, πάντα στα αγγλικά το έχω, δηλαδή και να μην πάρω τη γλωσσά δεν με αφορά.

Όχι τίποτα άλλο, σε λίγο καιρό θα μετακομίσω εξωτερικό, συνέχεια αυτήν τη διαδικασία θα κάνω (reset του κινητού) για να δουλεύει το zune και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;

Εύχομαι να υπάρχει ή να βρεθεί κάποια εύκολη λύση πάνω σε αυτό το θέμα.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιμένουμε όλοι! Όποιος το δει πρώτος ας το γράψει εδώ! Κερδίζει ένα δωρέαν αληθινό Μάνγκο!? :blink: Κατευθείαν από την λαική της γειτονιάς!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον μουφα η φημη για Σεπ 15.... Αντε απο βδομαδα :mad:

μην ξεχνας και την διαφορα ωρας! στην Αμερικη ειναι 6 το πρωι ... οποτε ας περιμενουμε λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνας και την διαφορα ωρας! στην Αμερικη ειναι 6 το πρωι ... οποτε ας περιμενουμε λιγο ακομα

 

Ακριβώς!Σε περίπτωση που βγεί σήμερα πρέπει να το περιμένουμε κατά τις 6 ή μετα τις 8-9!!Η build ακομα δεν άνοιξε ακόμα για σήμερα οπότε είναι λογικό...

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Guest PranKsteR
Στην Ταϊβάν είναι επίσημη πλέον η κυκλοφορία από αύριο 16/9 (αρκεί να πας σε μαγαζί να σου περάσει την έκδοση), με τη διαφορά ώρας και τις ώρες που είναι μπροστά νομίζω τα μαθηματικά βγαίνουν για σήμερα!
Link to comment
Share on other sites

Στην Ταϊβάν είναι επίσημη πλέον η κυκλοφορία από αύριο 16/9 (αρκεί να πας σε μαγαζί να σου περάσει την έκδοση), με τη διαφορά ώρας και τις ώρες που είναι μπροστά νομίζω τα μαθηματικά βγαίνουν για σήμερα!

 

εγω εχω στρωσει τραπεζι χαχαχ! φανταζεσε να μας πουνε να παμε σε καταστημα!! οι πωλητες δεν ξερουν καν τι ειναι τα wp7 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγει σήμερα!

Όταν πήρα το κινητό ήξερα ότι θα έρθει Οκτώβρη - Νοέμβρη και το είχα πάρει απόφαση, χαλαρά έλεγα. Μετά άρχισαν να πλακώνουν οι φήμες για 1η, τώρα για 15. Μην παίζετε με τον πόνο μας βρε;

Link to comment
Share on other sites

Στην Ταϊβάν είναι επίσημη πλέον η κυκλοφορία από αύριο 16/9 (αρκεί να πας σε μαγαζί να σου περάσει την έκδοση), με τη διαφορά ώρας και τις ώρες που είναι μπροστά νομίζω τα μαθηματικά βγαίνουν για σήμερα!

 

Update: Mango will only be downloadable via Zune in the UK. Microsoft told Know Your Mobile:

 

'Existing Windows Phone customers will get an over-the-air notification that an update is available, and be instructed to connect their phone to their PC to complete the update via the Zune software.'

 

http://www.knowyourmobile.com/blog/1055863/windows_phone_7_mango_arrives_september_16_in_taiwan.html

 

Να και το link

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες... μπορείτε όλοι να δείτε τον "καλλιτέχνη" στο lockscrean; Γιατί εμένα μου βγάζει ένα μωβ-ροζ περίεργο πράγμα. Κάτι ψιλοπήρε το μάτι μου ότι αυτό συνδέεται με το Zune για να βρει και να κατεβάσει την φώτο, συνεπώς θα πρέπει να περιμένουμε να ανοίξει το market και εδώ για να το κάνουμε να δουλέψει;

Πάντως θα μπορούσαν να το κάνουν πιο απλό και να βάζουν σαν wallpaper το artwork του δίσκου που το έχεις και ήδη περασμένο μέσα, και να μην κάθεται να κατεβάζει καινούρια πράγματα...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...