Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Μessenger στο Μango είναι μόνο για chat ή έχει και δυνατότητα κλήσης όπως στον υπολογιστή;

 

Μόνο chat.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μία απορία σχετικά με το contact list. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά πληροφοριακά έχω βάλει και το Mango.

Ας πάρουμε για παράδειγμα εμένα. Έστω ότι με λένε "Τάδε Ταδόπουλος" και το ψευδόνυμό μου είναι Stewe. Στο hotmail και στο gmail η επαφή μου είναι γραμμένη ως "Τάδε Ταδόπουλος" ενώ η τηλεφωνική μου επαφή είναι αποθηκευμένη ως Stewe, διότι από την μία θέλω τα mail να έχουν μια πιο επίσημη περιγραφή, αλλά στο κινητό θέλω να έχω τους φίλους μου έτσι όπως τους φωνάζω και γνωρίζω τόσα χρόνια. Όταν λοιπόν κάνω Link τις δύο αυτές επαφές, το κινητό το βγάζει μετά σαν "Τάδε Ταδόπουλος". Πως μπορώ να επιλέξω να βγαίνει σαν Stewe χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω το όνομα της επαφής στα mail;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει να κάνει με το ποια επαφή ανοίγεις πρώτα και κάνεις link την άλλη. Δοκίμασε δηλαδή να ανοίξεις πρώτα την τηλεφωνική επαφή, κάνε link το mail, και μετά το αντίστροφο, νομίζω έχει διαφορά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει καταφέρει κανείς να βάλει το birthday calendar του facebook στο windows phone, γενικά βλέπω απο αναφορές ότι δεν γίνεται για την ώρα εξαιτίας του default calendar στο windows live που δεν αλλάζει, έχει βρεί κανείς κανέναν άλλο τρόπο ?
Link to comment
Share on other sites

Όχι... δεν γίνεται ούτε έτσι. Κάτι άλλο θα πρέπει να γίνεται λογικά...
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει καταφέρει κανείς να βάλει το birthday calendar του facebook στο windows phone, γενικά βλέπω απο αναφορές ότι δεν γίνεται για την ώρα εξαιτίας του default calendar στο windows live που δεν αλλάζει, έχει βρεί κανείς κανέναν άλλο τρόπο ?

 

εμενα μου λεει οποτε θελει πιοι εχουν γενεθλια μαλον θα πρεπει να εχουμε ανοιχτο το wifi....

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου λεει οποτε θελει πιοι εχουν γενεθλια μαλον θα πρεπει να εχουμε ανοιχτο το wifi....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1221479

 

για δες εδω

Link to comment
Share on other sites

και μόλις τώρα είδα τι είχα κάνει λάθος... δεν είχα κάνει synchronize το calendar από το windows live! :O

 

ελπίζω να το κάνουν intergraded αυτό κάποια στιγμή γιατί κάθε φορά που προσθέτεις φίλους πρέπει να το κάνεις από την αρχή, αλλά θα ήταν καλό επίσης και για τα events .... ;)

 

Edit: κάθε μέρα που περνάει με το windows phone με κάνει να το θέλω πιο πολύ ! μπράβο ms :D

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

Μία απορία σχετικά με το contact list. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά πληροφοριακά έχω βάλει και το Mango.

Ας πάρουμε για παράδειγμα εμένα. Έστω ότι με λένε "Τάδε Ταδόπουλος" και το ψευδόνυμό μου είναι Stewe. Στο hotmail και στο gmail η επαφή μου είναι γραμμένη ως "Τάδε Ταδόπουλος" ενώ η τηλεφωνική μου επαφή είναι αποθηκευμένη ως Stewe, διότι από την μία θέλω τα mail να έχουν μια πιο επίσημη περιγραφή, αλλά στο κινητό θέλω να έχω τους φίλους μου έτσι όπως τους φωνάζω και γνωρίζω τόσα χρόνια. Όταν λοιπόν κάνω Link τις δύο αυτές επαφές, το κινητό το βγάζει μετά σαν "Τάδε Ταδόπουλος". Πως μπορώ να επιλέξω να βγαίνει σαν Stewe χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω το όνομα της επαφής στα mail;

Όχι... δεν γίνεται ούτε έτσι. Κάτι άλλο θα πρέπει να γίνεται λογικά...

 

 

Πρεπει να κανεις λινκ τις επαφες που θελεις...Οταν εισαι σε μια επαφη το εικονιδιο του λινκ (αλυσιδα) σε παει να διαλεξεις καποια αλλη επαφή σου που ειναι για το ιδιο ατομο (απο το Windows Live η to Facebook)....εκει πρσθετεις αυτες τις επαφες που ειναι για τον ιδιο και εχεις για ενα ατομο ολα τα στοιχεια (τηλ μαιλ facebook twitter klp).

Με το παραδειγμα σου πας στη επαφή Stewe πατας αλυσιδα (μεσαιο εικονιδιο) και μετα αναζητηση επαφης για "Τάδε Ταδόπουλος". Τον επιλεγεις και προστιθεται στην επαφή Stewe η οποια εχει τώρα και τα στοιχεια απο τον Ταδε...

Ετσι μπορεις να βαλεις και στοιχει απο Facebοok κλπ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνει το link το έχω καταλάβει. Εγώ αλλού κολλάω. Αν κάνω link τον "Stewe" και τον "Τάδε" στο PEOPLE εμένα θα μου εμφανίσει τον Stewe. Δηλαδή η επαφή του "Ταδε" θα έχει "απορροφηθεί" μέσα στον stewe. Εγώ όμως δεν θέλω να γίνει αυτό, αλλά το ανάποδο. Να φαίνεται δηλαδή στον κατάλογο το όνομα "Ταδε".

Δοκίμασα να αλλάξω την σειρά με την οποία κάνω link κάποιες επαφές, αλλά το αποτέλεσμα παραμένει πάντα το ίδιο. Και δεν μπορώ να καταλάνω με ποια λογική δουλεύει το σύστημα. Την μία βάζει ως πρώτη την Hotmail, την άλλη το Gmail... Εκτός και άμα αυτό που θέλω να γίνει δεν γίνεται. Απλά όπως εξήγησα και πιο πάνω δεν θέλω να πειράξω τα ονοματα όπως τα έχω φτιάξει μέσα στα mail μου, αλλά ούτε να αλλάξω την συνήθεια που έχω τόσα χρόνια να έχω περασμένους τους φίλους μου με "συνθηματικά". Γιαυτό το λόγο στις επαφές στα mail δεν έχω περασμένο κανένα τηλεφωνο, αλλά έχω φτιάξει καινούριες οι οποίες περιέχουν μόνο τηλέφωνα.

Σορρυ αν τα λέω λίγο μπερδεμένα....:D

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνει το link το έχω καταλάβει. Εγώ αλλού κολλάω. Αν κάνω link τον "Stewe" και τον "Τάδε" στο PEOPLE εμένα θα μου εμφανίσει τον Stewe. Δηλαδή η επαφή του "Ταδε" θα έχει "απορροφηθεί" μέσα στον stewe. Εγώ όμως δεν θέλω να γίνει αυτό, αλλά το ανάποδο. Να φαίνεται δηλαδή στον κατάλογο το όνομα "Ταδε".

Δοκίμασα να αλλάξω την σειρά με την οποία κάνω link κάποιες επαφές, αλλά το αποτέλεσμα παραμένει πάντα το ίδιο. Και δεν μπορώ να καταλάνω με ποια λογική δουλεύει το σύστημα. Την μία βάζει ως πρώτη την Hotmail, την άλλη το Gmail... Εκτός και άμα αυτό που θέλω να γίνει δεν γίνεται. Απλά όπως εξήγησα και πιο πάνω δεν θέλω να πειράξω τα ονοματα όπως τα έχω φτιάξει μέσα στα mail μου, αλλά ούτε να αλλάξω την συνήθεια που έχω τόσα χρόνια να έχω περασμένους τους φίλους μου με "συνθηματικά". Γιαυτό το λόγο στις επαφές στα mail δεν έχω περασμένο κανένα τηλεφωνο, αλλά έχω φτιάξει καινούριες οι οποίες περιέχουν μόνο τηλέφωνα.

Σορρυ αν τα λέω λίγο μπερδεμένα....:D

 

Ναι προφανως και δεν καταλαβες τι ειπα...

Πηγαινε σε μια επαφή απο αυτες που εκανες λινκ και αλλαξε της το ονομα και την φωτο ...

Που ειναι το προβλημα??...βαλε οτι ονομα θελεις να εμφανιζεται...Ουτως η αλλως στην αναζητηση θα την βρεει με οποιο απο ολα την ζητησεις...

Πρεπει να ξεφυγεις λιγο απο το στερεοτυπο της σειριακής διαχειριση ονοματων και επαφων οπως την ξέραμε μεχρι τωρα... Ειναι πιο all in one τωρα και πιστεψε με πολυ καλυτερη.

Εγω εχω επαφες που εχουν ΄στοιχεια απο 4-5 διαφορετικα account (Windows live gmail facebook twitter κλπ)...

Με οποιο απο αυτα και να κανω αναζητηση η επαφή που θα μου δειξει εχει τα στοιχεια απο ολους τους λογαρισμους. Αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα του WP7 με τους αλλους...

 

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Α καλά... μαλλον με έχει βαρέσει στο κεφάλι το πολύωρο φλασάρισμα...

Με λίγα λόγια εσύ ότι μία επαφή που στην ουσία είναι link 3 άλλων, αν της αλλάξεις το όνομα θα αλλάξει όνομα το "γκρουπάκι" αυτό.

Εγώ νόμιζα ότι άμα αλλάξει το όνομα, θα επηρεάσεις την επαφή που ήταν πρώτη στην λίστα όταν έκανε το link.

Καμμένο αυτό που λέω... το ξέρω... :lol:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Α καλά... μαλλον με έχει βαρέσει στο κεφάλι το πολύωρο φλασάρισμα...

Με λίγα λόγια εσύ ότι μία επαφή που στην ουσία είναι link 3 άλλων, αν της αλλάξεις το όνομα θα αλλάξει όνομα το "γκρουπάκι" αυτό.

Εγώ νόμιζα ότι άμα αλλάξει το όνομα, θα επηρεάσεις την επαφή που ήταν πρώτη στην λίστα όταν έκανε το link.

Καμμένο αυτό που λέω... το ξέρω... :lol:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Οκ... αφου λυθηκε no problem...lol

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο... Έχω περάσει το Mango αλλά στην δεύτερη οθόνη με τις εφαρμογές, δεν μου τις βγάζει κατηγοριοποιημενες με τα γράμματα της αλφαβήτου όπως στις επαφες, αλλά χύμα όπως ήταν στις προ Mango εκδόσεις. μήπως πρέπει να έχω πιο πολλές εφαρμογές για να βγει αυτό ή κάτι πάει λάθος;
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο... Έχω περάσει το Mango αλλά στην δεύτερη οθόνη με τις εφαρμογές, δεν μου τις βγάζει κατηγοριοποιημενες με τα γράμματα της αλφαβήτου όπως στις επαφες, αλλά χύμα όπως ήταν στις προ Mango εκδόσεις. μήπως πρέπει να έχω πιο πολλές εφαρμογές για να βγει αυτό ή κάτι πάει λάθος;

 

ναι και στον ξαρδεφο μου ετσι ηταν, μετα που περασε μερικες εφαρμογες του εβγαλε το αλφαβητο

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Facebook Birthday Calendar:

 

Πάμε στο Facebook account--- Εκδηλώσεις--- Γενέθλια. Πατάμε στο εξαγωγή γενεθλίων στο κάτω μέρος της σελίδας, που θα μας δώσει ένα link. Κάνουμε copy.

Πάμε στο live account μας, calendar---Subscribe, και στο Calendar URL κάνουμε paste το link. Δίνουμε όνομα της αρεσκείας μας πχ Facebook Birthdays.

Πάμε στο κινητό και κάνουμε synchronise το live account και πλέον έχουμε integrated στο κινητό όλα τα γενέθλια από τις Facebook επαφές.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο... Έχω περάσει το Mango αλλά στην δεύτερη οθόνη με τις εφαρμογές, δεν μου τις βγάζει κατηγοριοποιημενες με τα γράμματα της αλφαβήτου όπως στις επαφες, αλλά χύμα όπως ήταν στις προ Mango εκδόσεις. μήπως πρέπει να έχω πιο πολλές εφαρμογές για να βγει αυτό ή κάτι πάει λάθος;

 

Πρεπει να ειναι πανω απο 40-45 οι εφαρμογες για τις βγαλει ομαδοποιημενες ανα γράμμα

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο σημείο που με έχει μπερδέψει είναι τα settings στο region+language. Τι προτείνετε να βάλω;

Έχω παρατηρήσει για παράδειγμα ότι στο search button ανοίγει τον browser στο Bing αν έχω ελληνικά στο search language, ενώ αν βάλω αγγλικά ανοίγει την εφαρμογή.

Το system locale τι επηρεάζει στην χρήση του κινητού;

Το Marketplace στο local+national δεν επηρεάζεται από αυτές τις ρυθμίσεις; Το system locale το καθορίζει αυτό;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο σημείο που με έχει μπερδέψει είναι τα settings στο region+language. Τι προτείνετε να βάλω;

Έχω παρατηρήσει για παράδειγμα ότι στο search button ανοίγει τον browser στο Bing αν έχω ελληνικά στο search language, ενώ αν βάλω αγγλικά ανοίγει την εφαρμογή.

Το system locale τι επηρεάζει στην χρήση του κινητού;

Το Marketplace στο local+national δεν επηρεάζεται από αυτές τις ρυθμίσεις; Το system locale το καθορίζει αυτό;

 

Ειναι γραμμένο στον οδηγό ...δεν τον διαβασες !!!!!!!

Ολα Ελληνικά εκτος απο το τελευταιο ...που πρεπει να το βαλεις UK...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχετε καταφέρει να δουλέψετε το YouTube μέσω του browser με βγάζει να κατεβάσω μια εφαρμογή που δεν είναι διαθέσιμη, ούτε το shazam υπαρχει, πρέπει να περιμένουμε να γραφτούν για mango?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχετε καταφέρει να δουλέψετε το YouTube μέσω του browser με βγάζει να κατεβάσω μια εφαρμογή που δεν είναι διαθέσιμη, ούτε το shazam υπαρχει, πρέπει να περιμένουμε να γραφτούν για mango?

 

Τα links youtube από browser ανοίγουν default με την επίσημη εφαρμογή youtube της MS. Αν έχεις περάσει live id ελληνικό μπορεί να ευθύνεται αυτό που δεν τη βρίσκει στο Market όπως και το Shazam. Δεν έχουν γίνει ακόμη όλες οι εφαρμογές διαθέσιμες σε όλες τις χώρες.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Τα links youtube από browser ανοίγουν default με την επίσημη εφαρμογή youtube της MS. Αν έχεις περάσει live id ελληνικό μπορεί να ευθύνεται αυτό που δεν τη βρίσκει στο Market όπως και το Shazam. Δεν έχουν γίνει ακόμη όλες οι εφαρμογές διαθέσιμες σε όλες τις χώρες.

 

το mail που έχω προσθέσει είναι @hotmail.com μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στο account sto hotmail ?

 

πχ

στο Account ->

Country/region: Greece

Link to comment
Share on other sites

Αν σας λειπουν πραγματα απο το Zune (εφαρμογές κλπ) καντε τα παρακάτω :

 

Στο PC κλεινουμε το Zune και τρεχουμε τον Registry Editor (start/run/regedit).

Πάμε στο κλειδί HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Zune

Εκει φτιαχνουμε ενα νεο κλειδί με ονομα : FeaturesOverride

Επιλέγουμε το νεο κλειδί και φτιαχνουμε τις πιο κατω νεες τιμες με ειδος DWORD

Music

Podcasts

QuickMixLocal

Social

 

Σε ολες δινουμε τιμή το 1

Και ξεκιναμε το Zune που θα ειναι πια πληρες ... ( απο το XDA)

 

Eπισης δειτε την registry στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Zune\Features

το κλειδι Apps να εχει τιμη την εξης : AT,AU,BE,CA,CH,DE,ES,FR,GB,IE,IN,IT,MX,NZ,SG,US,GR

το κλειδι Marketplace να εχει τιμη την εξης : AT,AU,BE,CA,CH,DE,ES,FR,GB,IE,IN,IT,MX,NZ,SG,US,GR

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Eπισης δειτε την registry στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Zune\Features

το κλειδι Apps να εχει τιμη την εξης : AT,AU,BE,CA,CH,DE,ES,FR,GB,IE,IN,IT,MX,NZ,SG,US,GR

το κλειδι Marketplace να εχει τιμη την εξης : AT,AU,BE,CA,CH,DE,ES,FR,GB,IE,IN,IT,MX,NZ,SG,US,GR

 

αυτό τι κλειδί εμένα δεν υπάρχει καθόλου.

 

και στο DWORD βάζουμε 32 ή 64 bit??

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

αυτό τι κλειδί εμένα δεν υπάρχει καθόλου.

 

και στο DWORD βάζουμε 32 ή 64 bit??

 

Το DWORD δουλευει με 32bit σε εμενα που εχω 32bit λειτουργικό ..Ισως σε 64bit εκδοση να θελει 64

Αν εχεις προβλημα με το Zune να μην ειναι full (marketplace κλπ) τοτε προσθεσε το...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...