Jump to content

Ποιό παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό;


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και πιάσατε το Mafia franchise, να πω ότι είμαι hardcore fan και είναι η μόνη σειρά που έχω τερματίσει δεν ξέρω πόσες φορές και έχω το platinum σε κάθε δυνατή πλατφόρμα (PC, PS3/4, Xbox 360) με αρχή το Mafia 2 στο PC το 2010. :up:

 

Σε νιώθω απόλυτα, το έχω και εγώ αυτό με ένα franchise. Ωραίος!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Quell[100%]

header.jpg

 

Το Quell θα το χαρακτηριζα το απολυτο zen παιχνιδι της εταιριας Fallen Tree Games για χαλαρωση και περισυλλογη. Απλοικο στο gameplay του αλλα συναμα ζεστο με το πολυ ομορφο soundtrack που το συνοδευει. Το παιχνιδι αποτελειται απο 7 chapters το καθενα εχει 3 stages και το καθε stage εχει 4 levels. Εχουμε δηλαδη 84 levels μαζι με τα 4 secrets που για να τα αποκαλυψουμε πρεπει να πατησουμε πολλες φορες στον καμβα στην αρχικη οθονη του παιχνιδιου συνολο 88. Ο στοχος του παιχνιδιου ειναι να συλλεξουμε τις ασημι χαντρες σε καθε ενα απο τα level με την μπλε σταγονα μας με οσο γινεται λιγοτερες κινησεις. Το παιχνιδι ειναι αρκετα βατο στα πρωτα 5 chapters τα τελευταια 2 ξεφευγουν αρκετα για να βγουν με τις λιγοτερες κινησεις. Το προτεινω για κατι χαλαρο και ξεγνοιαστο που αν ομως προσπαθησετε να βγαλετε ολα τα levels με perfect εκει χρειαζεται αρκετη σκεψη και υπομονη. Πολλες φορες τελειωνα το level με μια κινηση περισσοτερο και αντε να βρεις που ακριβως εχεις κανει λαθος. 9/10

 

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι να παρετε μια ιδεα πως ειναι

https://postimg.cc/gallery/6R6jJZJ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από 2 δεκαετίες καταπιάστηκα και "κατάφερα" να τερματίσω το Tomb Raider (1996).

Είχα ξεχάσει πόσο δύσκολο είναι. Βασικά αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν προχωρούσα μετά το Παλατι του Μίδα. Ιδιαίτερα δε, το difficulty spike στο τελευταίο επίπεδο (Great Pyramid) είναι εξωφρενικό. Πρέπει να είναι η πιο κατακόρυφη αύξηση δυσκολίας που εχω δει σε παιχνίδι. Θύμισε Sen's Fortress σαν περιοχή και λόγω παγιδων κλπ.

 

Κάλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν!

 

Το έπαιξα στο PS2 με το smoothing ενεργοποιημένο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από 2 δεκαετίες καταπιάστηκα και "κατάφερα" να τερματίσω το Tomb Raider (1996).

Είχα ξεχάσει πόσο δύσκολο είναι. Βασικά αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν προχωρούσα μετά το Παλατι του Μίδα. Ιδιαίτερα δε, το difficulty spike στο τελευταίο επίπεδο (Great Pyramid) είναι εξωφρενικό. Πρέπει να είναι η πιο κατακόρυφη αύξηση δυσκολίας που εχω δει σε παιχνίδι. Θύμισε Sen's Fortress σαν περιοχή και λόγω παγιδων κλπ.

 

Κάλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν!

 

Το έπαιξα στο PS2 με το smoothing ενεργοποιημένο.

 

Μεγαλη συμπτωση πριν μια βδομαδα τα πηρα τα πρωτα 3 και τα εχω στο προγραμμα. Ειδικα το πρωτο θυμαμαι ηταν τελειως παλουκι σε πολλα σημεια ειδικα μετα τη μεση.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη συμπτωση πριν μια βδομαδα τα πηρα τα πρωτα 3 και τα εχω στο προγραμμα. Ειδικα το πρωτο θυμαμαι ηταν τελειως παλουκι σε πολλα σημεια ειδικα μετα τη μεση.

 

Ναι δυσκολεύει απότομα, ειδικά στο τελευταίο επίπεδο.

Και είναι δυσκολία λόγω πολυ "πονηρού" σχεδιασμού. Γεμάτο παγιδες και γενικότερα design που δεν εχει νοημα. Απλα για να σε "λυγίσει".

 

Ανυπομονώ για το 2. Δεν το εχω παίξει ποτέ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από 2 δεκαετίες καταπιάστηκα και "κατάφερα" να τερματίσω το Tomb Raider (1996)...

Δεν έπαιξα ποτέ το 1 & το 2... το 3 πολύ ωραίο, το 4 εξαιρετικό, το έχω παίξει πάνω από 5 φορές. Μετά το χάος, ξεκίνησα το chronicles αλλά μια βλακεία και μισή, το παράτησα... χάσανε την εμπνευση πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Nightmares from the Deep The Cursed Heart Special Collector’s Edition

fdsf.jpg

 

https://store.steampowered.com/app/259740/Nightmares_from_the_Deep_The_Cursed_Heart

 

Ισως το καλυτερο παιχνιδι με συνδυασμο hidden objects/puzzles σε point and click gameplay. Η ιστορια μας εχει να κανει με τον σατανικο καπετανιο Remington του οποιου το σωμα ανασυρετε μετα απο πολλα χρονια και εμεις ως ιδιοκτητες ενος μουσειου αναλαμβανουμε να το στησουμε οπως πρεπει. Στην προσπαθεια μας το πτωμα ανασταινεται απαγαγει την κορη μας και ενα τεραστιο πλοιο καταστρεφει το μουσειο. Η αποστολη μας ειναι να ελευθερωσουμε την κορη μας απο τον Remington. Στη διαρκεια αυτου του ταξιδιου θα συναντησουμε μελη του παλιου πληρωματος του καπετανιου και θα μαθουμε τι πραγματικα συνεβη με τον καπετανιο και το πληρωμα και τι μυστικα κρυβονται απο πισω. Ολα αυτα μεσα απο πολυ ομορφα φτιαγμενα σκηνικα και πολυ εξυπνα puzzles. Οσοι το τελειωσετε μετα το τελος στα extras εχει ακομα μια μικρη ιστορια αυτη της επιστροφης στο μουσειο. Εχουν βγει ακομα 2 συνεχειες της σειρας Nightmares from the Deep. Το παιχνιδι εχει πολυ καλη υποστηριξη ultrawide στο βασικο του παιχνιδι με χαλασαν ομως τα βιντεο στα cutscenes τα οποια ειναι σε πολυ κακη ποιοτητα. Στα hidden objects puzzles μπορειτε να το γυρισετε σε mahjong και να λυσετε αυτο αν σας φαινονται δυσκολα. Συνολικα το παιχνιδι μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις μεσα απο τις 6 ωρες που μου προσφερε δεν βαρεθηκα λεπτο παρολο τον αργο ρυθμο του γιατι σε κραταει με την εξαιρετικη ιστορια του με το backstory και με τους απολυτα λογικους και εξυπνους γριφους που καλουμαστε να λυσουμε. Αφηστε το να σας παρασυρει στον αλλοκοτο κοσμο του και πιστεψτε με θα περασετε πολυ καλα. 8.8/10

 

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι να παρετε μια ιδεα πως ειναι

https://postimg.cc/gallery/NjnD6s9

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαιξα ποτέ το 1 & το 2... το 3 πολύ ωραίο, το 4 εξαιρετικό, το έχω παίξει πάνω από 5 φορές. Μετά το χάος, ξεκίνησα το chronicles αλλά μια βλακεία και μισή, το παράτησα... χάσανε την εμπνευση πιστευω.

 

Τα 2 και 3 ούτε εγώ τα έχω παίξει, δυστυχώς. Το Last Revelation είναι καταπληκτικό πάντως. Το εχω φτασει πολύ μακριά σε PSX και το είχα ξαναδοκιμασει στο Dreamcast.

 

Revelations & TR 2013 τα αγαπώ. Αναμένω να παιξω το 2 αλλα και το Rise.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

By the way, ξεκίνησα το Mass Effect 1 γιατί έπρεπε να έχω εμπειρία και άποψη με την εν λόγω σειρά.

Θα το τερματίσω. Το πάμε συνεργατικά με την φίλη μου.

 

Αλλά... πραγματικά πολυ κακό και ατσουμπαλο gameplay. Άκαμπτο, άβολο και με πολλές ελλείψεις.

Και μιλάμε για τίτλο του 2007 (Bioshock, Halo 3, Portal κλπ) και οχι του 1995.

 

Πιστεύω σώθηκε από την space opera ιστορία του (που αρέσει παραδοσιακά σε πολύ κόσμο) και την ομολογουμενως εκπληκτική μουσική του.

Διαβαζω και ξερω πως τα sequels βελτιώνουν πολύ το gameplay. Ευτυχώς.

 

υγ: Aπο Bioware έχω άποψη για το Inquisition (PS4) το οποίο μου άρεσε.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 και 3 ούτε εγώ τα έχω παίξει, δυστυχώς. Το Last Revelation είναι καταπληκτικό πάντως. Το εχω φτασει πολύ μακριά σε PSX και το είχα ξαναδοκιμασει στο Dreamcast.

 

Revelations & TR 2013 τα αγαπώ. Αναμένω να παιξω το 2 αλλα και το Rise.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

By the way, ξεκίνησα το Mass Effect 1 γιατί έπρεπε να έχω εμπειρία και άποψη με την εν λόγω σειρά.

Θα το τερματίσω. Το πάμε συνεργατικά με την φίλη μου.

 

Αλλά... πραγματικά πολυ κακό και ατσουμπαλο gameplay. Άκαμπτο, άβολο και με πολλές ελλείψεις.

Και μιλάμε για τίτλο του 2007 (Bioshock, Halo 3, Portal κλπ) και οχι του 1995.

 

Πιστεύω σώθηκε από την space opera ιστορία του (που αρέσει παραδοσιακά σε πολύ κόσμο) και την ομολογουμενως εκπληκτική μουσική του.

Διαβαζω και ξερω πως τα sequels βελτιώνουν πολύ το gameplay. Ευτυχώς.

 

υγ: Aπο Bioware έχω άποψη για το Inquisition (PS4) το οποίο μου άρεσε.

 

Ερχεται remastered και των 3 Mass Effect για να δουμε το πρωτο θελει αρκετο φτιαξιμο οπως γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Θετικό νέο.

Εγω ομως θα το ολοκληρώσω στο Χ360. Εντύπωση μου κάνει η ανάλυσή του στα 1080p.

Στο PS3 δεν ξερω αν φτάνει τόσο. Βέβαια τα frames είναι αρκετά χαμηλά. No worries όμως αφού γουστάρω τρελά να παίζω σε PS360.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Θετικό νέο.

Εγω ομως θα το ολοκληρώσω στο Χ360. Εντύπωση μου κάνει η ανάλυσή του στα 1080p.

Στο PS3 δεν ξερω αν φτάνει τόσο. Βέβαια τα frames είναι αρκετά χαμηλά. No worries όμως αφού γουστάρω τρελά να παίζω σε PS360.

 

Tα multi στο 360 παντα ειχαν υψηλοτερη αναλυση η framerate απο το ps3. Λογο cell μονο τα first party studio μπορεσαν και το εκμεταλλευτηκαν οπως πρεπει και ειδαμε γραφικα επιπεδου last of us uncharted. Χωρις τον cell το ps3 ηταν αρκετα απλο και αρκετα πιο αδυναμο απο το 360. Καλο λιωσιμο εχω λιωσει το 2 στο PS3 τοτε παιχνιδαρα και το 1 θα ειναι καταπληκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μεχρι και (χονδρικά) το 2009, το PS3 είχε θέματα. Μετά ήταν μια χαρά ακόμα και τα multis (Alien Isolation, Wolfensteins, Deus Exes, Evil Within κλπ κλπ).

 

Απο το 2009 και μετά (Uncharted 2, GΩW 3 κλπ) το PS3 έσπειρε.

 

ΥΓ: Όσο αναβαθμίζω τους χαρακτήρες, οι ελλείψεις/αστοχίες στο gameplay γίνονται πιο υποφερτές. Τολμώ να πω ότι αρχιζω και υο διασκεδάζω. Είμαστε στο σημείο που ο Shepard έρχεται σε ρίξη με τον Wrex και έχεις το μεγάλο δίλημμα.

 

King, ξεκίνησες απευθείας με το ME2;

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μεχρι και (χονδρικά) το 2009, το PS3 είχε θέματα. Μετά ήταν μια χαρά ακόμα και τα multis (Alien Isolation, Wolfenstains, Deus Ex, Evil Within κλπ κλπ).

 

Απο το 2009 και μετά (Uncharted 2, GΩW 3 κλπ) το PS3 έσπειρε.

 

ΥΓ: Όσο αναβαθμίζω τους χαρακτήρες, οι ελλείψεις/αστοχίες στο gameplay γίνονται πιο υποφερτές. Τολμώ να πω ότι αρχιζω και υο διασκεδάζω. Είμαστε στο σημείο που ο Shepard έρχεται σε ρίξη με τον Wrex και έχεις το μεγάλο δίλημμα.

 

King, ξεκίνησες απευθείας με το ME2;

 

Θυμαμαι οντως καποια παιχνιδια πριν το 2010 ειχε τα θεματα με καποια framdrops στα multi μονο μετα ανεβηκε το Isolation το ειχα προχωρησει κανα 5ωρο ηταν αψογο. Κατευθειαν με το 2 ξεκινησα ναι απο το 1 δεν γνωριζω καθολου την ιστορια. Τον Shepard εχουμε και στο 2. 3/Andromeda επισης δεν τα εχω πιασει καθολου. Το 2 παντως ειχε πολλα διλημματα οποτε θα χρειαστει να παρεις μεγαλες αποφασεις. Θα το γουσταρεις τα ιδια καλα reviews εχει παρει με το 2 οποτε οσο προχωρας τοσο περισσοτερο θα δενεσαι με χαρακτηρες ατμοσφαιρα και τον κοσμο του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ασχοληθώ και με το δεύτερο, μοιραία.

Και μόνο που βάσει του savefile σου στο πρώτο παιχνίδι, ξεκινάς με το σύμπαν σμιλεμενο από τις επιλογες σου, ειναι ωραίο δέλεαρ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τον cell το ps3 ηταν αρκετα απλο και αρκετα πιο αδυναμο απο το 360.

 

Όντως χωρίς τον CELL το 360 ήταν πιο δυνατό. Χωρίς τον CELL δεν θα άνοιγε καν το PS3, μιας και ήταν η CPU του. *shoulder shrug*

 

Η GPU του PS3 επίσης ήταν πιο δυνατή. Η μαγκιά της MS και του 360 ήταν το κοινό pool μνήμης το οποίο ευτυχώς αργότερα υλοποίησε και η Sony και επιπλέον το 360 μπορούσε να αποδώσει καλύτερο lighting λόγω ειδικού hardware. Αλλά γενικά το PS3 ήταν πιο δυνατό.

 

Bill είναι πολύ ωραία παιχνίδια τα Mass Effect. Ίσως σε κουράσει λίγο αν τα πάρεις στα καπάκια, όπως μου τυχε εμένα με το 2. Αλλά έχω σκοπό να τα παίξω και εγώ πριν βγει το Remake της τριλογίας.

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η Δώρα έχει κολλήσει να μου λέει να μην αποθαρρυνθώ από το 1 και να συνεχίσω αργότερα με το 2 το οποιο ειναι αριστούργημα.

Πιθανότατα καποια στιγμή θα το κάνω. Ηταν μεγάλη παράλειψη εκ μέρους μου να μην εχω ασχοληθεί με ME.

 

Ευτυχώς όσο αναβαθμιζονται οπλα, δυνάμεις και χαρακτήρες το παιχνίδι γίνεται διασκεδαστικο.

 

* Ναι, ξεχασα να απαντήσω στον King πως το PS3 είναι αρκετά δυνατότερο του Χ360. Ο λογος που στα πρώτα χρονια τα multis ηταν ανώτερα στην κονσολα της MS οφείλεται στον hw σχεδιασμό του μηχανηματος και στον πανευκολο προγραμματισμο του.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η Δώρα έχει κολλήσει να μου λέει να μην αποθαρρυνθώ από το 1 και να συνεχίσω αργότερα με το 2 το οποιο ειναι αριστούργημα.

 

Εγώ έτσι την πάτησα και το παράτησα το 2 στα μισά. Το κακό είναι πως για να πλατινιάσεις το 1 θες 3 walkthrough. Βαρύ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως τα ειχες τελειώσει και τα τρια. Καλά ναι... δεν παω για platinum. Πολυ grind.

 

Άσχετο, είπα grind και θυμήθηκα ποσο πολυ μου ελειψε το Odyssey. Εχω κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και περιμένω να πάρω καποια στιγμή τα δυο dlc (Δαρειος & Ατλαντίδα). Το λατρεύω αυτό το παιχνίδι. Πέρασα καταπληκτικά.

 

υγ: Θέλω να ξεκινήσω και δεύτερο playthrough του ACIII.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο playthough του Odyssey αυτές τις μέρες σε XB1. Δεν το χορταίνω φίλε, στα ίδια είμαστε. Τα DLC βάζουν καμία 20αριά ώρες αν θες να τα κάνεις 100%...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ απλά θα ήθελα να υπήρχε και physical έκδοση με τα dlc μεσα. Δυστυχώς δεν υπάρχει.

Θα τα πάρω οπως και να έχει, αλλά θα το ήθελα πολυ μεσα στο δισκάκι.

 

Λατρεμένο παιχνίδι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

45 ωρες παιδια τα DLC του odyssey για να γινουν τα παντα. 125 ωρες με πηγε το βασικο παιχνιδι για 100% τα παντα 25 εριξα στο Atlantis 10 στα lost tales ειναι τα πρασινα ερωτηματικα και 10 ωρες στο legacy of first blade. Αν δειτε πιο κατω με τους Merc 800+ kills τους ειχα ξεσκισει απο ενα σημειο και μετα ειχα μονιμα 5 νεκροκεφαλες και μου την εσκαγαν απο παντου 4-5 merc καθε τοσο τους πηγα μπαλα ομως. Αγαπημενο παιχνιδι οπως και το Origins και περιμενω καποια εκπτωση στο Valhalla να παρω την gold εκδοση. Το 3 το εχω στο προγραμμα το remastered ηταν μαζι με την gold του odyssey και τελος θα πιασω την τριλογια του Ezio που δεν εχω παιξει ακομα.

 

 

Screenshot-1.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε γμτ απλά θα ήθελα να υπήρχε και physical έκδοση με τα dlc μεσα. Δυστυχώς δεν υπάρχει.

Θα τα πάρω οπως και να έχει, αλλά θα το ήθελα πολυ μεσα στο δισκάκι.

 

Λατρεμένο παιχνίδι.

 

Δυστυχως οσα physical εχω παρει τελευταια ειναι με κουτι και απλα εχουν κωδικο μεσα ουτε DVD τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω λέω για PS4. Το PC gaming με απωθεί και για τον λόγο που ανέφερες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω λέω για PS4. Το PC gaming με απωθεί και για τον λόγο που ανέφερες.

 

Ουτε στο ps4 υπαρχει? Δεν το ηξερα και εκει το πανε για full digital ειδικα μετα τις κονσολες που εβγαλαν digital only. Εμενα δεν μου αρεσει το συνδρομητικο μοντελο καθολου μπορει να ειναι πιο φθηνο αλλα δεν με ελκυει σε καμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η πλήρης έκδοση με τα dlc, ναι. Το απλό υπάρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ απόλυτα περί των συνδρομών. Θα προσθέσω και τα ψηφιακά επίσης, αν και μοιραία εχω αγοράσει κάμποσα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η πλήρης έκδοση με τα dlc, ναι. Το απλό υπάρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ απόλυτα περί των συνδρομών. Θα προσθέσω και τα ψηφιακά επίσης, αν και μοιραία εχω αγοράσει κάμποσα.

 

Δεν γινεται μακαρι να βρισκαμε τα παντα σε physical μεχρι πριν κατι χρονια επερνα dishonored 2 prey metro redux deus ex mankind divided ηταν απο τα τελευταια που πηρα σε physical. Απο τοτε εχω παρει καμια 300αρια παιχνιδια σε digital γιατι δεν βγαινουν καθολου physical. Το physical το πουλας αν θες το δανιζεις. Το καλο με τα digital ειναι οτι αρκετες φορες μπαινουν σε προσφορες οποτε γλιτωνουμε κατι απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...