Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε λέω πολύ καλή η 6 ΑΛΛΑ πολύ "φτωχή" σε ringotones και τα σχετικά. Γι αυτό περισσότερο θέλω να επιστρέψω στην 5.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα λιγο γιατι νομιζω οτι υπαρχει app που κατεβαζεις τα ringtones της 5 στην 6αρα , τουλαχιστον νομιζω με αυτο λυνεται το θεμα ringtones που αναφερεις
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε από το κινητό στο παρακάτω link: http://mobile.blackberry.com/

Σου δίνει επιλογή να κατεβάσεις κατευθείαν στο τηλέφωνο τα ringtones της 5.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, τοσο καλα ηταν τα ringtones της 5? δεν την ειχα δουλεψει μιας και εκανα update με το που το πηρα.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρα πολύ περισσότερα. Δεν θυμάμαι αριθμό αλλά πρέπει να ειναι αρκετές δεκάδες. Συνεπώς έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Ως προς το "καλλίτερο" τι να σου πω ειναι και θέμα γούστου.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια απορια που μου γεννηθηκε, οταν ενεργοποιησα το ΒΙS μου εμφανισε κατι τετραγωνακια διπλα απο το 3G, ενω τωρα δεν υπαρχουν (απο χτες). ειναι κατι συγκεκριμενο?
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοεις το σηματακι της blackberry.αυτο σου βγαζει διπλα στο 3G οταν εισαι σε δικτυο 3g και στο bis.οταν εισαι σε δικτυο gprs ή edge και bis τοτε αυτα ειναι με κεφαλαια γραμματα δηλ GPRS και EDGE.
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοεις το σηματακι της blackberry.αυτο σου βγαζει διπλα στο 3G οταν εισαι σε δικτυο 3g και στο bis.οταν εισαι σε δικτυο gprs ή edge και bis τοτε αυτα ειναι με κεφαλαια γραμματα δηλ GPRS και EDGE.

 

ok, thanks φιλε

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρα πολύ περισσότερα. Δεν θυμάμαι αριθμό αλλά πρέπει να ειναι αρκετές δεκάδες. Συνεπώς έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Ως προς το "καλλίτερο" τι να σου πω ειναι και θέμα γούστου.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

 

Μπορεις να τα πεις και καλυτερα με την εννοια οτι ειχε πιο βασικα ringtones που ειναι πιο τηλεφωνιστικα ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα πεις και καλυτερα με την εννοια οτι ειχε πιο βασικα ringtones που ειναι πιο τηλεφωνιστικα ...

 

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι καλλίτερα τα ring tones όχι μόνο του τηλεφώνου αλλά και των άλλων ειδοποιήσεων.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το BBSAK και κάνε ένα wipe. Στη συνέχεια, αφού εμφανίσει τη λευκή οθόνη σφάλματος στο τηλέφωνο και αφού έχεις εγκατεστημένη στον υπολογιστή μόνο την 5άρα που θες να περάσεις, πάτα Load OS.

 

σημ: τυχόν backup πρέπει να έχει γίνει προφανώς πριν κάνεις το wipe.

 

Θα σε παρακαλέσω μελλοντικά τις ερωτήσεις σου να τις κάνεις μόνο σε ένα σημείο του forum και όχι σε πολλά θέματα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το θέμα που θέλω να θίξω αφορά το ίντερνετ στο κινητό μας και συγκεκριμένα μέσω του δικτύου της cosmote.Αν είμαι off topic στη συγκεκριμένη κατηγορία με συγχωρείτε εκ των προτέρων.

Λοιπόν, έχω μπερδευτεί τον τελευταίο καιρό με τις χρεώσεις δεδομένων και με τα πακέτα της κοσμοτέ. Η επικοινωνία μου με το κέντρο εξυπηρέτησης με μπερδεύει ακόμα περισσότερο,χωρίς αυτό να σημαίνει πως τους κατηγορώ.Να σημειώσω πως είμαι ένα χρόνο χρήστης των υπηρεσιών blackberry και έχω διαβάσει αρκετά,οπότε δεν μπερδεύομαι λόγω αγνωμοσύνης.

Το τελευταίο καιρό έχω αλλάξει το πακέτο του συμβολαίου μου σε "Απεριόριστα 25" το οποίο εκτός των άλλων έχει και 100mb δωρεάν δεδομένα.Επίσης είναι ενεργοποιημένο και το BIS από πιο παλιά.Παρ όλα αυτά υπάρχουν μήνες που η χρέωση των δεδομένων ανεβαίνει αρκετά και ξεπερνάει τα δωρεάν παρ όλο που η χρήση του κινητού είναι η ίδια κατά όλη τη διάρκεια του χρόνου και δεν κάνω ποτέ κάτι υπερβολικό.

Σε επικοινωνία μου λοιπόν με την κοσμοτέ,τους ρώτησα αν επειδή έχω και τα δύο πακέτα ενεργοποιημένα,γίνεται κάποιο μπέρδεμα και με χρεώνει επιπλέον χωρίς να έχω καταναλώσει τα δωρεάν μου mb.Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια ήταν ότι η εκπρόσωπος μου ανέφερε πως σε μερικές χρήσεις της συσκευής χρησιμοποιείται το BIS ενώ σε άλλα το wap,όπως για παράδειγμα ο browser που στο 6αρι λογισμικό πρέπει να επιλέγεις στην αρχή με ποια σύνδεση θα πλοηγηθείς.

Ενα χρόνο που χρησιμοποιώ BB γνωρίζω ότι από τη στιγμή που είναι ενεργοποιημένο το BIS δεν γίνεται σύνδεση από αλλου,τουλάχιστον για τις υπηρεσίες εκτός streaming.

Μπορεί κάποιος φίλος που γνωρίζει περισσότερα να μου ξεκαθαρίσει αν υπάρχει όντως περίπτωση να μπερδεύονται τα δεδομένα των δύο πακέτων και αν κάθε φορά που μπαίνω στον browser πρέπει να επιλέγω πως θα συνδεθώ?

Link to comment
Share on other sites

ναι , ειναι γνωστο κολπο αυτο που κανει η κοσμοτε απο το wap , απο την στιγμη που εχεις BIS ΟΛΗ κανονικα η χρηση δεδομενων πρεπει να περναει απο εκει.Το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις και να τους ζητησεις να σου ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΝ εντελως το wap απο τον αριθμο σου ..Μονο ετσι θα βρεις λυση στο προβλημα σου. Και το δωρεαν ογκο δεδομενων να ειχες καταναλωσει που σου παρεχεται μαζι με την υπηρεσια BIS η εξτρα χρεωσεις θα πρεπει να ηταν μεσω BIS και με τιποτα απο wap ..

Οτι συμβολαιο και να εχει με bis εστω και το pay as you go ( δεν ξερω αν υπαρχει ακομα ) η χρεωσεις θα πρεπει να ηταν μεσω bis και οχι wap.Γνωμη μου ειναι ( κατι που ειχα κανει και εγω οταν μου κανανε αυτα τα κολπα ) να σου πιστωσουν το ποσο μιας και ειναι δικο τους λαθος , επρεπε αυτοματα η κοσμοτε απο την στιγμμη που εχεις bis υπηρεσια να περναει ολα τα δεδομενα απο εκει..Τωρα το μονο που δεν ξερω ειναι αν χρησιμοποιεις κανενα app που δουλευει μονο με wap οποτε εκει παω πασο γιατι δεν ξερω τι μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου έδωσε ένας φίλος απο αγγλία το ΒΒ 9700 unlocked ! εκείνου στην Ελλάδα δούλευε κανονικα με ελληνικό αριθμό.Εγώ έχω το πρόβλημα οτι δεν πίανει δίκτυο.Exw Vodafone καρτοκινητη και πολλες φορες δεν εχει σημα οπου κ να ειμαι.Το πρόβλημα ειναι εντονοτερο όταν ειμαι συνδεδεμενος με wifi όπου εκει δεν πίανει ποτε.Υποψην οτι δεν το θελω για mobile internet k BIS αλλα μονο για τηλεφωνο κ wifi.Εχει κανεις καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τις 'συνδέσεις' μήπως τυχόν έχεις ορίσει πχ μόνο 3g.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αλλά και παλί τίποτα.Για να καταλάβεις όταν είμαι μέσα σε σπίτι ψάχνει συνέχεια Network και την vodafone gr δεν την βρίσκει ποτέ.Όταν είμαι έξω στο δρόμο την βρίσκει αλλά για λίγο, δηλαδή χάνεται το σήμα και κάνει search όλη την ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Μου εφερε ενας φιλος σημερα το 9700 blackberry του το οποιο εβγαζε ενα σφαλμα (δεν θυμαμαι) και δεν εκκινουσε το τηλεφωνο.Εγραψα το BBSAK και εκανα wipe και factory reset μηπως και συνελθει αλλα τωρα βγαζει reload software 507.Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα οτι αυτο σημαινει πως σβηστηκε το λογισμικο τελειως.Στο BlackBerry Desktop Software μου το διαβαζει αλλα στην ουσια οχι γιατι αν και το εμφανιζει σαν μοντελο 9700 bold, μετα μου βγαζει ενα παραθυρο να πατησω Επαναληψη, Ενημερωση συσκευης, Κλεισιμο.Οτι και να πατησω δεν το βλεπει το τηλεφωνο.Οποτε κατεληξα μετα στο να κατεβασω το firmware και να το περασω απο εκει.Πηγα εδω:

https://swdownloads.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=1905AEDAB9BF2477EDC068A355BBA31A

και το κατεβασα. Το ετρεξα.Βρισκει στην συσκευη USB-PIN: 22D95FFD.Παταω επομενο και μετα λεει: Το λογισμικο υπολογιστη blackberry δεν εχει λογισμικο συσκευης Blackberry για τη συσκευη που εχετε συνδεθει στον υπολογιστη.Επικοινωνηστε ο παροχος ασυρματων υπηρεσιων ή ο διαχειριστης του συστηματος.

Και εχει μετα μονο Ακυρο ή πανω δεξια προσθηκη οπου και στην προσθηκη δεν εχει κατι να επιλεξω.

Τι κανω λαθος;

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι βέβαιος ότι έχεις το 9700 και ότι έχεις κατεβάσει έκδοση λογισμικού για τη συγκεκριμένη συσκευή, τότε η εγκατάσταση θα γίνει μέσω BBSAK από την επιλογή Load OS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι βέβαιος ότι έχεις το 9700 και ότι έχεις κατεβάσει έκδοση λογισμικού για τη συγκεκριμένη συσκευή, τότε η εγκατάσταση θα γίνει μέσω BBSAK από την επιλογή Load OS.

 

Σιγουρα εχω το 9700 γιατι το γραφει και το χαρτακι κατω απο την μπαταρια.Οσο για το λογισμικο αν μπορει καποιος να το τσεκαρει θα μου ηταν βοηθητικο..Στο link που εγραψα στο προηγουμενο post μου ειναι η εκδοση firmware που κατεβασα και εγκατεστησα..Αλλα δεν δοκιμασα ως τωρα μεσω του BBSAK να το κανω.Θα δοκιμασω και θα ενημερωσω.

 

Παλι τα ιδια...Δες και τις φωτογραφιες...Το διαβασε το BBSAK ενω ειναι στην ασπρη οθονη με το 507 προβλημα το κινητο, πατησα LOAD OS.Μου εβγαλε να επιλεξω, μιας και ειχα μονο μια εκδοση περασμενη μου την αναγνωρησε.Την επελεξα και πατησα Load OS.Μετα μου ανοιξε ο loader, πατησα επομενο και μετα κολουθουν οι φωτογραφιες.

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαίνει ότι έχεις εγκαταστήσει λάθος έκδοση λογισμικού, ή ότι για κάποιο λόγο δεν τη βλέπει. Το ότι φτάνεις εκεί πάντως σημαίνει ότι το κινητό λειτουργεί μια χαρά.

 

Έχεις αφαιρέσει άλλες τυχόν εκδόσεις; Θα πρέπει στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων του υπολογιστή σου να υπάρχουν μόνο το Desktop Software και η έκδοση λογισμικού που θες να εγκαταστήσεις, τίποτα άλλο που να λέει "Blackberry".

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...