Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι λάθος ο κωδικός της οθόνης που έχεις.. Αν δεν κάνω λάθος το 9700 δέχεται 4 τύπους οθονών και αν δεν μπει ο σωστός έχεις το αποτέλεσμα που βλέπεις κι εσύ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα άσχετα με το 9700 μηνύματα μεταφέρθηκαν σε νέο ξεχωριστό θέμα. Δεν βρίσκω λόγο να συζητάμε τέτοιο ζήτημα στο θέμα του 9700...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε που βρίσκεται το εικονίδιο του blackberry application store στο 9700, γιατί το ψάχνω στην συσκευή της φίλης μου και δεν το βρίσκω πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργό BIS; Αν ναι, είναι αναβαθμισμένο το τηλέφωνο σε σχετικά πρόσφατη έκδοση; Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κάνεις χειροκίνητη εγκατάσταση μέσα από τον browser.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργό BIS; Αν ναι, είναι αναβαθμισμένο το τηλέφωνο σε σχετικά πρόσφατη έκδοση; Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κάνεις χειροκίνητη εγκατάσταση μέσα από τον browser.

 

Ναι, με ενεργό bis είναι, αλλά η έκδοση είναι αυτή που είχε η συσκευή, όταν την είχα αγοράσει.

Αν βάλουμε την 6 έκδοση στο bb 9700 θα είναι καλύτερα απ' ότι με την 5? Θα δούμε διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημαντικές διαφορές ως προς το user interface αλλά σίγουρα αποδίδει καλύτερα το τηλέφωνο. Θέμα χρόνου είναι συνηθίσεις το διαφορετικό UI το οποίο όμως είναι παρόμοιο και με το os7 οπότε καλό είναι να το συνηθίσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρουμε καθόλου αν θα συνεχίσει η RIM ή κάποιος πάροχος να υποστηρίζει το κινητό?Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που βγήκε η τελευταία έκδοση του λογισμικού για το 9700 ...Λογικό είναι να δίνεται βαρύτητα στο os7 και στα νέα μοντέλα αλλά είναι λάθος μεγάλο να αφεθεί στην μοίρα του ένα τόσο δημοφιλές μοντέλο...
Link to comment
Share on other sites

με τους μπελαδες σε νουμερα που εχουν εκει στον Καναδα , πιστευω οτι δυσκολα θα ανακατευτουν με το 9700 ( την version που φοραει εννοω ) ..Ειναι και λιγο λογικο γι αυτους , ο ανταγωνισμος ειναι πολυ πιεστικος..Εδω σχεδον εχουν παρατησει το playbook στην μοιρα του ..
Link to comment
Share on other sites

23/11? Δεν έχω την έχω βρει πουθενά.Θέλω να του περάσω μία νέα έκδοση γιατί το πρόβλημα που μου παρουσιάζει στην OS 6.0.0.666 με το java virtual machine δεν μπορώ να το διορθώσω.Κάθε φορά που μου έρχεται ειδοποίηση από το facebook και πατήσω "σήμανση προηγουμένων ως ανοιγμένα" μου βγάζει σφάλμα 192 που έχει σχέση με το jvm και έκτοτε μόνο με reboot ξαναλειτουργούν οι ειδοποιήσεις.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο μήπως και δεν χρειάζομαι νέα έκδοση OS?

(Έχω κάνει ήδη ξανά clean install το OS αλλά δεν έχει διορθωθεί)

Link to comment
Share on other sites

η τελευταια leaked ειναι η .706.δεν νομιζω να ειναι θεμα os.εμενα εχει ενα κολλημα και δεν μπορει να συνδεθει με το data on.οταν το γυρναω σε wifi μπαινω κανονικα,κατεβασε την τελευταια εκδοση του fb app ή κατεβασε τo facebook messenger ή chat δεν θυμαμε πως λεγεται.παντως δεν ειναι προβλημα os κατα την γνωμη μου
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους τους "συναδέλφους" - κατόχους ή fun των blackberry.

Είμαι κάτοχος του ΒΒ 9700 εδώ και περίπου 2 χρόνια. Έχω την έκδοση v.5.0.0.586 και είμαι στο δίκτυο της Cosmote.

Έχω παρατηρήσει ότι όσο περνάει ο καιρός και το χρησιμοποιώ, τόσο πιο αργό γίνεται. Και όταν λέω αργό, δεν εννοώ ότι καθυστερεί κατά την εκτέλεση των "εργασιών" (εφαρμογών) του, αλλά συχνά-πυκνά μου βγάζει το "ρολογάκι" (που δείχνει ότι κάποια διεργασία "τρέχει").

 

Η μνήμη του είναι:

Application memory: 67MB free

Media Card: 1,2GB free (1,8GB total)

Mass Storage support: ON

 

Εκτός από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές Blackberry (π.χ. Messenger, Phone, Browser, Messages, κλπ), έχω κατεβάσει και άλλες από το AppWorld εκ των οποίων είναι ανοικτές (συνήθως) οι ακόλουθες:

WheresMyPhone

PBTaskManager

Monitor (Telicost)

 

Θα ήθελα να μάθω:

α) αν το έχει παρατηρήσει αυτό και κάποιος άλλος

β) με ποιόν τρόπο βελτιώνεται η κατάσταση.

 

ΥΓ: Αν και έχουν περάσει περίπου 2 χρόνια που το έχω στην κατοχή μου, ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ η χρήση του και θεωρώ ότι είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο - Personal Organizer που με έχει βολέψει πάρα πολύ! Και για να είμαι ειλικρινής, επειδή όλα λειτουργούν μια χαρά με την έκδοση OS 5 και είμαι πολύ ικανοποιημένος, έχω "φοβηθεί" να δοκιμάσω την OS 6.

Link to comment
Share on other sites

μεσω του desktop manager εχεις αφαιρεσει εφαρμογες τυπου aol messenger κτλ που ειναι προεγκατεστημενες?εγω εχω βγαλει πολυ πραμα ετσι.
Link to comment
Share on other sites

Και battery pull έχω κάνει (πολλάκις), μιας και έχω εγκαταστήσει και διάφορα update εφαρμογών κατά καιρούς.

 

Για τις εφαρμογές aol κλπ που αναφέρεις, δε νομίζω ότι επηρεάζουν τόσο πολύ˙ και το λέω αυτό, διότι γενικά στην αρχή δεν είχα αυτές τις καθυστερήσεις όπως τώρα (το τελευταίο εξάμηνο ας πούμε)... Μου θυμίζει λιγάκι τα Windows, που όσο καιρό τα χρησιμοποιούμε μετά από "καθαρή" εγκατάσταση "βαραίνουν" συνεχώς. Δεν θα έλεγα ότι η εμπειρία στην λειτουργία των εφαρμογών έχει χειροτερέψει, απλά σημειώνονται συχνά-πυκνά καθυστερήσεις-κολλήματα (με το γνωστό ρολογάκι) που δείχνουν ότι η συσκευή για κάποιο λόγο "ζορίζεται"... σα να μην έχει διαθέσιμη επαρκή μνήμη ας πούμε (που όμως δεν νομίζω να ισχύει...).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

τα έφτυσε το πληκτρολόγιο μου , για την ακρίβεια το αλουμινένιο διακοσμητικό που χωρίζει οριζοντίως τα πλήκτρα με αποτέλεσμα να μου σπάει τα νεύρα όταν πρέπει να πατήσω κάποιο που βρίσκεται στην άκρη δεξιά του πληκτρολογίου.

 

Ερώτηση: Υπάρχει ως ανταλλακτικό στην ελλάδα το πληκτρολόγιο -κι αν ναι που- ή πρέπει να ψαχτώ σε ebay amazon etc?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μαγαζακια κινητης που αναλαμβανουν τετοιες δουλειες με χαμηλο σχετικα κοστος εννοω ανταλλακτικα και εργασια.αν πιανει το χερι σου μπορεις να το κανεις και μονος σου αλλα προσεκτικα.πχ εγω πηγα να αλλαξω προσοψη και πληκτρολογιο μονος μου και πειραξα την κεραια με αποτελεσμα να το πηγαινω απο μαγαζι σε μαγαζι και ηταν η δευτερη φορα που το εκανα.

ανταλλακτικα μπορεις να βρεις και ελλαδα κανε αναζητηση στο skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

τα έφτυσε το πληκτρολόγιο μου , για την ακρίβεια το αλουμινένιο διακοσμητικό που χωρίζει οριζοντίως τα πλήκτρα με αποτέλεσμα να μου σπάει τα νεύρα όταν πρέπει να πατήσω κάποιο που βρίσκεται στην άκρη δεξιά του πληκτρολογίου.

 

Ερώτηση: Υπάρχει ως ανταλλακτικό στην ελλάδα το πληκτρολόγιο -κι αν ναι που- ή πρέπει να ψαχτώ σε ebay amazon etc?

 

Μην ανησυχείς καθόλου.Είναι πολύ φθηνά τα πληκτρολόγια στο ίντερνετ.Αν χρησιμοποιείς ebay ή κάποιο άλλο παρόμοιο ξένο site θα βρεις πληκτρολόγια σε πολύ καλές τιμές.Μπορείς και μόνος σου να τ αλλάξεις με την σχετική προσοχή βέβαια και με το απαραίτητο κατσαβιδάκι.Υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί στο youtube που θα σε βοηθήσουν πολυ!

Εγώ του έχω αλλάξει 2 φορές housing και δεν αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα.

Υπάρχουν και στην Ελλάδα καταστήματα με ανταλλακτικά,αλλά βέβαια η τιμή τους είναι σαφώς ακριβότερη από τα διεθνείς σελίδες.

 

Όσον αφορά στο θέμα του φίλου Anastasios4350 θεωρώ ένα clean install του λογισμικού,ακόμα και του 5 αν τον βολεύει θα ήταν η καλύτερη λύση.Αν και προσωπική μου άποψη είναι να δοκιμάσει κάποια τελευταία έκδοση του 6.Έχει σταθεροποιηθεί αρκετά σε σχέση με τα αρχικά του προβλήματα.

Edited by abarth_math
συμπλήρωση απάντησης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας έχω ένα Blackberry 9700 Bold το οποίο με βάση τις πληροφορίες έχει λογισμικο v5.00.400(Πλατφόρμα 5.1.0.110). Μιας και έχει διάφορα προβλήματα (κολλάει, κλείνει) θα ήθελα να μάθω αν είναι διαθέσιμη κάποια αναβάθμιση λογισμικού και πως μπορεί να γινει και χωρις να χάσω τα αρχεία μου (βασικα τις επαφές γιατί τα υπόλοιπα τα καταφέρνω).Ευχαριστώ:):)
Link to comment
Share on other sites

μεσω του desktop manager μπορεις να παρεις αντιγραφα ασφαλειας του bb σου.επισης μπορεις να κανεις αναβαθμιση λογισμικου μεσω του desktop manager.ηδη εχουμε φτασει στην v6.0.0706.παντως δεν νομιζω να ειναι θεμα λειτουργικου το θεμα σου
Link to comment
Share on other sites

Ηelloooo παιδιά.

Να ρωτήσω κάτι... έχω το εν λόγο κινητό (κλειδωμένο δυστυχώς) θα το πάω για ξεκλείδωμα στο 9βολτο ....

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι .... μπορούμε να βάλουμε πρόγραμμα με χάρτες navigon ή κάποιο παρόμοιο destinator? Η μόνο μέσω google map .... :/

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρο δωρεαν προγραμμα GPS δεν υπαρχει για blackberry. Δοκιμασε ομως να πας απο τον browser του κινητου σου στο

http://m.waze.com και κατεβασε το waze.

Ειναι σε beta, δωρεαν και αξιολογο αλλα μεχρι εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...