Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέο Radio 2.14.50.04

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=8248219

Το δουλεύω από χθες και δείχνει να τα πηγαίνει περίφημα! Προέρχεται από τη νέα 3.14 rom των tmous hd2.
Είμαι σίγουρος ότι έχει αναφερθεί παραπάνω, γιατί το ακολούθησα, αλλά επειδή απέτυχα οικτρά και σβήστηκαν τα πάντα, πως γίνεται να flashάρω το radio χωρίς να σβηστούν εφαρμογές κτλ. Δεν αντέχω καινούργιο στήσιμο...

 

YΓ: Στο πρώτο post στις διαδικασίες flashαρίσματος δεν γράφει κάτι αν διατηρούνται οι εφαρμογές.

Edited by aimilios

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι έχει αναφερθεί παραπάνω, γιατί το ακολούθησα, αλλά επειδή απέτυχα οικτρά και σβήστηκαν τα πάντα, πως γίνεται να flashάρω το radio χωρίς να σβηστούν εφαρμογές κτλ. Δεν αντέχω καινούργιο στήσιμο...

 

YΓ: Στο πρώτο post στις διαδικασίες flashαρίσματος δεν γράφει κάτι αν διατηρούνται οι εφαρμογές.

 

Καλο θα ειναι παντα να εχουμε ενα καλο backup.

 

Το ραδιο το φλασαρεις κανονικα και δεν χανεις τιποτα,

το μονο που αλλαζει ειναι το ραδιο ολα τα αλλα μενουν ιδια.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι παντα να εχουμε ενα καλο backup.

 

Το ραδιο το φλασαρεις κανονικα και δεν χανεις τιποτα,

το μονο που αλλαζει ειναι το ραδιο ολα τα αλλα μενουν ιδια.

 

Δεν έχω περάσει ποτε αλλη ρομ ή ραδιο απο αγχος μην χασω τις εφαρμογες.

Εννοεις αν περάσω το συγκεκριμένο ραδιο ή καποιο αλλο δεν χρειάζεται hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, οπότε αρχίζω και διαβάζω για backup... SPB να υποθέσω ώστε να πάρω όλη την μνήμη της συσκευής στην 8άρα κάρτα μου;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τα:

Registry Tweaks App: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=8074723&highlight=landscape#post8074723

 

changeScreen v2.78: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=466858

 

και δε λειτουργεί πια το scroll στο word mobile

 

Ξέρει κάποιος που βρίσκεται η τιμή στη registry που το ελέγχει?

έκανα αναζήτηση wordscroll , officescroll χωρίς αποτέλεσμα.

 

Έχω την _HTC HD2_RUU_Leo_HTC_ELL_1.66.482.1_Radio_Signed_15.30.50.07U_2.06.51.07_Ship

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω πέρας της αναβάθμισης του radio στην 2.14 χωρίς την παραμικρή απώλεια. Μακάρι να ήξερα τι στο καλό έκανα λάθος στην αναβάθμιση σε 2.12 και μου είχε σβήσει το σύμπαν... Ευχαριστώ πάντως!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει ποτε αλλη ρομ ή ραδιο απο αγχος μην χασω τις εφαρμογες.

Εννοεις αν περάσω το συγκεκριμένο ραδιο ή καποιο αλλο δεν χρειάζεται hard reset;

 

Ναι,

φλασσαρεις το ράδιο και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Ευχαριστώ, οπότε αρχίζω και διαβάζω για backup... SPB να υποθέσω ώστε να πάρω όλη την μνήμη της συσκευής στην 8άρα κάρτα μου;

 

Ναι το SPB backup ειναι το καλυτερο για μενα,

και απλό στην λειτουργία του.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα σημαντικο προβλημα οπως εγραψα και πριν λιγες μερες!

Δεν λαμβανω ολα τα sms που μου στελνουν!

Για να γινω πιο σαφης....

Εχω παρατηρησει οτι οταν εχω ανοιχτο τοbt και συνδεμενο το bt ακουστικο μου (Nokia BH-902) δεν λαμβανω ολα τα sms.

Εκανα δοκιμες και ειδα οτι οταν μου στελνουν sms το κινητο αναβει τον φωτισμο της οθονης αλλα δεν εμφανιζει το μηνυμα και στο κινητο του αποστολεα δειχνει οτι παραδοθηκε το sms.

Μολις κλεισω το bt λαμβανω το sms! Επισης μολις κλεισω το ακουστικο(με ανοιχτο το bt στο κινητο) παλι λαμβανω το sms.

Εχω κανει εγκατασταση τα προγραμματα "Cyberon Voice Speed Dial" - "Zanyee Disable HTC messaging v.1.2" και "SMS Reports Eraser Pro v.5.5", αλλα δεν νομιζω οτι δημιουργούν καποιο προβλημα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..... φταιει η συσκευη? φταιει το bt? ? φταιει η rom?φταιει η radio, παιζει ρολο στο bt?)

Εαν καποιος μπορει ας με βοηθησει γιατι ειναι μεγαλο προβλημα στην καθημερινοτητα!

 

ROM: Omega v.13.3 ELL

RADIO: 2.12.50.02_2

MANILA: 2.5.20183025.0

 

Ευχαριστω

Edited by jimgag

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα σημαντικο προβλημα οπως εγραψα και πριν λιγες μερες!

Δεν λαμβανω ολα τα sms που μου στελνουν!

Για να γινω πιο σαφης....

Εχω παρατηρησει οτι οταν εχω ανοιχτο τοbt και συνδεμενο το bt ακουστικο μου (Nokia BH-902) δεν λαμβανω ολα τα sms.

Εκανα δοκιμες και ειδα οτι οταν μου στελνουν sms το κινητο αναβει τον φωτισμο της οθονης αλλα δεν εμφανιζει το μηνυμα και στο κινητο του αποστολεα δειχνει οτι παραδοθηκε το sms.

Μολις κλεισω το bt λαμβανω το sms! Επισης μολις κλεισω το ακουστικο(με ανοιχτο το bt στο κινητο) παλι λαμβανω το sms.

Εχω κανει εγκατασταση τα προγραμματα "Cyberon Voice Speed Dial" - "Zanyee Disable HTC messaging v.1.2" και "SMS Reports Eraser Pro v.5.5", αλλα δεν νομιζω οτι δημιουργούν καποιο προβλημα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..... φταιει η συσκευη? φταιει το bt? ? φταιει η rom?φταιει η radio, παιζει ρολο στο bt?)

Εαν καποιος μπορει ας με βοηθησει γιατι ειναι μεγαλο προβλημα στην καθημερινοτητα!

 

ROM: Omega v.13.3 ELL

RADIO: 2.12.50.02_2

MANILA: 2.5.20183025.0

 

Ευχαριστω

 

SMS Reports Eraser Pro v.5.5 Aθτο το προγραμα σου δουλευει?? το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα κ δεν εκανε τπτ!!

Link to comment
Share on other sites

SMS Reports Eraser Pro v.5.5 Aθτο το προγραμα σου δουλευει?? το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα κ δεν εκανε τπτ!!

Στην αρχη δουλεψε...!(ακουγοταν η φωνη του προγραμματος) Τωρα απλως δεν μου εμφανιζει οτι "σταλθηκε το μηνυμα" και επισης δεν εχω ηχο ειδοποιησης για την αναφορα αλλα απλως δονηση!

Edited by jimgag

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω πέρας της αναβάθμισης του radio στην 2.14 χωρίς την παραμικρή απώλεια. Μακάρι να ήξερα τι στο καλό έκανα λάθος στην αναβάθμιση σε 2.12 και μου είχε σβήσει το σύμπαν... Ευχαριστώ πάντως!

 

αν θυμάμε καλά πρέπει να μετονομάσεις το

αρχείο του radio από RUU_signed.nbh σε

LEOIMG.nbh . τότε δεν σου σβήνετε τίποτα

απλά αλλάζει μόνο το ράδιο . νομίζω έτσι

γίνετε για να μη σβηστεί τίποτα . έχω καιρό να

αλλάξω ράδιο και το είχα πάθει και εγώ τότε

ας το επιβεβαιώσει κάποιος

'

'

'

είναι τόσο καλό το συγκεκριμένο ράδιο ?

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

'

είναι τόσο καλό το συγκεκριμένο ράδιο ?

 

Είναι πολύ νωρίς νομίζω για σίγουρα συμπεράσματα αλλά οι δικές μουαρχικέςεντυπώσεις είναι:

- αισθητά ταχύτερο internet

- ελαφρά καλύτερο σήμα

- όχι ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση

... αλλά όπως είπα είναι πολύ νωρίς ακόμα, ιδιαίτερα για το τελευταίο.

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τεέυταία rom από xda με το καινούριο ραδιο...ελληνικά δεν μπορούμε να βάλουμε σαν γλώσσα?πως μπορώ να ενεργοποιήσω το internet που έχω απο την wind?ειναι official?ομολογώ ότι η omega που είχα πριν δεν μου έκατσε καλά στο ματι...

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έβαλα την τεέυταία rom από xda με το καινούριο ραδιο...ελληνικά δεν μπορούμε να βάλουμε σαν γλώσσα?πως μπορώ να ενεργοποιήσω το internet που έχω απο την wind?ειναι official?ομολογώ ότι η omega που είχα πριν δεν μου έκατσε καλά στο ματι...

 

Ποια έβαλες; Την official της tmous για το HD2;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετη η ερώτηση μου αλλά επειδή το θέλω για το HD2 μήπως έχουμε κάποιο light and user friendly application για Sms counter? (σε ελληνικά... ένα ελαφρύ πρόγραμμα για να μετράει τα εξερχόμενα sms! Καλό θα ήταν να μην είναι βαρυ και να μετράει κλήσεις,ίντερνετ κτλ αλλά μόνο μηνύματα) :p

 

(Ούτε με το search δυστυχώς βρήκα κάτι...οπότε η βοήθεια σας θα ήταν πολύ χρήσιμη).

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμε καλά πρέπει να μετονομάσεις το

αρχείο του radio από RUU_signed.nbh σε

LEOIMG.nbh . τότε δεν σου σβήνετε τίποτα

απλά αλλάζει μόνο το ράδιο . νομίζω έτσι

γίνετε για να μη σβηστεί τίποτα . έχω καιρό να

αλλάξω ράδιο και το είχα πάθει και εγώ τότε

ας το επιβεβαιώσει κάποιος

Μπα, να φανταστείς από το αρχείο που κατέβασα τώρα δεν έκανα καν τον κόπο να αλλάξω το filename που ήταν ένα μακρινάρι με την version (2.14) μέσα και την πήρε κανονικότατα χωρίς να σβήσει τίποτα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμε καλά πρέπει να μετονομάσεις το

αρχείο του radio από RUU_signed.nbh σε

LEOIMG.nbh . τότε δεν σου σβήνετε τίποτα

απλά αλλάζει μόνο το ράδιο . νομίζω έτσι

γίνετε για να μη σβηστεί τίποτα . έχω καιρό να

αλλάξω ράδιο και το είχα πάθει και εγώ τότε

ας το επιβεβαιώσει κάποιος

'

'

'

είναι τόσο καλό το συγκεκριμένο ράδιο ?

Oχι Βασιλη. Δεν παιζει κανενα ρολο το ονομα αρκει να εχει καταληξη .nbh

 

Μπα, να φανταστείς από το αρχείο που κατέβασα τώρα δεν έκανα καν τον κόπο να αλλάξω το filename που ήταν ένα μακρινάρι με την version (2.14) μέσα και την πήρε κανονικότατα χωρίς να σβήσει τίποτα...

Ετσι ειναι οπως τα λες.

Το μετονομαζουμε σε LEOIMG.nbh μονο αν θελουμε να το αντιγραψουμε και να το εχουμε στην καρτα προκειμενου να τα φλασσαρουμε απο εκει (μεσω καρτας)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια βήματα πρέπει να κάνουμε για να περάσουμε το παρακάτω στο κινητό μας;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=707229

 

Ποια έκδοση WM έχουμε; την 6.5 ή την 6.5Χ;; Το παραπάνω πρόγραμμα πάει και κάθεται επάνω στο υπάρχον του καιρού ή είναι ανεξάρτητο;

 

Ευχαριστώ!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

το vεο radio 2.14 ειναι andriod friendly ? ετσι για να μην χρειαστεί να βαλω αλλο αν δοκιμασω το android αργοτερα ;

καπου διαβασα αν θυμαμαι καλα οτι το ραδιο επηρεαζει την αποδοση της καμερας , θετικα , ισχυει ;

 

Παιδιά επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια βήματα πρέπει να κάνουμε για να περάσουμε το παρακάτω στο κινητό μας;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=707229

 

Ποια έκδοση WM έχουμε; την 6.5 ή την 6.5Χ;; Το παραπάνω πρόγραμμα πάει και κάθεται επάνω στο υπάρχον του καιρού ή είναι ανεξάρτητο;

 

Ευχαριστώ!

 

εν ολιγοις παροτι δεν το εχω εγκαταστησει επιλεγεις το .cab που σε αφορα ( 6.5 εφοσον εχεις την μαμισια rom και non cht εφοσον δεν εχεις εγκαταστησει το cookies home tab ) και ειναι ανεξαρτητο απο τον καιρο του manila , τωρα αν δουλευει και ποσο καλα δεν ξερω αν γνωριζει καποιος αλλος ; παρε ενα backup καλου κακου ...

 

αν δεν ξερεις για τα .cab τα αντιγραφεις στην συσκευη πχ καρτα και τα τρεχεις απο κει ,εγκαθιστανται αυτοματα , τα συγκεκριμενα στην μνημη της συσκευης να τα εγκαταστησεις

Edited by Nikos_s3

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

το vεο radio 2.14 ειναι andriod friendly ? ετσι για να μην χρειαστεί να βαλω αλλο αν δοκιμασω το android αργοτερα ;

καπου διαβασα αν θυμαμαι καλα οτι το ραδιο επηρεαζει την αποδοση της καμερας , θετικα , ισχυει ;

 

Ολα τα ραδιο ειναι Andriod friendly, αλλα οχι ολες οι ρομ.

Το ραδιο δεν εχει καμια σχεση με την καμερα.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ραδιο ειναι Andriod friendly, αλλα οχι ολες οι ρομ.

Το ραδιο δεν εχει καμια σχεση με την καμερα.

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=5252892&postcount=2[/url]

 

 

Q. What is a Radio?

A: The Radio is the Firmware that works between the Operating System and the Cellular Hardware. It handles the Sound, Camera, GPS, Bluetooth, Wifi, Phone Calls, etc. The Radio must be compatable with the ROM's Operating System or you may experience problems with your sound and camera.

 

τι εννοει ο ποιητης ;;;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ραδιο ειναι Andriod friendly, αλλα οχι ολες οι ρομ.

Το ραδιο δεν εχει καμια σχεση με την καμερα.

Γιαννη ολα εκτος απο τα 2.χχ.51.χχ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΑ!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι εννοει ο ποιητης ;;;

 

Αυτό που στην ουσία ισχύει είναι ότι το radio είναι υπεύθυνο για όλες τις ασύρματες επικοινωνίες της συσκευής, είτε έχει να κάνει με το τηλέφωνο, το wifi, το bluetooth κτλ. Δεν ξέρω τι εννοεί ο ποιητής αλλά με την κάμερα δεν έχει σχέση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , κατεβασα hspl3+radio2.14 , εκανα hspl , θα τρεξω το RUU_signed.nbh απο το pc ??? γιατι customruu.exe δεν βλεπω στο 2.14

 

 

Flashing Via ActiveSync

1. Download your required Radio and rename the extracted file to RUU_Signed.nbh

2. Sync your phone with the PC

3. Run CustomRUU.exe from the Radio's Folder and follow the instructions (if one isnt included then download it *HERE*)

 

 

ΤΕΛΙΚΑ με γεια τα ματια , το εχει στο HERE στο 3. το κατεβαζω και προχωρω ετσι;;;;

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...