Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια συμβουλη για οσους θελουν να δουλευει σταθερα το τηλ ...

 

ΜΗΝ εγκαταστησετε το netcf3.5 στην συσκευη!

οι ντενεκεδες της htc εχουν στηριξει ολο το ui πανω στο netcf2.0 ....

σε αρκετα σημεια της συσκευης μετα την εγκατασταση του 3.5 χανεται το finger friendly menu οπως και πολλα gestures στα μενου της συσκευης....

 

οσες εφαρμογες δουλευουν μονο με το 3.5 απλα ξεχαστε τες και κοιταξτε για εναλλακτικες λυσεις αυτων...

 

τουλαχιστον μεχρι να βγουν hspl/new cooked roms η καποιο update/fix απο την htc

 

Διάβασα κι εγώ κάποιους χρήστες να λένε πως γίνεται πιο αργή η συσκευή αλλά δεν έχει λογική

1) Οι επόμενες εκδόσεις netcf είναι backwards compatible

2) Δε νομίζω ότι το ui της htc είναι φτιαγμένο σε ημί-compiled κώδικα όπως το netcf. Χωρίς να το έχω ψάξει θα ήταν τραγικό σφάλμα από θέμα ταχύτητας.

 

@takisbr

1) Πηγαίνε settins -> Menu -> Advanced Settings -> Connections -> Wifi

2) Άνοιξε το Wifi

3) Πήγαινε στο Wireless networks

4) Πήγαινε στο δεύτερο tab (Network Adapters)

5) Πάτησε στο πρώτο Broadcom 802.11 DHD

6) Επίλεξε Use specific IP address

7) Δώσε την ip που θέλεις

8) Πήγαινε στο δεύτερο tab (Name servers)

9) Δώσε για DNS την ip του router σου

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις manually ip address χωρίς DHCP

 

Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να δώσει τα φώτα του στο παρακάτω σοβαρό πρόβλημά μου;

Πολλές φορές ενώ δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο το wifi με το router μου (Belkin) έχει πάρει μια άσχετη IP address του τύπου 169.254.80.χχ αντί για 192.168.2.χχ με αποτέλεσμα καμία δικτυακή δραστηριότητα. Όταν προσπαθώ για Renew IP μένει στο 0.0.0.0 και δείχνει να προσπαθεί αλλά μάταια. Παίρνει σωστή διεύθυνση τυχαία, χωρίς η επανεκκίνηση να σώζει την κατάσταση. Με άλλο κινητό δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει σε άλλο δίκτυο με άλλο router να δω τη συμπεριφορά του.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δοκίμασε να βάλεις manually ip address χωρίς DHCP

Όταν βάζω manually ip address χωρίς DHCP δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με το Belkin με την manual IP, χωρίς δικτυακή δραστηριότητα και χωρίς το Belkin να δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με το HD2. Αντίθετα όταν παίρνει σωστή διεύθυνση τυχαία από μόνο του όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω manually ip address χωρίς DHCP δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με το Belkin με την manual IP, χωρίς δικτυακή δραστηριότητα και χωρίς το Belkin να δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με το HD2. Αντίθετα όταν παίρνει σωστή διεύθυνση τυχαία από μόνο του όλα καλά.

 

Έκανες restart στο router σου;

Η ip που δίνεις είναι στο ίδιο range;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες restart στο router σου;

Η ip που δίνεις είναι στο ίδιο range;

Πιθανόν φταίει το Belkin. Έβαλα ένα Netgear και 3-4 φορές έκλεισα και άνοιξα το WIFI στο HD2 και παίρνει σωστή διεύθυνση. Να δούμε.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις μετά από 2 μέρες μεγάλης χρήσης :

 

Συνοπτικά :

 

1.Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,αν το πιάσεις στα χέρια σου το καταλαβαίνεις αμέσως.

2.Φοβερή οθόνη άμεσης ανταπόκρισης!!!!

3.Απίστευτα γρήγορο ότι και αν κάνεις!!

4.Σήμα GPS απλά τέλειο!!

5.Ηχος καταπληκτικός.

6.ΗΤC Sense-το νέο manila-πάρα πολύ καλή δουλειά από την HTC.

7.Διάρκεια μπαταρίας δεν μπορώ να πώ με σιγουριά γιατί οπως καταλαβαίνεται τις πρώτες μέρες με μεγάλη και διαρκή χρήση δεν βγάζεις σωστά συμπεράσματα αλλά αν μας βγάζει το 24 ώρο θα είμαι ευχαριστημένος.

8.Σε επίπεδο Hardware είναι ότι καλύτερο έχει κάνει ποτέ η HTC.

9.Υπάρχει ένα θέμα με την απουσία γραφίδας και τα μικρά check boxes των WM -ας είναι ''καλά'' η Microsoft- αλλά και άλλων κατασκευαστών προγραμμάτων αλλά πιστεύω ότι σιγά σιγά συνηθίζεται.

10.Άφθονη μνήμη για εκτέλεση προγραμμάτων ,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ΄ότι και αν κάνεις μια και δεν υπάρχει εδώ ο γνωστός task manager πάνω δεξιά,και τα προγράμματα δεν κλείνουν πατώντας το x ,υπάρχει όμως ήδη λύση για αυτό για όποιον το επιθυμεί.

11.Εφαρμογές που είχαμε συνηθίσει όλοι δεν θα μας λείψουν αφού παίζουν και εδώ,πχ. ακόμα και το WeatherGR. του Jolas δουλεύει!!

12.Και όλα αυτά με την official Rom,που να πίασουν δουλειά και οι cookers στο xda!!

 

Συπερασματικά η συσκευή πετάει και αποτελεί κατά την γνώμη μου κορυφαία πρόταση αγοράς.

 

Για οτιδήποτε άλλο απλά ρωτήστε και αν μπορώ, είμαι πρόθυμος να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

πχ. ακόμα και το WeatherGR. του Jolas δουλεύει!!

 

Πρωτα απ' όλα ευχαριστώ για το review. Όταν λες παίζει? Παίρνει αυτόματα στο my locations από αυτές ή μόνο για χειροκίνητα?

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' όλα ευχαριστώ για το review. Όταν λες παίζει? Παίρνει αυτόματα στο my locations από αυτές ή μόνο για χειροκίνητα?

 

Ενημερώνεται κανονικά το my location και οι πόλεις του καιρού είτε από gprs, wifi ή active sync!

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλη για οσους θελουν να δουλευει σταθερα το τηλ ...

 

ΜΗΝ εγκαταστησετε το netcf3.5 στην συσκευη!

οι ντενεκεδες της htc εχουν στηριξει ολο το ui πανω στο netcf2.0 ....

σε αρκετα σημεια της συσκευης μετα την εγκατασταση του 3.5 χανεται το finger friendly menu οπως και πολλα gestures στα μενου της συσκευης....

 

οσες εφαρμογες δουλευουν μονο με το 3.5 απλα ξεχαστε τες και κοιταξτε για εναλλακτικες λυσεις αυτων...

 

τουλαχιστον μεχρι να βγουν hspl/new cooked roms η καποιο update/fix απο την htc

 

 

Επειδή το έβαλα και εγώ χτες το 3.5,αλλά δεν βλέπω κάτι να έχει χαθεί από αυτά που λες,η δεν το έχω ενδεχομένως προσέξει,τι ακριβώς δεν δουλεύει???

 

Η συσκευή μου έχει αυτή τη Rom:1.43.405.1 (70124).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To flipmap για εναλλαγή χαρτών στο iGO8 απαιτεί την εγκατάσταση του net framework 3.5

Μετά την εγκατάσταση ΔΕΝ είδα καμμιά διαφορά σε καμμία εφαρμογή, όλα δουλεύουν άψογα ή τουλάχιστον δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου.

 

http://www.gpspocketpc.gr/Downloads/Mike/FlipMap/FlipMap_VGA.png

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Νέος στο site και με απορία για το LEO...

Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο αγγλικό site αλλά έχω μια απορία.

Λεει ότι είναι ξεκλείδωτο. Αναρωτιέμαι αν θα πέζει το A-GPS εδώ στην Αθήνα και κατεπέκταη στην Ελλάδα. Το έχει τσεκάρει κανείς τυχερός χρήστης ?? ¨έχετε να προτείνετε κάνα καλό site απο UK εκτός του EXPANSYS.GR ?

Αυτά προς το παρών.

Οτι συμβουλές έχετε παρακαλώ να μου τις δώσετε..

 

ΜΦΧ

Αλκης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλώς ήρθες.

 

Η συσκευή είναι ξεκλείδωτη να δεχθεί οποιαδήποτε SIM, το GPS παίζει κανονικά και παντού. Το A-GPS δεν το χρειάζεσαι. Ποιος είναι ακριβώς ο προβληματισμός σου;

 

Εκτός του expansys.com.gr, πολλοί αγοράζουν και από το clove.co.uk

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει Log σε Wifi δίκτυο με IAS ενεργοποιημένο?.. Με λίγα λόγια , Logon με certificates για Windows Network?.. έχει η εταιριά που δουλεύω γιαυτό ρωτάω...
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη οταν κανετε ενημερωση καιρου και εχετε ενεργοποιησει τη δυνατοτητα να περνει δεδομενα απο το δορυφορο...

Για να γινω πιο σαφης..

Οταν ενεργοποιειτε τη συσκευη για πρωτη φορα,βγαζει καποια στιγμη μια οθονη που σου ζηταει αν θες να συλλεγει δεδομενα απο το δορυφορο και μεσω του Google maps,να κανει αυτοματα update στην ωρα και το location για προγραμματα οπως ο καιρος και το footprints.Εαν επιλεξτε ΝΑΙ (accept),μπορει παθετε οτι επαθα κι εγω χθες..

Ημουνα που λετε στο Κορωπι και ενω ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ,κανω update τον καιρο...Με εκπληξη βλεπω οτι αντι να γραψει "Αthinai",κανει αυτοματα update και στο location και γραφει "Koropi"!!!Ε ρε "μεγαλεια" λεω απο μεσα μου...!!!

Ο ενθουσιασμος μου εσβησε οταν ανακαλυψα οτι μου πηγε το ρολοι μια ωρα μπροστα..:(

Για αυτο απενεργοποιηστε αυτη τη λειτουργια..Ειναι γνωστη και "πονεμενη" η "ιστορια" με την "ωρα" των δορυφορων...Το ξερουμε αλλωστε απο τα προγραμματα πλοηγησης..;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη μερα τώρα και δεν συνάντησα πρόβλημα με την ώρα.

Το location πάντως το παίρνει από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας και όχι από τους δορυφόρους.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσεα,ουτε εγω ειχα προβλημα εδω μεσα στην Αθηνα...Δεν μου αλλαζε την ωρα..

Στο κορωπι ομως,δεν ξερω για ποιο λογο αλλα μου πηγε το ρολοι μια ωρα μπροστα..Και μαλιστα για να βεβαιωθω το εκανα 3 φορες ωστε να ειμαι σιγουρος...Και τις 3 φορες ενω εβαζα το ρολοι στη κανονικη ωρα (ελεγχωντας βεβαια να ειναι GMT +2),μου το πηγαινε μια ωρα μπροστα..Οταν απενεργοποιησα την υπηρεσια του Google,μου εκανε ανανεωση χωρις να αλλαξει την ωρα...

Τι να φταιει αραγε?:worry:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Ποιές και που ακριβώς είναι οι ρυθμίσεις για να βεβαιωθούμε ότι έχουμε τις ίδιες?:confused:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσεα στο igo τι ρυθμισεις εχεις στο gps?

Θυρα: 4

Ταχυτητα μεταδοσης: 38400 ??

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που μου βγαζει με αυτοματο εντοπισμο, αλλα εχω αρκετο λαγκ. Μια με βγαζει πιο πισω και καμια φορα με βγαζει πιο μπροστα απο οτι ειμαι. Κανω κατι λαθος? Μπορεις μηπως να μου στειλεις το sys.txt σου να το δοκιμασω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε Αγγλικο μανιλα,στα settings στο tab Location,εχω απενεργοποιησει και τις 2 επιλογες.Οταν παω να κανω ανανεωση στον καιρο,μου βγαζει παλι αυτη τη σελιδα του Google location και με ρωταει αν θελω να χρησιμοποιηθει η υπηρεσια...Εδω στην Αθηνα,ειτε χρησιμοποιησω την υπηρεσια,ειτε οχι,το ρολοι δεν παει μπροστα..Χτες ομως στο ΚΟΡΩΠΙ,δημιουργηθηκε το προβλημα...

Ειναι πολυ περιεργο οφειλω να πω..:blink:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Βάλε χειροκίνητα...

4

57600

 

Οκ θα το δοκιμασω σε λιγο! Παντως κλειδωνει ακαριαια!

 

Αυτο που ηθελα να ανφερω ειναι πως μεσες ακρες δεν βλεπω διαφορα στη διαρκεια της μπαταριας απο το HD. Πανω κατω κινειται στα ιδια επιπεδα ισως και λιγο καλυτερα.

Σημερα ας πουμε απο τις 14:30 (ναι τοτε ξυπνησα!!) με 1,5 ωρα browsing και παραλληλα 10 λεπτα μουσικη, 4 τηλεφωνηματα των 3 -4 λεπτων και 15 λεπτα χρηση του iGO, η μπαταρια μου ειναι στο 70%.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eχω στο On το Improve location service

και τσεκαρισμένο το HTC location service

To Automatically decline location service ΔΕΝ το έχω τσεκαρισμένο.

 

Την ώρα την παίρνει από την προηγούμενη καρτέλα στο Internet time sync (Get time from the internet).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμασω σε λιγο! Παντως κλειδωνει ακαριαια!

 

To sys.txt που έβαλα συνημμένο είναι όπως ακριβώς το έχω στη συσκευή μου.

Περιέχει τις πιο βασικές ρυθμίσεις.

 

Αν θέλει ο Γιάννης ας βάλει το post 444 σε ένα quick link στο πρώτο post.

Περιέχει το sys.txt για iGO, κάποιοι έχουν πρόβλημα στην καρτέλα με την αναζήτηση καθώς πατιέται το Α από μόνο του συνεχόμενα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

To sys.txt που έβαλα συνημμένο είναι όπως ακριβώς το έχω στη συσκευή μου.

Περιέχει τις πιο βασικές ρυθμίσεις.

 

Οκ σε ευχαριστω! Επιστρεφω σπιτι οποτε θα το βαλω για δοκιμη!

Εντυπωσεις σε λιγο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

HTC Touch Diamond + Fujitsu Siemens N560 = HTC Touch Diamond HD2

....

κάπως έτσι το βλέπω και σκέφτομαι την αγορά του ώστε να έχω αντί δύο, μια συσκευή.

 

Ερώτηση : Όταν η συσκευή αγοραστεί από το εξωτερικό, ( χωρίς την υποστήριξη της ACE Hellas ) τι γίνεται με εγγύηση και γενικά τι "πρόβλημα" μπορεί να έχει κάποιος ή έλλειψη;

 

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...