Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφορουμίτες, έχω ένα HD2 βαριά άρρωστο με white screen.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κανένα service με JTAG, μπας και το επαναφέρουν;

Έχει κανείς εναλλακτική λύση (π.χ. κανένα HD2 με σπασμένη οθόνη, για να "μεταμοσχεύσω" την mainboard);

 

Πάσα βοήθεια πολύτιμη!...

 

 

Καλημερα. Βρηκες τελικα καποια λυση με την white screen? Εχω κι εγω το hd2 μου στο συρταρι για κανα εξαμηνο, κι οταν το ειχε παθει δεν ειχα βρει κατι...

 

edit: επισης, μιας και μπηκα στο τριπακι, ξερει κανεις αν στο δικο μας μοντελο μπορει να μπει mobo απο t-mobile?

Edited by mcosgeorge

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Βρηκες τελικα καποια λυση με την white screen? Εχω κι εγω το hd2 μου στο συρταρι για κανα εξαμηνο, κι οταν το ειχε παθει δεν ειχα βρει κατι...

 

edit: επισης, μιας και μπηκα στο τριπακι, ξερει κανεις αν στο δικο μας μοντελο μπορει να μπει mobo απο t-mobile?

 

Φίλε μου, το τηλέφωνο βρίσκεται ακόμα στα χέρια επαγγελματία επισκευαστή. Υπάρχει ενδεχόμενο μεταμόσχευσης μεταχειρισμένης motherboard. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις εντός των προσεχών ημερών. Για το TMOUS, που ρωτάς, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με ήχους κλήσης θέλω να ρωτήσω το εξής:

Αν έχω έναν ήχο κλήσης στη storage card μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για μια επαφή ή πρέπει αποκλειστικά να τον έχω στη μνήμη του τηλεφώνου;

Το ρωτώ διότι όταν πάω να βάλω ένα ήχο για μια επαφή (πχ ένα mp3 αρχείο) δεν μου δίνει επιλογή να το οδηγήσω στη storage card.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το τηλέφωνο βρίσκεται ακόμα στα χέρια επαγγελματία επισκευαστή. Υπάρχει ενδεχόμενο μεταμόσχευσης μεταχειρισμένης motherboard. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις εντός των προσεχών ημερών. Για το TMOUS, που ρωτάς, δεν γνωρίζω.

 

κι εγω τωρα, μιας και μπηκα στο τριπακι, ψαχνω για μητρικη

με μονη διαφορα οτι την εγχειριση την εκανα μονος μου :p

 

https://www.dropbox.com/s/irotn8kr442zkfr/2012-12-08%2019.16.20.jpg

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα αριθμό τηλεφώνου και πρέπει να ενημερώσω τις επαφές μου τις οποίες έχω κατηγοριοποιήσει σε ομάδες (φίλοι, πελάτες, συνάδελφοι, κ.ο.κ.). Αγόρασα πακέτο sms, αλλά δεν ξέρω πως να κάνω την μαζική αποστολή σε κάθε ομάδα ξεχωριστά :worry:

 

η ρομ που φοράω ειναι η... [Dec. 9, 2012][ROM][720p] NexusHD2-JellyBean-4.1.2-CM10 V1.3a [NativeSD]

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα και χρονια πολλα!Μολις πηρα ενα hd2 και θελω να το επαναφερω σε στοκ μορφη.Δηλαδη σε wm6.5.Και πριν με πειτε ιεροσυλο :worry: και αλλα πολλα κοσμητικα ,λογω της δουλειας μου χρειαζομαι τα wm...Διαφορετικα ουτε απεξω δεν θα περνουσε η ιδεα των windows mobile...Υπαρχει καποιος οδηγος;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να σε κατηγορησουμε ρε συ; καλοριζικη η συσκευη σου.τι εχει τωρα πανω η συσκευη;ειναι ελληνικη ή αγγλική; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=623283 λινκ για ολες τις επισημες ρομ του hd2 αλλα και οδηγο επαναφορας στην επισημη ελληνικη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3048165#post3048165 η 1.48 ειναι αρχαια.η τελευταια ειναι η 3.14

Και οπως γραφω και στον οδηγο android της υπογραφης μου,για να βρεις την επισημη wm rom της συσκευης σου κανεις τα παρακατω

Σε περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε στην συσκευή μας την επίσημη ρομ της htc πρέπει να γνωρίζουμε για ποια χώρα προορίζεται το hd2 μας.Στο κουτί της συσκευής και κάτω από την μπαταρία υπάρχει ένας 12ψηφιος σειρσιακός αριθμός.

Σημειώνουμε τον αριθμό αυτό και πηγαίνουμε σε αυτό το λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=623283

κοιτάμε στο σημείο που γράφει 1.66.xxx.x ROMS και συγκρίνουμε με τον δικό μας αριθμό.Σε όλα τα hd2 ίδιας "εθνικότητας" τα 3 πρώτα ψηφία και τα 5,6,7 είναι ίδια

π.χ. αν το κινητό μας ειναι ελληνικό ο σειριακός αριθμός θα ειναι της μορφής ΗΤ9xMNWxxxxx ενώ αν ειναι αγγλικό θα ειναι της μορφής HT9xZNWxxxxx

Το ίδιο ισχύει και για την ρομ 3.14

Υπαρχουν και οι περιπτωσεις οπου το hd2 ειναι branded σε καποιο δικτυο και γιαυτες τις συσκευες δεν ξερουμε τους σειριακους αριθμους τους.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Δεν ξερω αν ειναι αγγλικη η ελληνικη..Να φανταστεις οτι ο τυπος που μου το πουλησε ,νομιζει οτι το HD2 εβγαινε ετσι,δλδ με android...Οποτε περισσοτερα δεν γνωριζω...Διαβασα και τον οδηγο αλλα εβγαζε dead link για την ρομ μεχρι που ειδα οτι ηταν η 1.48 ενω υπαρχειη 3.14.Οποτε νομιζω θα γινει ευκολα η δουλεια.Κατι ρομ που εχει στους xda πχ την αρτεμις φλασαρεται ευκολα;Αφου γυρισω σε στοκ μορφη το HD2;Η χρειαζεται αλλη διαδικασια ξανα;

 

Update:Λοιπον ολα καλα.Εχω ξανα wm6.5.Η διαδικασια τελικα ηταν απλη..Οποτε τελος καλο ολα καλα!!Ευχαριστω!!

Edited by dimtsag
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα λοιπον

 

Σχεδον....Αν καταλαβα καλα με τον ιδιο τροπο περναμε custom rom.Δηλαδη μπαινουμε στον bootloader vol- power button και τρεχουμε την εγκατασταση απο εκει..Αντεγραψα το LEOIMG αφου το μετονομασα απο το αρχικο ruu αλλα εχει κολησει το HD2 στην λευκη οθονη που λεει <<Loading...>>.Καμια προταση;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι γίνεται όμως αν έβαλες πριν κάποια επίσημη ρομ,τότε σβήστηκε το hspl δηλαδή το ξεκλείδωμα του bootloader και πρέπει να το ξαναπεράσεις για να μπορείς να βάζεις custom roms.Κάθε φορά που τρέχεις το leoimg.nbh μιας επίσημης ρομ απο την κάρτα μνήμης,κλειδώνει και τον bootloader και δε μπορείς να βάλεις custom rom.Αν θες να το ξαναπεράσεις πας http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11499585&postcount=2 κατεβάζεις το αρχείο και ακολουθείς τις οδηγίες.hspl 3.03 θα βάλεις μόνο στην περίπτωση που θες να βάλεις επίσημη wm rom 3.14 άλλης εθνικότητας.π.χ. Το κινητό σου ειναι αγγλικό και θες να βάλεις την ελληνική επίσημη 3.14.Θα βάλεις πρώτα από το πρόγραμμα hspl4 το hspl 3.03 και μετά θα τρέξεις από το pc,την εγκατάσταση της ελληνικής 3.14 rom.Oταν τρέχεις την εγκατάσταση της ρομ από το pc,δεν σου αλλάζει το spl.Στις άλλες περιπτώσεις θα βάλεις το hspl 2.08.Υπόψιν ότι αν έχεις βάλει επίσημη ρομ wm 1.66 τότε το ράδιο της συσκευής θα ειναι 2.x.51.x και για να βάλεις custom rom μπορεί να χρειαστεί να αναβαθμίσεις το ράδιο σε 2.χ.50.χ κάτι που γίνεται εύκολα με την εγκατάσταση της επίσημης 3.14 ή ξεχωριστά του radio.Αν η συσκευή σου ειναι t-mobile hd2 δηλαδή το αμερικάνικο (ξεχωρίζει εύκολα από το eu μοντέλο) σε καμμία περίπτωση δε βάζεις rom 1.66 ή ράδιο 2.χ.51.χ γιατί θα μπρικάρει Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

χθες μου παρουσιασε το κινητο μου ενα προβλημα που ειναι το εξης: το κινητο εκανε στα καλα καθουμενα επανεκινηση ε λεω θα κολλησε...

σημερα λοιπον και ειδικα αυτην την στιγμη που γραφω το μηνυμα στο φορουμ εχει κολλησει και κανει συνεχεια εππανεκινησεις(εχει κανει καμια 30αρια μεχρι τωρα)...εχει συμβει σε αλλον? γνωριζει κανει κατι? ειναι προβλημα λογισμικου η κατι αλλο? ας πουμε να το παω στον γερμανο....?\

Link to comment
Share on other sites

Τι λειτουργικό έχεις πάνω?

Edit

Από αυτά που έγραψες στο θέμα του android,συμπεραίνω ότι έχεις wm και android.Η συσκευή λοιπόν δε μπουτάρει σε κανένα από τα 2 λειτουργικά;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τι λειτουργικό έχεις πάνω?

Edit

Από αυτά που έγραψες στο θέμα του android,συμπεραίνω ότι έχεις wm και android.Η συσκευή λοιπόν δε μπουτάρει σε κανένα από τα 2 λειτουργικά;

χθες του περασα την Omega v30 without htc messaging και σημερα προσπαθησα να του περασω τα android.

πριν βαλω την omega v30 δηλαδη προχθες μου εκανε παλι 2-3 εππανεκινησεις αλλα δεν εδωσα βαση...

τελικα τωρα (μετα απο 40 εππανεκινησεις)ανοιξε το κινητο αλλα τρωει φλασιες και εκει που το "πειραζω" ας πουμε παω να του ανοιξω το wifi η παω να του περασω τα android κανει παλι εππανεκινησεις μεχρι να σταματησει και να λειτουργησει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν έλεγξε μήπως έχει στραβώσει κάποια απο τις επαφές του κινητού που ακουμπάνε στη μπαταρία και χάνει την επαφή η μπαταρία με τη συσκευή.Απο εκει και πέρα θα έλεγα να επαναφέρεις την γνήσια wm ρομ και αν συνεχίσει να το κάνει,service
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν έλεγξε μήπως έχει στραβώσει κάποια απο τις επαφές του κινητού που ακουμπάνε στη μπαταρία και χάνει την επαφή η μπαταρία με τη συσκευή.Απο εκει και πέρα θα έλεγα να επαναφέρεις την γνήσια wm ρομ και αν συνεχίσει να το κάνει,service

 

λοιπον τραβηξα τις επαφες πισω απο το κινητο με μια καρφιτσα προς τα εξω για να κολλανε καλυτερα πανω στην μπαταρια και μεχρι στιγμης δεν μου το εχει ξανακανει σε ευχαριστω για την ιδεα!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ώρα. Πηγαίνει μια ώρα μπροστά και δεν μπορώ να βρω τι το επηρεάζει. Καμιά ιδέα; Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ώρα. Πηγαίνει μια ώρα μπροστά και δεν μπορώ να βρω τι το επηρεάζει. Καμιά ιδέα; Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3371377#post3371377

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Είχε βγει και ένα hotfix που αντιμετώπισε το πρόβλημα. Δοκίμασε να το κατεβάσεις από εδώ

 

PS Γιάννη, Χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχε βγει και ένα hotfix που αντιμετώπισε το πρόβλημα. Δοκίμασε να το κατεβάσεις από εδώ

 

PS Γιάννη, Χρόνια πολλά.

 

Σωστός, αυτό έψαχνα αλλά φυσικά δεν είναι διαθέσιμο πια στο site της HTC. Να τονίσουμε επίσης πως είναι για την ευρωπαική έκδοση και όχι την Αμερικάνικη Τ-Mobile.

 

PS. Να'σαι καλά! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να σας παραθεσω ενα προβλημα.Εχω το HTC HD2 T-MOBILE και εχω βλαβη στα κουμπια,για την ακριβια κοπηκε το καλοδιακι και δεν λειτουργουν.Εχω παραγγειλει καινουργιο απο ebay.Θελω να φλασαρω καινουργια rom αλλα ειναι αδυνατον να λειτουργησει ο mgldr χωρις να λειτουργει το πρασσινο κουμπι.Υπαρχει αλλος τροπος να φλασαρεις WP7?(εκτος απο το να περιμενω μεχρι να ερθει το ανταλακτικο) Edited by blackd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα μικρο θεμα με το κινητο μου κ θελω βοηθεια γιατι θα σκασω....εχω ενα htc wildfire κ μου κολλαει συνεχεια..μου κολλαει οταν παιρνω τηλ,οταν ξεκλειδωνω την οθονη,στο ιντερνετ κ γενικα στα καλα καθουμενα......

το εκανα hard reset διεγραψα κ ολες μου τις εφαρμογες (στην αρχη ειχα καμια 20ρια κ τωρα εχω μονο 3)....μετα ηταν οκ για λιγο αλλα μετα απο μερες αρχισε παλι τα ιδια...

τι να κανω??:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...